PDA

Покажи пълната версия : .......с ябълки.



kotentseto
14.06.2006, 16:37
Обожавам ябълки и очаквам да споделите своите рецепти с мен. Вчера правих една рецепта с ябълки от интернета и не ми хареса много, друго си е да правиш пробвани рецепти :yes: .

http://kulinar.gbg.bg/recview.php?action=process&rid=1624&osCsid=95f123114250cb9b4a270d9be1a8f61a. Ето тук е рецептата, ако някой реши да пробва нека напише отзив. може пък аз нещо да не съм направила както трябва.

mar4ela
15.06.2006, 11:53
Аз мога да ти предложа нещо лесно:
1-2 пакета 4аени бисквити
1 п. масло
1,1/2 ябълки
4 яйца
1ч.ч. захар
1ч.ч. брашно
1 бакпулвер
пудра захар за наръсване
Ябълките се обелват и настъргват,след това се изстискват, за да остане настърганата 4аст по суха.
Една средно голяма тави4ка се слага на котлон и се разтопява пакет4ето масло, отгоре се нареждат плътно една до една бисквитите и отгоре се разтилат изстисканите ябълки. С миксер се разбиват яйцата, после се сипва захарта и накрая се слага брашното с набухватела. След като се разбие много добре се сипва в тави4ката.Вси4ко това се пе4е във фурна ( аз го пека на най голямата мощност на фурната) около 30-40 мин. Проверявам го от време на време с шиш4е, дали се е опекло отвътре и като се изпе4е се оставя да поизстине и отгоре поръсвам пудра захар.
Аз много си го харесвам този ябълков сладкиш, дано и на вас да ви хареса :idea:

katiia
15.06.2006, 12:41
:hello: Един сладкиш и от мен:

300 гр. брашно
200 гр. масло
100 гр. захар
1 яйце
ванилия

Плънка:
1 кг. ябълки
75-100 гр. захар
1 ч.л. канела

Покритие:

Пандишпанено тесто от 5 яйца, 6 с.л. захар, 5 с.л. брашно, 2 с.л. нишесте

Приготвеното тесто разточваме в тънък пласт, разпределяме в тавичка,набождаме с вилица и печем до полуготовност при 200-225 гр. С.
През това време правим пандишпана (така както сте си свикнали), режем ябълките на парченца.

Върху изпеченото тесто, разпределяме ябълките, посипваме със захар и канела (предварително смесени), заливаме с пандишпана и във фурната за още 25 мин. при същата температура.

Marinera
15.06.2006, 14:02
Копирам си това от друга тема, защото пасва и на тази. :lady:

Сладкиш с ябълки и грис

1 ч. грис, 1 ч. брашно, 120 маргарин (или 100 г масло), 1 кг ябълки, 1/2 ч. ябълков сок, 1/2 ч. пудра захар, 1 ч. захар, 1 с.л. лимонова кора (настъргана), 1/2 ч.л. сода бикарбонат, ванилия
Грисът, брашното, захарта, ванилията и содата се смесват. Ябълките се почистват и настъргват, смесват се с половината пудра захар. В намазана тавичка се редуват слой суха смес, слой ябълки, като най-отгоре се оставя суха смес. Отгоре се настъргва масло (маргарин) и се пече при 180 г, примерно 40 минути. После се изважда, залива се с ябълковия сок, смесен с останалата пудра захар, посипва се с лимонова кора и се допича още 10 мин.

blue_bouble
16.06.2006, 19:11
Нещо различно от мен:

Пълнени ябълки

8 големи червени ябълки,
150 гр.ситно нарязан лук,
250 гр. кайма,
1 бр. Maggi пилешки бульон,
3 с.л масло,
1 с.л лимонов сок,
2 с.л галета,
1 с.л пелин,
1 ч.л рендосана лимонова кора,
½ ч.л рендосано индийско орехче,
1 ч.л сол,
1 ч.л черен пипер,
1 с.л брашно


Разрязваме ябълките на 2 по дължина.Издълбаваме внимателно сърцевината им и ги мажем по краищата с лимонов сок.
Разстопяваме маслото и задушаваме лука,докато омекне.Прехвърляме го в купа.
В същия тиган задушаваме и каймата,като я раздробяваме докато се пържи.Пресипваме я при лука.
Добавяме в купата галетата,пелина,лимоновата кора,индийското орехче,солта и черния пипер.Размесваме всичко добре.
Запълваме ябълките с пълнежа и ги поставяме в глинено гърне.
Слагаме 0,500 л вода да заври,щом заври натрошаваме Maggi пилешкия бульон.Оставяме водата да ври докато се разтвори добре
Maggi пилешкото бульонче.
Изливаме 0,400 л от Maggi пилешки бульон в глиненото гърне при ябълките.
Покриваме гърнето и печем 35-40 минути в предварително загрята фурна.
Изваждаме ябълките от гърнето и изливаме получения при печенето сок в тиганче.Загряваме го на умерен огън.
В малка купа разбиваме брашното във вода и добавяме кашата към сока в тиганчето.Оставяме да ври докато сосът се сгъсти.Всяка ябълка сервираме със готовия сос.

kotentseto
17.06.2006, 17:26
Аз мога да ти предложа нещо лесно:
1-2 пакета 4аени бисквити
1 п. масло
1,1/2 ябълки
4 яйца
1ч.ч. захар
1ч.ч. брашно
1 бакпулвер
пудра захар за наръсване
Ябълките се обелват и настъргват,след това се изстискват, за да остане настърганата 4аст по суха.
Една средно голяма тави4ка се слага на котлон и се разтопява пакет4ето масло, отгоре се нареждат плътно една до една бисквитите и отгоре се разтилат изстисканите ябълки. С миксер се разбиват яйцата, после се сипва захарта и накрая се слага брашното с набухватела. След като се разбие много добре се сипва в тави4ката.Вси4ко това се пе4е във фурна ( аз го пека на най голямата мощност на фурната) около 30-40 мин. Проверявам го от време на време с шиш4е, дали се е опекло отвътре и като се изпе4е се оставя да поизстине и отгоре поръсвам пудра захар.
Аз много си го харесвам този ябълков сладкиш, дано и на вас да ви хареса :idea:



Този сладкиш съм го пробвала и е много вкусен, но трябва да опитам твоя вариант с настъргани ябълки , ако приемаш съвет сложи и канела , става много вкусно.

Единствения проблем на този сладкиш е, че не е хубаво да се оставя в жегите навън, трябва или да се изяде бързо или да се остави в хладилник.

kotentseto
17.06.2006, 17:37
:hello: Един сладкиш и от мен:

300 гр. брашно
200 гр. масло
100 гр. захар
1 яйце
ванилия

Плънка:
1 кг. ябълки
75-100 гр. захар
1 ч.л. канела

Покритие:

Пандишпанено тесто от 5 яйца, 6 с.л. захар, 5 с.л. брашно, 2 с.л. нишесте

Приготвеното тесто разточваме в тънък пласт, разпределяме в тавичка,набождаме с вилица и печем до полуготовност при 200-225 гр. С.
През това време правим пандишпана (така както сте си свикнали), режем ябълките на парченца.

Върху изпеченото тесто, разпределяме ябълките, посипваме със захар и канела (предварително смесени), заливаме с пандишпана и във фурната за още 25 мин. при същата температура.


:yes: Започвам да се облизвам вече, това е нова рецепта за мен и довечера непременно ще я пробвам.

Меду другото как мога да запазя резенчета ябълки за по-дълго време, то ясно, че ще е в хладилник, но как? :yes: :yes:

kotentseto
17.06.2006, 17:42
Копирам си това от друга тема, защото пасва и на тази. :lady:

Сладкиш с ябълки и грис

1 ч. грис, 1 ч. брашно, 120 маргарин (или 100 г масло), 1 кг ябълки, 1/2 ч. ябълков сок, 1/2 ч. пудра захар, 1 ч. захар, 1 с.л. лимонова кора (настъргана), 1/2 ч.л. сода бикарбонат, ванилия
Грисът, брашното, захарта, ванилията и содата се смесват. Ябълките се почистват и настъргват, смесват се с половината пудра захар. В намазана тавичка се редуват слой суха смес, слой ябълки, като най-отгоре се оставя суха смес. Отгоре се настъргва масло (маргарин) и се пече при 180 г, примерно 40 минути. После се изважда, залива се с ябълковия сок, смесен с останалата пудра захар, посипва се с лимонова кора и се допича още 10 мин.


Правих веднъж подобен сладкиш с грис, в момента не си спомням точно рецептата, обаче резултата не ми хареса много, гриса остана суров и хрупаше между зъбите. Новото, което виждам при теб е доливането с ябълковия сок, може пък това да спомогне грисът да се разтвори , знам ли. Благодаря, ще пробвам непременно, дано се получи по-сполучливо.

kotentseto
17.06.2006, 17:48
Нещо различно от мен:

Пълнени ябълки

8 големи червени ябълки,
150 гр.ситно нарязан лук,
250 гр. кайма,
1 бр. Maggi пилешки бульон,
3 с.л масло,
1 с.л лимонов сок,
2 с.л галета,
1 с.л пелин,
1 ч.л рендосана лимонова кора,
½ ч.л рендосано индийско орехче,
1 ч.л сол,
1 ч.л черен пипер,
1 с.л брашно


Разрязваме ябълките на 2 по дължина.Издълбаваме внимателно сърцевината им и ги мажем по краищата с лимонов сок.
Разстопяваме маслото и задушаваме лука,докато омекне.Прехвърляме го в купа.
В същия тиган задушаваме и каймата,като я раздробяваме докато се пържи.Пресипваме я при лука.
Добавяме в купата галетата,пелина,лимоновата кора,индийското орехче,солта и черния пипер.Размесваме всичко добре.
Запълваме ябълките с пълнежа и ги поставяме в глинено гърне.
Слагаме 0,500 л вода да заври,щом заври натрошаваме Maggi пилешкия бульон.Оставяме водата да ври докато се разтвори добре
Maggi пилешкото бульонче.
Изливаме 0,400 л от Maggi пилешки бульон в глиненото гърне при ябълките.
Покриваме гърнето и печем 35-40 минути в предварително загрята фурна.
Изваждаме ябълките от гърнето и изливаме получения при печенето сок в тиганче.Загряваме го на умерен огън.
В малка купа разбиваме брашното във вода и добавяме кашата към сока в тиганчето.Оставяме да ври докато сосът се сгъсти.Всяка ябълка сервираме със готовия сос.


Такова нещо не бях и чувала :shock: , много интересна рецепта, ако имаш и други варианти за солени ястия с ябълки, дай моля те.
Тъкмо скоро си купих ново глинено гърне, обожавам яромата на ястията в него :wink: . Като пробвам непременно ще напиша отзиви. каот начало мога да пробвам в едно мини гювече една порцийка и ако се понрави ще направя в големия веч.

Marinera
17.06.2006, 22:04
Правих веднъж подoбен сладкиш с грис, в момента не си спомням точно рецептата, обаче резултата не ми хареса много, гриса остана суров и хрупаше между зъбите. Новото, което виждам при теб е доливането с ябълковия сок, може пък това да спомогне грисът да се разтвори , знам ли. Благодаря, ще пробвам непременно, дано се получи по-сполучливо.
И аз съм го правила без ябълков сок и горният слой остава малко хрупкав, но пък отвътре е вкусен. Този вариант го намерих в един руски форум и още не съм го пробвала, опитай и кажи как е!

blue_bouble
18.06.2006, 12:43
Ето какво ти копнах от сайта" гответе с мен".Мисля да го пробвам:
Фин и бърз ябълков сладкиш


4 Яйца
250 г Захар
125 г Масло
100 мл Мляко- прясно
300 г Бршно
3 чаена лъж. Бакпулвер
5 големи Ябълки
захар, Канела (event. бадеми) за поръсване

Яйцата и захарта се бият на пяна.Млякото и маслото се завират и горещи се прибавят към предната маса.
смесват се брашното и бакпулвера и се добавят и те.
Правоъгъвна тава (почти с размера на фурната ) се покрива с хартия за печене и върху нея се изсипва кашата.
Почистените ябълки се режат на тънки филиики (аз ги режа на сегменти- всяка ябълка на 6 или Cool и се покрива с тях кашата.
Печене- 25 - 30 Мин.,200° С.
Като изстине поръсвам със смес от захар и малко канела, а при наличност- и със смлени бадеми.

ZloBabe
19.06.2006, 10:37
Сладкиш с ябълки

1п. бисквити Чайка
1п.масло
1кг.ябълки
1 бакпулвер
1ч. захар
1ч. брашно
3 яйца
1ч.орехи
Маслото се размеква в тавичка. Отгоре се нареждат бисквитите. Върху тях се
нареждат ябълките (като керемидки). Бакпулвера, захарта, брашното, яйцата,
орехите се разбъркват и изсипват върху ябълките. Запича се.
Нарязва се и се поръсва с пудра захар.

ZloBabe
19.06.2006, 11:07
Ябълков кейк

4 яйца
1ч. захар
1п.масло или (125г. маргарин)
1.1/2ч. прясно мляко
3ч. брашно
2 бакпулвер
2-3 ябълки
отцедени корички от портокалово сладко
нарязани смокини от сладко
орехови ядки
пудра захар за наръсване
1 ванилия
бучка масло

Разбийте яйцата със захарта на гъста пяна, прибавете постепенно разтопеното
масло, млякото и брашното, смесено с бакпулвера. Изсипете половината тесто
в намазана с масло и наръсена с брашно тавичка (или в ел.тенджера с чашката).
Сложете на равномерен пласт ситно нарязаните ябълки, портокалови корички,
смокините и част от едро нарязаните орехи. Покрийте с останалото тесто.
Поръсете с орехи и изпечете. Щом извадите кейка от фурната, намажете го с
масло и поръсете с пудра захар, смесена с ванилията.

anna77
23.06.2006, 13:40
С ябълки имам адски много рецепти, ама тъй като пиша от офиса, ще ви помоля, мацки, да ме подсещате. Сещам се за най-успешните: едната от тях е абсолютно същата като на Марчела, само че вместо чаени бисквити (защото са кръгли и се получават дупки) слагах правоъгълните на "Закуска" и към настърганите ябълки прибавях 1 суп. л. канела. Като малко това ми беше любимия сладкиш на мама :D

Другата супер рецепта е за "Щрудел с готови кори". Също става трепач!

Третата е от шантавия ми раздел с рецепти (сладко-солени) :D "Патица с ябълки" :gipsy: Но пък става супер!

Ако не забравя, понеделник или вторник ще ви ги напиша!