PDA

Покажи пълната версия : Mеню?



DolceVita
09.10.2006, 22:51
Здравейте !

Значииииииии, на 21-ви ми идват на гости 4 човека- французи...Лошото е че са си втълпили че съм страшна готвачка....Освен това от 3 години чакат да ги поканq и ...даже ми казаха че и по-късничко можели да дойдат, за да съм имала време да подготвя добре с разни бг вкусотийки Айде помагайте с менюто сега!

Приемам идеи всякакви
Мисля да е месо все пак, и нещто в гювечета за основното ...защото интересно ми се вижда пук и освобождава котлоните

От сърце ви благодаря, вие сте моето спасени

Скарлет
10.10.2006, 10:06
Знам,че чужденците много харесват нашата мусака,може и дроб-сърма и мисля,че трябва задължително да приготвиш баница-предлагам ти една,която е много вкусна:
http://www.goblenite.com/forum/showthread.php?t=84&highlight=%C1%C0%CD%C8%D6%C0+%D1+%CA%C0%C9%CC%C0

Да не забравиш Шопската салата,умират за нея(тия хора у тях си нямат ли домати и краставици-незнам,но налитат като хиени на шопската салата:D )

NIA
10.10.2006, 10:39
Съгласна съм със Скарлет- може да се каже ,че шопската салата и като герб на нашата кухня.
За основното ядене гювечето е сполучлив избор. Предлагам ти СЪРМА КЕБАП В ГЮВЕЧЕ.Рецептата можеш да намериш в същата тема на 6стр.
За предястие - пиперка бюрек, много харесват, а може и пържени тиквички с кисело мляко,чесън и копър. За гарнитура-картофена салата/ сварени и нарязани на дребни кубчета картофи,прибавя се нарязан на ситно лук и подправена с оцет,зехтин/олио/ и чубрица.За предпочитане е да се направи от предния ден,след като престои е по-вкусна. Колкото и картофите да е неразделна част от тяхната кухня тази салата им е непозната и много я харесват.Знам го от личен опит. Също много паресват салата от печен пипер и пържен патлажан подправена с магданоз,чесън,оцет,олио. И отново да повторя Скарлет- задължително баница, а ако има и топла питка с шарена сол -няма да е лошо.
Понякога предлагам на воите гости от чужбина и пълнени пиперки с месо,а също и кисело зеле със свинско,като предварително проучим дали ядат такова месо. Имала съм случаи и то много често,когато някой от гостите не яде например гъби, или сирене , или яйца.Има и много вегетарианци сред тях. Тогава приспособявам рецептата с месо.Така направих с сърма кебап в гювече,като месото замених с гъби и малко ориз и стана страхотно. Да не забравиш и ракията, и макар че е още рано,може и греяна ракия, харесват я.

veny
10.10.2006, 12:05
NIA, в коя тема на стр.6 е рецептата за СЪРМА КЕБАП В ГЮВЕЧЕ?

NIA
10.10.2006, 13:09
NIA, в коя тема на стр.6 е рецептата за СЪРМА КЕБАП В ГЮВЕЧЕ?



В същата тема "Кулинарен свят" 6 стр. подтема "Ястие в гювече" - пост 7 "Сърма кебап в гювече"


Извинете ме,но незная как да дам направо линка към тази рецепта.:confused:

Скарлет
10.10.2006, 13:30
Сърма кебап в гювече
http://www.goblenite.com/forum/showthread.php?t=1147

jpop4e
10.10.2006, 18:59
За салата и според мен най-удачна е шопската, но руската (която всъщност си е българска също е вариант), снежанка също. Предястие - с две ръце гласувам за чушки бюрек или тиквички, но можеш да предложиш също и дробчета или воденички с лук (знам, че чужденците не консумират много карантия по принцип - нещо нямат такива навици, но им харесва). За основно можеш да направиш кавърма щом искаш да е нещо с месо - пилешка или свинска. А за баницата спор няма, тя е просто задължителна ако ще впечатляваш гости от чужбина. Но можеш също така да предложиш кис. мляко в някакъв вариант - дали натурално, дари като айрян или таратор, дали като десерт с мед и орехи - все пак то си е запазена марка за България.
Успех, ако имаш нужда от рецепта - свиркай!

NIA
10.10.2006, 20:01
Благодаря ти НИА, рецептата е чудесна но предпочитам с месо (няма значение какъв вид) на късчета и без лозови листа, че тук са от сръбските магазини и са адски стари и жилави :(

друга рецепта имаш ли


Рецепти да искаш. Ще се опитам да ги пусна в подтемата "Ястия в гювечета" стига да не ме изключи пак форума,че снощи 3 пъти трябваше да пиша докато накрая успях да го постна. И така отивам при гювечетата,все пак нека да си бъдат при темата.

DolceVita
11.10.2006, 06:20
В същата тема "Кулинарен свят" 6 стр. подтема "Ястие в гювече" - пост 7 "Сърма кебап в гювече"


Извинете ме,но незная как да дам направо линка към тази рецепта.:confused:

Благодаря ти НИА, рецептата е чудесна но предпочитам с месо (няма значение какъв вид) на късчета и без лозови листа, че тук са от сръбските магазини и са адски стари и жилави :(

друга рецепта имаш ли

blue_bouble
11.10.2006, 16:07
Моите предложения са:

Овчарска салата
Сирене по шопски
Патладжани с доматен сос
Кавърма в омлет
Панирани банани
Тиквеник

Ако ти хареса някоя рецепта пиши!

DolceVita
11.10.2006, 17:19
ами патладжаните с доматен сос не е зле , но как да ги сервирам?
и може ли рецептите за каварма в омлет (дали мога да я спретна някакси в гювечета?) и овчарската салата?

veny
11.10.2006, 17:20
В същата тема "Кулинарен свят" 6 стр. подтема "Ястие в гювече" - пост 7 "Сърма кебап в гювече"


Извинете ме,но незная как да дам направо линка към тази рецепта.:confused:

Много благодаря и извинете за Неориентираността ми:)

blue_bouble
11.10.2006, 19:43
Ами изпържваш патладжаните,слагаш ги върху хартия да се изцеди мазнината,редиш ги на дъното на чинията и отгоре ги заливаш с изпържени домати.Поръсваш с магданоз.


Овчарската салата е като шопската,но добавяш шунка и кашкавал.

Ето ти рецептата за кавърмата.Свинското месо може да замениш с пилешко.Ястието е много вкусно и ефектно.

Свинска кавърма в омлет

За 2 порции

400 гр.свинско месо,
100 гр.консервирани гъби,
2 кисели краставички,
1 печена чушка,
2 с.л доматено пюре,
6 глави лук,
4 яйца,
100 мл. олио,
сол на вкус

Приготвяне:
1.Нарязваме лука на ситно и го запържваме в сгорещеното олио.
2.Нарязваме месото на кубчета,гъбите , краставичките и чушката също.Добавяме ги в тигана с лука.Посоляваме ги.
3.Пържим 5 минути и добавяме доматеното пюре,размито с малко вода.Захлупваме тигана и задушаваме 10 минути.
4.От яйцата правим 2 омлета.
5.Слагаме по 1 омлет на дъното на чиния и изсипваме половината от кавърмата от едната страна на омлета и го завиваме на 2.