PDA

Покажи пълната версия : Шоколадово руло



Скарлет
08.06.2006, 15:09
За блата:
3 яйца
100 гр захар
20гр какао
30-40 гр брашно

За пълнежа:
1 бял шоколад
около 300 гр сметана
1п.желатин

Замесва се сместа за блата и се пече върху пекарска хартия,в правоъгълна тава при 180гр.

Шоколада се разтапя с 60-70мл от сметаната,добавя се разтворения в около 60-70мл вода и разтворен на водна баня желатин.Сместа се разбърква и се добавя към другото количество сметана,разбита с миксер.Изсипва се върху блата,изчаква се няколко минути,за да стегне желатина и после се навива на руло.Отгоре се украсява по желание.

kotentseto
08.06.2006, 15:36
Лично аз обожавам рула, обаче пусто сякаш ръцете мисе връзват като опитам да направя блата, да не говорим, че не стигам до навиването и се изяжда така. Мъка ми е, честно казано. Ако някой може да даде съвет, даже и снимка на тавата я която прави блата + рецептата, ще съм много благодарна.

Другата идея , която ми дойде сега докато гледах снимката на рулото. Вероятно идеята , която ми дойде ще да е трудно осъществима, ама дето казват, главата му счупи, хатъра недей. Та според вас как може да се желира повърхността на рулото. Представете си прясно нарязани плодове, а отгоре желирани, красота :lady: :?: имай фантазията бая ме е обхванала [:] .?

Скарлет
08.06.2006, 16:40
Тавата е правоъгълна,тази,която си е комплект с печката.Слагам пекарска хартия,изсипвам сместа по средата и със шпатула я разнасям по краищата.Изваждам от тавата,както си е с хартията,слагам пълнежа и отлепям хартията чак,когато започна да навивам рулото.

blue_bouble
09.06.2006, 12:00
Ах,че е красиво!Поздравления!

zori
09.06.2006, 14:27
аз имам един въпрос-може да ви се стори смешен но...... :idea:
скарлет тези сребристите топчета с които си украсявала от какво са и дали се ядат
питам защото преди 2 дни ги видях в пакетче с захарни пръчици и с приятелката ми дълго се чудехме за какво служат

Скарлет
09.06.2006, 15:10
Зори и моите топчета са от същото пакетче.Тези перлички и шарените захарни пръчици са за украса на сладкиши.От захар се и се ядат. [:]

zori
09.06.2006, 15:31
благодаря ти за разяснението Скарлет :clap:
значи вече ще мога да си купя от тези пръчици ,без да се притеснявам

mar4ela
09.06.2006, 16:16
Малко с атвърди4ки тези сребристи топ4енца...........ама ина4е са ефектни :idea:

Зори
10.06.2006, 16:45
Скарлет, рулото изглежда много вкусно, браво :yes: !!!



Другата идея , която ми дойде сега докато гледах снимката на рулото. Вероятно идеята , която ми дойде ще да е трудно осъществима, ама дето казват, главата му счупи, хатъра недей. Та според вас как може да се желира повърхността на рулото. Представете си прясно нарязани плодове, а отгоре желирани, красота :lady: :?: имай фантазията бая ме е обхванала [:] .?

Има начин да се желират плодове отгоре и не е никок сложно. Вземаш един пакет желатин (желателно е на д-р Йоткер, че с него не стават издънки) и сока от един компот. Разтваряш желатина в 50 мл. студен компот или вода да набъбне и след това го нагряваш леко на водна баня, за да се разтвори (но без да завира). Когато се разтвори хубаво го изсипваш в останали сок и разбъркваш хубаво. Прибираш в хладилника и чакаш да започне леко да се желира сока. През това време си режеш плодовете на лентички, филийки и разни други такива дребни парченца и облепваш рулото. Ако е намазано отгоре със сметана или някакъв крем (както е в случая) лепиш парченцата направо за крема, като започваш да редиш от долу на горе. като облепиш цялото руло, вадиш желиращата смес и с малка лъжичка започваш леко да сипваш от нея върху плодовете. сипваш малко - прибираш в хладилника да стегне, сипваш пак - прибираш. така, докато се получи един хубав желиран пласт отгоре.
Ето как желирах аз ягоди върху една кръгла торта :

bambina
10.06.2006, 17:54
ТЬкмо реша да започна диета и пускате нещо вкусно на което не мога да устоя :oops:

blue_bouble
10.06.2006, 19:11
Момичета като ги гледам тези вкусотии трябва само сладки работи да готвя! :clap: :clap: :clap:

kotentseto
14.06.2006, 16:32
Тавата е правоъгълна,тази,която си е комплект с печката.Слагам пекарска хартия,изсипвам сместа по средата и със шпатула я разнасям по краищата.Изваждам от тавата,както си е с хартията,слагам пълнежа и отлепям хартията чак,когато започна да навивам рулото.

Скарлет моята тава на печката е бая големичка, сигурно твоята е малка. Аз точно на тази голяма тава пробвах и нищо не стана. По-точно стана една хрупкава кора, изтънена в единия край. Аз даже се опитах да намля размера с фолио, формичак от форлио, ама пак нищо не стана

Скарлет
14.06.2006, 18:22
kotentseto,тавата ми е с размери 34/40см.

kotentseto
17.06.2006, 17:51
Ckarlet, довечера ще премеря моята тава, знам ли май ще трябва двойна или тройна доза да направя, за да я използвам, илинаправо ще отида да купя една с твоите рамери. :yes:

kotentseto
17.06.2006, 17:56
Скарлет, рулото изглежда много вкусно, браво :yes: !!!



Другата идея , която ми дойде сега докато гледах снимката на рулото. Вероятно идеята , която ми дойде ще да е трудно осъществима, ама дето казват, главата му счупи, хатъра недей. Та според вас как може да се желира повърхността на рулото. Представете си прясно нарязани плодове, а отгоре желирани, красота :lady: :?: имай фантазията бая ме е обхванала [:] .?

Има начин да се желират плодове отгоре и не е никок сложно. Вземаш един пакет желатин (желателно е на д-р Йоткер, че с него не стават издънки) и сока от един компот. Разтваряш желатина в 50 мл. студен компот или вода да набъбне и след това го нагряваш леко на водна баня, за да се разтвори (но без да завира). Когато се разтвори хубаво го изсипваш в останали сок и разбъркваш хубаво. Прибираш в хладилника и чакаш да започне леко да се желира сока. През това време си режеш плодовете на лентички, филийки и разни други такива дребни парченца и облепваш рулото. Ако е намазано отгоре със сметана или някакъв крем (както е в случая) лепиш парченцата направо за крема, като започваш да редиш от долу на горе. като облепиш цялото руло, вадиш желиращата смес и с малка лъжичка започваш леко да сипваш от нея върху плодовете. сипваш малко - прибираш в хладилника да стегне, сипваш пак - прибираш. така, докато се получи един хубав желиран пласт отгоре.
Ето как желирах аз ягоди върху една кръгла торта :


Направо не мога да отлепя очи, обожавам такива форми, еле пък желирани :yes: . Трябва да се пробва и ако стане черпя едно кафенце :idea: , виртуално :hello: . А сега ще пусна една друга тема. :lady: