PDA

Покажи пълната версия : шиене на икони



koleria
12.04.2014, 12:02
Здравейте,имам въпрос :Има ли правила,който трябва да се спазват при шиенето на икона?В смисъл трябва ли да се пости,да се започва,когато има пълнолуние ,да не се шие когато си в цикъл и тн.Питам,защото искам да започна да шия икона и попаднах на това:[URL="http://www.kladovo4kasxem.ru/publ/poleznye_stati/vyshivka_krestom/pravila_vyshivki_ikon/11-1-0-24"]
.Какво мислите?Много от вас шият икони и ще съм благодарна ,ако споделят мнение или съвет.

viki-veni
12.04.2014, 12:27
Имам ушити 4 икони, не съм спазвала никакви правила. Много са ми харесали и съм ги ушила почти на един дъх.

tdm13
12.04.2014, 12:55
По принцип рускините са леко фанатизирани и си измислят какви ли не мистерии.Иконата за бродиране си е обикновен гоблен,изобразяващ образ.Имам ушита икона и даже я подарих.Обикновено шия с кафе и цигара,не спазвам църковни празници.Атеист съм до безкрайност.А накрая се оказа,че подарения гоблен донесе късмет на младо семейство,защото жената имаше дефект и не можеше да забременее.А взе,че роди живо и здраво красиво момиченце.Поне семейството така тълкува нещата.

malinkakalinka
12.04.2014, 21:31
Имам ушити три гоблена на религиозна тематика, в момента шия такъв. В началото не съм спазвала нищо; сега само не шия на големи религиозни празници. И трите гоблена са ми осветени, на стената са и са ми донесли много щастие и късмет. Според мене достатъчни са вяра и любов.

marji
13.04.2014, 11:47
Имам близо 10 икони и май всички са шити и по време на големи религиозни празници - като че ли тогава точно икони ми се шият. Нищо особено не спазвам, само гледам иконата, която съм избрала да шия, да е според каноните на източното православие, защото в противен случай има проблеми при освещаването след това в църква.

irina48
13.04.2014, 23:00
Имам няколко ушити икони преди доста години!Тогава като,че ли не бях толкова суеверна и си бродирах непрекъснато когато имах време.Не си спомням да съм ги освещавала в църква.Просто си ги харесвам и на едната стена в дома ми са само гоблени с религиозна тематика.Сега не бродирам на големите църковни празници.Попитах свещеник и той ми каза,че може да се бродира винаги когато ти е приятно,защото това не е работа,а е за удоволствие и отмора...

polystefanova
14.04.2014, 14:13
Здравейте, моля за помощ. Възнамерявам да шия иконата на св.Мина. Получих схема и ключ от благородна съфорумка - благодаря още веднъж.
Ключът, обаче, е за конци Анхор и Пъпетс. Конвертирах ги в ДМЦ. Ако някой е шил този гоблен с ДМЦ може зи да сподели мнение и евентуално да ме снабди с ползвания ключ. Друго е, когато нещо вече е изпробвано.
Ако мястото на въпроса не е тук, ,моля, преместето го.

mamani
14.04.2014, 18:58
[QUOTE=koleria;523669]Здравейте,имам въпрос :Има ли правила,който трябва да се спазват при шиенето на икона?
Здравей,ако искаш да имаш наистина икона а не само поредният гоблен е хубаво да вземеш благословия от свещеник преди да започнеш да шиеш и обезателно после да я осветиш. И зная,че като започнеш да шиеш не се спира .Аз не шия само на големите църковни празници а на другите само до обед докато трае службата в църквата.Но всичко е въпрос на лично усещане.

dushkova
14.04.2014, 20:46
Зависи коя икона Св. Мина си решила да започнеш.Има една разработка на Заря с Анхор и Пупетс.Има много схематични дефекти,но цветово с Анхор е хубава.Успех в избора!:)