PDA

Покажи пълната версия : Един лек въпрос....за вас!



svetta
26.09.2006, 16:24
Моля на всички,да ми помогнете със рецепта - как да направя сама от прясно мляко - кисело?Самия процес го представям....но ще бъда благодарна на всеки,който напише свойта рецепта,трябва да я пратя в чужбина да се опитат и там известното българско кисело....

alys
26.09.2006, 17:03
За да направиш кисело мляко, трябва да имаш подкваса - малко кисело мляко (аз слагам 1 супена лъжица подкваса на 5 л прясно мляко).
Прясното мляко се кипва, охлажда се, така че ако се потопи малкото пръстче в него, да издържа да преброиш до 10. После подквасата се разбърква с малко прясно мляко и се сипва в млякото, което ще се кваси. Хубаво се разбърква, налива се в буркани или друг съд, похлупва се, завива се с нещо, така че да не изстива бързо. След 4 часа е готово. Вместо да се завива, може да се сложи във фурната на електрическа печка (БЕЗ загряване) - изолационният материал на фурната задържа топлината.
Ако нямате подкваса, тогава не съм наясно как би могло да стане, но вероятно има начин.

svetta
26.09.2006, 19:27
Благодаря за помоща,твойта рецепта ще я пратя на свойте познати.Със подквасата няма проблеми,защото мойте познати бяха тук и купиха кисело мляко,което вземаха със себе си.Но имам още един въпрос - може ли от направено кисело мляко да се направи друго пак.Имам предвид - да се ползва направеното мляко за подкваса следващият път.
Благодаря пак за помощта ти!

alys
26.09.2006, 19:48
Но имам още един въпрос - може ли от направено кисело мляко да се направи друго пак.Имам предвид - да се ползва направеното мляко за подкваса следващият път.

Да, най-добре е да се ползва подкваса от направеното мляко. Има разни тънкости, които ще споделя. Ако млякото не се е подквасило, причините може да са две - или е взета подкаса от кисело мляко с малко млечно-кисели бактерии, или температурата е била ниска. В първия случай може да се опита пак с повечко подкваса. Във втория случай съдът с неподквасеното мляко се слага в друг съд с гореща вода и "магията" става. :) Пропорциите, за които писах /подкваса/прясно мляко/ се отнасят за домашно мляко. Може за начало да пробват с малко количество мляко и ако всичко е наред, да ползват подкваса от направеното мляко. Ако нещо не е станало, да увеличат количеството на подквасата. Успех! :greeneye:

alys
26.09.2006, 19:50
И още нещо - дано не са взели само Д... :), че за нищо не става. :oops:

svetta
26.09.2006, 19:56
Благодаря за помощта ти!И млякото определенно не беше на Д....