PDA

Покажи пълната версия : Моля за рецепта на тутманик!!



Лидия
28.06.2006, 16:27
Моля ви кулинарки-дойте ми хубава рецепта за тутманик-обожавам го,а и ми се ще да се специализирам в направата на тестени ястия.За жалост нямам машина за хляб,та ще да е на ръка.Помощ!! :lady:

Katia_s
29.06.2006, 10:18
Аз го правя по тази рецепта , взех я от един форум но не помня вече от кой . Ако е била от тук моля автора да ме извини
Панагюрски тутманик
Продукти:
На 1кг брашно (горе-долу) се слага 0,5 l топла вода, в която се слага половин чаена лъжичка сол .
1 яйце
200-250 ml олио
1/2 малко (от125 гр) пакетче масло
около 400гр сирене
Замесва се тестото от брашното, водата със солта, яйцето и една супена лъжица олио. Меси се, докато стане полутвърдо - така че да не се разстила като се остави, а си стой на топка.
Разтопява се маслото в половината олио. Ако в маслото има вода трябва да се изпари. Внимавайте - много пръска. Макар днес маслото, с което го правихме да беше Президент.
Правят се топки около 20 за тези продукти и се оставят в останалото олио за 20 минути. Държат се в олио, за да не изсъхне повърхността им.
Всяка топка се топи в разтопеното масло с олио. То трябва да е топло по време на работата, за да се отпуснат топките и да се разточват лесно. Топките се разтеглят на ръка в тавата, като се прави, колкото се може по-тънък лист. Върху разстлания лист се поръсва 1 или 2 лъжици от маслото, в зависимост от желанието за степента на мазност, и се поръсва с натрошено сирене. Листа се завива на пакетче, като всеки следващ се увива около направеното до момента, като готовото се слага така, че там, където е събрано завитото да е надолу, това се прави, за да не се събират дебелите краища на листовете на едно място. Оставят се 2 топки - може най-малките, за най-отгоре. Когато се стигне до тях направеното до сега се слага в тавата, където ще се пече и последните 2 листа не се увиват около целия тутманик, а се слагат само отгоре, като и върху тях се слага масло и сирене. По средата се прави дупка с пръст. Оставя се да престой 30 мин, слага се в студена фурна и се пече на 200 градуса до златисто Като се изпече се напръсква с ръка с малко вода и се завива с хартия и кърпа отгоре да се задуши.

Скарлет
29.06.2006, 11:54
Ето още един:

http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?t=670