PDA

Покажи пълната версия : ястие в гювече



katya
16.05.2006, 08:50
предлагам нова тема. всеки да напише рецепта за ястие в гювече.

Marinera
16.05.2006, 14:32
Обикновено гювечетата се правят с каквото има в хладилника, и аз така правя. Най-отдолу слагам малко нарязан лук и картофи на пръчици, отгоре - колбас, сирене, кашкавал, може гъби, малко домати от консерва. Поръсвам с чубрица и червен пипер и запичам. Когато е почти готово чуквам по едно яйце отгоре на всяко гювече и запичам отново за малко без капачетата. Това е. Мъжът ми много ги харесва. :cool:

blue_bouble
16.05.2006, 20:00
Моите ги правя по следния начин: ЗА 1 брой: най-отдолу слагам ситно нарязан и леко запържен лук,3-4 лъжици домати от буркан,нарязана пе4ена чушка,малко картофи и кренвирши.Захлупвам и печа,когато са готови чуквам по едно яйце и пак запичам.Докато е топло слагам и по едно кръгче топено сирене.

marta7
17.05.2006, 17:01
а вода слага ли се докато се запичат? няма ли опасност да изгорят така?

iasi
17.05.2006, 17:23
:hello: И аз ги правя по същия начин , т.е. каквото има в хладилника, но слагам и малко вода.

Marinera
17.05.2006, 18:22
Аз не слагам вода. Ако има някаква течност, е от доматите. Не изгарят, освен ако не ги забравя във фурната. :oops:

НИЯ НИК
17.05.2006, 18:47
Аз ще ви предложа една по -специална рецепта,не толкова бърза,но много вкусна и ефектна.

600 гр. кайма плюс 200 гр. свинско на малки къдчета се запържват с бялата част на праз лук /може и обикновен/, прибавят се моркови и корен целина на ситни кубчета и малко гъби / по желание.
В гювече намазано с масло/маргарин/ се разтилат лозови листа ,които се застъпват/ слага се от плънката и се обвива с листата така че да се получи една голяма топка.Отгоре се слага парче масло,сипва се 1-2 суп.лъжици вода.Захлупва се и се пече. Поднася се полято със следния сос:
4 яица серазбиват с 1 каф чаша вода и се изсипват в съд на котолона,в който има изцеден лимонов сок от 2 лимона като се бърка с разбивачката до сгъстяване на соса.Подправя се със сол и чер пипер на вкус.
Забележка: С тази рецепта правя 8 гювечета.Ако ви се вижда много намалете на половина или както си прецените.

pep-4o
17.05.2006, 18:51
Аз не слагам вода. Ако има някаква течност, е от доматите. Не изгарят, освен ако не ги забравя във фурната. :oops:

картофи без вода не може, момичета, освен ако не са предварително сварени. Ако е само в доматите - ще трябва повечко печене, при което изгарят колбасите - това от първите ми опити с глинения съд. Ако пък е с месо - и на картофите, и на месото трябват повече време, тъй че вода пак е нужна.

Ако са бързите - колбас-сирена-кашкавал-чушка - не

и по темата:

от тези бързите:
моето е: сирене, лук суров, колбас, яйце и филийки домат
на мъжа: печена чушка, домат-избелен и на кубчета, лук-суров, колбас, яйце и филийки домат
сина: сирене, колбас, яйце
дъщерята - сирене и колбас.
На всички по 2лъж.олио или зехтин според зависи. Ако имам останали сварени картофи - добавям и от тях. Настърган кашкавал - понякога, но на всички. Всичко слагам наведнъж и пека около 5 мин. После вадя: 1. на дъщерята, второ на сина, трето е моето и четвърто е на таткото - с по 1-2 минути разлика.

Ако е с месо и картофи:
готвя в тенджерата, но с малко вода - задушавам месо и картофи до готовност с малко мазнина и червен+черен пипер.
Сипвам в гювечето и добавям отгоре чушка, домат и по парче д. лист. Запичам за 10 мин. без капачета

katya
17.05.2006, 22:07
НИЯ НИК РЕЦЕПТАТА ТИ Е МНОГО ОРИГИНАЛНА :clap:

Zlatka
18.05.2006, 11:56
Безмесно гювече: на дъното един домат, сирене може и настърган кашкавал и отгоре яйце.

NIA
10.10.2006, 20:15
ГЮВЕЧЕ С МЕСО


Продукти за 4 гювечета: 800 гр. крехко свинско месо
125 гр.масло
50 гр. кащкавал
6 средно-големи глави лук
4 пиперки
4 яйца
8 ч.лч горчица
1/ 2 ч.л. кимион
чер и червен пипер, магданоз, сол


Месото се нарязва като за кебап,посолява се,поръсва се с чер пипер,кимион, магданоз и ситно нарязан лук.Прибавят се ситно нарязаните пиперки и горчицата.Всичко се разбърква много добре.Оставя се на хладно за 5-6 часа, след което се разпределя с маслото в гювечета.Покрива се с капачета и се запича.Преди да се извадят от фурната се заливат с по 1 разбито яйце и се поръсва с настърган кашкавал и червен пипер.Допича се.

NIA
10.10.2006, 20:21
ГЮВЕЧЕ С МЕСО И ГЪБИ


За 4 порции: 400 гр. свинско месо
300 гр. гъби
2 глави лук
1/2 пакетче масло
150 гр. настърган кашкавал
чер пипер, сол


Измитите и нарязани гъби се задушават с маслото в тиган.Добавя се нарязания лук и месото на хапки.Разбърква се добре, прибавят се и подправките и сместа се разпределя в гювечетата. Пекат се в умерена фурна.Преди сервиране се поръсва с настъргания кашкавал.

NIA
10.10.2006, 20:28
ГЮВЕЧЕ С МЕСО И СМЕТАНА



За 4 гювечета: 500 гр. месо
250 гр. заквасена сметана
200 гр. пушено сирене
копър,чер пипер, сол


Месото се нарязва на дребни хапки.Размесва се със сметаната и нарязаното на кубчета пушено сирене.Прибавят се подправките и сместа се разпределя в гювечетата.Пече се в умерена фурна.Преди сервиране се поръсва със ситно нарязания копър.

mima161
09.11.2006, 13:52
Здравейте!Искам и аз да споделя моето гювече- т.е. рецептата.
В гювечето нареждам :
- ситно нарязан кромид лук
- някакъв колбас - по избор - нарязан на парченца
- 1 яйце
- поръсвам натрошено сирене
- чубрица ,черен пипер
- 1 маслинка
- доматен сок - консервиран за през зимата в бутилка
Затварям с капачето и пека.Разнася се невероятен аромат .
Доматения сок може да се замени лятото с обелен и настърган домат.

ПРИЯТЕН АПЕТИТ!!!!:kissyou: :oops: :idea: