PDA

Покажи пълната версия : Пътувания,екскурзии,места за туризъм



страници : 1 [2] 3

Венета Иванова
26.11.2006, 09:58
Ние с мъжа ми също поне веднъж в годината правим големи екскурзии из България. Любим маршрут ни е планината Родопи и Стара планина. Тази година взехме и децата с нас. Ето някои снимки / дано не се повтарят с други снимки от форума/
Чудните мостове - намират се на път за Смолян и от лифта към връх Сняжанка в Родопите

Венета Иванова
26.11.2006, 09:59
Отново към връх Снежанка и язовир Батак курорт "Цъгов чар"

Венета Иванова
26.11.2006, 10:02
Ягодинската пещера и "Клептуза" - Велинград

Венета Иванова
26.11.2006, 10:06
Смолянските езера и Агаушевите чардаци в с. Смилян - Смолянско

atinqnka
28.02.2007, 18:52
Да се похваля, в никакъв случай не е реклама. Дъщеря ми започна да издава списание Върхове. Днес излезе първия брой. Стискайте палци, сигурно аз съм по притеснена от нея.

Nelia
28.02.2007, 19:13
:) Списание - за какво! ? Туризъм ли?:idea:

atinqnka
28.02.2007, 22:19
Да

qni
01.03.2007, 08:51
Страхотна новина,atinqnka.Наскоро четох в един форум за туризъм за новото списание"Върхове".Очаквам го с нетърпение.Радвам се ,че дъщеря ти се е заловила с толкова вълнуваща работа.Често ми се е случвало благородно да завиждам на хората ,които участват в списването на списание и то за туризъм.
Желая й от сърце много, много успех и нестихващ ентусиазъм в това начинание!:kissyou:

atinqnka
01.03.2007, 19:54
Благодаря много.

zdrave
26.03.2007, 14:29
:hello:
През тази топла зима май разходките са ми повечко отколкото ушитите гоблени.Ще Ви покажа малко снимки от разходка край морето от защитената територия "Белите скали" гр.Бяла обл. Варна ;)

atinqnka
27.03.2007, 20:50
Красиво е и мирише на пролет.

Mimik
04.04.2007, 23:59
С голям интерес изчетах цялата тема и разгледах всички снимки и благородно завиждам на всички, които имат възможност да пътуват. Моето мнение е, че в България има много красиви места, които всеки българин трябва да познава. Много ми харесаха снимките на NELIA от Родопите, може би защото съм малко пристрастна - аз съм от Асеновград. За мен Родопите е най-красивата планина. Като малка имах възможност да прекарвам части от лятната си ваканция в две родопски села - Орехово и Славейно, защото баба ми и дядо ми работиха в мандри в тези села. Природата и хората там са невероятни и имам страхотни спомени. Около моя роден град също има много места, които си заслужава да се видят. Едно от тях е показано тук на снимки - Асеновата крепост.
Моята последна екскурзия беше миналото лято до Велинград. Оттам бях в Банско през Разлог. Ето една снимка от Клептуза, а останалите са правени от теснолинейката по пътя от Банско до Велинград. Пътуването е много живописно

Mimik
05.04.2007, 00:02
А ето тези са от Банско. Бях впечатлена от подредбата и много цветя, искаше ми се да снимам всяка саксия, покрай която минавах :D

kamellia
05.04.2007, 08:55
Браво, Мария!
Мн красиви снимки си добавила и ти към темата :idea:
Преди години ходих до Пирин на екскурзия , на връщане минахме през Банско и също като теб ,мн мн ми хареса:loveglasses:

zdrave
06.04.2007, 11:24
--------------------------------------------------------------------------------

Вчера се завърнах от една много вълнуваща за мен екскурзия.Посетих родните места на моите баби и дядовци,които бяха бежанци от Ендже вардарска Македония.Така изпълних тяхната мечта.Немога с думи да опиша вълнението си когато посетих тези малки селца край Вардар за които толкова са ми разказвали в детствово и бързам да ги споделя с Вас.

zdrave
06.04.2007, 11:38
това е селото на родителите на баща ми

zdrave
06.04.2007, 11:48
по пътя минахме през Солун

zdrave
06.04.2007, 12:11
Това са снимки от манастира " Св. Богородица" близо до гр. Геница / българското му име е Пазар /.Манастира се разрастнал върху основите на българското село Цигарево ,което е било опожарено през 1945 г.

zdrave
06.04.2007, 12:14
още малко снимки от манастира

zdrave
06.04.2007, 12:43
това са снимки от прекрасният град Едеса / бълг. му име е Воден / от музея на водата .Пожелавам на всеки да посети това красиво място.:kissyou:

zdrave
06.04.2007, 12:58
Това е красивият Охрид с много анти българси настроения / може би попаднахме на такива хора /

zdrave
06.04.2007, 13:10
Няколко снимки от прекрасни места в България-Роженски манастир и Рупите.Дано не съм Ви отегчила :kissyou:

Mimik
06.04.2007, 13:36
zdrave, не си ни отегчила, напротив даже - много интересни снимки си показала. Родителите на моята баба са дошли от Ксанти, Гърция и ми се иска някой ден да имам възможност да отида там.

zdrave
06.04.2007, 15:18
Искренно ти пожелавам да отидеш.

atina
06.04.2007, 15:28
Здраве,прекрасни снимки и места!След гоблените пътуването е следващата ми страст.Съвсем мъничко ти завиждам.Аз съм на работа и мога да правя само кратки пътувания по това време на годината.Поздравявам те и благодаря, че сподели с нас хубавите гледки!:thumbup:

zdrave
06.04.2007, 15:34
Много се радвам ,че харесахте снимките.И на мен пътуванията са ми страст,а времето не стига никога ,но трява да си подаряваме прекрасни изживявания макар и рядко.Желая на всички весели празници :kissyou:

blue_bouble
06.04.2007, 18:12
Ние също обичаме разходките сред природата и на интересни места.
Снимките ,които ще ви покажа са от една малка и много подредена църква в едно село на няколко км от Пазарджик- с.Дебращица.

blue_bouble
06.04.2007, 18:13
.....

blue_bouble
06.04.2007, 18:14
А на няколко км след селото има местност наречена "Ливадите"- тишина и спокойствие.

Дори има и елени:)

kameia
08.04.2007, 17:32
а аз обичам да ходя в едно страндженско село-Младежко

zdrave
10.04.2007, 10:12
Май на повето от форума другата ни страс са разходките и пътешествията:kissyou:

kameia
11.04.2007, 22:42
как искам да отида и някъде в чужбина...,надявам се скоро и това да стане ище си донеса гоблен от там-МЕЧТИ........:D :D :D

Mimik
11.04.2007, 22:48
как искам да отида и някъде в чужбина...,надявам се скоро и това да стане ище си донеса гоблен от там-МЕЧТИ........:D :D :D

Желая ти го от сърце :kissyou: Аз съм била в Италия и Турция и ми се иска да пътувам още. За съжаление нямам цифрови снимки, за да ги покажа, а обикновените не мога да сканирам. Но беше прекрасно и на двете места :)

Smurfin
22.04.2007, 00:22
Съжалявам, ако не съм избрала точната тема, но по-подходяща не можах да намеря за тези снимки от Парад на Цветята ( Bloemencorso ). Не мога да не споделя с вас тази друга форма на гобленарството, където използват цветя вместо конци...
кратка информация :
дължината на маршрута, по който се движат платформите с фигури от цветя, е 32 км - започва от гр. Ноордвайк и завършва в гр. Хаарлем, Холандия. Провежда се ежегодишно в края на април, за 60-ти път тази година.

Парадът започва с конната полиция и много украсени с цветя рекламни коли и камиони....

Smurfin
22.04.2007, 00:38
... след което идва ред на самите платформи. темата на 2007 е ПРАЗНИК.
Това са снимките на "Детски празник" -с Пипи Дългото Чорапче и "Великденски празник" - с великденския заек и червените яйца

Smurfin
22.04.2007, 00:53
Следващият проект се казва "Празник в градината" - много саксии с "живи" цветя( едното от които беше малко дебеличко :D ), а след него бе ред на един от оркестрите, които се грижеха за приятната атмосфера.

Smurfin
22.04.2007, 00:58
проект " Рожден ден " - тук на снимките се виждат кутиите с подаръци, тортата със свещички и празничните балони..

Smurfin
22.04.2007, 01:06
и сега за почитателите на увеселителните заведения: сервитьорка с пет бири и консуматор - и двамата в лилаво..:D

Smurfin
22.04.2007, 01:11
проект "Празник на лалетата" и друг оркестър, последван от украсен автомобил.

Smurfin
22.04.2007, 01:17
за почитателите на сладкарските изделия също имаше изненада - най-различни сладкишчета !!

Smurfin
22.04.2007, 01:24
тук се празнува появата на малкото човече на бял свят :baby:

Smurfin
22.04.2007, 01:30
"Halloween "
на последната снимка може да се види къде растат патладжаните в Холандия :D

Smurfin
22.04.2007, 01:38
"Сватба" с гълъби, сватбени чаши и торта, шаферки, както самите младоженец и булка

Smurfin
22.04.2007, 01:41
за всички, които са си взели изпитите...:clap:
също така един украсен ретро автомобил, кото правеше реклама на ресторант и ... пак оркестър..

Smurfin
22.04.2007, 01:50
"Празник на реколтата"

Smurfin
22.04.2007, 01:57
"празник на спортиста" естествено с типичните за Холандия колелета !!

Smurfin
22.04.2007, 02:01
а сега Дядо Коледа с шейната и елените, последван от един украсен автомобил

Smurfin
22.04.2007, 02:15
"празник на плажа"

спирам, защото май станаха доста снимки и рискувам да стана досадна!

Nelia
22.04.2007, 16:03
Smurfin, благодаря,че ни показа тази цветна феерия!:clap:

Венета Иванова
02.05.2007, 13:43
5.На централното стълбище на Замъка Шонбрун.

6.Къщата на Бетовен в Баден.

И на мен страшно много ми хареса Виена. Миналата седмица с мъжа ми обиколихме столиците на Централна Европа - Будапеща, Братислава, Прага и Виена. Ето и някои от снимките във Виена- шапката на кафене, в което се правят фокуси и двореца Белведере.

Венета Иванова
02.05.2007, 13:51
Виена беше нашата последна дестинация. може би трябваше да започна със снимките отпред назад, а не както сега - отзад напред, но.... ще ме извините. Ето и катедралата "Св.Стефан" отвън и отвътре и Виенската опера. Впечътли ме катедралата - множеството малки цветни мозайки, от които е изтреден покрива са се запазили непокътнати от 12-13 -ти век насам. През Втората Световна война покривът е сринат от бомбандировките, но е възставен парченце по парченце в първоначален вид.
Всеки ден от 17.00 часа има концерт и църковни пеения с орган и флейта - най-често и всеки вярващ може да седне на пейката, където има оставен псалтир или песнопение и да се включи в песните.

Венета Иванова
02.05.2007, 13:52
Ето я операта, Статуята на чумата и зимният дворец на императрица Мария Терезия - Хоубрук. В момента в него се помещават музеите на музикалните инструменти - в него може да се видят пианата, на които са свирили Хайдн, Моцарт, Лист и др. , музея на рицарското въоръжение и музея на Ефес - изключително интересни музеи.

Венета Иванова
02.05.2007, 14:05
А сега да се върна към нашата първа спирка - Будапеща. Да ви кажа имах спомени от преди 15 години от този град, и сега останах малко разочарована. В смисъл, там си личеше, че малко сякаш се е позанемарила. Незнам, но все пак е очарователна.
Това е алеята на героите, Рибарските кули и Парламента - най-интересните сгради в града.

Венета Иванова
02.05.2007, 14:13
Не е за пропускане и разходка с лодка по Дунава, въпреки че за нашите заплати излиза малко скъпо - между 10 и 25 евро на човек в зависимост от корабчето. Но гледката наистина си струва - На фона на валсове минаваш през най-стария железен мост, върху който се инкрустирани короната на Империята и златни глобуси, върху които "са кацнали" орли , моста с лъвовете и др. За съжаление не можахме добре да снимаме двореца на Мария -Терезия, но другият път....

Венета Иванова
02.05.2007, 14:47
После продължихме към Братислава. Горещо я препоръчвам на всички, които плануват пътешествие из страните в централна Европа- малка, стегната и китна. Атракцията са бронзовите фигури в стария град, които сякаш изкачат отвсякъде - от ъгъла сякаш те снима фотогарф, от шахта за канал изскача войник, които уж стряска минувачите - счита се, че е посветен на войник, който обичал да гледа под фустите на жените... и много други интересни статуи...

Венета Иванова
02.05.2007, 14:52
Магазинчетата в стария град изглеждат така, а това е автобусче, което развежда туристите.Както и кулата с ресторанта, остъклен от всички страни, разкриващ гледка из целия град. Местните казаха, че дори и тоалетните били изцяло с прозорци заради гледката, но дали това е вярно...

Венета Иванова
02.05.2007, 15:31
След Братислава продължихме къв Прага. Прага си е Прага...Нямам думи да опиша възхищението си от нея. толкова чисто, спретнато и подредено. вечерта след 11 часа започва едномиене на улиците - каквото за съжаление в България не можем и да си помечтаем....
Ето снимки на крепостната стена между Новое и Старое место, Часовника на Старое место, където на всеки кръгъл час се отваря прозорец и през него се сменят статуи на светци и катедралата в Храдчани

Венета Иванова
02.05.2007, 15:54
Гледката от Храдчани, статуята на един техен светец - в момента не си спомням името на Карловия мост, но ако я докоснеш желанието ти се сбъдва, площадът в Старое место и в най-старата кръчма в Прага - При часовника. Там няма сметки - бирата ти се носи и на пейката само ти си изписва една чертичка - това значи, че имаш една бира. После се броят чертичките и се прави сметката. Ако не искаш трябва да поставиш ръка отгоре върху чашата, когато келнерат идва...Абе, забавна работа.

qni
02.05.2007, 18:43
Благодаря за чудесните снимки и разказа ,който си ни написала!
Прекрасна екскурзия сте си направили!Удоволствие беше за мен ,докато четях и разглеждах местата ,които сте посетили.
Поздрави!

Венета Иванова
02.05.2007, 20:43
Вече няколко дни откакто се върнахме и още не мога да вляза в час. Дори сънувам, че обикалям улиците на Прага или Виена. сега съм му казала на моя - догодина най-късно предстои Италия.В "по-лошия случай" отново Прага или Виена. :idea: :idea:

nadejdabr
03.05.2007, 03:15
Момичета, разходих се с вас навсякъде!! Толкова вълнуващо беше!!! :clap: Има дори много места, които в България не съм ходила, на други, които съм ходила и видях снимки тук - ме обхвана малко носталгия.... не знам дали ще ви е много интересно, но реших и аз да покажа някои по-различни изгледи! Сигурно ще заема поне една страница - но това са снимки от пет години, от различни части тук в Бразилия.... Чудя се откъде да започна - ще е с императорския град - Петрополис. Там е била лятната резиденция на император Дон Педро 1, когато идвало лятото от града Рио де Жанейро той се е качвал в Петрополис - където е доста прохладно и приятно, понеже се намира нависоко - но няма сняг там. Няколко от снимките са вътре в резиденцията - по принцип е забранено да се снима, но моят мил съпруг обича да се прави на "ударен" все не разбрал уж и набързо направи тези снимки

nadejdabr
03.05.2007, 03:46
И още малко от Петрополис - и кристалния палат - където провеждат концерти, изложби и други

nadejdabr
03.05.2007, 16:34
Малкото ми съкровище вчера ме прекъсна та не можах да продължа и днес ще покажа още някои снимки...Всяка година преди карнавала се показват костюмите, които ще се носят - това е на една от школите

nadejdabr
03.05.2007, 16:45
Ето малко и от града Рио - плажовете на Ипанема и Копакабана!

nadejdabr
03.05.2007, 16:55
Това е Ботаническата градина в Рио. На едната снимка има изглед към Христос... и разбира се една снимка от Маракана (ударението е на последното а)

nadejdabr
03.05.2007, 17:05
А тези снимки са от щата Пара (ударението на второто а) това е в столицата Белен - пак сме в Ботаническа градина - това всъщност са останки от горите на Амазония. Птиците и някои животни живеят свободно вътре. Това е един ленивец - горкия, отне му около половин час да открие, че до главата му има едно какао :D а после пък докато се предвижи 10 см до него

lucy
11.05.2007, 02:32
:clap: :clap: Искам още за Бразилия !!!!!!!!!! Давай..:kissyou:

noar
23.05.2007, 18:07
Много интересна и полезна тема.Разгедах всичко с голям интерес.Има места от България който съм искала да посетя,но не съм могла.Сега ги видях благодарение на вас.Искам и аз да ви покажа нещо:) Скоро бяхме с моето семейство на малка екскурзия до гр.Кавала и о.Тасос .Ще ви покажа някои от снимките който направихме.В Гърция е много хубаво ,с радост бих отишла пак там!Първите снимки са изгледи на гр.Кавала,едно малко площадче и зад него е сградата на кметството ,тя не е типична гръцка архитектура защото е проектирана от унгарец.

noar
23.05.2007, 18:13
Искате ли да живеете в такава къща? Това сме аз и моето семейство сред много екзотика!

noar
23.05.2007, 18:28
Ето и малко снимки от о.Тасос -изглед от ферибота с който стигнахме до там, една къща в която аз със сигурност бих живяла и снимка от Форума където са се провеждали събрания и обсъждания на тяхни проблеми:confused:

noar
23.05.2007, 18:33
Това е от мен-не е възможно да се предаде атмосферата в Гърция с няколко снимки,горещо ви пожелавам да отидете и да го видите с очите си!:)

zdrave
23.05.2007, 18:59
Аз също съм ходила в град Кавала, наистина е красив и чист град.В старият град можеш да откриеш доста неща,който да напомнят , че е бил български град.Там срещнахме доста хора, който говорят българси.Страхотна е крайбрежната алея с тези големи палми.

zdrave
30.05.2007, 20:00
:hello:
Искам да Ви покажа снимки от екскурзия ми до Истанбул - подарък от колегите ми за рожденият ми ден.Впечатлена съм от този величествен град с древна история и интересно географско положение.Между другото за първи път отимам в Истанбул и нагласата ми за екскурзия до Турция беше съвсем друга.
Истанбул е разположен на седем хълма,на три морета и на два континента и е бил столица на три империи.Дълъг е 165 км,широк 50 км и население около 15 милиона.
Първият ден беше пешеходна разходка по площад "Султан Ахмед",посещение на Синята джамия,Църквата "Св.София" и двореца"Топ капъ сарай.

zdrave
30.05.2007, 20:17
Двореца Топ капъ сарай

zdrave
30.05.2007, 20:25
една чудесна разходка по Босфора с корабче

zdrave
30.05.2007, 20:34
Летният дворец на султана в азиатската част

zdrave
30.05.2007, 20:45
градините в летния дворец

zdrave
30.05.2007, 21:51
Малко и от Принцовите острови - най-големия Боюкада.Из острова е забранено движението с автомобили,движат се с колелета и файтони.

qni
31.05.2007, 10:23
Момичета поздравявам ви за чудесните снимки и това, че ги споделяте с нас!Благородно ви завиждам за екскурзиите ,които сте си направили.
Ние миналата седмица ходихме до Александрополис .Направих много малко снимки.Впечатлиха ме най-много цветните градинки.:D Като намеря време ще пусна някоя снимка.

zdrave
31.05.2007, 10:49
И аз от това се впечатлих и в Гърция и в Турция.И май в момента ни е по- евтино да ходим при комшийте,отколкото да обикаляме из България.:kissyou:

qni
01.06.2007, 11:33
Ето малко снимки от Александрополис и Бяло море.

qni
01.06.2007, 11:39
:)

qni
01.06.2007, 11:41
:idea:

zdrave
04.06.2007, 15:47
:hello:
През почивният ден си направихме една разходка на север от Варна-Албена ,Балчик и Калиакра.
Албена май остана единственият българси курорт ,който не е прихванал вируса на безумното застрояване по българското черноморие.Съществуват си прекрасните паркове и е доста чисто.

zdrave
04.06.2007, 15:56
Дворецът в Балчик – "лятното мечтание на една кралица"
Водоскоци, антични арки, бистри водопади, езерца, редки растения и виещи се прохладни алеи привличат всяко лято огромен поток български и чуждестранни туристи в приказния дворец край Балчик. Наричан в миналото Дионисополис - градът на Дионисий, Балчик е малък и романтичен град, разположен на северното българско крайбрежие на Черно море. Пленена от чара му и прехласната от разкошната панорама край Балчишкия залив, през първата половина на миналия век румънската кралица Мария наредила на финансовия си министър да изкупи имотите от местните селяни и свила своето "тихо гнездо" /"тейха йова"/, известно на румънците като "лятното мечтание на една кралица".
Дворецът в Балчик е едно от малкото места по света, където мирно съжителстват свещените християнски и мюсюлмански сгради – църквата и джамията. Заслугата отново е на румънската кралица, която изповядвала екзотичната бахайска религия. Следвайки нейните канони, Мария вплела в прекрасна хармония десетки култури и влияния и така превърнала лятната си резиденция в едно от най-красивите и причудливи кътчета у нас. Градежът на двореца започнал през 1924 година, когато Южна Добруджа все още се намирала под румънско владение. За строежа му били наети италианските архитекти Августино и Америго. Дворецът бил оформен така, че всеки от височайшите му гости да бъде максимално уединен в покоите си. Малки вилички са разпръснати из целия парк. Хора на изкуството, най-вече поети, художници и музиканти, се стичали от четирите краища на света, за да споделят романтичните пориви на румънската кралица.

qni
04.06.2007, 16:27
Е ,супер ...Две години подред посещаваме Ботаническата градина .Това е едно райско кътче...

mimka
04.06.2007, 17:25
Ходила съм в Балчик и градината като ученичка, но плануваме да отидем там съвсем скоро.Ще снимам и покажа, само да е добро времето.

zdrave
04.06.2007, 19:34
още малко от двореца и ботаническата градина :idea:

zdrave
04.06.2007, 19:44
:yes:

zdrave
04.06.2007, 19:54
малко кактуси и море :)

zdrave
04.06.2007, 19:57
Нос Калиакра е завършекът на дълъг и тесен полуостров на българското северно черноморско крайбрежие. Намира се на 12 км източно от Каварна и на 60 километра североиточно от Варна. Брегът е стръмен с отвесни скали, който се спускат 70 метра надолу до морето.

zdrave
04.06.2007, 20:05
Останките от крепостните стени са от столицата на Карвунското княжество на княз Добротица - последната българска земя, попаднала под власта на Османската империя. Съхранени са част от водопровода, баните и резиденцията на княза.
Името на местноста е променяно няколко пъти, като първото известно ни име е било Тиризис, а после гръцкото Титизис преминава в славянското Тетрасида, Акре и Калиакра. Означава красив нос, заради черния цвят на скалите. Според легендата кръвта на защитниците на крепоста се пропила в скалите и затова те са с такъв цвят.

zdrave
04.06.2007, 20:09
Най-известната легенда е за 40-те български девойки, който завързват косите си една за друга и се хвърлят в морето, за да не попаднат в ръцете на османските поробители. Сега в началото на нос Калиакра има обелиск наречен Портата на 40-те девици в тяхна памет

ibg1963
05.06.2007, 08:47
Здраве, страхотни снимки си направила.Отдавна съм ходила в ботаничиската градина.Чрез теб си припомних някои неща

zdrave
06.06.2007, 13:17
Радвам се ,че ти допаднаха снимките.Това е наистина райско кътче :kissyou:

kamellia
07.06.2007, 07:51
Ох, и аз съм ходила преди мнгооооооооооо години:( Благодаря за прекрасните снимки:kissyou: !
Тая Порта на 40-те девици .скоро ли е правена, че нямам спомен за нея:shy2: :shy2:

zdrave
09.06.2007, 12:31
Ох, и аз съм ходила преди мнгооооооооооо години:( Благодаря за прекрасните снимки:kissyou: !
Тая Порта на 40-те девици .скоро ли е правена, че нямам спомен за нея:shy2: :shy2:

Незнам кога е направена портата,но през 1993 г. са направени реставрации на параклиса и предполагам,че и портата е от тогава,защото и аз не бях я виждала

zdrave
10.06.2007, 12:10
:hello:
Случвало ли Ви си е скоро да ходите за билки.Преди няколко дни се разходих за жълт кантарион,това не съм го правила от детските години,тогава изпълнявахме пионерски поръчения- " да събереш през лятото 5 кг билки".Ненавиждах я тази дейност , вместо да ходиш на море да ходиш из полята,но сега ми достави истинско удоволствие

kameia
10.06.2007, 21:49
да,много е приятно,особенно,ако ги събираш от гората

vania.kaimska
12.06.2007, 20:49
Момичета вчера бях на семинар в София.Той се проведе в "Царско село"Може би тези от София го знаят.НО аз се чувствах като в някакъв сън.Не мога да ви опиша каква е красота и какъв лукс.Но понеже си бях забравила апарата,сега чакам да ми изпратят снимките и ще ви покажа.

zdrave
12.06.2007, 22:39
В "Царско село" и аз съм ходила,но през зимата.Много е хубаво

qni
13.06.2007, 09:43
Ваня чакам снимките с нетърпение .Да не забравиш ,че си ни обещала да ни ги покажеш....:gipsy:

vania.kaimska
13.06.2007, 11:08
няма ,няма.и аз ги чакам с нетърпение.Такава красота ще си гледам всеки ден:)

zdrave
30.06.2007, 09:46
Здравейте,хайде момичета време е за екскурзии и почивки.
Ние направихме една двудневна екскурзия да Руската църква в с. Шипка,Соколовския манастир , Дряновския манастир ,и Трявна

Руската църква "Рождество Христово край село Шипка е построена в памет на руските, украинските и българските войни, загинали в Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. Паметникът е изествен още под името Шипченски манастир, открит е на 27 септември 1902 г. и е в стила на руските църкви от 17 век.

Храмът се откроява с богатата си многоцветна украса и позлатени купола. На главния вход се издига впечатляващата камбанария с височина 53 м. В самия храм върху 34 мраморни плочи по стените са изписани руските полкове и българските опълченци. В криптата на храма в 17 каменни саркофага са положени тленните останки на загиналите. Иконите и стенописите в храма са дело на български и руски художници, на тях са изобразени велики личности от историята.

Огромните камбани, седемнадесет на брой, най-голямата от които тежи 12 тона, са отлети от събраните в района гилзи. Откриването и освещаването на храма съвпада с 25 годишнината от Шипченските боеве.

zdrave
30.06.2007, 09:52
Сегашната църква е построена през 1834г., като стенописите от вътрешната и външната й страна са нарисувани през 1862г. от поп Павел и сина му Николай. Целият манастир, включително и стенописите, са реставрирани наскоро с финансова помощ от Европейския съюз. Иконостасът също е изработен през 1862г. от Тревненски майстори, а храмовата икона е рисувана от известния габровски живописец Христо Цокев. Вярва се, че иконата на божията майка с Младенеца, поставена в малък иконостас от лявата страна в църквата, е чудотворна. Целият манастирски комплекс е завършен през през Възраждането с дарения на габровци и жители на околните села. Ценен архитектурен паметник в двора на манастира е голяма кръгообразна чешма, съградена от известният майстор Колю Фичето, която блести с красотата си и до днес.

zdrave
30.06.2007, 10:00
Манастирът е разположен сред живописния пролом на Дряновска река, където високи варовикови скали ограждат пролома като недостъпни стени на крепост. Отстои на 5 километра югозападно от Дряново, на 15 километра от Габрово. Над манастира, сред отвесните скали, се намира пещерата "Бачо Киро", обитавана според специалистите още през старокаменната епоха.

Манастирът е действащ, мъжки. Днес той е една от най-почитаните светини на България, национален исторически паметник

qni
01.07.2007, 19:07
zdrave (http://www.goblenite.org/member.php?u=633) ,посетила си един от любимите ми маршрути.Радвам се ,че сподели с нас тези прекрасни снимки.Очакваме нови.Скоро и аз ще се включа в темата ,само да намеря малко време...

ibg1963
01.07.2007, 20:09
Здраве, страхотни снимки от много хубави места.Обясненията ти също са интересни.

atinqnka
02.07.2007, 22:43
Като истинска дряновка много се зарадвах на снимките и поясненията на здраве. Аз съм пристрастна, но явно и на вас е харесало.
През почивните дни изкачвахме връх Мальовица. Много е красиво. Заслужава си "драпането" по камъните. Моят малък внук също беше голям герой и стигна до Еленините езера.
Малко снимки
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=149738

qni
03.07.2007, 17:08
Мальовица сме я запланували и в най-скоро време се надявам да минем по вашите стъпки.:D Браво на малкият юнак!:clap:
Поздрави на баба му и скоро да ни изненада с нови снимки!:kissyou:

qni
11.07.2007, 17:11
Миналата година качихме вр.Ботев от северната страна.Искахме да видим и южния Джендем и в края на юни отидохме до х.Рай..Рано сутринта потеглихме нагоре от местността Паниците.Разходката си струваше.Насладихме се на красотата на Стара планина.Много зеленина и прохлада сред големи дървета и планински потоци, намерихме по пътя.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=152084

Изминалият уикенд покорихме вр.Мальовица.За там просто нямам думи ,за да опиша дивната хубост на Рила планина.Дори и най-добрите снимки не могат да пресъздадат омайващите гледки.От горе се виждат Мусала ,Витоша ,Ст.Планина,Пирин....Рилския манастир....:)


http://www.snimka.bg/album.php?album_id=152108

zdrave
11.07.2007, 19:28
Яни страхотни снимки.Обожавам Рила ,но тази година май ще ми се размине да я посетя.Ние ходим на Трещеник над Якоруда-божествено място.

ibg1963
11.07.2007, 21:06
Яни снимките са разкошни.Прекрасна е нашата природа.

kameia
14.07.2007, 19:15
благородно ви завиждам:kissyou: от 10 години ни съм стъпвала на рила:cry: и изобщо на планина:( направо ми се плаче

ani4ka
17.07.2007, 11:29
Здравейте!Ето малко снимки и от морето-Ахтопол по точно.Там бяхме на почивка.:idea:Първата снимка е на фара,4-тата е на църквата,а следващата е старата къща.

ani4ka
17.07.2007, 11:35
И още...

ani4ka
17.07.2007, 11:39
:)

ibg1963
17.07.2007, 11:55
Ани,чудесни снимки. Добре си си починала.Интересно ми е , защото не съм била в Ахтопол

ani4ka
17.07.2007, 11:59
Ани,чудесни снимки. Добре си си починала.Интересно ми е , защото не съм била в Ахтопол

Да,добре беше,но за съжаление свърши:( А на мене специално много ми харесва там.Ходиме вече за четвърти път.Особено любими са ми скалите.Дано да имаш възможност да отидеш някой път.:)

ibg1963
17.07.2007, 12:01
Тази година със сигурност НЕ, за догодина ще видим

atinqnka
18.07.2007, 12:40
Не бях влизала доста време. Яни хареса ти Мальовица, нали. Аз се влюбих в това място, макар че сме много много разочаровани от хижарката. Влюбих се в това място.
морето също е много прекрасно, но аз обичам да съм в движение и ми е трудно да се задържа цяла почивка. Тези почивни дни изкачвахме вр. Вежен, но след Мальовица ми бледнее, макар че всяко си има своята хубост. След 3 седмици живот и здраве ще качваме вр. Молдовяну. Ясно е че за гоблени не остава много време.

qni
18.07.2007, 14:19
Нямам думи да изкажа възхищенито си от Мальовица...миналата година ходихме до Страшното езеро и от тогава и аз като теб ,atinqnka съм влюбена в този район.Природата е вълшебна ,особено в този сезон.Толкова много цветя....приказно е там.Рила е невероятна планина ...
Плануваме здраве и живот да пообиколим Пирин това лято.
Успех с изкачването на вр. Молдовяну!
Очаквам с нетърпение снимки и впечатления от там.
Поздрави!:kissyou:

atinqnka
18.07.2007, 21:03
Благодаря. Дано случим на хубаво време.

Nelia
19.07.2007, 19:18
:greeneye: Ще се включа в любимата ми темичка,като ви предложа няколко снимки от Босфора и Истанбул,които посетихме миналата седмица !

Nelia
19.07.2007, 19:28
:greeneye:

zdrave
19.07.2007, 21:13
Чудесни снимки.Истанбул е страхотен град. Аз ходих за три дни ,но може би ще трябва да се отиде няколко пъти за да се разгледа добре.Покажи още снимки.

noar
20.07.2007, 16:08
Хеи Нели,а защо не ни написа какво виждаме?Ние със съпруга ми ходихме в Истамбул 90-та година когато беше куфарната търговия.Хем нищо не продадохме,хем нищо не видяхме . Не става от нас търговци. Минахме през Босфора и от рейса видяхме църквата "св.Стефан"-това беше! Много ме е яд! Иска ми се да отида пак!

Nelia
20.07.2007, 21:54
:thumbup: zdrave и noar, да Истанбул ме очарова и мен!В първия пост съм показала снимки от султанския дворец "Долма Бахче", и крайбрежни снимки по Босфора! На последната снимка е "Синята джамия"! При втория пост пак снимки от Босфора,моста над него,свързващ европейската и азиатската част на града и други исторически сгради! Ще кача и още снимки....:)

Nelia
20.07.2007, 22:00
:)

qni
21.07.2007, 08:18
Нели ,хубава разходка в снимки ни показа...:yes: Благодаря!

zdrave
21.07.2007, 10:37
Нели,
посети ли Летният дворец Бейлярбей в азиатската част ? Възхитена съм от градините и парковете в Истанбул.Като се върнах и разказвах на приятелите си всички си мислеха , че си измислям за красивите неща в Истанбул.Ходих те ли до балона,който се издига на 100 м височина за да може да се види целия град?

qni
02.08.2007, 17:23
Изминалият уикенд качихме вр.Мусала.За любителите на планината малко снимки...
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=159163:)

atinqnka
03.08.2007, 17:28
Не съм ходила до Истамбул, но с удоволствие го разгледах с Нели. Вероятно е много красиво.
Яни, разгледах всичките ти албуми. Вероятно с теб си приличаме по любовта към планината. Доста места сте посетили.
Ние освен че направихме децата си "баир-будали" вече водим и внука
Живот и здраве следващата седмица сме в Румъния и ще катерим вр. Молдовяну. Дано времето е добро.

blue_bouble
03.08.2007, 19:13
Златните купета при с.Шипка

blue_bouble
03.08.2007, 19:16
Шипка

qni
03.08.2007, 21:17
atinqnka,очаквам с нетърпение да споделиш впечатления от Румъния.Попрочетох информация за върха .Пожелавам ви хубаво време ,за да се насладите на гледките и да направиш снимки:)
Това ,че малкия сте направили турист е много хубаво.
Веднъж тръгне ли човек ,се влюбва в планината и няма спиране.:D
Поздрави!:kissyou:

ani4ka
20.08.2007, 10:30
В събота ходихме до Рилския манастир.Била съм там като ученичка,но нали знаете-детска му работа :crazy: Сега имах повече време да разгледам.Останах очарована от гледката. :idea:

ani4ka
20.08.2007, 10:38
А това е магерницата,където са готвили монасите.Втората снимка е тавана,който е като комин.

noar
20.08.2007, 15:07
Оооо,какъв комин бе Ани,та то сие направо като око на хищник!!!Мнгого интересни снимки!:clap:

ani4ka
20.08.2007, 17:12
Радвам се,че ти харесват :kissyou:

zdrave
21.08.2007, 09:12
Чудесни снимки.Рилски манастир е едно ат чудесните ни кътчета.Обожавам това място.

atinqnka
22.08.2007, 21:29
Яни, до върха не можахме да стигнем, валеше, а пътят е много. Затова се наложиха промени в програмата.
От градчето Виктория стигнахме до езерото Balea. Много красиво макар и гледано в дъжд и мъгла.
Православните църкви и манастири са като нашите - надписите са на църковно-славянски. В град Ръмнику Вълча бяхме на 6.08 -Преображение господне. Влизахме и в църква , и в манастир - бяха пълни с народ. Имат стенописи някъде и от външната страна на църквата. В градовете Брашов и Сибиу разгледахме катедрали които са си с немска архитектура - имат и орган в тях, типично католически. Но тези градове са строени от саксонски племена и имат и немски имена /може би 12-13 век/
От градчето Бущени с лифт се изкачихме до билото на планината - станция Бабел. За 12-13 мин се преодолява денивелация около 1300 м. Отдолу е огромна пропаст. Някъде лифта се движи почти отвесто като асансьор. Движим се по билото на планината до връх Omu който до преди около 40 години се е смятал за най- високия връх на Карпатите.
Разгледахме и двореца Пелеш в Синая. С две думи - разкош и великолепие. Впечатли ме дърворезбата, която е навсякъде. Изработвана стая по стая от 3 поколения майстори в продължение на 100 години
Снимки качвам тук
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=165500&photo=1

qni
25.08.2007, 21:17
Току що се прибираме от почивка и видях ,че сте се завърнали благополучно.Разгледах албума със снимки .Много ми харесаха замъците.Съжалявам ,че времето не е било добро .Все пак не сте се лишили от ходенето в планината и планинските пейзажи не липсват .
Как са румънските хижи ?Приличат ли на нашите ?
Радвам се ,че сподели снимки и впечатления.
Ние се връщаме от Родопите.Почивахме в местността Кавал тепе,край яз.Широка поляна.

atinqnka
26.08.2007, 00:23
Не съм ходила там, но това което виждам от снимките ми харесва. В Родопите съм ходила на Чудните мостове ии но Персенк.
В Румъния не сме спали в хижа, защото променихме програмата заради времето. Снимките ни не са много качествени, ама хем нов фотоапарат, хем ходене тук-там - много екстри стават.

vemite
26.08.2007, 09:44
atinqnka разгледах албума със снимките от Румъния. Големи красоти. И ние се канихме да ходим на екскурзия там за 24.08, но не можа да се събере група. В Румъния ходих до Констанца и Мамая 2 пъти. Но там където сте ходили Вие е много по-красиво. Много съжалявам, защото искахме да отидем. Сега успяхме да се включим в екскурзия за Истамбул на 30.08. Като се върнем се надявам и аз да покажа снимки.

vemite
26.08.2007, 10:01
Ето малко снилмки и от мен. Това са снимки от Мамая / един от най-големите курорти в Румъния/. Около 4 километра има алея пешеходна. От едната страна е плажа, а от другата магазини, хотели и ресторанти. През половината курорт минава лифт. Имат страшно широка плажна ивица с много атракции и забавления навсякъде.

vemite
26.08.2007, 10:12
А това са снимки от КОнстанца. Малко са некачествени, че бяха със стария апарат. Едната сграда е археологическия музей, а другата до морето е казино/бивш дворец/

atinqnka
26.08.2007, 17:26
Навсякъде, където отиде човек, все ще види нещо ново. Аз бях с предубеждение към Румъния и не исках да ходя. Казвах си "и там е същата цигания, като при нас" .Не че сега мисля по- различно, но смятам че ще се оправят преди нас.
Градовете са им чисти, но природата е доста по- замърсена от нашата. От автобуса гледах доста палатки и коли покрай рекички и хартии, пликчета, опаковки и други се белееха по поляните. От лифта като гледах надолу беше същото. В планината обаче не видях да е така.

zdrave
01.09.2007, 11:29
:hello:
Ще се разхождаме в Родопите в района около Бачковски манастир , престоя ще бъде в с. Бачково.Споделете какво интересно може да се види там.Не съм ходила от доста години и ще ви бъда благодарна ако можете да ме ориентирате.

blue_bouble
01.09.2007, 11:43
Гарантирам, че разходката Ви ще бъде много релаксираща.В по предни странички съм показала снимки на Бачковския манастир.
Но преди да стигнете до него ще минете през Асеновград.Може да се насладите на спокойствието и красивите булчински рокли по магазините.
Посетете и Асеновата крепост.Малко е каменисто до горе, но с удобни обувки няма да имате проблеми.Дано да работи, ние като ходихме беше затворена.

Не пропускайте да посетите и ресторант "Водопада".Храната е добра , аи обстановката е уникална.

Приятни мигове ти пожелавам!:kissyou:

Mimik
01.09.2007, 11:55
zdrave, освен самия манастир може да поситите и костницата. Не мога да те ориентирам как да стигнете до нея, но можете да попитата на място. Ако имате възможност, наистина минете през Асеновата крепост

ibg1963
01.09.2007, 12:41
Здраве,знам ,че наблизо се намират Нареченски бани.Над Бачковския манадтир се намира резервата "Червената стена" - има водопад, интересно е да се види.И както те посъветваха не пропускай ресторант Водопада" - уникален е.

stoika
01.09.2007, 17:38
Можете да отидете до "Кръстова гора".Близо е.

zdrave
01.09.2007, 19:41
Да Кръстова гора влиза в плановете,но къде е този ресторант "Водопада"

blue_bouble
01.09.2007, 20:25
Ресторанта се намира в началото на паркинга при Бачковския манастир:)
Малко преди да започнат сергийките.
Ако ти трябва сач, там ще намериш:kissyou:

Nelia
02.09.2007, 09:59
zdrave, малко хора знаят,че в Асеновград има един чудесен музей за посещение- Палентоологичен :idea: .Намира се в центъра на града и си заслужава да се посети.Ето и малко информация за него...

http://www.terranatura.hit.bg/bgmus/asenovgrad.htm

Mimik
02.09.2007, 12:00
Нели, аз съвсем забравих за музея, а се намира точно над нас. Наистина си струва да се види, била съм там като ученичка и беше много интересно :)

Nelia
02.09.2007, 13:53
Мими, музеят е страхотен! Преди години съм водила ученици като съвсем случайно разбрахме за него! А последните две години преди да отидем към Родопите задължително водя групичката приятели и много се впечатляват! Още повече,че той е разширен и вече на два етажа са разположени експонатите!:)

Mimik
02.09.2007, 15:05
Нели, аз последно бях преди 6-7 години. Заведе ни учителят ни по биология - бях биологична паралелка. Уредникът на музея също е учител по биология, вече пенсиониран, но доста известен в града, затова си струва да се чуе беседата му. Радвам се, че има подобрения в самия музей. Около него също е облагородено - посадени са дръвчета и други растения, има пейки. Преди не беше така, даже си беше страшничко да се качиш там :) Сега редовно водя дъщерята на братовчед ми там на разходка, качваме се и до паметника над музея да търсим спасение от жегите :) Следващия път когато водиш групи, непременно се обади, много ще се радвам :)

qni
02.09.2007, 15:56
И да не пропуснем и Чудните мостове....:idea: ,а и по нагоре има и хижа -Скалните мостове.

vemite
06.09.2007, 14:15
Миналата седмица ходихме на екскурзия до Истамбул. Момичета страхотни красоти видях. Огромен град с много запазени исторически паметници. Много мозайки и стенописи в църквите и джамиите. Направихме и екскурзия с кораб по Босфора. Екскурзовода беше много добър. Постоянно разказваше навсякъде където минавахме разни истории. Не спря 3 дена.
Много съм очарована от града и се надявам някога пак да отида там. Ще ви покажа някои неща които снимахме. Първите две са църквата Света София и Синята джамия. Другите две са снимани от разходката с корабчето.

vemite
06.09.2007, 14:18
Това са части от двореца Долма Бахче. Страшно богат и огромен дворец.

vemite
06.09.2007, 14:22
А последните са макети на тяхни забележителности в парка МИНИАТЮРК. Има макети на всички по-известни неща от цяла Турция. В един огромен двор са направени макети на всичко което може да се види в цяла Турция, включително Босфора, златния рог и мостовете.

ibg1963
06.09.2007, 16:28
Хубава екскурзия сте си направили.Ще ти останат незабравими спомени от интересните места,които сте посетили

qni
06.09.2007, 17:17
vemite,харесаха ми снимките от вашата екскурзия.
Пожелавам ти скоро да направите нова ,но не до Турция ,а до някоя друга държава!:loveglasses:

zdrave
10.09.2007, 11:43
:hello:
Аз също бях впечатлена от разходката в Истанбул,много красиви дворци ,голяма чистота и страхотни паркове .Но природата в България е уникална,жалко е че не умеем да ценим това ,което имаме.Вчера се върнах от разходка из Източните Родопите и съм очарована от нашите красоти.Скоро ще покажа снимки.

Nelia
10.09.2007, 18:28
vemite,споделям твоето възхищение от Истанбул -красотата и очарованието на този многомилионен град!:)
Освен екскурзията до Истанул през това лято,сега през почивните 4 дни посетих Гърция- Кавала,Солун,Паралия Катерини, Метеора,о-в.Тасос!Още съм силно под влияние на силните емоции от тази екскурзия! Хубаво преживяване!Ще ви покажа изгледи от гърция които запечатах...:)
Първо снимки от Кавала...-стария град,къщи,пристанището,изгледи от града...

Nelia
10.09.2007, 18:39
:) Уникалните скални манастири -Метеора...Дъхът ти спира...

Nelia
10.09.2007, 18:55
:) Солун- градът,крепостната стена, църквата "Св.Димитър", Бялата кула на брега на морето...

Nelia
10.09.2007, 19:06
:) Остров Тасос- фериботът, заливчета и столицата Лименас...

Nelia
10.09.2007, 19:11
още красоти... Хубаво беше и пак ми се иска да отида някой ден!:D

ibg1963
10.09.2007, 20:20
Красиви снимки си направила и хубави спомени ще ти останат,моите спомени от Гърция

qni
10.09.2007, 21:34
Нели ,страхотни снимки и много красиви изгледи си запечатала!Поздравления !
В плановете ми е Метеора.Много искам да ги видия тия манастири.
За сега все още обикаляме из България и най-вече в нашите красиви планини.Последно ходихме в Семково и от там до сухото езеро.В гората имаше много малини и гъби.Езерото на снимките е до х.Семково.После пътя продължава през гората има едно по- стръмно изкачване и след около 3часа бяхме на Сухото езеро.

qni
10.09.2007, 21:39
изгледи отСухото езеро...:kissyou:

qni
10.09.2007, 21:44
Продължавам със следващия ни маршрут-Добринище-х.Гоце Делчев-ез.Безбог

qni
10.09.2007, 21:47
Добринище и лифта от х.Гоце Делчев

qni
10.09.2007, 21:59
Хижата и Безбожкото езеро

zdrave
11.09.2007, 10:33
Яни,чудесни снимки.В Добринище съм ходила на лагер като ученичка и бях позабравила,но чрез стоите снимки си припомних много неща :kissyou:

zdrave
11.09.2007, 10:47
Сега ще ви покажа малко снимки от моята разходка през почивните дни.
Невероятната красота на Родопите ме впечатли и зареди с много положителна енергия.Отседнахме в с. Бачково и обикаляхме из района.Първият ден посетихме Манастира Св. Кирик и Юлита .
Точната година на възникването на манастира не се знае. Все пак има сведения, че е бил построен за първи път през 14 в. в близост до аязмо. Разрушен е по време на помохамеданчването на чепинските българи (Западните Родопи) през 17 в. и тяхното последващо опожаряване на много църкви и манастири. В края на 17 в., обаче, манастирът е построен наново на същото място, като е посветен на Св. Петка. Малко по-късно старият манастир “Св. св. Кирик и Юлита” също е възстановен в близост до него. През 1810г. двата манастира са били опожарени и разрушени от кърджалии.

Реконструкцията на сегашния манастир започва през 1816г. и продължава до 1835г. Църквата е осветена на 15-ти октомври 1850г. Манастирът е преминал в ръцете на гръцката църква в средата на 19 в., като е върнат отново на българската църква чак през 1930г. Пострадва сериозно по време на пожар през 1924г. и земетресение през 1928г. През 20те и 30те години на 20 в., в “Св. св. Кирик и Юлита” се помещава богословско училище. През 1943-1944г. манастирът служи за концентрационен лагер. След 9-ти септември 1944г. когато комунистическата партия завзема властта, манастирът е изоставен, а по-късно – трансформиран в дом за душевноболни. През 1981г. Съюзът на архитектите в България получава официалното съгласие на властите да реставрира манастира и да го адаптира за светски нужди. През 1982г. екип от архитекти и инжинери, оглавявани от арх. Любомир Шинков разработва проект за неговата реставрация . На 25-ти септември 1985г. той се открива официално . В началото се използва като почивна и творческа база на съюза на архитектите. По настоящем фунционира като 3-звезден хотел, който е отворен за посетители

zdrave
11.09.2007, 10:50
Следва посещение на Асеновата крепост.
Както сочат архиологическите находки крепостта е била построена през IX век от Византия, за да охранява вратата на Беломорския (Егейски) проход, както и да осигури византийската граница в този край.
През 1231 година цар Иван Асен II прави редица поправки по крепостта, целящи нейното заздравяване. Издълбаният в една скала на крепостта надпис свидетелствува за това.
Крепостта съществува до 1410 година. Тя е заемала целият скален масив и е имала площ 12 декара.
Единсвената запазена постройка от миналото величие на крепостта е църквата ,,Св. Богородица Петричка", построена през XII век. Крепостта е обявена за Национален паметник на културата.

zdrave
11.09.2007, 11:16
На следващият ден посетихме " Кръстова гора ". За първи път отивам там ,но сигурно ще последват още посещения.
Тази местност висока 1545 м. над морското ниво, дълга около 500 м и широка около 300 м, е кръгла поляна заобиколена от гъсти букови гори. Оттук панорамната гледка е смайваща, в далечината се вижда море от планински ридове и върхове.
След като през 1083 г. Григорий и Абазий Бакуриани основават Бачковския манастир, те го даряват с обширни поземлени имоти. Малкото с. Инверце се превърнало в стопанско средище с богато животновъдство. Многобройни манастирски стада пасели из живописната местност Кръстова гора, наричана още Градище, която по форма приличала на кръст. Тук се намирали манастирските мандри и жилищни сгради с църквата “Св. Троица”. Съграден бил и манастир “Св. Троица”, известен още като Троицкия.
До средата на ХVII в. в Средните Родопи, макар и под османска власт, християнството процъфтявало. Имало множество църкви и манастири, свещеници и монаси. От втората половина на ХVII век и през първата половина на ХVIII век настъпил най-трудният период в историята на родопските християни – втората масова ислямизация, която поставила на изпитание физическото оцеляване на християнското население в Средните Родопи. Ислямизирането започнало с унищожаването на Смолянската епископията, богословското училище, епископската църква “Св. ап. Петър и Павел” и убийството на последния Смолянски епископ св. Висарион Смоленски (29 юли 1670 г.). Всички църкви и манастири в Средните Родопи са разрушени, а свещениците и монасите избити. За християните настанало време на духовен мрак и непрестанни гонения.
Според преданието през 1933 г. в село Борово пристигнал Йордан Стойчев Дрянков. Той е роден в село Ковачевица Гоцеделчевско, и още от детинство се отличавал с голяма религиозност. Понякога се държал странно и непонятно за околните, сякаш юродствал. Йорданчо, както го наричали всички, понякога получавал видения. Едно от тях - явяването на кръст на небето, известява цар Борис III, с когото се познавал. След една нощ, прекарана на Кръстов връх, му била открита историята на мястото - на този връх се издигал голям манастир, в който се пазела частица от Кръста Господен. Йорданчо съобщил, че му било казано да направи и постави висок метален кръст в знак на това, че там има частица от Кръста Господен. След случилото се в Борово Йордан Стойчев отново се явил при цар Борис III и му разказал всичко.
На 1 май 1936 г. металният кръст направен с помощта на цар Борис III е донесен от Йорданчо, където в присъствието на цялото село Борово е бетониран на източното възвишение на върха и осветен. В края на водосвета на менчето със светена вода кацнало бяло гълъбче, което след това литнало към западното възвишение на връх Кръстов. Йордан Стойчев посочил гълъба и казал на хората да го последват, защото той ще им покаже къде се е намирало старото манастирско аязмо. Гълъбът кацнал на една скала, в долната част на която, след разчистването на натрупаните камъни, бликнала вода През 1957 г. Йорданчо е вкаран от тоталитарния режим в лагера в Ловеч. Там той загива. Животът му остава непроучен и около него продължават да съществуват много неясноти и загадки.
През 1956 г., по поръчка на настоятелството при църквата “Рождество Богородично” с. Борово, няколко майстори, с помощта на всички вярващи от селото, построяват параклиса “Св. Троица” върху част от запазените основи на старата манастирска църква, разположени на западното възвишение на Кръстов връх. За целта, преди посочената година, църковното настоятелство закупило мястото от собственика му, а за строежа използвали дяланите камъни от разрушената стара църква и останалите манастирски сгради. Същата година изградили и двустайно помещение до църквата за подслон на поклонниците. Параклисът е осветен от епископ Стефан (впоследствие Великотърновски митрополит) през 1958 г.
По-късно по време на тоталитарния режим Кръстова гора е превърната в резерват. Построена е резиденцията “Кормисош” и строго се забранило идването тук на поклонение. Но вървейки по козите пътеки християните пак намирали пътя до параклиса. Продължителните протести от страна на група православни християни, начело с Петър Тодоров от гр. Смолян, се увенчават с успех и на Кръстова гора е назначен свещеник – отец Васил Стефанов Аринински и е утвърдено настоятелство. Напълно свободно, обаче, православните християни започнаха да посещават връх Кръстов едва след 10 ноември 1989 г. През есента на 1995 г., в присъствието на Негово Светейшество патриарх Максим и голяма част от синодалните архиереи, Пловдивският митрополит Арсений освети новопостроената църква на Кръстова гора “Покров на Пресвета Богородица”. На 22. 10. 1994 година изчезва чудодейният кръст, подарен от цар Борис III. Отлят е нов 99-килограмов кръст, изработен от неръждаема стомана. Кръстът е намерен в гората от местен овчар и сега се намира в новия храм.

zdrave
11.09.2007, 11:39
По пътят за Кръстова гора над с.Борово видяхме чудесен параклис сякаш е кацнал на скалата.

ibg1963
11.09.2007, 11:41
Красиви снимки си направила и красиви места от Родината си посетила.Мерси за подробната информация.Хубаво се почива сред природата.

d0nka
11.09.2007, 11:52
Здравейте,

да покажа и аз къде почивахме тази година - с qni, сме ходили май на едно място. Бяхме за една седмица на Семково - хубаво място все още не превърнато в строителна площадка, малко хора и място където можеш активно да си починеш от шума и напрежението, ако търсиш това. Снимките са от хижа Семково, Сухото езеро, резервата за танцуващи мечки в Белица и околностите около мястото където се бяхме настанили. За съжаление не ни достигнаха силите да се изкатерим до Вапските езера.
А иначе както пише qni, много малини, гъби / стига да ги познаваш, виждам, че и тя е показала снимки на красивата и много отровна червена мухоморка / - и в общи линии хубаво място за почивка.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=171586

zdrave
11.09.2007, 11:53
Ще покажа и други снимки ,но в момента нещо не ги приема.Нямам думи да опиша красотата на Родопите.Благородно завиждам на хората ,които живеят в този край,а и самите те са много спокойни ,усмихнати и вежливи.

zdrave
11.09.2007, 12:19
Разходката ни подължи към Чудните мостове
Една от най-интересните природни забележителности в Родопите е скалното образувание – "Чудните мостове". Те са разположени в източното подножие на вр.Голям Персек, между селата Орехово и Забърдо, които пък са известни с историческите събития по време на османското робство и сниманият в района филм "Време разделно".

Чудните мостове представляват два мраморни скални моста. Те са останки от разрушена при силно земетресение пещера. В течение на годините разрушените части се били отнесени от водите на р. Дълбок дял и са останали само големите сводове на галериите. По-големият мост е дълъг около 100м. с широчина на свода между 12 и 18 метра, а пропастта под него е 45 м.

zdrave
11.09.2007, 12:30
още малко снимки от чудните мостове.Това чудо на природата просто трябва да се види.

zdrave
11.09.2007, 12:34
По пътят срещнахме стадо прекрасни кончета ,които позираха за снимка :D

zdrave
11.09.2007, 12:44
По пътя към Чепеларе посетихме Синият хан.Невероятна родопска кухня.Искаше ни се да опитаме всичко ,но не успяхме.Оставихме за следващият път :D

zdrave
11.09.2007, 12:48
:)

zdrave
11.09.2007, 13:15
Последният ден посетихме Бачковсия манастир,беше празника малка Богородица и имаше страшно много хора.Посетихме мятото където е открита чудотворната икона за която разказват следната легенда:
Тя е най-голямата светиня на Бачковския манастир. На специално място в съборната църква, под нежни драперии, изработени от благодарни ръце, тя умилно благославя поклонниците. Преданието я отрежда като творба на св. апостол и евангелист Лука.
От цялата икона само ликовете на св. Богородица и Младенеца топло поглеждат и раздават благослов на вярващите. Всичко останало от нея е обковано в две ризници – златна и сребърна – земна оценка на духовната й стойност.
Заселването й в манастира потъва в мълчанието на вековете. В началото на ХІV в. тя е вече в Бачковския манастир – според едни, подарена от братята грузинци Игнатий и Атанасий, а според други – "прелетяла” от един грузински манастир (заради проявено към нея небрежение) и "кацнала” тук, в местността "Клувията”. При "кацването” лумнал неопалващ огън, само светлината му силно блестяла и правела "нощта – ден”. Двама пастири – брат и сестра, три нощи наред съзерцавали негаснещите пламъци и дошли да видят какъв е този чуден огън. Така чудотворната икона известила за пристигането си. Те съобщили в манастира и братята с лития я пренесли в църквата "Св. Богородица”. Поставили я на иконостаса. За обща изненада сутринта мястото й там се оказало празно. Иконата "избягала” в "Клувията”. Понесли я в манастира, но следващите дни чудното "бягство” се повторило и потретило.
Един от монасите разказал на изпадналите в недоумение братя, че му се присънила св. Богородица и казала, че ще остане в манастира, ако й отредят специално място вдясно при входа на храма, за да вижда кой с какво сърце влиза в Божия дом, и всяка година на втория ден на Великден да я "отвеждат” до старото й място. Така и направили: поставили я на трон вдясно от главния вход, където е и днес. На втория ден на всеки Великден с лития я отнасят до "Клувията”, отслужва се молебен.
В "Клувията”, на мястото на "кацането”, изпод скалата бликнал извор със сладка, лековита вода, а върху издяланата отвесна скала е копие на иконата. Тясна стълбица води по стръмнината до скалната икона, пред която постоянно гори кандило. Наблизо е издигнат параклис "Св. Архангел” – Ангел се казвал овчарят, който пръв я видял.
Силната вяра кара стари жени и майки с деца да изкачват стръмното стълбище и припалват свещи пред св. Богородица. По тоя повод разказват чудеса:
Жалко ,че не разрешават да се снима в района на манастира :confused:

zdrave
11.09.2007, 13:40
и накрая малко снимки от чудесното селце Бачково сгушено в прегръдките на Родопите.

Mimik
11.09.2007, 14:33
zdrave, благодаря ти за прекрасната разходка в снимки и информацията, която отново ни поднасяш!

qni
11.09.2007, 14:59
zdrave чудесни снимки подкрепени с информация .В Родопите където и да отидеш е хубаво,това е уникална планина с невероятно гостоприемни хора!
d0nka, ние бяхме във Вилно селище "Света гора "и също не успяхме да стигнем до Вапските езера .Останаха за следващия път.:)

d0nka
12.09.2007, 12:48
qni,

ние също бяхме в "Света хора".

ibg1963
12.09.2007, 13:35
Чудесна разходка ни представи.

qni
12.09.2007, 15:37
d0nka,да не сме били по едно и също време?:confused:

zdrave
19.09.2007, 14:06
Много красиви места си посетила.Това от една екскурзия ли е?Аз съм ходила по тези места , но като ги броя са от 4 екскурзии :D .Вие сте рекордьори,голямо пътешествие е било :confused:

zdrave
19.11.2007, 19:40
Здравейте,виждам ,че тук отдавна никой не е писал,но искам да споделя с Вас една прекрасна почивка или по-скоро екурзия до Анталия.Беше изнедадващ подарък без повод от бившите ми свекър и свекърва.Доста дълго пътувахме ,преминахме през дарданелите .
На юг от Дарданелите и на 30 км от Чанаккале се намира обширна наносна равнина и самият хълм Хисарлък, имено тук се е състояла знаменитата Троянска война и тук се намират руйните на древния Троя, описани в епическите поеми на Омир “Илиада” и “Одисея”. Тук се разглеждат “Деветте града”, място, където от развалините на един град, изниквали основите на другия и така до построяването на девет поколения градове. Останките от Първото селище Троя I датират още от 3000 г. преди н.е., което е унищожено от пожар. Следвщото селище Троя II вероятно е било доста развито и богато. От този период има останки от оръжия, златни съдове, медни дреболий и остатъци от скъпоценни украшения. Тази високоразвита култура също е унищожена от пожар. Следващите няколко периода показват, че древния град е бил в период на упадък. Към периода на Троя VII се отнася знаменитата Троянска война. Троя VIII е периода на властването на елинските гърци и през последния период на Римската Империя. След това е епохата на упадъка и през V в. от н.е. градът изчезва.
Тук може да се види реконструирания в огромни размери знаменит дървен Троянски кон, който е помогнал на гърците да завладеят Троя.

zdrave
19.11.2007, 20:26
Малко снимки и история от Ефес
Известно е, че ефеския крепостен хълм е бил населен още през II в. преди Христа. На западния склон на хълма едно време е бил разположен храма на богинята на плодородието Сибел, по-късно отъждествявана с Артемида, на която са се кланяли в цяла Анатолия.
Ефес е един от най-красивите антични градове в света. В него се намира първия най-голям амфитеатър в Мала Азия. През 190г. преди новата ера Ефес е завладян от римляните и в този период става столица на Азиатската провинция на Римската Империя. За значението на този град може да се съди от посещенията на великите римляни Брут, Касии, Антоний, Цицерон. Впоследствие Ефес станал един от най-важните градове в историята на християнската религия. Свети Йоан е проповядвал тук и по всяка вероятност тук е написал Евангелието. Той е погребан тук, в църквата, носеща неговото име. Според преданията Св. Мария, след разпъването на Христос, избрала този град за свой последен пристан.
Театърът - прекрасен пример за римско-гръцкия архитектурен стил, състоящ се от три секции; сцена, оркестър/ кръгла площадка, където заставал хорът/ и полукръгла амфитеатрална зала за зрителите. Вътрешната стена на сцената е украсена с колони, сред които са разположени статуи. Театърът разполога с 25 хиляди места и прекрасна акустика

zdrave
19.11.2007, 20:33
На 7 км от Ефес, на върха на Bulbul планина, сред зеленина се намира Дома на Дева Мария. По християнските канони се знае че Светата Дева Мария, след Христовото разпятие, напуска Йерусалим заедно със Светия Апостол Йоан, който я е скрил от хорските очи в Ефес. Тя е живяла в тази къща до края на живота си. Умряла е на 64 години.
Днес Домът на Дева Мария е място за поклоничество не само на христяните, но и на мюсюлманите. От както е открит домът са запомнени много случаи на изцеляване на болни, които са дошли тук на поклонение. Самата къща представлява еднокуполна постройка, от входа на която се влиза в малък хол, в дъното на който има удължение, където се намира мястото за молитви със самия олтар. Вдясно се намира спалнята, а вляво явно е била кухнята. Днес само централната част и стаята, вляво от олтара, са отворени за посетители.
На изхода на молитвената стая има един извор, чиято вода има лечебни свойства и хората са и дали името "Водата на Дева Мария". При посещението на дома на Дева Мария можете да си налеете светена вода и да си напишете някакво пожелание на къс хартия и да го завържете или поставите на стената на желанията.
Папа Павел VI бил първият Папа, който посетил мястото през 1960г. По-късно, през 1980г., по време на визитата си, Папа Йоан-Павел II обявил Дома на Дева Мария за светилище и място за поклонение на християните. По корана Дева Мария е майка на един от мюсюлманските пророци и затова на поклонение тук идват и много мюсюлмани.
Всяка година на 15 Август поклонници се събират в чест на празника на Девата.

zdrave
19.11.2007, 20:40
Храмът на Артемида е известен като едно от Седемте чудеса на античния свят. Построен в чест на богинята на лова и изобилието Артемида, в района на Ефес, за съжалиние още от самото начало все неприятности се струпват на този храм. Издигнат на равнинно и сухо място, като че ли избрано нарочно за да оцелее през вековете, храмът постепенно бива потопен в блата, превзели местността.
Храмът на Артемида бил построен огромни размери - 125 колони, всяка с височина 17,5м. За нещастие, и този храм бил унищожен, този път при пожар. Оцелява оригиналната статуя на богинята Артемида, преместена по време на пожара. Днес статуята е изложена в Селкучския музей. Наново издигнат, храмът този път е срутен от земетресение. След поредното построяване храмът бива оплячкосан от готите, само една година след строежа.
Днес тук могат да се видят единствено руините на основите на този забележителен строеж от елинистическата епоха, изцяло направени от мрамор с изваяни капители и колони.
Много от копията на статуята на Артемида, намерени през последните разкопки датират от Римско време. Доста от прекрасните останки от храма на Артемида са изложени в Британския музей, Лондон, Англия.
КАУНОС

zdrave
19.11.2007, 20:47
Древния град Каунос се намира в близост до живописен плаж, дълъг 6 км. Граничещ с морето от една страна и езеро от другата и известен като размножителното място на редките костенурки Карета. Историческия пристанищен град Каунос е известен с гробниците на Ликийските крале. В античния период градът е бил от голямо значение в района, имал пристан и е бил тясно свързан с търговвията, но в днешно време и отдалечен от брега. Ако се вярва на старите легенди, този град е бил построен от един от близнаците Милетос, на име Каунос. Градът се е намирал на границата между Кирия и Ликия. Градът, гъсто населен през древните времена е бил напълно изоставен през 11 век

zdrave
19.11.2007, 21:01
Една вечер в турско вариате

lucy
20.11.2007, 01:12
Много приятни спомени възроди твоя "репортаж" от Турция в мен ...:D
Радвам се, че си се впечатлила от тези неща, а не от цената на кожените изделия или на накитите, например. Не че имам нещо против пазаруването, но е срамота да отидеш до там и да си пазиш парите за покупки, вместо да си платиш за посещенията на тези исторически места.
Още веднъж - поздравления за грамотно поднесената информация и за снимките ! :clap: :kissyou: :clap:

marji
20.11.2007, 10:10
Здраве, хиляди благодарности, че ни правиш съпричастни на тази чудесна екскурзия. :kissyou: Щастлива съм, че благодарение на теб можах да видя места, за които само съм мечтала. Но съм изумена най-вече от това, че ескурзията ти до Анталия е подарък от ... бившите ти свекър и свекърва. Къде такъв късмет и за мен от настоящите?!:D

zdrave
20.11.2007, 10:14
Безкрайно съм им благодарна и много ги обичам.Непрекъснато ме изненадват приятно по повод или без винаги намират добра дума за мен.

ibg1963
20.11.2007, 11:36
Чудесно си описала всичко,почти се почувствах до теб в разходката.Пожелавам ти да посетиш още много прекрасни места за които мечтаеш.

zdrave
20.11.2007, 13:19
Чудесно си описала всичко,почти се почувствах до теб в разходката.Пожелавам ти да посетиш още много прекрасни места за които мечтаеш.

Следващата смятаме да е до Париж за 18 рожден ден на дъщеря ми.ще те вземем с нас.:kissyou:

zdrave
20.11.2007, 13:39
малко снимки и от феномена Памуккале
Каквито и разкази да съм слушала, колкото и снимки на Памуккале да съм разглеждала, останах абсолютно неподготвена за гледката, която се изправя пред очите ми. Гледка, предлагаща снежна белота открай докрай и меки, изливащи се в ниското скални образувания.

zdrave
20.11.2007, 13:55
Грехота е да отидете дотам и да не разгледате руините на Хиераполис. Всъщност, за да стигнете до Памуковия замък, трябва да преминете по каменните улици на древния град. Хиераполис е основан през 190 г. пр.н.е. от династията на Аталидите - владетелите на Пергамон. Градът е бил много популярен сред римляните, страдащи от кожни болести и ревматизъм. От него са запазени забележителни исторически паметници като Римския театър, Християнската базилика, Храма на Аполон, Арката на Домициан, Римския курорт с минералните извори и огромен Некропол. През 133 г. пр.н.е. Хиераполис е бил римско владение, по времето на царуването на Тилберис пък е пострадал след голямо земетресение и е бил разрушен почти из основи. В миналото са го наричали "свещения град". Сега е под закрилата на ЮНЕСКО и заедно с Памуковия замък са едно от 100-те чудеса на света.
Хиераполис обаче впечатлява най-вече с две неща: с амфитеатъра си и с некропола. Римският театър е всъщност най-запазеното нещо от древния град.

lari
20.11.2007, 13:57
Благодаря за интересната екскурзия и увлекателните разкази!

zdrave
20.11.2007, 14:06
потопихме се и в минералната вода и се намазахме с лечебната кал

zdrave
20.11.2007, 14:19
Много приятни спомени възроди твоя "репортаж" от Турция в мен ...:D
Радвам се, че си се впечатлила от тези неща, а не от цената на кожените изделия или на накитите, например. Не че имам нещо против пазаруването, но е срамота да отидеш до там и да си пазиш парите за покупки, вместо да си платиш за посещенията на тези исторически места.
Още веднъж - поздравления за грамотно поднесената информация и за снимките ! :clap: :kissyou: :clap:

Естественно ,че имаше и шопинг но без това не може , но общо взето бяхме най-активните туристи.Нищо не пропуснахме от предложените екскурзии.Разбира се не пропуснахме и забавленията :D

ibg1963
20.11.2007, 14:39
Следващата смятаме да е до Париж за 18 рожден ден на дъщеря ми.ще те вземем с нас.:kissyou:

Аз ще ти припомня да не ме забравиш:D Явно приятните моменти нямат край.Много се радвам ,че си доволна и изкарала добре

zdrave
20.11.2007, 21:16
Да много добре си починах и доста интересни неща видях и част от тях споделих с Вас

marji
28.11.2007, 15:23
Момичета, искам да споделя с вас за една зареждаща с много емоции и енергия екскурзия, която си организирахме тези дни покрай служебните задължения. Рководството на Областната ни администрация и аз трябваше да присъстваме на един семинар на Пампорово, организиран от Министерството на държавната администрация. Той започваше чак вечерта в петък и решихме да пообиколим из някои забележителности по пътя. Трябваше да начертая някакъв маршрут и вдъхновена от разказаното от zdrave за нейната обиколка из Родопите, реших да посетим по пътя си към Пампорово някои от описаните от нея места. Накратко: първата ни спирка беше Асенова крепост, която въпреки голямата мъгла, много ни впечатли. После дойде ред на Бачковския манастир, където въпреки забраната да се снима, успяхме да документираме посещението си. След кратък отдих в забележителния ресторант "Водопада" отидохме и до Кръстова гора. Там обаче пътят се оказа доста заледен, та се наложи да оставим долу автомобилите и да направим малък преход по стръмното. С тази разходка по стръмния 2,5 -километров път на практика съчетахме приятното с полезното, защото изгорихме и доста калории. За впечатленията си от видяното няма да разказвам, за да не повтарям zdrave, но наистина беше много, много вълнуващо. Едно преживяване, което ни зареди с емоции за дълго време. На следващия ден след края на семинара, преди да се приберем в Сливен, направихме и една няколкочасова шопинг-терапия в Смолян и Чепеларе.
Ето и малко снимки: първо от Асенова крепост и Бачковския манастир:

marji
28.11.2007, 15:29
Още малко от Бачковския манастир, р-т "Водопада" и Кръстова гора.:greeneye:

lari
28.11.2007, 15:38
marji,благородно ти завиждам за екскурзията! Такова преживяване зарежда за дълго време с положителни емоции.

marji
28.11.2007, 16:46
Така е наистина! Посетихме забележителни места, видяхме много интересни неща, обогатихме се с невероятни впечатления! Пожелавам го на всички, а и на себе си - да ми се случва по-често! И благодаря на zdrave за идеята! :kissyou:

zdrave
28.11.2007, 18:03
Браво Marji,
Много се зарадвах на снимките.Това са прекрасни кътчета от Родопите .По път не спряхте ли в Юговското ханче или в Синият хан.

marji
28.11.2007, 19:02
Не, за съжаление! Само минахме край тях. Нужно ни беше време за туристическите забележителности и кулинарните останаха на заден план.:D Може да се каже, че и спирката ни на ресторант "Водопада" беше почти символична, но пък се заситихме с впечатления.:greeneye:

svetta
28.11.2007, 20:42
За мен винаги най-хубавия град остава моя родния - Санкт-Петербург,мойта малка Венеция.Но искам да споделя със вас мойто възхищение от природа на България,на хубави гледки и забележителности,които приотрих миналата есен,когдато дойде при мен на гости една мойта позната от Русия.Тя беше за пръв път в България и искаше да обиколи най-возможно повече интересни места.Трябваше да станем гидове за нея,карайки я възможно на най-интересни и красиви места във тази държава.Приотрих много за себе си,благодарение на тези пътувания,които вероятно сама никога нямаше да направя.Сега,освен че съм горда от родния си град,също се гордея и от това,че живея във такава наистина красива държава.
Направих ме стотици снимки,но ще ви покажа една - България от високото.
Нямам думи,нито коментар.Трябва само да гледате!

zdrave
28.11.2007, 20:48
Хей, Света от кое кътче е тази красива снимка :confused: Задоволи любопитството ми ;)

svetta
28.11.2007, 20:51
Това е снимано от върха на Шипка

zdrave
28.11.2007, 21:39
[QUOTE=marji;146225]Не, за съжаление! Само минахме край тях. Нужно ни беше време за туристическите забележителности и кулинарните останаха на заден план.:D Може да се каже, че и спирката ни на ресторант "Водопада" беше почти символична, но пък се заситихме с впечатления.:greeneye:[/QUOTE

Да това е безпорно ,но и родопските специалитети са страхотни.Ние се каним през пролетта пак да отидем да до разгледаме.Пет дни не ни стигнаха :D

zdrave
28.11.2007, 21:49
marji как се справихте с изкатерването до Кръстова гора.пътят наистина е труден и разбит.Може би тук трябва да се намесе държавата да пооправи пътищата да такива красиви местенца.

marji
29.11.2007, 12:08
Ох, не питай как сме се катерили догоре! На някои места пътят беше така заледен, че ако не бяха мъжете от групата да ни издърпват от време на време, сигурно щяхме да се откажем. А като се сетя че областната и една от заместничките й бяха тръгнали с ботуши с доста големи токчета...:D Слизането надолу пък се превърна в една голяма пързалка:D :D :D Като мине зимата на всяка цена ще заведа по същите места сина ми и съпруга ми, та хем да видят и те родопските красоти, хем да опитаме и от родопската кухня:idea:

lari
01.01.2008, 15:03
Да покажа малко студени снимки от вр.Ботев-това е през април

lari
01.01.2008, 15:05
и още

lari
01.01.2008, 15:12
А сега, малко от есента в планината

zdrave
01.01.2008, 17:00
Страхотни снимки. видяхме балкана сега ще Ви покажа и морето.Беше много спокойно преди Новоа година

vania.kaimska
01.01.2008, 20:05
Винаги съм си мечтала да видя морето през зимата,но уви,засега само на снимка.И пак си е красиво:greeneye:

qni
02.01.2008, 14:55
Малко снимки от Пампорово- 30.12.07.:idea:

lari
02.01.2008, 15:28
Красиво е!

lari
03.01.2008, 18:38
Този път май успях Хижа Левски високо над Карлово

lari
03.01.2008, 18:49
И малко от Рила

qni
03.01.2008, 20:11
lari,виждам от снимките ,че си ходила на Мусала.В Стара планина качвахме Ботев от Априлци ,а миналата година от х.Рай.До х.Левски не сме ходили ,но е в плановете ни.Здраве и живот на пролет.

lari
03.01.2008, 22:04
До Мусала не стигнах.Там ходиха децата,а на другите места, без Рила, съм била.

lucy
29.01.2008, 02:28
:idea: Момичета, да ви се похваля, предстои ми страхотно пътуване из Италия ! Цял живот съм си мечтала да отида до тази прекрасна страна и в събота - 2.02. /знаменателен ден, знам :D / ТРЪГВАМЕ !!!! Понеже сами си организираме пътуването, имаме възможност да пообиколим малко повече от стандартните туристически маршрути и аз съм много щастлива! Стискайте палци всичко да мине по план, а като се върна на края на месеца ще показвам снимки, то се знае! :kissyou: Малко ми е притеснено, защото колата трябва да ни слуша, имаме преход през Алпите, но надолу се надявам всичко да е ОК ... Дано на юг имаме хубаво време, но аз съм се заканила и през дъжд и сняг - пак да се наслаждавам на пътуването! Ще ми липсвате през тези 20 дни, но Италия иска жертви :D

zdrave
29.01.2008, 11:37
:clap: чудесно е това което си решила.И най- вече една сбъдната мечта.Желая ти хубаво време и приятно пътуване.А за нас много снимки :kissyou:

qni
29.01.2008, 21:29
С нетърпение очаквам завръщането ти,за да разкажеш и покажеш ,за преживяното и видяното!
Попътен вятър ти пожелавам!:idea:

lucy
30.01.2008, 18:46
Благодаря ви! :kissyou: Ще има да разказвам - дръжте се! Само дано Помпей е отворен за туристи през този сезон, че мечтата ми е най-вече той! :D

Дида
30.01.2008, 19:17
:clap: Приятно пътуване!!! Направо ти завиждам благородно!!! :D

di_di_b
30.01.2008, 20:26
Желая ти приятно пътуване и нека Господ те пази и закриля:kissyou: :kissyou: :kissyou:

atinqnka
30.01.2008, 22:02
Люси, стискаме палци за хубаво време и безпроблемно пътуване.Другото идва от само себе си.

lali
31.01.2008, 11:10
Люси, дано всичко бъде наред и пътуването мине базпроблемно. Ще чакаме снимки и ще помечтаем и ние да отидем там някой ден

petiadeshkova
09.02.2008, 23:35
:hello: Има ли тук любителки на пешеходният туризъм ?
:blueflow:

snejanka77
10.02.2008, 01:25
ще чакаме с нетърпение отзивите от екскурзията.

lari
10.02.2008, 09:32
Има дори запалени любители на пешеходния туризъм по планините.Цялото семейство обикаля хижите независимо от сезона.Добре дошла при нас, ако си от тези любители!