PDA

Покажи пълната версия : ПАТЕТНИК



mamiko
03.07.2006, 20:09
http://images08.snimka.bg/000877858-big.jpg http://images08.snimka.bg/000877857-big.jpgТова е родопски специалитет :!: :!: Рецептата е много лесна :yes: :yes: :yes: Ако някой пожелае с радост ще я напиша :!: :!: :!:

DEn
03.07.2006, 20:19
Ммммм :) Патетник :))) Може ли може ли рецептата :angel:
Такова нещо ядох под връх Снежанка, беше божествено !!!! :amam:
Веднага ще го изпробвам щом публикуваш рецептата, Mamiko :gipsy:

blue_bouble
03.07.2006, 20:28
Не се ли казва Пататник-баница с картофи?

mamiko
03.07.2006, 21:18
Патетник,защото картофи на родопски диалект е патета,а основната съставка на ястието е картофи-патета :!: :!: :!:

itek
03.07.2006, 21:28
:yes: :yes:
Много вкусно :!: :!:
Mamico, ами който не може да точи кори :?: :cry: :twisted: :cry:

donika
03.07.2006, 21:28
Moje li za receptata.6te ia izprobvam vednaga.Vida e prevazxoden.Ne sam opitvala ,no mn sam slu6ala za tozi specialitet. :kissyou:

pepii
03.07.2006, 21:37
Давайте я тази вкусотия :D :amam: :amam: :amam:

mamiko
03.07.2006, 21:50
Ето рецептата:
10-12 едри картофа
2 глави кромит лук
2 с.л олио
сол на вкус
малко джоджан за аромат
За корите:
Брашно, 1 с.л олио ,1ч.л оцет 1 щипка сол и вода
Картофите и лука се обелват и се настъргват на ренде !Добавят се олиото,солта и джоджана и се обърква добре!
Който не може да точи може да използва готови кори.Намазва се тавата с олио ,застила се кора,изсипва се картофената плънка и се завива с втората кора!Пече се само на долните реотани на фурната !!!След като се изпече от едната страна се обръща и по същия начин се пече и другата страна!!След като е готов по желание се намазва с масло!! :yes: :yes: :yes:

Nelia
03.07.2006, 21:50
:yes: mamiko,и аз очаквам тази рецепта :!: У дома картофите са на почит :!: :D

Nelia
03.07.2006, 21:51
[:] E докато пиша и тя хоп рецептата дошла :!:

mamiko
03.07.2006, 21:53
:yes: mamiko,и аз очаквам тази рецепта :!: У дома картофите са на почит :!: :D Удома също!!!Аз лично почти я карам на картофи!!!Добре ,че могат да се приготвят по 100 начина :yes: :yes: :yes:

qni
04.07.2006, 07:57
mamiko, честито за новата ви църква в центъра на Смолян!
Всеки ,който е ходил в Родопите не може да не е опитвал пататник или поне да не е слушал за този уникален специалите.Радвам се ,че сподели с нас рецептата . :lady:

Скарлет
04.07.2006, 08:27
mamiko,чудесна рецепта!Всичко що е от Родопите е прекрасно,както и самата планина.Всяка година ходим на риболов и почивка в Доспат и съм очарована от хората и природата. :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

mamiko
04.07.2006, 09:07
:hello: Много се радвам ,че обичате нашия край :!: :!: :!: :!: Църквата е наистина уникална :yes: :yes: :yes: Заслужава си да си види :lady: така че,заповядайте :!: :!: ВДоспат е наистина страхотно-природата е божествена :yes: :yes: :yes:Моят град е малък ,но изключително красив,апък и хората сме много готини :D :D :D :D

mar4ela
04.07.2006, 11:00
mamiko , супер е в Смолян, аз знам, идвала съм много пъти и съм яла и патетник и много други вкусотий и каква природа само е там :yes: .Имам приятелка от Смолян, с която живях има няма около 5-6 години и август пак ще идвам на там :idea: А и трабва да се види църквата :!:
Много е красиво и прохладно лятото :!:

chedenceto
06.07.2006, 19:11
Да в Смолян е хубаво. 4 - ри от най - хубавите ми години минаха в този град.Там бях студентка.
Що се отнася за пататника аз настъргвам картофите с кромида и солта и ги оставям да стоят. През това време точа корите и преди да сложа плънката картофите ги истисквам от водата, която са пуснали и към вече "сухата" смес слагам сирене или извара и подправки.
Пека по същия начин като теб на долен реотан с обръщане :yes:

alys
07.07.2006, 10:54
Момичета, кажете ми само две кори ли са (горна и долна) за пататника/патетника? И колко дебели трябва да са, като за баница или по-дебели? А ако са с готови кори, може би повече от една трябва да са отдолу и отгоре? Когато печете, тавата с баницата къде стои - най-отдолу или в средата на фурната? Много въпроси, но такова нещо нито съм яла, нито съм виждала, а звучи много примамливо и вкусно.

pep-4o
07.07.2006, 10:56
.......

офф: Привет, Алис, къде се изгуби :? :lady:

mamiko
07.07.2006, 20:03
:hello: alisИзвинявай че закъснявам с отговора :!: :!: Корите са само две :yes: :yes: Дебелината им е като за баница,ако използваш готови трябва да прецениш колко да сложиш!! :? :? Целта е да се запази цял при обръщането!Когато печеш патетника е добре да сложиш скарата от фурната най-отдоло защото хем трябва картофите да се сварят добре ,хем трябва да не загори!Опитай тази рецепта :yes: :yes: Вярвам, че ще ти хареса :!: :!: :rezando: Всички който са опитвали ястието са го харесали :!: :!: Успешно приготвяне и ако имаш още въпроси питай :!: :!:

alys
07.07.2006, 22:55
mamiko, благодаря ти за отговора и изобщо не си закъсняла. Може би скоро ще направя патетник, защото много обичаме картофи, а в този вид (както вече писах) дори и не съм си помисляла, че може да се приготвят. Почитатели сме на руските пирожки и то с плънка от вкусно подправено картофено пюре. Така че вероятно патетника ще ни хареса. Не съм уверена, че ще мога да направя много тънка кора, но ще опитам. Всъщност точа понякога, когато си правим пелмени, но то е рядко, защото е пипкаво и иска време. Леле... увлякох се в словоизлияния! :D
Пепчо, :hello: не съм се изгубила, а рядко пиша. :cool: Имах много работа и не можех да следя темите, но понякога чета с удоволствие.

elmibi
08.07.2006, 22:03
EY mamiko az sam elica :D :D :D Kak ti izglejda imeto :? :?:

toteva
24.08.2006, 19:26
Това родопско произведение на кулинарията ...ще трябва да го пробвам.Чувала съм ,че е много вкусно,е вече е време и аз да го опитам :oops:

bosuzi
24.08.2006, 20:00
mamiko, а може ли да му сложа малко чубрица? Картофените ястия винаги ги ръся обилно с чубрица, а джоджен не съм слагала.

mamiko
24.08.2006, 20:29
mamiko, а може ли да му сложа малко чубрица? Картофените ястия винаги ги ръся обилно с чубрица, а джоджен не съм слагала.

:hello: Както прецениш :!: :!: :!: По рецепта не се слага и аз никога не съм слагала :yes: :yes: :yes: Но ако искаш пробвай и пиши ,за да знам дали става :!: :!:

mamiko
24.08.2006, 20:32
Това родопско произведение на кулинарията ...ще трябва да го пробвам.Чувала съм ,че е много вкусно,е вече е време и аз да го опитам :oops:

Смятам ,че няма да съжаляваш :yes: :yes: Опитай и пиши дали ти харесва :!: :!:

Стефи
24.08.2006, 20:39
http://images08.snimka.bg/000877858-big.jpg http://images08.snimka.bg/000877857-big.jpgТова е родопски специалитет :!: :!: Рецептата е много лесна :yes: :yes: :yes: Ако някой пожелае с радост ще я напиша :!: :!: :!:

shenevski
14.09.2006, 16:10
Не е задължително да се прави пататника с кори. От баба си знам нейния вариант - без кори и мога да ви кажа, че дори става по-добър.

P.S. Не е грешно да се казва и патАтник. Много от нас, живеещи в Смолян и региона, този месец ще ходим да си вадим ПАТАТОТО. :D

Nadya
26.09.2006, 13:10
shenevski, давай рецептата, че с точенето хич ме няма :rezando:

shenevski
26.09.2006, 16:02
Не прочетох рецептите на моите съгражданки, а направо ви пиша моята:

Настъргвам на едро ренде картофите. Аз не ги цедя от водата, която пускат. Добавям 2 яйца, сол, черен пипер и джоджен (задължително). Преди да разбъркам сместа, си намазвам тавата с мас и дори малко по стените слагам. Поръсвам отгоре брашно да не залепи после пататника. Бъркам картофената смес с ръка и като е готова я слагам в тавата и напитквам. Отгоре пак слагам няколко парченца мас. Пека в силно загрята фурна.
Ако ви се занимава, може да го печете първо на долно горене и да го обърнете, за да се опече и другата страна - както се пече пататника с кори. Същото обръщане го има и при родопския клин. Аз не го правя.

Nadya
26.09.2006, 17:00
Благодаря за бързият отговор :clap:. Ще пробвам в най-скоро време (сигурно още утре, за днес вече закъснях с вечерята) :kissyou: