PDA

Покажи пълната версия : Идеи за рецепти с царевично брашно



elij
01.10.2006, 14:25
Здравейте,от доста време посещавам форума,но нямах регистрация,но днес ми се наложи да се консултирам относно рецепти с царевично брашно,надявам се да ми помогнете,благодаря ви предварително.

zoja77
01.10.2006, 16:16
Аз също търся и от нета съм си свалила няколко
Арепас
Царевични питки
Списък на необходимите продукти:
1 ч. ч. фино царевично брашно
3-4 с. л. зехтин
1 ч. л. сол
2 ч. ч. Вода
1. В купа се налива водата, слага се солта, разбърква се и постепенно се прибавя брашното. Омесва се тесто.
2. Ръцете се намокраят и от тестото се правят малки питки с големина и форма на кюфте
3. Дъното на тиган се намаслява съвсем малко (както за палачинки). Поставят се питките и се пекат за 1-2 минути, като се обръщат.

Царевични хлебчета
---------------------------
1.5 ч.ч. царевично брашно или грис (ситно смлян)
1 ч.ч. пшенично брашно
2-3 с.л. захар
1 ч.л. сол
2 ч.л. бакпулвер
2 яйца
3-4 с.л. мазнина (олио, зехтин или масло)
1.5 ч.ч. айрян (може и с прясно мляко, а може и с вода)

1. Двата вида брашно се пресяват и към тях се добавят захарта, бакпулвера и солта. Разбърква се. Отделно се разбиват яйцата с вилица и също се добавят към брашното.
2. Замесва се бързо тесто, като по време на месенето се добавят млякото и мазнината.
3. Оформят се продълговати хлебче. Поставят се в тавичка , добре намазана с мазнина и поръсена със царевично брашно. Оставят се за около пет-десет минути да "отпочинат".
3. Междувременно се загрява фурната. Пекат се около 30 минути. Те се напукват отгоре много красиво. Поднасят се топли с масло.

Царевичен хляб с червени чушки

1 ч.ч.=240 мл

1 1/2 ч.ч. качамак/жълто царевично брашно
1 ч.л. сол
3 ч.ч. пшенично брашно
1 с.л. захар
10 г прясна/1 ч.л. суха мая
2 чушки червена капия
1 с.л. зехтин

Чушките се изпичат, обелват и нарязват на кубчета.

Смесват се царевичното, пшеничното брашно, солта, захарта и маята (направих квас от 1 ч.ч. пшенично брашно, захарта и 1 1/2 ч.ч. хладка вода)

Добавят се чушките.

В сухата смес се добавят зехтинът и 1 1/4 ч.ч. вода (на мен ми се струва малко). Замесва се не много твърдо тесто.

Меси се около 10 минути.

Тестото се прехвърля в намаслена купа. Покрива се с фолио и се оставя на топло за около час или докато при втасването удвои обема си.

Оформят се две хлебчета по 15-17 см или едно 25-30 см (според това, какви форми имате - моята правоъгълна форма за кекс е 30 см)

Хлябът се покрива с фолио или се намазва със зехтин и се пече след 45 мин в загрята до 425F/220С фурна, докато коричката му стане златиста.

Изважда се от фурната, оставя се за 5 мин във формата и се доизстудява върху решетка.

mamabuba
17.10.2006, 19:07
зоя, това брашно обаче не е като царевичното брашно, което се продава в България. то е толкова фино смляно и бяло, че прилича на пшениченото брашно тип 500, което се продава у нас. аз съм си купувала такова брашно в чужбина от латиномагазините на емигрантите. стават наистина страхотни питки и аз съм им голям фен.
чудя се дали, ако взема да го досмеля това брашно, което продават тук, да стане като пудра захар, няма да се получи нещо подобно. още не съм пробвала.

katya
31.10.2006, 20:02
здравейте,
молбата ми е към всички.Моята баба бог да я прости правеще страхотен качамак.но аз не записах рецептата.Моля за рецепти за качамак

zoja77
31.10.2006, 21:45
Аз го правя на око и не мога да ти дам пропорции, но мисля, че на опаковката е посочено:
слагам вода за заври с щипка сол и изсипвам царевичното брашно. Бъркам няколко минути и изсипвам в гювечета.
Ние най-често го ядем сладко и още топъл го наръсвам с много захар/не се бърка/.
Можеш да го наръсиш със сирене и да го залееш с разтопено масло.
Запържена сланина/бекон/ и изсипваш отгоре

alys
31.10.2006, 23:26
За неспециалисти е добър вариант да купят царевичен грис за качамак. Продава се в пакети от 500 г. На опаковката пише как се приготвя, но ме светнаха за по-добър вариант. Препоръчаха ми царевичен грис на фирма Оберон (пише Качамак). В 2 л вряла вода се слага сол на вкус. Грисът се разбърква в 0,5 л студена или хладка вода и се изсипва във врялата вода. Разбърква се няколко минути и се изсипва в съд по желание. Може като се изсипе половината, да се наръси със сирене (евентуално с масло и червен пипер), а отгоре да се изсипе останалата част от качамака. Аз си го харесвам и без сирене. Може да не е 100% качамак, но вкусът е доста добър. Всъщност добавките са пълна импровизация, а важното е качамакът да се получи добре.