PDA

Покажи пълната версия : Angel Cake



Milinka
22.05.2006, 01:35
Ето това направих днес - един малко по-нестандартен кейк - само с белтъци

moni2111
22.05.2006, 01:54
Браво! Изглежда чудесно! Или рецептата или адрес :angel:

Milinka
22.05.2006, 12:46
3/4 чаши брашно + 1 ч.л. бакпулвер
0.6 чаша захар
щипка сол
1 чаша ягоди, нарязани на парчета / малини/ + 1/4 чаша захар – сварява се до гъст сироп ( не се слага вода)
6 белтъка ( стайна температура)
2 ч.л. лимонов сок (оцет)
ванилия

Фурната се загрява на 175оЦ. Формата за печене с е облепва с хартия за печене.

Брашното се смесва с половината захар, бакпулвера И солта

Белтъците се разбиват с михера на пяна , добавя се лимоновия сок И после останалата захар И се разбива с михера до твърд сняг.

Добавя се брaшното на чаsти като се разбарква vнимателно с лъжица ( не с михер)

Изсипва се 1/3 в тавичката, порасва се със сиропат от ягоди И ягодите, залива се с 1/3 тесто, пак ягоди И на края останалата 1/3 тесто. Не се заглажда а с лъжица или ной се оформят хълмчета или каквото ви хареса.

Vancheto
22.05.2006, 13:21
0.6 чаша захар
.
Това всъщност как да го разбирам-помагай,щот ми се иска да го направя :wink:

Milinka
22.05.2006, 15:00
0.5 е половин чаша, а 0.6 е малко над половината :wink:

mar4ela
22.05.2006, 15:24
Този нестандартен кекс изглежда много, ама мноооогоооооо вкусно и какъв е дебели4ък :yes: , ще го пробвам определено :!:

bambina
22.05.2006, 16:49
Milinka,благодаря за рецептата.Скоро ще го пробвам.

toteva
22.05.2006, 17:12
:D Май и аз ще се включа в пробването :oops:

mar4ela
22.05.2006, 17:43
Milinka , а дали неможе да го направя със сладко от ягоди :?: :?

Milinka
22.05.2006, 18:39
разбира се, че ще може и със сладко от ягоди


ефектът идва от това че кексат е бял и червените ягоди/малини стоят много хубаво

забравих да напиша - пече се 45 мин на 175оЦ


а с останалите жълтъци може да направите крем бруле или крем за еклери и с него да заформите една бишкотена/ бисквитена/ торта или пък да ги използвате за друг кекс, само със жълтъци

:amam:

Marinera
22.05.2006, 19:24
Интересна рецепта... Винаги съм се чудела какаво значи "angel food", сега се разрових из Интернет за допълнително инфо и разбрах всичко. Има различни видове такива кейкове - с крем, с глазури, с и без плодове, но основното е, че всичките са бели - оттам явно идва "ангелски кейк". Ето една снимка.
Освен това са диетични, понеже съдържат малко мазнини.
Има и "devil food" - буквално "дяволска храна" - тези кейкове пък стават черни. :)

Milinka
22.05.2006, 21:19
да, точно такъв е в оригинал.
прави се в цилиндрична форма с дупка в средата, но аз нямам такава.
без масло е , което го прави диетичен.
напомня ми на пандишпановото тесто, но то е с цели яца.
за този кейк използват " cream of tartar" - калиев хидрожен тартарат, които като прочетох как диейства го замених с лимонов сок и бакпулвер

Има още и Devil's cake :D - той е черен, с какао и шоколад.
още не съм го направила

първо трябва да употребя жълтъците които ми останаха -
ще правя кекс с rhubarb - не знам как е на български и не съм го яла в българия, ама мажат ми го купи и трябва и него да употребя :wink:

Marinera
22.05.2006, 21:49
Знам как е на български - ревен - само че тук не се намира и дори не знам какъв му е вкусът. Виждала съм в Интернет много интересни сладкиши с него, но едва ли някога ще ги опитам. :(

Milinka
22.05.2006, 23:45
тук може да го купиш по всяко време
аз ядох веднъж един сладкиш с това чудо - има кисел вкус, дори четох че му се слагало варовик ( а мажат ми каза че у тях слагали тебешир) като се готви за да се намали киселя вкус. той го купи под влияние на спомените от детството.
абе, мисля че няма да ми хареса, ама ще видим.... ще ти кажа как е бил като приготвя нещо с него

blue_bouble
23.05.2006, 12:16
Поздравления за ангелския кекс!Невероятно вкусен е!

Marinera
23.05.2006, 18:47
Между другото, Милинка, имам рецепта за обърнат сладкиш с ревен (записвала съм какво ли не), ако искаш мога да ти я напиша, а после да кажеш как е на вкус. :gipsy:

Milinka
23.05.2006, 20:16
Поздравления за ангелския кекс!Невероятно вкусен е!



Blue_bouble,

радвам се че ти е харесал

:wink:

Milinka
23.05.2006, 20:24
Между другото, Милинка, имам рецепта за обърнат сладкиш с ревен (записвала съм какво ли не), ако искаш мога да ти я напиша, а после да кажеш как е на вкус. :gipsy:


Разбира се! Напиши ми сладкиша. Много ще се радвам.
Голям майтап :D защото аз вчера направих точно такъв обърнат сладкиш - с карамел и масло и в него ревенат и отгоре кексово тесто от жълтъците , които ми останаха от Angel Cake. Правих го на око. Стана много вкусен. Ревенат е страхотен, въобще не очаквах. Много приятен свеж леко киселичък вкус , които много добре се комбинира със сладкото кексово тесто

Marinera
23.05.2006, 22:26
Открих, че имам даже не една, ами 3 рецепти за сладкиши с ревен. Явно съм ги записала с надеждата, че някой ден и тук може да се открие. Тези рецепти са от една кулинарка от дир.бг.

1. Обърнат сладкиш с ревен

Насипва се в тавичка кафява захар и се карамелизира във фурната. Почистените и обелени дръжки на ревена (1 връзка), се нарязват на парченца, изсипват се в карамела и се запичат още няколко минути във фурната. През това време се прави кексово тесто от:
200 гр. масло
1,5 ч. брашно
1 ч. захар
3 яйца
1 ч.л. сода.

Излива се това нещо в поизстиналия ревен и се пече до готовност. Изстиналият сладкиш се обръща.

2. Rhabarberkuchen mit Streusel

Тесто:

200 гр. масло /мек маргарин/
200 гр захар
375 гр. брашно
3 яйца
щипка сол
1 пакетче бакпулвер
1 ч.л. наст. лимонена кора

Плънка:

1 кг. ревен
125 гр. масло
200 гр. брашно
150 гр. захар
25 гр. смляни бадеми
1 пакетче ванилия
пудра захар

Ревенът се почиства и нарязва на парченца по 2 см.
Маслото се разбива с миксер, сипвайки захарта докато не се разтвори. По едно се добавят яйцата, солта и наст. лимонена кора.

Смесва се брашното с бакпулвера,пресява се в маслото с яйцата и се разбърква добре. Тестото се размазва по намазана с олио форма. Фурната се загрява до 200 гр.С.

Ревенът се бланшира 3 мин. в кипяща вода. След това равномерно се разпределя върху тестото.

За посипване се разбива масло, добавя се брашното, захарта, бадемите и ванилията. Размесва се до образуване на трохи, с които посипваме повърхността на пая. Печем при 180 гр.С 40 мин. Готовия пай се охлажда и се посипва с пудра захар.


3. Естонски сладкиш - Рецептата е поне на 100-150 г.

Тесто:

300 гр. брашно
200 гр. масло
100 гр. захар
1 яйце
ванилин или настъргана лим.кора

Плънка:
1 кг. ябълки или 700 гр. ревен (същия сладкиш може да е ябълков)
75-100 гр. захар
1 ч.л. канела

Покритие:

Пандишпанено тесто от 5 яйца, 6 с.л. захар, 5 с.л. брашно, 2 с.л. нишесте

Приготвеното тесто разточваме в тънък пласт, разпределяме в тавичка,набождаме с вилица и печем до полуготовност при 200-225 гр. С.
През това време правим пандишпана (така както сте си свикнали), режем ревена на парченца.

Върху изпеченото тесто, разпределяме ревена, посипваме със захар и канела (предварително смесени), заливаме с пандишпана и във фурната за още 25 мин. при същата температура.

Milinka
24.05.2006, 01:48
благодаря ти за рецептите
тази щруделовата ми харесва и ще я пробвам



:thumbup:

Puh
02.06.2006, 15:41
Момичета ... пробвах кекса ... много хубав стана, но ... много тънък ... в голяма форма ли го сложих или нещо сбърках?

Благодаря Ви предварително!

Vancheto
02.06.2006, 19:58
Момичета ... пробвах кекса ... много хубав стана, но ... много тънък ... в голяма форма ли го сложих или нещо сбърках?

Благодаря Ви предварително!
Момичета ,и аз го правих-стана много вкусен,но около 2 пръста дебел. :( Каква форма да използвам? :? Моята беше тортена -26 см.

Marinera
02.06.2006, 23:30
Ами пробвайте в кексова форма с дупка - по принцип в такива се прави. Мен ме спира само това, че нямам такава - и аз разполагам само с тортена форма 26 см.

Milinka
03.06.2006, 00:33
Момичета,

Това количество го правих във форма 20см. Сажелявам, че не съм го написала, но тъй като сместа не става много голяма, не предполагах, че някои ще го пече в голяма форма.
Както и да е, грешката е моя, за което се извинявам.
:(

Ако имате само голяма форма, тогава може да направите двойно количество.

А както Marinera написа оригиналната форма е с дупка в средата , но това едва ли ще промени много вкуса, пък и аз обичам да експериментирам.


Крем Брюле:

8 - 10 жълтъка
200 г захар
1 ванилля
1 литър течна сметана

Желтаците се разбиват със захарта, добавя се течната сметана и ванилията. Разпределя се в малки купички - по около 150 мл на купичка. Пече се на водна баня като крем карамел.

Изстудява се в хладилника. Порасва се със захар и с горелка се карамелизира захарта. Да не се слага преклено много захар, за да не се образува дебел слой карамел. Връща се обратно в хладилника - образува се хрупкав тънък слой карамел. Яде се до 1 час. Ако престой повече карамелат се разтопява. Значи кремат може да престой 1-2 дена но трябва да се карамелизира преди ядене.

Milinka
03.06.2006, 00:43
Ето как се карамелизира.