PDA

Покажи пълната версия : Имат ли конците трайност?



nellyta
31.03.2012, 09:42
Здравейте,

Натрупала съм доста гоблени, както предполагам повечето от вас, но нямам много време да шия. Дали конците имат някаква трайност? Притеснявам се, че след време може да променят качествата си, когато дойде ред на гоблените да ги шия?

decor
31.03.2012, 09:53
ДМС имат трайност на цвета около 450 години, така че имаш време, след този срок обаче ще трябва да побързаш с шиенето :D

nellyta
31.03.2012, 15:43
:D :D :D Благодаря за отговора.

neonila
03.04.2012, 19:40
Прочетох някъде, че не трябва да се съхраняват в найлонови пликчета повече от две, три години...може би структората на конеца се променя, ако пликчетата са плътно затворени без достъп на въздух, за да могат конците да "дишат"....затова мисля, че пликчетата, които се затварят плътно не са много практични...имам неупотребявани конци дмц от преди 25 години и не намирам промяна в тях...преди време ги съхранявах в картонени кутий, но после ги преместих в една папка, класъор за визитки...удобно е защото изпълнява ролята и на каталог...малко "дебеличък" стана, но колкото повече надебелява, толкова по-щастлива съм аз...и имат достатъчно въздух, за да дишат на воля...:idea:...

peppinka
08.04.2012, 13:59
Предполагам,че и найлона се променя и може да повлияе на конеца.


Момичета,интересувам се къде се произвеждат ДМЦ конците.Когато за пръв път си взех бяха с хартиени етикети(2006г). После станаха пластмасови.Нещата се променят и вече всичко се прави в Китай.
Купувам от едно и също място,но понякога един конец се къса лесно,а друг не.
Последно купих конец,който имам вече- продавачката го измъкна отнякъде(редовно се случва да ми търси така),а чилето този път е с малко по-различен етикет.Няма баркод,но пише ,че е произведено във Франция.
Много ми е любопитно къде се произвеждат другия тип.Баркода сочи само,че компанията е в САЩ,но производството може да е навсякъде.
Като куче с кокал съм и реших да поровя.Единствената полезна информация казва,че ДМЦ се правят във Мълхауз(?),Франция от 1000 работници .
Тук във форума чух,че се правят и у нас.
И най-важното като сравних „френското“ с другото чиле определено имаше разлика.Френското бе по-ярко и лъскаво.Най-вече за това ме боде любопитството.

Val4e
08.04.2012, 17:44
Вече няма гаранция за ДМС, аз имам купени от различни места и между всички им разлика, а знам че част от производстовото е изнесено и в Китай. И друго не мога да си обясня защо в Щатите например ДМС е два пъти и повече даже по-евтино от тук?

peppinka
08.04.2012, 21:52
Жалко наистина.То в Китай какво ли не се прави..

БориславМ
08.04.2012, 23:22
Тъмните цветове са по-застрашени от стареене, заради по-сериозната обработка при боядисването. Зависи също и от качеството на памука. Цветовете няма да избелеят, но остарелия конец, може да се къса много лесно, което е изнервящо при бродиране. Пробвай първо с най-тъмните конци, че после да няма "изненади".
За произведеното в Китай — няма значение къде е произведено, важно е кой гарантира за стоката. Ако ДМЦ са си сложили името, значи очакваш тяхното качество (а те имат грижата да надзирават, как и какво вършат китайците). Много западни фирми, си правят нещата в Китай, но контролират качеството чрез свои хора в китайския завод, и всичко е на ниво.

peppinka
10.04.2012, 14:28
Не съм много съгласна,но се надявам ако има компромис със качеството да не е много голям.

Miro
10.04.2012, 15:42
Тъмните цветове са по-застрашени от стареене, заради по-сериозната обработка при боядисването. Зависи също и от качеството на памука. Цветовете няма да избелеят, но остарелия конец, може да се къса много лесно, което е изнервящо при бродиране. Пробвай първо с най-тъмните конци, че после да няма "изненади".
За произведеното в Китай — няма значение къде е произведено, важно е кой гарантира за стоката. Ако ДМЦ са си сложили името, значи очакваш тяхното качество (а те имат грижата да надзирават, как и какво вършат китайците). Много западни фирми, си правят нещата в Китай, но контролират качеството чрез свои хора в китайския завод, и всичко е на ниво.
Ами по принцип това е така , но ... сега шия паралелно с Възкресението и Благославящия Христос с ДМЦ - пълна скръб - нищят се , края им го подрязвам постоянно и има разлика в цветовете на един и същ номер . Същото е и при сините цветове в роклята на Магдалена във Възкресението , защото там са ДМЦ също . Питах се къде мога да рекламирам това , но нали трябва да пратя и примери - гледах в сайта им - и не открих , ако знаеш къде да го направя - дай линк , ще съм благодарен

БориславМ
10.04.2012, 17:03
Рекламация се праща там, от където е купена стоката. А самите ДМЦ може би вече имат две качества — едно за Европа, и едно за Източна Европа. Като новите прахове за пране — марката е една, но внесения от немско тежи 40,2грама точно, а купения в БГ е 35,6гр., въпреки, че го пишат по 37грама на етикета. Лично съм проверявал и теглел по една кутия от една и съща марка.
А може да има и конци-ментета. Щом всички се избиват за ДМЦ, колко му е да си поръчаш етикетчета в БГ печатница, а от някъде да си внесеш евтини конуси... Изкушението е голямо, особено с тези конци на метър, дето остават етикетчетата в магазина.
Дано греша.
Нормално е, цветовете се различават (дори и при елитните марки) по партиди, въпреки, че номера е един и същ. Ако гоблените са окомплектовани с различни партиди (и по различно време) може да се получат разлики в цветовете с един и същ номер. Става дума за съвсем леко разминаване, което повечето хора не го долавят, но моделиерите го "хващат" още като отворят кутийката, с мулинета, от новата партида (затова съчетаването на гама е трудна работа и се прави всеки път — особено за лицата и очите в гоблените).

smeshko
11.04.2012, 23:17
[QUOTE=peppinka;470601]Предполагам,че и найлона се променя и може да повлияе на конеца.


Като куче с кокал съм и реших да поровя.Единствената полезна информация казва,че ДМЦ се правят във Мълхауз(?),Франция от 1000 работници .
QUOTE]

?Мълхауз всъщност е Мюлуз. Сори, не можах да се сдържа:greeneye:

peppinka
12.04.2012, 07:32
Мълхаус-съвсем си го измислих.:D Мюлуз си звучи френски,ама пък ми навява асоциации..