PDA

Покажи пълната версия : млечна баница



vlaeva_dida
02.11.2006, 11:18
Моля,помогнете ми като напишете рецепта за млечна баница.Имам много мляко ,какво ли неправих крем карамел,ориз с мляко ,нишесте но досега не съм правила млечна баница .:(

jpop4e
03.11.2006, 13:27
Здрасти, ето една рецепта от списание "Бон Апети".
Не съм я пробвала, но ме изглежда доста лесна, а надявам се и вкусна.

Млечна баница

1 пак. точени кори
1л прясно мляко
1ч.ч. захар
4 яйца
125 гр масло - разтопено
ванилия на вкус
масло за намазване на тавата

Корите се належдат в намазана с мадло тава, като всяка една се поръсва с с разтопеното масло. Нарязва се на порции и се пече 10 мин. Останалите продукти се смесват и корите се заливат. Оставя се баницата да поеме и отново се пече още 15 мин в умерена фурна.

Да ви е сладко:amam: и сподели какъв е резултата:)

Asss
05.11.2006, 02:48
Баницата, която ти предлага Джобчето е наша българска. Позволявам си да допълня. Можеш да я направиш и с най-дебелите кори за баница. Ако пък искаш да се научиш да точиш кори - сега е момента. Било купени, било точени корите е по-добре да са завяхнали, почти сухички. Можеш да ги натрошиш на "парцали". Може да ги запечеш до (е цвета немога да определя. Нещо като бежово или златно....?????), като ги разбъркваш да се запекат равномерно. Може и така както са натрошени да ги залееш с врящата мазнина. Става и с олио, и с маргарин. Също ги бъркаш внимателно и бързо защото топлата мазнина много бързо попива в тях и да не ти изпръска. Заливаш я с млякото, яйцата и ванилията. Поразбъркваш я (да са равномерно корите) и печеш. В старата си печка я пекох на 200 С, на тази новата с вентилатора още несъм пробвала. Отгоре хваща коричка като при крем карамела. Нямам спомени колко време ми отнемаше. Отдавна несъм правила такава баница.
Можеш да я поръсиш студена с пудра захар. Това го правя само пред гости. Моите не я възприемат.

А ето ти и една друга, рецепта за млечна баница. Някои я наричат Гръцка. Незнам от къде е, но и тя е хубава.

Сваряваш 1 л прясно мляко с половин чаша захар (зависи колко сладко обичате, пробвай млякото и прецени сама) и половин чаша масло или маргарин. Тук олиото е неподходящо. Отместваш от котлона млековарката (по е удобно - не загаря) и при непрекъснато бъркане на тънка струйка прибавяш половин чаша грис (за да не ти стане на топчета. Ползвам каничките за мляко от сервизите за кафе.). Аз го варя до рядка грисена каша (така ми харесва грис с мляко - рядко). Ако видя, че гриса ми не е уврял добавям си още мляко или водичка ако нямам. Ако обичате гриса по-гъст - направи кашата по-гъста (вари го до желаната гъстота). Рецептата, когато съм я преписала съм записала 8 яйца, но в последствие съм ги намалила на 5 и сладко от портокалови корички или настъргана лимонова кора. Става добре и с двете. Ползваш каквото имаш. Ако ползваш сладко, намали захарта. Можеш да срложиш и 2, и 3 супени лъжици сладко.От тук можеш да я направиш като предишната. Да запечеш накъсаните кори, но вече без мазнина, да ги извадиш от тавата, малко да я намажеш дъното с мазнина, връщаш корите и отгоре заливаш с крема. Или да намажеш тавичката с мазнина, редиш корите и мажеш с малко мазнина, надупчваш ги тук-там с нож или вилица и заливаш с крема.
Печеш да хване хубава коричка. Ако яйцата са с по-тъмни жълтъци става тъмно жълта, почти оранжева. Поръсваш със захар, може и на пясък по твое желание. С изключение на сладоледа всичко друго го обичам топло, почти вряло. Тази баница можеш да я поднесеш и топла и студена според мен.

Дано ти харесат.

vlaeva_dida
05.11.2006, 09:49
в момента я пека по рецептата на Джобчето