PDA

Покажи пълната версия : Схема в Pattern Maker или PCStitch



niata
17.11.2006, 10:30
Може и да има някъде из форума обяснение за това, но аз поне не го срещнах. Имам следния въпрос : има ли възможност в някоя от тези програми да се вмъкват вече създадени схеми? Т.е. искам схема, която е направена вече от програмата да я вмъкна като схема, а не като картинка, защото пробвах, но програмата ми прави схема от схемата, а аз искам да ми покаже схемата, като такава. Ох, надявам се да сте ме разбрали:baby: :confused: Ако има някъде такава тема, модераторите да изтрият тази :)

Nana
17.11.2006, 10:43
Начина, който ми е известен е пренабиране на готова вече схема. Правиш "празна" страница и знак по знак въвеждаш схемата.
Ако има друг начин, ще се радвам да го науча.

niata
17.11.2006, 11:57
Ох майкоооо :) Ужас ! това си е доста играчка :)

Djemma
17.11.2006, 17:04
Не е така, пренабирането става като се отвори схемата като подложка и виждаш всеки знак в квадратче и така върху него се създава новата схема. Имам упътване, но на руски, ако искаш ще ти го пратя, но не съм го чела , защото не ми се е налагало, сега шия точно такава схема, само, че ми я набра човек, който познава много добре програмата.

niata
17.11.2006, 17:36
Djemma прати ми я ако не те затруднявам. damianova2002@yahoo.com

alys
17.11.2006, 18:54
Отваряш си схемата с Патерн Мейкър и си коригираш онова, което не ти харесва или не ти вдъхва доверие.

Nana
17.11.2006, 19:26
Аз доколкото схванах Джема говори за сканирана схема .jpg формат се слага като "подложка" в програмата и отгоре повтаряш знаците. Точно това на мен ми е неизвестно.
Отварянето с програмата изисква файла да е във формат, който позволява това, напр. .pat , .xsd , тогава смяна на знаци, цветове е стандартно. Тогава може да се преобразува схемата от програмата в такъв .jpg файл.
Мале, дано ме разберете, за какво говоря.

alys
18.11.2006, 09:13
Нана, разбрах те. Явно не съм разбрала какво точно иска да направи niata (http://www.goblenite.com/forum/member.php?u=1933). А каква е целта от пренабирането? Няма картинка или схемата е лоша?

niata
18.11.2006, 09:17
Точно това, което обяснява Нана исках и аз. Значи схемата е правена на програмата, обаче после е преобразувана в jpg, но знаците не са черно -бели а с цвят и аз искам да махна този цвят, за да я изкарам на принтера. Та затова зададох въпроса си..

alys
18.11.2006, 09:19
А, сега вече ми се избистри. :)

niata
18.11.2006, 09:52
Май няма такъв начин ама..... аз да си питам или поне аз незнам да може това да стане. Освен да си изхарча мастилото за схемата друг вариант не виждам :)

alys
18.11.2006, 14:27
За коя схема става дума? Може някой да помогне със схема във формат за Патерн Мейкър.

Nana
18.11.2006, 17:27
Като е цветна, няма ли знаци в черно отгоре - пускаш я на черно - бял, малко кофти става, но пак може да се шие.

Ако е само цветове - разпечатвай само на хубав принтер, че се получава някъде мин. разлика и е голям зор при шиене.

Кажи какво е може и да го открием.

Но за начина на Джема съм много любопитна.

niata
18.11.2006, 20:00
http://image024.mylivepage.com/chunk24/452142/280/goblen.jpg
ето за този става въпрос

niata
18.11.2006, 20:09
а това е схемата:
http://image024.mylivepage.com/chunk24/452142/280/%D0%B3%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BD.jpg

Nana
18.11.2006, 20:22
От тук можеш да свалиш стандартна схемата
http://dump.ru/files/2/264866202/

niata
18.11.2006, 21:14
Голямо БЛАГОДАРЯ :)

alys
18.11.2006, 22:59
Нана, така се заинтригувах, че и аз се възползвах от схемата. :kissyou:
Не знам доколко е сигурен начинът, за който писа Джема, но и аз се интересувам от подобни неща. :confused:

Araxna
19.11.2006, 09:33
Ами сигурно е ако го направиш сама, защото аз съм откривала съществени грешки в пренабрани от други схеми. Пренабирането е с точно тази цел, цветна схема да стане черно бяла и да е по качествена, аз шия почти изцяло по пренабрани схеми, сама си ги пренабирам обикновено ако някой друг не е свършил тази работа преди мен. Ако някой иска да се научи да пренабира схема на Патерн мейкър може да попрочете Девичника в раздел обмяна на опит, доста информация има и е толкова просто за схващане само дето пренабирането е малко трудоемко, но за да шиеш по свястна схема си заслужава. Ако някой се интересува мога да обясня как се прави.

niata
19.11.2006, 11:35
Araxna, давай с обясненията. Ще е интересно за много хора

Araxna
19.11.2006, 12:43
Ето ги обясненията: Обикновено схемата в графичен формат е в 2 или повече листа. Първата работа е да си наберем палитрата. Отваряме уизърда, или file->import image->import into new pattern, той ще ни трябва а и не можем да наберем палитра без да има нещо заредено. Най долу където трябва да е тя, е празно защото няма цветове в нея. Кликваме 2 пъти с мишката някъде на празната палитра най-долу за да излезе голямата палитра, избираме марка конци и с find намираме и зареждаме нужните номера, като за всеки номер избираме знак от symbols, хубаво е да си прилича с оригиналния ако може да е същия и си избираме и брой нишки от strands. Aко има един цвят, но с различен бод и различен брой катове като при Дименшънс например, цвета се набира колкото пъти е нужно и за всеки цвят се задава различен знак, брой катове и вид бод, което включва контур и френски възел, за които има отделни табове за символ като back st. symbols например. Когато наберем палитрата отиваме на palette->save palette as и запазваме палитрата като файл с разширение pal. След това се връщаме на уизърда и зареждаме някой лист от схемата в ред който ни е удобен, кликваме next и чекваме include image underlay for tracing и разчекваме convert the image into full cross stitches ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! След това пак next пропускаме и пак next и попадаме на надпис if the image contains a grid и т. н. кликваме на квадратче с означени 3 точки с номерца 1, 2 и 3 в долния десен ъгъл точно над close и можем да бележим точки, намираме едно квадратче от 10 на 10 знака добре е да е някъде в средата на схемата и отбелязваме горния ляв, горния десен и долния ляв задължително е този ред и трябва да се внимава да са точно на ъгълчетат, затова е хубаво да се увеличи с лупата максимално схемата, по желание може квадратчето да е от 20 на 20 или 30 на 30 знака но mark spasing трябва да сде коригира защото по подразбиране е 10, когато вече са отбелязане натискаме align grid и чакаме малкото се вижда кога е готово->next->import->close. Имаме схема готова за пренабиране. зареждаме си от файла pal палитрата, най добре се работи когато сме в режим view -> symbols като за удобство си прибавяме цвят зад знака за да виждаме хем цвета хем знака, това е от Palette options->symbol format-> allow color behind symbols и го чекваме. Имаме схема с мрежа и палитра и трябва да полагаме всеки бод върху съотвения символ на схемата в графичен формат. Използваме full stitch, petite stitch, half stitch, quorter stitch, back stitch i french knot, има и други бодове, поразучете ги, случва се да се разминава оригиналната схема и мрежата дадена от програмата тогава може да се селектира направеното вече и да се размести и после да се върне на същото място, със селекция на самата картинка като се натисне с мишката един път върху вече селектираното и се появяват черни квадратчета по краищата на оригиналната схема може и да се разпъне или свие и самата картинка за да се намести мрежата, но е рисковано, трябва да имате по-голям опит. Когато вече сте набрали няколкото листа на схемата се сглобяват, като начините са по желание, аз си правя нов празен файл и с копи и пейст си ги сглобявам, ако схемата е от един лист си маркирам ориг. схема-подложка, описала съм по горе как и я изтривам с del. В противен случай схемата ще стане много голяма като файл, а ако я няма подложката ще е мъничка. ако ще се копи пейства и има цветове които ще са си самостоятелни с различни бодове или брой катове тряба да се иде на edit->paste options-add all color when pasting да е чекнато и после трябва да ръка да се смесят тези цветове които ще са с един знак. Оттук нататък по желание могат да се подменят знаци цветове на знаци а защо не и цветове в палитрата. Приятно пренабиране и ако има още въпроси и проблеми питайте. Прилагам схема, пренабрана от мен на Дименшънс, където на един цвят има кръстче с една и две нишки, полукръстче, контур и френски възел за илюстрация.
http://dump.ru/files/3/3361232902/

Nana
19.11.2006, 13:06
Арахна, Благодаря!
На първо четене, схванах само посоката, но с опити и четене се надявам да стане.
Още веднъж Благорая!:kissyou:

Araxna
19.11.2006, 13:09
Давай с опитите, това е само за насока наистина, а ако има въпроси отговарям на драго сърце. В началото трябва да се почне с нещо мъничко и просто, Фервако е идеален няма различни бодове.

niata
19.11.2006, 20:05
Araxna страхотна си. :kissyou: Ако знаех че ще те мъча да пишеш толкова много, сърце нямаше да ми даде да те карам :), но ти си добра душа и го направи заради всички нас . Много ти благодаря:blueflow: За мен лично това обяснение ще е от голяма полза и ще го пробвам в най-скоро време.

Djemma
19.11.2006, 20:32
Ами той не е мой начина, рускините, познаващи добре програмата пренабират така схемите. Сега ще ти пратя инструкцията за пренабиране.

alys
19.11.2006, 21:25
Araxna, благодаря ти за труда и вниманието! Прочетох обясненията ти, но без упражнение няма да стане. Нямам нещо конкретно предвид за пренабиране, но за обща култура никога не се отказвам от нови идеи. Пък и човек никога не знае какво ще му (или на приятел) потрябва утре. :kissyou:

Nana
20.11.2006, 10:04
Джема,
Моля, когато имаш време и възможност изпрати ми инструкциите! :)
Благодаря ти предварително!

na991216@gmail.com

Ако е линк, където ти е удобно.

alys
20.11.2006, 10:12
:clap: :kissyou: :clap: Голяма благодарност на Джемма за инструкцията (аз си я измолих на ЛС)!

Nana
20.11.2006, 10:21
Е препратия де! Не вярвам Джема да се расърди!

margo
20.11.2006, 17:52
ЗДРАВЕЙТЕ ВСИЧКИ!
Никъде не видях, а може и аз да съм пропуснала, във форума отделна тема, където да са събрани на едно място схеми, изработени на двете програми.
Предлагам да направим такава и всеки да сложи каквото има. Лично аз ги предпочитам, много по-лесно се шие по тях и много по-четливи са от сканираните.
Ако пък има такава тема, моля кажете ми!
Марго

smyrna
22.11.2006, 16:44
pomognete mi ,az kakvato sam negramotna s toz kompyutr i ma nyama s angliyiski opitase da napravya shema ot snimkata na 6terkata http://dump.ru/files/4/418175260/
stignah do tuk .ne moga da prevarna na 4erno byala shema

niata
22.11.2006, 18:56
Отоваш на Palette и избираш Symbol Format отваря ти се отдолу една страничка и махаш отметката дето пише Allow color behind symbols

smyrna
22.11.2006, 19:28
blagodarya niata :kissyou: stana mnogo spolu4livo :gipsy: imam o6te edno pitane:confused: kak da mi izleze shemata razgrafena kato razgrafenata panama

niata
22.11.2006, 23:26
Отиваш на View и избираш Show Grid и ти излиза разграфено :)

eymi
11.01.2007, 00:25
molia , molia , da mi kazete ot kade da si svalia programite ... namerix gi vav google no mi dava samo za izvesten period da gi izpolzvam........

rebostobg
11.01.2007, 09:03
Ами той не е мой начина, рускините, познаващи добре програмата пренабират така схемите. Сега ще ти пратя инструкцията за пренабиране.
Джемма, не знам защо ,но не мога да ти изпратя лично съобщение,затова пипиша молбата си тук! Много те моля,изпрати ми инструкциите за работа с програмата Pattern maker! Надявам се да са подробни,от вмъкването на картинката и последователните действия,защото се опитвам,но нещо не ми се получава,както трябва!Ако и някой друг може да помогне,ще съм много благодарна!