PDA

Покажи пълната версия : Искам да попитам за едни милинки...



Real Woman
06.09.2006, 12:02
...в детството преди 20-ина години, продаваха едни много вкусни милинки, които и до днес помня, но не мога да намеря рецептата им. Тестото, от което ги правеха беше шуплесто (като дунапренено) и много крехко. Отгоре преди печене явно ги поръсваха с нещо солено, защото при печене се образуваше една солена коричка...ох как ми се доядоха... :( Печаха ги във формички, подобни като на пица, само че много по-малки разбира се и по-дълбоки. Ако някой се сеща за какви милимки имам в предвит, нека ми помогне. Дано съм и обяснила добре... :( . Много ще съм ви благодарна!!!

Morena
06.09.2006, 15:17
Опитай тези (http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=110.msg2494#msg2494) ако искаш, на мен лично ми приличат на едновремешните :yes: .., но така или иначе са много вкусни.

Real Woman
06.09.2006, 17:50
Благодаря ти, ще ги пробвам! :idea:

rrs
12.09.2006, 22:44
Ето и моята рецепта за милинки.

1 винена чаша вода, 1пак. мая, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, 3 - 4 суп. л. кис. мляко
Замесва се меко тесто. Остава се да втаса.
След това се правя малки топчета с намаслени ръце и се редят в намазана с олио тава. Оставят се отново да втасат. След като са готови за печене се заливат внимателно със смес от: 70-80гр олио, 100гр сирене, 10гр сол, 1 ч.л. брашно
Пекът се до леко златисто.

chedenceto
12.09.2006, 23:18
Предлагам ти и моето тесто, от което можеш да правиш не само милинки, но и тутманици, пици, залци и всякакви други вкусотии.
Продукти:
1 яйце
1 с. л. оцет
3 с. л. олио
5 с. л. кисело мляко
1 с. л. захар
1 с. л. сол
1 пакет мая (може и суха)
около 1 кг. брашно
Маята се слага в кофичка от кисело мляко и към нея се прибавя захарта и солта.Бърка се докато маята се разтопи и започне да прилича на боза. Солта и захарта се разтопяват, но ако все пак ти останат криктали не се притеснявай.
След като маята ти е разбъркана по този начин я оставяш на страни. В купа, в която ще бъркаш тестото се смесват яйцето, киселото мляко, оцета и олиото.Всичко се разбърква до еднородна смес. След това в кофичката при маята се долива хладка вода до ръба но кофичката и след леко разбъркване се прибавя към млекото и др. продукти. Към тази водна смес започва да се прибавя брашното като се бърка с дървена лъжица. Това тесто не се меси с ръце. Щом тестото започне да се отделя от съда, в който го бъркаш значи е готово. Оставя се да стои 20 мин., време през което втасва, и се разбърква хубаво. След това се оставя да стои още 15 мин. след което можеш за започваш да правиш милинки или залци.
Специално аз правя т. нар. соленко с масло, което разгрявам на котлона. Към маслото (може и мас) слагам сол, около 1 ч.л. и брашно. По принцип от1 кг брашно ми остават около 3-4- с.л., които слагам в маслото. Разбърквам до каша и мажа всяка милинка. Понякога слагам в тази каша сусам и маково семе и става още по - вкусно.
След като ги подредиш в предварително намазана с олио тава, можеш да ги изчакаш леко да бухнат и тозава да ги сложиш да се пекат. Аз специално ги поставям в студена фурна, за да може докато фурната загрее те да бухват още повече. Аз ги слагам на 150 градуса и постепенно увеличамам да към 180, но предполагам ти си познаваш най - добре фурната.
След като са готови ги пръскам леко с вада, слахам хартия и отгоре кърпа, за да се задушат.


Дано съм ти била полезна!

blue_bouble
13.09.2006, 15:46
Вкусни милинки от "Кулинар"


ПРОДУКТИ:
500 г брашно
1 пак. суха мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 с.л. олио
около 300 мл топла вода
сирене
маргарин

Заливка:
1/2 ч.ч. олио
2 с.л. брашно
1 ч.л. сол
200 г. сирене


ПРИГОТВЯНЕ:
Замесва се меко тесто, от което се правят топчета и се нареждат в средно голяма тава, плътно едно до друго. С пръст се взема по малко маргарин и се правят дупчици върху топчетата. Отгоре се поставя по 1 бучка сиренце. Заливка: В олиото се запържва брашното, като се внимава да не прегори, добавя се солта, сваля се от огъня и тогава се прибавя натрошеното сирене. Заливат се топчетата. Пекат се до порозовяване.

zoja77
30.09.2006, 00:25
Ето ти нещо подобно:
2 яйца,1б. кисело мляко, 1 ч.л. сода,1 ч.л. сол, 1ч.ч. пр. мляко, мая/колкото половин локум/, 1 1/2п. масло/от малките/, 3с.л. галета, брашно за меко тесто, 1.ч.л. шарена сол.

Измесва се меко тесто, без маслото, галетата и шарената сол. Правят се около 25 топчета. В намазнена тава ги редим и слагаме в хладилник. Когато тестото втаса го поръсваме с разтопеното масло, галетата и шарената сол. Пече се около 40-50 мин в умерена фурна

Скарлет
30.09.2006, 08:54
Ето и моите милинки:

http://www.goblenite.com/forum/showthread.php?t=631