PDA

Покажи пълната версия : за фризера



rebostobg
03.09.2006, 14:28
:hello: Предлагам ви в тази тема да споделим опита си за консервиране на продукти във фризера. ЧУШКИ ЗА ПЪЛНЕНЕ Преди години затварях чушки за пълнене в буркани, но почти винаги "бомбираха". От 5-6 години ги слагам в торбички във фризера и съм много доволна. Приготвям ги по следния начин:
Изторбушвам чушките. Слагам тенджера с вода на котлона да заври, след което потапям (бланширам) чушките за 2-3 минути. Изваждам ги да изстинат и да се отцедят от водата и ги нареждам в торбички по 15 бр. (защото по толкова ми се побират в тавата за печене). След това ги подреждам във фризера.

chedenceto
03.09.2006, 14:46
:hello: Аз също слагам чушки във фризера, но без да ги бланширам. Изчиствам чушките и ги слагам по този начин, но ми заемат много място и за това от миналата година правя следното: след като съм ги замразила за около ден, два ги вадя и ги чакам отново да се отпуснат, след това ги притискам, така че да се получи нещо като чушка за буркан. Слагам по 15 - 16 броя в покетче и отново във фризера.
Сега ми предстои да слагам и зелен фасул, но него ще го бланширам, преди да го изпратя във фризера :D

vlaeva_dida
03.09.2006, 14:47
Аз направо изчистени ги слагам в торбички във фризера,после само ги вадя и пълня с плънка.Така лесно се пълнят с плънката.
В момента пека пипер после ще го обеля пълня във торбички и направо във фризера.

vlaeva_dida
03.09.2006, 14:50
Дори леко опукани люти чушки слагам. [:]

blue_bouble
03.09.2006, 14:59
Тази година сложих :
бланширани картофки,
бял пипер за пълнене,
нарязани чушки за миш-маш,
магданоз под формата на ледени кубчета,
прясно мляко във торбички за ледчета/идеална сметана за кафенцето/,
печени чушки,
пържени тиквички.
Тези дни ще сложа и царевица на кочани,та да си варим зимата.

Трябват ми и на мен още идейки,че ми остана доста място във фризера.:)

vlaeva_dida
03.09.2006, 15:00
Купувам цял чувал с патладжан и го изпържвам когато изтини пълня в торбички,слагам във фризера.Губяси цял ден но за зимата си заслужава.

rebostobg
03.09.2006, 16:14
Купувам цял чувал с патладжан и го изпържвам когато изтини пълня в торбички,слагам във фризера.Губяси цял ден но за зимата си заслужава.

Само в олио ли ги пържиш или ги овалваш и в брашно :?:

itek
03.09.2006, 17:17
Аз направо изчистени ги слагам в торбички във фризера,после само ги вадя и пълня с плънка.Така лесно се пълнят с плънката.
В момента пека пипер после ще го обеля пълня във торбички и направо във фризера.

От няколко години даже и не ги беля .Само ги изтърбушвам от семките и пека.После когато изстинат и се поотцедят малко - в торбички и във фризера. След това като се размразят ,се почистват много лесно.

kamellia
03.09.2006, 18:36
Всяка година задължително си прибирам нарязън копър и магданоз в торбички.
Чушките за пълнене и аз слагам ,но по др начин,
измивам ги и ги изчиствам от семките и ги мушкам една в друга, за целта прибирам само големи ,прави чушки.
В торбички също си правя микс от нарязани моркови и чушки.
Бланширан зелен боб с копър пак в торбички [:]

vlaeva_dida
03.09.2006, 21:04
Отначало започвам с брашно но към края за по бързо без брашно.Пасирвам магданоз или копър ги слагам форми за лед.У дома не се ядат иначе ако сложа на манджа нарязани отказват да ядат.

NIA
03.09.2006, 23:06
А аз от миналата година започнах да слагам и домати във фризера.Купувам от продълговатите месестидомати за консерви и нарязани на кръгчета ги подреждам в кутии от сладолед.Така си запазва вкуса на пресен домат.Удобно е особено за гювечета.А ако е за готвене го нарязвам преди напълно да се е размразил.Вземам си от кутията колкото ми е необходим.

Правя и комплекти за гювеч-бамя,зелен боб,нарязани пиперка ,домат и патладжан заедно с подправките.След това при готвене добавям само картофи и моркови.

В по-малки кутии слагам и зелени джанки,които ползвам,когато правя зеленчукови супи слагам по няколко.Така супите получават приятно кисел вкус.Също ги използвам когато пържа люти чушлета /слагам джанките да се пържат заедно с чушлетата/ след това ги подправям само със сол ,магданоз и чесън.

sonq
14.09.2006, 15:11
Много полезна страничка!
Ния,благодаря за доматите,ще пробвам.Слагам джанки за баклата, която бланширам,но за супи не съм се сещала.
Патладжанте пържа във фритюрник ,без брашно и слагам в тарелки за мусака през зимата или за паниране.Не искат много пържене
Кестени в торбички ,несварени .
Бланширан карфиол ,за паниране.
Кервиз,копър,магданоз предварително измит ,изсушен и нарязан в торбички.Щом е сух не става на буца и се ръси лесно при нужда.
Брюкселското земле не бланширам за да си запази цвета.

smeshko
14.09.2006, 15:33
Браво, супер тема сте направили. Много е полезна, особено за млади домакини като мен.
След всичко, което прочетох, мога да добавя, че аз замразявам печен патладжан за кьопоолу. Пека във фурната 5-6 патладжана, беля го и в торбички във фризера. Понякога комплектовам 1 печен патладжан с 1 печена чушка заедно, зависи от рецептата за кьопоолу. Замразявам и целина в пакетчета за телешко варено и супи.
Веднъж замразих и тиква - сурова, рендосана на едро в торбички, 1 година издържа до следващата реколта тикви. Цяла година правих тиквеник.

iasi
15.09.2006, 16:19
Аз също замразявам тиква, но за печене. Нарязаната на парчета тиква слагам в торбички (зная колко парчета събира тавата).
После изваждам тиквата без да я размразявам, слагам на дъното на тавата захар - доста, нареждам отгоре тиквата както е замразена (ако има скреж я отстранявам) и наливам вода. Пече се докато свърши водата :amam:

Sra4ko
17.09.2006, 16:31
А аз всяка година си правя нещо като подпрвка. Настъргвам моркови, чушки на ситно нарязани, магданоз - слагам в торбички и във фризера. Ползвам го за супи ...

Steny
19.09.2006, 22:48
Благодаря на всички за идеите - наистина са много полезни.
Това, което съм сложила във фризера е подобно на изброеното до тук. Магданоза и копъра пробвах тази година освен в малки торбички да сложа и в кутийки от маргарин. Замразих печени и обелени чушки, а също така и сурови, но изчистени от семето камби - за пълнене/с ориз, моркови и целина/. Замразени малини, къпини и боровинки за добавяне към кексове и мъфини. Сложих и торбички с настъргани на едро тиквички, от които през зимата правя кюфтета от тиквички. Замразих също бланширан грах и кочани млечна царевица за варене.

mchj
20.09.2006, 17:06
Аз слагам чушки за пълнене и печени,царевица за варене,магданоз,копър и месо.

Д.Стоянова
25.09.2006, 01:23
Страхотна тема-а и сега му е времето.
Аз имам село,следователно и много зеленчуци.Слагам сурови в торбички-грах,нарязани моркови,чушки(цели и нарязани),краставици(за таратор),домати,плодове.Печени чушки и патладжан,бланширан зелен фасул,царевица(оронена и сварена).Слагам и полуготови ястия-прясно зеле с домати(после се добавя задушено месо и се препича във фурната) и сърми и пълнени чушки(замръзнали ги слагам в гювеча).Замръзявала съм прясно мляко а и яйца когато имам излишни.

Geleva
25.09.2006, 10:24
От много време повечето зеленчуци за зимата замръзявам във фризера.Слагам домати,но цели(после си ги вадя много лесно и много лесно се белят)чушки,моркови,целина,тиквички,патладжан(опеч ен и обелен за кьопало),броколи,магданоз,копър,смес от коренчета за супички,люти чушлета( опечени,после ги вадя и само ги заливам с оцет,олио,сол, чесън и нарязани магданоз и копърче).Засега само това се сещам.:)

rebostobg
13.10.2006, 08:23
Полезна информация!
http://kulinar.gbg.bg/article.php?ar=4