PDA

Покажи пълната версия : Как започвате работа?



Pepinas
30.06.2006, 23:21
Този въпрос ми хрумна, докато гледах недовършените работи на момичетата. Преди време в едни инструкции за начинаещи се натъкнах на това, че първо трябва да се започне работа с по - тъмните цветове, а после да се бродира с по - светлите и така нататък, за да не се цапат по - светлите. Или беше обратно? :? Не си спомням вече, защото никога не съм шила така. Както виждам, повечето от вас "пълзят" от единия край към срещуположния. Някои почват отдолу нагоре, други отгоре надолу. Моето скромно мнение, че така се запазва чара на работата и усещането за откриване на някоя нова фигура или елемент поддържат непрекъснато интереса и любопитството ни - част от гобленарската страст. :rainbow:

vania.kaimska
30.06.2006, 23:44
:? Ами аз започвам винаги от долния ляв ъгъл на схемата и шия определе участък като естествено сменям цветовете.Псле продължавам друг участък,като плавно го сливам с предишния и така нататък.

Pepinas
01.07.2006, 00:02
Аз също започвам оттам. Това разбира се ми се случва най - вече при готови комплектовки и при наличието на всички конци в достатъчни количества. Сега за Мостар не ми достигат няколко цвята и шия каквото има. :scared:

vania.kaimska
01.07.2006, 00:10
:shock: За мен така ще е много объркващо.Винаги приготвям необходимите конци и тогава започвам гоблена :idea: :idea:

UnHandy
01.07.2006, 00:19
Аз пък винаги започвам да шия от горния ляв ъгъл.Някак не ми изглежда естествено като започна отдолу :) Иначе шия на ивици,за да може да стане свързано и по-бързо да видя някакъв резултат :oops:

Pepinas
01.07.2006, 00:27
:shock: За мен така ще е много объркващо.Винаги приготвям необходимите конци и тогава започвам гоблена :idea: :idea:

За по - малките и аз гледам всичко да е събрано.Но за голям гоблен, който при това е само 25 цвята конците много бързо свършват. При по - големите се оказа доста удачно след като си купя по едно чиле от всеки цвят да шия докато свърши и чак тогава да си купя ако е необходимо още. Сигурно всички имате по една голяма торба вкъщи като мен с конци, остатъци оттук - оттам, на които нито знаем марката, нито номера. :uhhhh:

Pepinas
01.07.2006, 09:13
Ето моето творение - с прекъсване го шия от няколко години. Помежду него шиех по - малки - стари гобленарки така съветват и имат право, да знаете. Забучила съм се в тези скали и излизане няма, въпреки че съм на финала. Ако съм успяла и да прикача картинката, ще викам "ура". :flowerlove:

Nelia
01.07.2006, 19:19
:yes:Прикачила си я :!: Ура :!: Страхотен е :!: Успешен финал :!: :wink:

Pepinas
01.07.2006, 21:37
Не беше лесно наистина, но видеоуроците много ми помогнаха. :crazy: Иначе имаше доста да си блъскам главата как и защо не става. :uhhhh: :D Малко стнимката ми е бледичка - в действителност цветовете са по - ярки.

vania.kaimska
02.07.2006, 00:21
:yes: :yes: Струва си труда който си положила :!: Получава се много хубаво :!: :!: :!:

pepina
02.07.2006, 12:41
А аз започвам от средата :wink: защото работя на неразграфена панама.Бродирам всичко подред без да подбирам първо тъмни или светли тонове.Колкото и да се изцапа после като го изпера ми се струва още по-красив гоблена :D

mar4ela
03.07.2006, 12:03
Когато ще шия на неразграфена панама, запо4вам от средата задължително, но когато панамата е разграфена винаги запо4вам от левия долен ъгъл и шия наред.Не подбирам цветовете , каквото следва това шия.След като запо4на първо изпълвам вси4ко отдолу и после тръгвам нагоре лека полека :yes:
и бързам , бързам да стиге до горе :wink: :D

vania.kaimska
04.07.2006, 13:32
Когато ще шия на неразграфена панама, запо4вам от средата задължително, но когато панамата е разграфена винаги запо4вам от левия долен ъгъл и шия наред.Не подбирам цветовете , каквото следва това шия.След като запо4на първо изпълвам вси4ко отдолу и после тръгвам нагоре лека полека :yes:
и бързам , бързам да стиге до горе :wink: :D
Май техниката ни е еднаква. :idea: :idea:

lubov
04.07.2006, 13:47
:hello: на всички и от мен :!:

Аз започвам винаги на разграфената панама отдолу-нагоре и шия ред за ред. Само веднъж пробвах да шия всеки цват поотделно и след това гобленчето ми изглеждаше като сглобено от различни части. Може би съм стягала повечко, не зная :?

Pepinas
05.07.2006, 08:55
Аз също съм виждала как става, когато се шие квадратче по квадратче, при това доста стегнато. Квадратчетата е след изпиране и дори гладене??? си личат. Аз не стягам много и конеца, гледам да е по - пухкаво. Сигурно отиват повече конци, но резултата си заслужава. :?

blue_bouble
05.07.2006, 12:05
На мен мие по-лесно да шия отгоре на-долу,на разграфена панама,гледам много много да не стягам конеца.Ако не ми хареса разшивам и почвам отначало!

chedenceto
07.07.2006, 16:58
:hello: Хайде и аз да споделя! Започвам от долния ляв ъгъл и бродирам на цветове. Ако схемите са много бродирам по цветове и на схеми т. е. започвам с един цвят и го слагам там където го има по цялата схема, след това друг цвят и така докато запълня схемата. После започвам следващата схема и т.н. Когато стигна до края на схемата прихващам и от другата, особено, когато става въпрос за вертикално разделени схеми, с цел да не се получи "граница".
Ако гобленът ми е 1:4 с детайли 1:1 го бродирам най - накрая. Защото ако го избродирам веднага може и да не завърша гоблена :D

rebostobg
07.07.2006, 20:51
:lady: А аз започвам с по-интересните детайли. Откривам първо мястото им на разграфената панама и започвам. По някога шия и по цветове, но бързо ми омръзва, защото така по-бавно се получават образите :!:

Pepinas
07.07.2006, 20:56
:
... Защото ако го избродирам веднага може и да не завърша гоблена :D
Този проблем всички го имаме сигурно. :amam:

Daniella
31.07.2006, 14:08
:lady: А аз започвам с по-интересните детайли. Откривам първо мястото им на разграфената панама и започвам. По някога шия и по цветове, но бързо ми омръзва, защото така по-бавно се получават образите :!:
ХИ-хи..и аз правя така... както кокошка съм... започвам от долния ляв ъгъл, обаче като ми писне... шльопна нещо нагоре... и хайде по-нагоре... еххх, кефффффффф.... и като видя картинката цял ден се кефя и я показвам... после бързичко започвам да си доушвам останалото от долния ляв ъгъл... докато ми хрумне нещо друго да си го разгледам цветно...
В момента шия една циганка, вече съм оправила полата, дайрето, подбрала съм и блузката... и естествено когато гледам филм или пием кафе с приятелки... шия фона, който е даста напръскан, но дори и да пропусна някоя точка... няма да се разрева :oops: :D

Katerina
12.08.2006, 16:43
:hello: на всички!
И аэ ще споделя моят начин, който не се различава от вашите.Започвам от долния ляв ъгъл с цвета от който има най- много зноци.Постепенно вървя нагоре без да правя много високи стълбове от ушитото.Стремя се да шия хоризонтално.Търпеливо чакам да се появи картината. :wink:

Adelina
19.08.2006, 20:57
:hello: на всички!
И аэ ще споделя моят начин, който не се различава от вашите.Започвам от долния ляв ъгъл с цвета от който има най- много зноци.Постепенно вървя нагоре без да правя много високи стълбове от ушитото.Стремя се да шия хоризонтално.Търпеливо чакам да се появи картината. :wink:

И моята техника е абсолютно същата :yes: . Освен това спазвам правилото, че белите цветове се шият най-накрая за да не са цапат. Така съм свикнала.

ABLE
19.08.2006, 21:50
Аз противно на всички дотук започвам от долния десен ъгъл и може би затова ми се изкривява гоблена,но просто така съм свикнала.Шия с един цвят докато го има на схемата.И не се съобрязавам с по-светлите цветове,просто се кефя на ушитото.

katya
13.09.2006, 15:04
И аэ ще споделя моят начин, който не се различава от вашите.Започвам от долния ляв ъгъл с цвета от който има най- много зноци.Постепенно прибавям
другите цветове и така докато се получи. :yes:

skorpion
14.09.2006, 00:31
Момичета, за нашата работа си има правила, но ние сме изключения :D Аз по правило започвам от дясно наляво, отдолу нагоре и като минат 2-3 часа продължавам по моя си изпитан начин- който цвят си харесам, но докато го свърша.Сега издавам една тайна / ама нали ядох крак от кокошка :D /направо и почти съм приключила Съединението на водата и земята, за който така ви тормозих за схемата. Нямате си представа колко лесно става и колко е хубав!като го завърша първо ще снимам- и после- ОВАЦИИТЕ и :hello: Пробвала съм почти всички описани начини на шиене, щото се отклоних от темата, но най- ме кефи/както казва щерка ми/ моя си начин

petkova26
01.03.2007, 21:47
:-| Аз започвам гоблена от долният ляв ъгъл и когато схемата ми е от няколко листа бродирам лист по лист - от долу на горе:kissyou:

mimka
11.03.2007, 18:06
Аз също шия на участъци с един цвят , после започвам друг, но никога не изшивам от край до край само един чвят.Така просто не бих издържала но монотонноста.Въпрос на вкус.

sLaV
12.03.2007, 08:16
Аз започвам от долния десен ъгъл и започвам да запълвам равномерно отсрани, нагоре и посредата. Завършвам го в горния ляв ъгъл, горе-долу се върви в тази посока. Но шия всички конци наред, които са по схемата. Ушивам няколко квадратчета, после минавам малко по-вдясно или вляво, после малко посредата и така гобленът ми върви равномерно, не оставям много за запълване!

marji
12.03.2007, 21:07
По принцип започвам от долния ляв ъгъл и карам схема по схема, но когато гобленът е централна фигура, заобиколена от фон, предпочитам първо да ушия фона, а за края си оставям най-интересното. За да имам стимул да шия по-бързо!:D

albenka30
13.03.2007, 11:37
По принцип започвам от долния ляв ъгъл и карам схема по схема, но когато гобленът е централна фигура, заобиколена от фон, предпочитам първо да ушия фона, а за края си оставям най-интересното. За да имам стимул да шия по-бързо!:D

и аз шия точно по същия начин,като Марианка.

keli_9
13.03.2007, 12:55
Аз започвам гоблена от горния ляв ъгъл и го шия схема по схема. Но като се покажат фигурите, фона остава за най-накрая, защото ми е скучен и бавно го шия.

:kissyou:

rascit0
15.03.2007, 16:24
Аз започвам от долния ляв ъгъл. Като започна с един конец карам докрай/на едната схема/ и така нататък. Не мога да шия от средата. Но всеки си има начин.......:confused:

kameia
31.03.2007, 17:42
и аз започвам от долния ляв ъгъл и шия наред цветовете от първия лист на схемата,като постепенно преминавам към следващия лист,за да не се получават граници.:crazy: но мисля да опитам да шия от дясно на ляво,защото гоблена не се мачка толкова много:confused:

kamellia
31.03.2007, 19:50
мн зависи от гоблена, започвам отгоре надолу и обратно, но никога от средата :D

molly
01.04.2007, 15:44
Има гоблени които трябва да се започват от средата,колкото и неприятно да е.Шила съм два такива на екрю панама без фон.За да се разпредели точно в средата гоблена .Тутанкамон и Нефертити.

lili
01.04.2007, 20:44
Започвам от ъгъл в който има по-голямо едноцветно петно. После шия съседния цвят и така нататак. Ако панамата не е разграфена правя предварително правоъгълна рамка с обикновен конец според големината и започвам от някой край в зависимост от модела.

чучулигата
02.04.2007, 15:41
шия от долу на горе.И аз съм се забола в скалите на Мостар и няма мърдане-вече шия без всякакъв ред местя се постоянно...:idea:

Katerina
06.04.2007, 20:48
:)
Започвам да шия от долния ляв ъгъл и постепенно вървя нагоре и надясно.
Аз също съм зациклила в скалите на Мостар и незнам след колко време ще се справя.:(

чучулигата
07.04.2007, 09:04
:D нищо нашите гоблени ще станат като отлежалото вино-дълго чакани но много хубави! :D

naiema
17.04.2007, 10:30
Аз също започвам от долния ляв ъгъл.Ушивам цялата долна част и започвам да вървя равномерно нагоре.

ani4ka
17.04.2007, 12:04
Аз започвам от горе на долу.Така ми е по-удобно-"надолу с главата":D

ming
17.04.2007, 18:24
Az po4vam ot niakoi ot dolnite agli i varvia nagore :)

atina
18.04.2007, 09:38
И аз започвам различно.Например в "Лунна зима" уших целия бор,защото е най-труден и после продължих отдолу нагоре.Когато шия хора,лицата ги оставям за накрая.Те обикновено са 1:1.Имам приятелка,която ушива първо лицата,... за да я гледали!:D

Rossko
18.04.2007, 10:03
Аз всеки път започвам от различен край на гоблена, защото шия във всички посоки. Началната точка си я избирам там, където има голямо струпване от даден конец / за препоръчване по-тъмничък/ и в последствие ще се покаже обособена част от картинката. Може би затова първият ми бод е най-труден-докато го измисля:D . После започвам , както аз го наричам "завземане на територия" т.е. шия с един конец, колкото може повече от схемата, после следващ....,а в последствие запълвам между тях. И воала-картинката се е оформила.:)

rujanka
18.04.2007, 15:06
Аз започвам от горен десен ъгъл, ако гоблена е с правилна форма, ако ли не - без фон, си избирам място на което има повече от един тъмен цвят и редя около него.
Опитах започване от долен ляв - като повечето от Вас но ми се струва трудно. Все пак всичко е въпрос на придобиване на навик, а и на гоблена това му е по-доброто от плетенето, че не е задължително да караш наред като ти омръзне можеш да го подкараш от друго место.
:-|

zdrave
21.04.2007, 13:24
По принцип започвам от долният ляв ъгъл / въпрос на навик/,но сега си купих "Арабското момиче" на Ленарте и в указанията пише , че трябва да се започне от средата. Сега ще опитам и този начин :confused: Надявам се да успея и да не ми е много трудно.:idea:

lari
21.04.2007, 18:40
аз шия от горен десен ъгъл и вървя почти на редове. Е, там където цветовете малко продължават, не ги прекъсвам. А ако фонът е повече,тогава шия първо фигурата и после само фон на кафе и приказки.

mimka
21.04.2007, 18:44
Аз , както много други тук започвам от долен ляв ъгъл- винаги и не съм пробвара по друг начин.

galia69
22.04.2007, 22:59
Аз започвам да шия от долния десен ъгъл след това от левия и като ги съединя си шия от където ми хареса :) Най ми е досадно да шия фон направо отива една година докато ми дойде вдъхновениеда го зашия .:yes:

slasch
07.08.2007, 12:20
:-| Аз от както шия все започвам от долния ъгъл (веднъж от дясно друг път от ляво-абе според настроението ми) и след това се движа по редове нагоре.Не знам дали това е най-добрия вариант, но при мен вече е навик.
Всеки да си шие както си му е кеф.:kissyou:

stoika
07.08.2007, 14:40
Когато започвам нов гоблен първо разглеждам схемата и започвам от някой от ъглите ,където има повече еднакви знаци от по-тъмните цветове.После-пей сърце!Шаря из целия гоблен по цветове,като оставям светлите накрая.А приятелката ми шие първо лицата/ако има такива/и после всичко останало.Тя казва,че първо трябва да я погледне,иначе не върви. :kissyou:

valq_78
17.08.2007, 01:38
Когато започвам нов гоблен първо разглеждам схемата и започвам от някой от ъглите ,където има повече еднакви знаци от по-тъмните цветове.После-пей сърце!Шаря из целия гоблен по цветове,като оставям светлите накрая.:thumbup: И аз така.Лицата също оставям за накрая.

hrisipisi
18.08.2007, 11:51
Аз също започвам от някой ъгъл, като гледам първо да ушия тъмните цветове и по-големите участъци с един цвят.За накрая оставям единичните бодчета и по-светлите цветове. Не съм пробвала да шия ред по ред. По моя начин ми е по-бързо и по-разнообразно.

Pepa555
31.08.2007, 22:18
Аз започвам от долния ляв ъгъл.Лицата оставям за накрая.

Tanichka76
29.09.2007, 18:16
Винаги започвам от долния ляв ъгъл на гоблена. Много ми е по-лесно така, като следвам схемата. Това е за готовите гоблени, други все още не съм шила.

blue_bouble
03.10.2007, 15:15
Започвам всеки гоблен различно:)

Според големината и гоблена !Но по принцип е без значение за мен.Отвсякъде мога да го почна :)

merita
04.10.2007, 11:24
Аз започвам от долния десен ъгъл и шия с един цвят докато изпълня всички бодове с него наоколо след което взимам съседен цвят и пак по същия начин.

zeliana_milkova
04.10.2007, 13:47
и аз започвам от долния ляв или десен ъгъл който е по труден и след това ред по ред нагорено сега с този форум по трудничко е сядането:kissyou:

svirepo`limon4e
06.10.2007, 03:09
На разграфена панама започвам от долния десен ъгъл и постепено преминавам от схема в схема, а на неразграфена търся средата на панамата и започвам от там на която посока си харесам :)

lililina
08.10.2007, 23:59
Всичките си гоблени съм започвала от долен ляв ъгъл.Така ми показаха на времето и за мен това се е превърнало в навик.Шия редовете нагоре, като с конеца гледам да шия до край и тогава да започвам с друг.Имам само един гоблен с ушиване на лице-Мона Лиза, лицето и ръцете уших последни.

anito11
07.11.2007, 20:34
Моята система е същата както на Деница. Разбира се ако гоблена е по-голям го разделям на няколко части и тогава прилагам тактиката - цвят по цвят - харесва ми когато има завършена част.

kkk95
30.07.2008, 16:47
Само аз ли започвам от долния десен ъгъл?:DВсъщност започвам от долния десен ъгъл,после ми омръзва и започвам да шия по-интересните обекти от гоблена.

lari
30.07.2008, 18:32
Не си сама.Много мои приятелки така започват.Но и аз карам наопаци.:D

rosa17
30.07.2008, 19:00
Аз започвам от долния десен ъгъл и се придвижвам нагоре и наляво. Определям си нагоре две или три квадратчета и запълвам горе долу равномерно към левия ъгъл. После се връщам в дясно и започвам отново.
Поне засега така ми е удобно. :)

veneta_az
30.07.2008, 23:00
При мен май няма никакъв ред. Първо започвам с най-тъмният цвят, но скоро ми омръзва и се прехвърлям на друг цвят. Всъщност май първо ушивам най-интересната част от гоблена и после полека-лека го довършвам.

napetia
31.07.2008, 00:18
Аз започвам от долния ляв ъгъл и карам цвят по цвят, като ги сменям като ми омръзнат.:lady:

Desislava Neikova
31.07.2008, 14:26
аз започвам от левия ъгъл ако е по-малък,ако е по-голям гоблена от дясно на ляво, че ми е по-лесно да го захващам

Val4e
31.07.2008, 15:34
Аз си харесвам някоя част и почвам, като карам лист по лист от схемата и шия по цветове, с един втори и тока.

Radi
01.08.2008, 10:34
Аз започвам от долния десен ъгъл. Шия схемата лист по лист и вървя от долу на ляво, ако схемата е по-голяма ушивам цялата дясна част, като преминавам на дългите редове и към лявата долна част и така шия схемите от дясно на лява и всичко е ушито. Не се връщам, за да запълвам.

TDK
02.08.2008, 20:05
Шия от долния десен ъгъл и се придвижвам нагоре и наляво!

Действам по системата на скенера! Така мога да се радвам на раждането на картинката! И всеки път ме изненадва резултатът!:shock: В болшинството от случаите положително!:upbeer:

mareha
02.08.2008, 20:35
Шия от долния десен ъгъл и се придвижвам нагоре и наляво!

Действам по системата на скенера! Така мога да се радвам на раждането на картинката! И всеки път ме изненадва резултатът!:shock: В болшинството от случаите положително!:upbeer:
:thumbup: и аз абсолютно по същият начин :idea:

roza000
03.08.2008, 20:01
Аз започвам с ушиването на образа(животно или човек),кото първо открия мястото му на панамата,която задължително трябва да е разграфена.До сега не съм шила на неразграфена панама.

vihoria
14.08.2008, 14:53
xei momi4eta imali njkade video kak se 6ie goblen da vidj kak stava mnogo iskam da se nau4a da 6ij a njma koi da mi pokage moljvi pomognetemi:-|:-|

DarthD
16.08.2008, 19:11
Аз започвам от долния десен ъгъл и се придвижвам нагоре и наляво!

ata
16.08.2008, 22:06
Обикновенно и аз започвам от долния десен ъгъл, но не и този гоблен,който шия сега.Започнах го ,нещо не ми вървеше,преместих се отляво,някъде прочетох че при иконите първо се шият ръцете и лицето на светеца.И аз се
прехвърлих нагоре .....Може би си внуших но сега по ми спори шиенето.:D

А иначе, няма никакво значение от къде започваш.Важно е на теб да ти е удобно.

vihoria
20.08.2008, 14:54
blagodarj na vsi4ki ve4e kupix goblen i zapo4nax da 6ij mnogo mi xaresva

rosita
20.08.2008, 15:35
Като чета постовете ви, чак срам ме хваща колко сте прилежни. Аз започвам гоблена от където ми падне. Мога даже и от средата :D. Много често ми се случва да почна с определен цвят, и след няколко бода го прекъсвам (дори и да ми остава много конец) и почвам да шия с друг цвят на някое чисто местенце от панамата. Всичко е въпрос на настроение. Сега шия едни брезички за подарък, и тъй като бързам да ги свърша, приличат на пъзел... ако ме разбирате.

Юра
20.08.2008, 22:23
Започвам отдолу нагоре но не съм забелязала от кой ъгъл - май както дойде според случая . Бродирам на участъци според схемата - ако е фигура да се оформи. Даже гледам да си довърша конеца и тогава започвам с нов цвят . Не обичам да шия ред за ред и да промушвам конците в панамата.

sonq ivanova
24.11.2008, 21:01
АКО ШИЯ ОБРАЗИ ПЪРВО ЗАПОЧВАМ ОТ ЛИЦАТА ЗАЩОТО ИСКАМ ДА ВИДЯ КАК ИЗГЛЕЖДАТ ИЛИ ПО ТОЧНО КАЗАНО ЗАПОЧВАМ ОТ СРЕДАТА А ФОНА ВИНАГИ ОСТАВЯМ НАКРАЯ

_sweet_
10.12.2008, 15:02
Аз шия от долния ляв ъгъл като имам 10-тина номера конци за старт.Шия с ДМЦ (малко скъпичко,но красиво)и нямам търпение да комплектовам гоблена,че чак тогава да го шия.После,почвам оттук оттам да бода-я ръцете,я лицето и накрая и моя гоблен става като пъзел.Но пък когато останат разни ивици за запълване е по-лесно ;)

Hrisi1967
15.12.2008, 11:41
начинаещеа гобленарка съм, шила съм само 1:4 и само цветя, много ми се иска да шия пейзаж или воденица, но малко ме и страх дали ще се справя- дайте ме и съвет

Marieta_
15.12.2008, 12:23
и аз започвам от долния ляв ъгъл
Хриси, извън темата е, но няма от какво да се страхуваш. Гоблените са хоби, т.е носят удоволствие. Щом си си харесала тема, смело започвай. Без да пробваш няма как да стане. И да сбъркаш, ще опиташ пак. Тук има толкова много информация и хора, които винаги са готови да помогнат. Аз също съм начинаеща, особено след като влязох в този форум за първи път се чувствам още по-начинаеща. но човек се учи докато е жив. Давай смело! Стискам ти палци!:kissyou:

Hrisi1967
15.12.2008, 13:40
благодаря за подкрепата, чудя се дали ще е така приятно както досега, дали не е много по трудно пейзажите- това питам и търся съвет

TDK
15.12.2008, 18:02
Hrisi1967, няма нищо трудно за постигане!

Ако нещо много ти харесва, ще го направиш!

А мое мнение - цветенцата са по-трудни от пейзажите!:PP

При пейзажа - шиеш, шиеш и виждаш как пред теб се ражда картинката!

Много приятно чувство!
Почвай гобленчето, което си харесала и показвай етапи!!!!:idea::idea::idea:

Hrisi1967
17.12.2008, 13:35
аз съм се учила сама, започвам от ляво долу и карам всеки бод наред, мотая много конци , сигурно има много по-лесни начини, ама мем естрах да не пропусна някой бод

valentna
17.12.2008, 14:38
Аз започвам от горния ляв ъгъл така ми се струва нормално, но в крайна сметка е важен крайният резултат, а не кой от къде е започнал.

ВанчетоМОД
26.01.2009, 23:39
[QUOT Е][/QUOTE Аз започвам като rosita, от долен десен ъгъл,но ако има лице или шия някаква животинка, първо ушивам очите /обичам да ме гледат/.Друг път започвам с конците, от които има най-малко, за да ми се махнат, имам чувството, че като свършат те и всички други ще свършат по-бързо, абе въбще почвам от къде ли не, но важен е крайния резултат

iv4omad
27.01.2009, 11:11
Може би защото съм левичар абсолютно винаги започвам от долният ляв ъгъл и започвам с най-тъмният цвят,който е навсякъде из листите-той после ми служи за ориентир и шия около него всичко.Последните цветове сами ми махат с ръка къде да ги ушия :D

marga
27.01.2009, 11:24
При мен няма правило от къде да започна, но винаги драпам първо да обиколя целия гоблен и после се домогвам до най-интересната част.:D
/всеки луд си има номер/:D

vanesa_vn
28.01.2009, 09:58
И аз шия така, трябва ясно да виждам границите на гоблена

cecunka
02.02.2009, 18:22
Аз също започвам от долния ляв ъгъл и шия по цветове най- вече, но започвам с по светлите цветове,защото дори и когато не се стяга много конеца се вижда панамата отдолу.Частите 1:1 ги шия последни. Досега съм шила само един гоблен на неразграфена панама и то всъщност си я разграфих с молив:greeneye:. Харесала съм си един гоблен на Ланарте но идеята да търся централния бод ме хвърля в ужас:PP Как за бога успявате с този център:?::uhhhh:

veneta_az
02.02.2009, 18:44
аз не търся центъра, а си започвам от долния ляв ъгъл. И досега на неразграфена панама не съм грешила. Но затова пък на разграфена сбърках с цяло квадратче - ужас, голямо разшиване падна, но нямаше как...

letisiq
03.02.2009, 00:43
Здравейте и от мен И аз като повечето почвам от долния ляв ъгъл...и после се мятам из целия гоблен...тук цветче там къщичка и така :D лошото е като стигна до фона дори първият ми гоблен е с неушит фон и засега гледам да си избирам гоблени без фон ако ще да е половината зает от небе все пак има някакви нюанси :idea:

BIBETO
03.02.2009, 09:08
Аз започвам все от горния десен ъгъл - обикновено от цвета, който е най- близо до началото на гоблена и е с най-много знаци. След това постепенно около този "основен" цвят шия попълненията. Ако има лице се стремя да стигна по-бързо до него, за да го направя - тъй като обикновено шия на неразграфена панама го ушивам , за да не "мръдна" някъде с някое квадратче и да го сгафя. После вече спокойно цвят по цвят около него.

maya1506
03.02.2009, 14:06
Аз започвам от долния десен ъгъл и започвам да запълвам равномерно отсрани, нагоре и посредата. Завършвам го в горния ляв ъгъл, горе-долу се върви в тази посока. Но шия всички конци наред, които са по схемата. Ушивам няколко квадратчета, после минавам малко по-вдясно или вляво, после малко посредата и така гобленът ми върви равномерно, не оставям много за запълване!

Здравейте, аз шия по същия начин, учила ме е жена, голям майстор на гоблени.

tdm13
03.02.2009, 15:37
Аз започвам от долния десен ъгъл и като тръгна с един цвят,карам докъдето мога.После започвам долен ляв ъгъл и по същия начин.Постепенно включвам цветовете.Обикновено карам с 3-4 цвята,в един момент са почти половината и накрая като завършвам много от цветовете вече са ушити.Не сменям на няколко бода цвят.Мен ме учиха да промушвам където се налага.И аз така свикнах.

belatrix
03.02.2009, 18:13
Аз почвам от десен долен ъгъл. Никога не шия отделни парчета, които са на различни места по гоблена и не се съединяват. Щото ми се струва прекалено рисковано да объркам броенето.
Иначе си карам с един цвят докато не ми омръзне. По принцип си съединявам всичките листа от схемата и карам по хоризонтала от дясно на ляво и нагоре.
Обаче последния гоблен дето го шия в момента е на ХАЕД и реших да опитам да го шия по листа. Още на първия лист зарязах тази технология, щото ми стана скучно ... Затова в момента работя по някаква моя си недоизмислена технология :shy2: - хем по листа, хем по редове или цветове ...
А иначе темата е Как започваме работа и предполагам че това включва всички приготовления преди започването.
Аз обикновено не си събирам всички цветове преди да почна. Първо си намирам цветовете които преобладават там където почвам да шия и после си докупувам останалите като стигна до тях :)

rodich
09.02.2009, 15:28
Все си мисля, че където е на схемата "0"та - там е началото
но аз не го спазвам и си избирам по-трудната част за начало (горе или долу), че като я мина на да шия наизуст до финала

от средата започвам на неразграфената панама, че да е центрирано после

Juli71
17.03.2009, 14:28
имам мадона темпи и небето го ших по квадратчета за да не ми е скучно но после си личаха квадратчетата дори ис лед пране и гладене вече не правя това но когато има две схеми и един и същи цвят продължава от едната в другата за вършвате ли първо едната схема или шиете по цетове и от двете едновременно

1226
19.03.2009, 13:50
когато гоблена е на разграфена панама започвам да шия от долен десен ъгъл.ако схемата е от няколко части предварително си ги залепям и шия подред според това как вървят цветовете.

vildan87
10.04.2009, 11:12
Аз започвам също от долен ляв ъгъл,след което шия там където имат повече еднакви знаци.И най-накрая оставям едниничните знаци или пък и отвреме на време ги запълвам. :)

dushkova
11.04.2009, 20:19
Това,което прочетох е така.Всеки започва както му е удобно.Убедила съм се,че започването зависи от гоблена.В конкурсите,в които участвах и се поместваха част по части щеш нещеш се шиеше отгоре надолу от ляво надясно,за да спазиш срока.За мен правилното е да не се греши , пък ляво-дясно,горе-долу,светло-тъмно.. все си в гоблена:idea:.Зависи си и от схемата ,и за да не сгрешиш се налага да шиеш цвят до цвят и бод до бод.Добре е светлите цветове да се шият денем,защото вечер не се виждат ясно.:confused: Вярно ,има вдени-раздени,но важен е резултатът накрая:-|.Добре е да започнеш с цвят,който да ти служи за ориентир.Може и като мен и някои други -клъв ,клъв :D.Фонът го оставям за отмора и винаги шия,за да не е досадно за края.

neznainata
14.04.2009, 23:15
Аз започвам от долен ъгъл, или ляв, или десен (то не че друг има:D), не избирам цвят, който се падне в ъгъла, него шия, после друг и така. Ако имам много фон, който обрамчва гоблена (като "Писмо с рози"), ушивам очертанията, после централните фигури, после карам вътрешността и като свърша с някой цвят, пак подхващам фона, за да не е скучно. Шия цвят по цвят, скачам от лист на лист, защото ми се струва глупаво, ако имаш още няколко бода от цвета, който шиеш, на следващата страница, да не ги ушиеш сега, а да си завършиш конеца...
Ако е гоблен на неразграфена панама, прегъвам панамата и намирам центъра, започвам оттам и карам до края първия конец, с който съм започнала, после си избирам с кой цвят да продължа. А сега се сдобих и с перящ се фулмастер, та мисля да си разграфявам, за да ми е по-лесно :idea:

irra
18.06.2009, 19:27
:D
Не беше лесно наистина, но видеоуроците много ми помогнаха. :crazy: Иначе имаше доста да си блъскам главата как и защо не става. :uhhhh: :D Малко стнимката ми е бледичка - в действителност цветовете са по - ярки.

velly17
23.07.2009, 11:41
И аз като Rossko винаги се чудя откъде да започна.:-| Нямам никакво правило как да шия, но като гледам тук повечето напреднали винаги започват отнякъде и вървят равномерно. Последният ми гоблен (конете на водопой), всъщност и първият голям, май се получи малко като сглобен, защото явно съм стягала различно. Ще видиме като го изперя и го изгладя. Надявам се да се оправи.:confused: А пък сега като по чудо си избрах да започна от долния ляв ъгъл и кой знае, може пък да вървя равномерно, в което се съмнявам, защото ми омръзва и подхващам нещо ново.:oops:

А за цветовете - те също са фактор за това откъде ще започна, защото в повечето случаи схемата я взимам от майка ми, от приятелка или от вас :) Така че в повечето случаи конците ги купувам по няколко като имам средства и така си набавям всички.

koki58
23.07.2009, 12:34
Аз започвам от долен десен ъгъл - какъвто се случи конец и до където стигне нагоре, като гледам по-малко да вдявам. Ако има фон си помагам по малко, за да не ми доскучава накрая.:loveglasses:
Идеята да се почва от долу е, че обикновено светлите тонове са в горните ъгли и да не се цапат;)

mariia
12.11.2009, 19:29
Аз почвам от десен долен ъгъл. Никога не шия отделни парчета, които са на различни места по гоблена и не се съединяват. Щото ми се струва прекалено рисковано да объркам броенето.
Иначе си карам с един цвят докато не ми омръзне. По принцип си съединявам всичките листа от схемата и карам по хоризонтала от дясно на ляво и нагоре.
Обаче последния гоблен дето го шия в момента е на ХАЕД и реших да опитам да го шия по листа. Още на първия лист зарязах тази технология, щото ми стана скучно ... Затова в момента работя по някаква моя си недоизмислена технология :shy2: - хем по листа, хем по редове или цветове ...
А иначе темата е Как започваме работа и предполагам че това включва всички приготовления преди започването.
Аз обикновено не си събирам всички цветове преди да почна. Първо си намирам цветовете които преобладават там където почвам да шия и после си докупувам останалите като стигна до тях :)

Намислила съм да шия много голям (за мен) гоблен с много конци и се чудех:uhhhh: кога ще ги събера всичките (към 120 горе долу май са цветовете) че да го почна и идеята много ми допадна. Много благодаря, изясних си още един от многото въпроси.
А ще се отнася как започвам гоблен - от долен ляв ъгъл, като първо шия най-долния и най-левия бод без значение какъв е цвета и разширявам на ляво и на горе.

dushkova
12.11.2009, 20:51
Зависи от гоблена:-|.Например Роял Париж се започват от средата.Не е важно откъде да почнеш ,важното е да се захванеш и да го довършиш.:D

rostso
17.11.2009, 18:55
Аз започвам... с ентусиазъм....:D:D:D

doris
17.11.2009, 21:01
Аз започвам... с ентусиазъм....:D:D:D

:clap: МНОООГО ми ХАРЕСА! :D

Shanni
21.01.2010, 16:13
:D И аз започвам с ентусиазъм, продължавам с... каквото ми падне.

На два пъти почвах от тъмните цветове, сега шия един майкъл пауъл, който карам така:
по-едрите петна когато съм нервна, уморена, или не съм сама, а по-дребните - през останалото време, т. е. никога ;)

:D шегувам се разбира се, следващия съм си наумила да почна по редове отдолу нагоре, щото от там е по-лесен :gipsy:

Shanni
21.01.2010, 16:29
Обаче как се справяте с 'обрамчването' на панамата?... Най-големия ми ужас е това. Като взема един гоблен, особено комплектовка, искам да вдяна иглата и да почна, а трябва да 'обрамчвам панамата' :evil:

Reni
21.01.2010, 16:56
Ами вземам си панамата и право в кварталното шивашко ателие. За 5 минути е мината на оверлог и след това е бетон. Няма разнищване. :hehe:

meriam
20.02.2010, 19:06
За сега започвам от долния ляв ъгъл по-удобно ми еза сега.

desimitkov
23.02.2010, 14:26
Здравейте за първи път пиша във вашият форум.Хареса ми атмосферата и ви чета тайничко от два три месеца :)
В момента шия Ковачницата и карам по тъмните цветове, естествено и аз почвам от долният ляв ъгъл.Моята техника е малко "смесена" Шия с тъмните цветове но никога само с един цвят и после да поджвана друг. При по-неясните схеми като тази по която шия в момента си оцветявам даден знак с цветен молив и вероятността да сбъркам е малка. Винаи съм се чудела как може да се шие всичко наред никога не успявам така:)Сега съм ушила бора и 90 процента от тъмните на къщата, спрях и се върнах в дерето.Така имам усещане за композиция и ми е по лесно да сглабям различните участъци:)

meriam
23.02.2010, 15:12
Аз шия по подобен начи само,че аз ги карам по фигурки.

Navara
23.02.2010, 21:43
Аз шия бавно,защото ми е скучно като почна с един цвят да го завърша изцяло.Шия малко на настроение - което ме грабне и искам да го видя готово по-бързо.И светлите цветове особено бяло - задължително последни.Така гоблена накрая изглежда много чист.

Тошка
23.02.2010, 23:14
Здравейте.Аз също започвам от долния ляв ъгъл.Започвам от първия бод и ушивам целия конец после започвам следващия цвят до него така не остават празни полета.Много ми е трудно после да пълня празни участъци.

http://www.snimka.bg/?profile,albums

daniel4i
26.02.2010, 15:00
Започвам да шия гоблен по различен начин - долу в ляво или дясно, или от средата зависи от гоблена и преобладаващите цветове.

Пухче
26.02.2010, 15:04
Започнах Трявна с гооооолям ентусиазъм на 24.10.2009г от долния ляв ъгъл и така постепенно надясно.Но многото единични бодове доста ме поизнервиха.Оставях,започвах...но вече имам места където започна да ми се разшива.Бродирам от дълги години,бях поспряла за няколко години,но такова нещо досега не ми се е случвало

Mynki
26.02.2010, 22:18
Всеки гоблен започвам различно,според зависи.:D
Но шия наред цветовете,не оставям празни места.Така виждам готовия етап оформен изцяло.