PDA

Покажи пълната версия : Сладко от ябълки?



Geleva
02.10.2006, 20:20
Никога не съм правила,а и не съм яла.Но ми донесоха цяла торба с ябълки и се чудя дали да ги направя на сладко.:confused: Направих няколко сладкиша,но ябълките са много,ако някоя от вас има изпитана рецепта,. моля да ми пише.

Rumiana
02.10.2006, 21:48
Сладко?Майка ми правеше нещо средно-мармелад илисладко така:2 части ябълки и 1 част моркови.Всичко се настъргва на едро ренде и се посипва със захар,а тя е половината от количеството смесени плодове.Материалът престоява поне 6 часа и след това се вари на средно силен огън до сгъстяване.Може да се добавят няколко лисенца индрише.Ако искате може да ми се доверите и дапробвате.
3кг -ябълки
1.5-моркови
2,250 кг.-захар

Geleva
02.10.2006, 23:06
Благодаря много за рецептата!:flower: Само един въпрос-бурканчетата стерелизират ли се?

alys
03.10.2006, 01:02
Тази година и на село има много ябълки - от вкусни, по-вкусни! Може би ще импровизирам с нещо като ябълков конфитюр, но засега ги унищожаваме в прясно състояние. Намерих няколко рецепти за сладкиши http://gotvarstvo.georgievi.net/a/apple_pie. Може да си харесаш нещо. Едва ли ще се развалят скоро, така че не бързай да ги слагаш в буркан. А ако все пак решиш да консервираш, сипваш горещо сладко в горещ буркан, запечатваш със затоплена капачка, обръщаш, докато изстине. Откакто правя конфитюри (сладка), не съм стерилизирала. Въобще работя по горещия метод, където може.

Geleva
05.10.2006, 10:30
Да ви се похваля направих сладко от моркови и ябълки по идея на Rumiana.Малко промених пропорциите по мой вкус,но резултата е страхотен!Правих го в машината за хляб,досега не бях използвала тази програма,но резултата е впечатляващ.

alys
05.10.2006, 10:46
Дали е необходимо да се обелят ябълките за сладкото с моркови?

Geleva
05.10.2006, 11:40
Аз ги обелих,защото моите ябълки бяха с дебела и лъскава кора и прецених,че белени ще бъдат по-добре.

Rumiana
05.10.2006, 21:27
Ако ябълките са есенни/късни/ е добре да се обелят,но ако са от по-тънкокорите-не се белят.Кората придава по-хубав аромат.

alys
06.10.2006, 00:27
Благодаря за отговорите. Ще преценя дали да беля ябълките, като реша да правя сладкото. Определено ще консервирам малко ябълки, защото тази година има много ябълки, а част от тях падат по земята, преди основното бране.

Nadya
06.10.2006, 12:11
Ако решите да белите ябълките - Желе /пелте/ от дюли и/или ябълки
Обелките и семенниците се заливат със студена вода - колкото да ги покрие /най-много до 5см. над повърхността/ и се варят до омекване, следкоето се прецеждат внимателно през марля, за да остане бистра течността. На всеки литър от отварата се добавят по 300 гр. захар. след като започне да се сгъстява се прибавя лимонена киселина около 1ч.л. на 1л. непреварен сироп.Сместта се вари докато капка, капната върху суха порцеланова чиния, се задържа на топче и не се разлива. Готовото желе още горещо се разлива в подготвените съдове.

CANU6KA
16.10.2006, 16:07
:hello: Записах си рецептата за желе, но имам въпрос за конфитюр от зелени смокини.Ако някой знае ще се радвам да сподели рецепта:kissyou: та тук.

alys
24.10.2006, 13:16
Търсих друго, но намерих рецепта за зелени смокини.

Сладко от зелени смокини

ПРОДУКТИ:
1 кг смокини
1 кг захар
1 ч.л. лимонена киселина
1 ванилия (или 3-4 листа индрише, или настъргана портокалова кора)

ПРИГОТВЯНЕ: Избират се дребни зелени смокини, които се почистват от дръжките и се надупчват на няколко места с вилица. Така приготвените смокини се варят трикратно по 15 минути. След първото и второто варене смокините се измиват еднократно, а след последното варене – няколко пъти обилно със студена вода, след което се отцеждат много добре. Приготвя се сироп от 1 кг захар и 1 ч.ч. вода, загрява се до завиране и в него се поставят смокините. Сладкото се вари на средно силен огън до необходимата гъстота (капка от сиропа, капната върху суха порцеланова чиния, остава на топче, а не се разлива) при постоянно бъркане и отпенване. Няколко минути преди свалянето му от огъня се прибавя 1 ч. л. лимонена киселина. След като се свали от огъня се ароматизира с ванилията (индришето или настърганата портокалова кора) и се изсипва в сухи затоплени буркани. Бурканите се затварят с капачки и се обръщат надолу. Така престояват, докато изстине сладкото.

CANU6KA
25.10.2006, 11:20
благодаря,за рецептата,но продължавам да търся такава за конфитюр.в Кауфланд Русе бяха заредили с такъв конфитюр на фирма "Наш дом"но свърши и в момента няма.искам догодина да си направя сама.:)

Rumiana
25.10.2006, 15:42
Аз имам една мързелива рецепта за конфитюр от смокини,а тя е следната:смокините,добре узрели,нарязвам на парченцаи засипвам със захар.Количеството е 2 :1 в полза на смокините.Всичко това престоява на хладно една нощ и след това се вари до сгъстяване.В края на варенето слагам лим.киселина,за да не захаросва после.Насипвам в буркани и заварявам за капачка. Аз лично предпочитам сладкото,защото на него му се махат семчиците,но народа у нас твърди,че се губи истинския вкус.