PDA

Покажи пълната версия : А как готвите гювеч???



jpop4e
18.09.2006, 15:58
Знам, че за всички това е най-лесната манджа, на тъй като доскоро не я понасях не съм готвила такова нещо. От една две години обаче взе да ми харесва, пък и разбрах, че всяка домакиня си има собствена рецепта.
Тук можете да обмените мнения, а и мен да научите на нещо, защото въпреки че обичам да готвя, националните ястия много ми куцат.

NIA
19.09.2006, 15:14
Май няма много хора дето да обичат гювеч.

Ето моята рецепта.Започвам с месото/разбира се,когато го правя с месо/.Ако е пилешко ,агнешко или /в редки случаи/ свинско-слагам месото на порции в суров вид.Ако е телешко или от по-старо животно първо леко го сварявам и след това заливам всичко с бульона от месото.Ако нямам бульон сипвам вода.
Продължавам със зеленчуците - количество на око
1 лук
2 пипер
3 домати
4 патладжан
5 моркови
6 зелен боб
7 бамя
8 картофи
9 грах
10 магданоз
11 сол
12 червен пипер
13 чер пипер
14 дивисил / по желание/
15 олио
16 бульон или вода
Всичко смесвам добре,покривам много добре с фолио/почти като запечатано/ и пека във фурната на около 180 градуса.
Ако имате керамичен съд /гювеч/ за печене - по добре в него и да се пече във фурната цяла нощ на най-ниската степен. Става разкошен.

jpop4e
20.09.2006, 23:37
NIA Благодаря ти! Задължително ще пробвам рецептата ти :greeneye:

NIA
21.09.2006, 00:32
NIA Благодаря ти! Задължително ще пробвам рецептата ти :greeneye:


И не забравяй да кажеш дали ти е харесала. :D

rrs
21.09.2006, 00:45
Ето и от мен две рецепти за гювеч.
1.
1/2 кг пипер, 2 патладжана, около 2 кг домат, около 1кг картофи,
малко бамя, целина, магданоз, сол
Първо обелвам и нарязвам патладжана на малки кубчета, които ги слагам да постоят в солена вода. Нарязвам пипера на ситно, а доматът го обелвам и пасирам. Бамята се изчиства, картофите ги обелвам и нарязвам.
След това се слага да се извари малко доматът, прибавят се чушките, патладжана и бамята. Най-накрая се слага целината и магданоза. Получената смес се изсипва в тава. Добавят се и нарязаните картофи. Ако има нужда се долива малко вода. Пече се в загрята фурна. Към края се залива с две разбити яйца.

2. За глинен гювеч
лук, моркови, целина, чесън, чер пипер, дафинов лист,
1/2кг. картофи, месо(пилешко, заешко)
Лукът, морковите, картофите и месото се нарязват и заедно с останалите продукти се слагат в гювеча. Отгоре се залива с 1ч.ч. вода, 1ч.ч. вино, 1/2ч.ч. олио, сол, домат и червен пипер.
Слага се във фурната на ниска степен цяла нощ.

zoja77
21.09.2006, 14:29
Римски гювеч
Свинско месо на хапки, 3-4глави лук, 3-4кисели краставички, 1б. гъби,2-3 морковa/аз слагам от туршия/, 4-5картофа, 5-6с.л соев сос, 1 ч.ч. вода, дафинов лист, черен пипер, чубрица,1ч.ч. сока от гъбите,кашкавал.

Месото се запържва и се слага всичко/нарязано на кубчета/без картофите.След като месото е полуготово се слагат картофите. малко преди изваждане се настъргва кашкавал.

Miro
21.09.2006, 15:22
Римския гювеч го правим доста отдавна и всички в къщи го харесват , а и гости сме посрещали с него :idea: , в нашата рецепта и 1/2 кг месо - нетлъсто ...............

zoja77
22.09.2006, 18:23
Ето и друго:
1кг.свинско месо, 3глави лук, 1б.гъби,1кофичка заквасена сметана
В гювеча слагам месото, лука, гъбите и сметаната. Затварям капака и пека за около 30-40 мин. След това го отварям и пека още 15мин.

jpop4e
02.10.2006, 12:38
Zoja 77 Римския гювеч стана фантастичен, благодаря за рецептата. Мислех да го снимам да го покажа, но ....... докато се сетя празната тава ме чакаше до мивката:D

vlaeva_dida
02.10.2006, 13:41
Слагам каквото имам нямам определено количество от продуктите.Винаги става вкусен.

anna77
04.10.2006, 13:50
С ръка на сърцето ви казвам, че мразя да кълцам зеленчуци. Така че към 2 опаковки готова смес за гювеч добавям само нарязани на кубчета 7-8 картофа и месо на хапки (каквото има). След това обаче се "уливам" в подправките: чубрица, мащерка, риган, подправка за картофи, босилек, от смесените зелени подправки на "Маги", вегета. Говоря ви за по 2-3 щипки от всичко или 1 ч.л. Става разкош!

jpop4e
04.10.2006, 15:27
NIA, rrs благодаря за рецептите, комбинирах ги, а от себе си добавих тиквичка и стана чуден гювеч а-ла Юлия, стана чудесен