PDA

Покажи пълната версия : Сладка баница "Роза"(гръцка баница)



Скарлет
28.08.2005, 19:11
Продукти :
2 яйца
1/2 кубче мая
1/2 пакет масло
1ч.ч. прясно мляко
щипка сол
брашно
орехи

Замесва се тесто от брашното,маята,разтворена в прясното мляко(хладко),яйцата,щипката сол.Тестото да не е много твърдо.Да втаса.
След,като втаса,тестото се разделя на две.Разточва се едната част на кора,намазва се с масло,отгоре се слага втората разточена кора.Отгоре се поръсват орехите,нарязани на дребно.Навива се на руло,режат се парчета с дебелина около 1,5 см.Нареждат се в тава откъм широката част,опичат се.

Сироп:
1кг. захар
1л. вода
1ванилия

Да поври сиропа около 5-6 минути.

Баницата трябва да е изстинала,а сиропа да е топъл.Залива се.Да постои известно време.

Да ви е сладко :!: :!: :!:

darri
29.08.2005, 16:16
Обаче мен в месенето и точенето много не ме бива :(

flame
29.08.2005, 20:50
И мен не ме бива,
но пък "Лятно изкушение" беше много вкусно!

Благодаря Скарлет :)

Скарлет
29.08.2005, 21:55
Благодаря flame. :lady:

Дари не се притеснявай,не се изисква корите да са финно разточени.Дебелината трябва да е около 0,5 см.Спокойно може да се справи и новак в точенето. :oops:

darri
30.08.2005, 10:44
Ще взема тогава да пробвам :? И после ще разкажа за моя опит в точенето.С готвенето и сладкишите мога да каже ,че се справям много добре, но това месене ме мъчи.Срамота, защото и баба ми и майка ми са големи майсторки.Особено баба.Като нейните козунаци никога и никъде не съм яла :lady:, но аз явно не съм наследила таланта. :(

Скарлет
30.08.2005, 21:04
Ами,аз мисля,че по-скоро е необходимо повече желание.Аз много се ентусиазирам,като видя нова рецепта и я приготвям с голямо желание.Моята свекърва все ми се чуди как така нещо,което го захващам за първи път се получава и то доста добре,но после сама си тоговаря:Защото го правиш с желание...... :)
Аз също съм много благодарна на моята баба,защото тя е човека,който ме научи и на плетиво(всякакво),на готвене и на приготвянето на всякакви видове сладкиши,баници и т.н......
Бабите са наистина златни :!: :!: :!:

darri
31.08.2005, 10:55
Така е бабите са голяма работа.Другата ми баба пък ме научи да плета.Бях пет-шест годишна и винаги съм се шегувала, че преди да се науча да чета се научих да плета.Баба ми каза, че първата плетка трябвало да е червена и да се хвърли във вода.Аууу като си спомня каква ужасна беше :D едни големи бримки, но толкова се гордеех с нея.През селото ни минава река Русенски Лом и там хвърлих първото си творение.Явно е имало полза защото магията на ръкоделието не ме е пускала от тогава.Но за едно си напълно права Скарлет всяко нещо трябва да се прави с желание иначе няма смисъл :yes:

atinqnka
28.09.2005, 11:16
И аз да се разпища с една баница която знам от моята баба.Предполагам, че ще ви се стори странна, но е вкусна. Горе-долу като баклава е. Сиропът може да е и 1:1 захар и вода, просто аз съм избрала тази пропорция за най- оптимална.

ПРОДУКТИ:
1 пакет кори "Фамилия"
1.5 кафена чашка ориз
начукани орехи (по желание)
олио
канела
за сиропа:
1,5 чаена чаша захар
3 чаени чаши вода
1 ванилия



ПРИГОТВЯНЕ:
Оризът се измива добре и се сварява с 5-6 кафени чаши вода.Като се свари се измива добре, за да не е слепнал.Изцежда се от водата и се обърква с около 1 чаена лъжичка канела /по желание/. В тава намазана с олио се редят:2 кори, наръсва се с ориз, орехи и олио.Така се прави докато се свършат корите.Последните две кори се поставят отгоре и се полива с олио.Нарязва се на парчета. Пече се в предварително загрята фурна на 150-180 градуса. Сиропът се сварява от посочените продукти. Залива се студена баница с горещ сироп.

darri
28.09.2005, 14:08
Доста интересна и "странна" рецепта.Досега не съм срещала баница с ориз :? Ще трябва да се пробва!!!

Valja
28.09.2005, 15:56
Аз съм правила баница с ориз, но не сладка. Свареният ориз, посолен, се слага вместо сирене, като плънката е 4 яйца и 1 кофичка кисело мляко. Слага се и от сварения ориз и по малко олио между корите.