PDA

Покажи пълната версия : Дайте идея за нещо постно, което да ядат с удоволствие и непостещите



Diana Delibasheva
08.12.2006, 13:25
Вече ми омръзна всичко постно, което мога да готвя. Краят на постите още не се вижда. Отмина и дългоочаквания Никулден. С удоволствие приемам съвети и идеи за постни ястия, които са достатъчно вкусни , за да нахраня и другите около мен. Искам да уточня, че под постно ястие разбирам - в него да няма сирене, кашкавал, яйца и каквото и да било животинско.

zveti
11.12.2006, 16:04
Ако обичате ориз - ризото. Най ми е любимо със спанак и броколки, но може със всякакви зелении, а непостещите може да си настържат кашкавалче, че даже и месце, защото принципа на ризотото е всичко да се прибавя при /почти/ готов ориз.
Също всички видови зелници, лучници и др., които отнемат повече време за приготвяне, но пък са вкусни.

В нашата къща много обичаме спагети и често като постя правя следните:
/знам ги от Звездев/
-запържва се за секунди просто ситно нарязан чесън с джинджифил /никога нямам пресен, но и на прах става, но много малко, защото е със силно изразен аромат/
-слагаш нарязан праз - и той за малко /2-3 мин.
-царевица /от консерва/ ако е замразена изчакваш малко повече
Сипваш вече сварените спагети, соев сос и след 1мин. сервираш. Детенце може да ги яде всеки ден.
За днес и утре - тез нещица, после - други :D :D :D

kamellia
11.12.2006, 16:39
Питай ме какво не съм пробвала аз ,защото почти не ям месо:D
Пробвай ако искаш да им направиш вегетариански кюфтета от варени картофи, 1 чаша смлени орехови ядки,полвин чаша овесени ядки ,2/3 сухи филии хляб,3/4 яйца и подправки по твой вкус. Овесените ядки предварително накисваш във вода и преди да ги смесиш с останалото ги оцеждаш .
Сваряваш околко 1 кг картофи и от всичко изброенно по- горе правиш смес.
От нея оформяш кюфтенца ,овалваш в брашно и пържиш :)Да ви е сладко:idea:

rosko
18.12.2006, 17:52
ЗАПЕКАНКА С ГЪБИ

продукти:
500 гр. гъби
1 глава лук
1 филия хляб
1 с.л. брашно
1 с.л. олио

гъбите и лукът се нарязват и се задушават.
хлябът се накисва с вода, мляко или гъбен бульон (по избор)
брашното се запържва в олиото и се добавя 100 мл. вода или гъбен бульон.
всичко се смесва + подправки, сол и се изсипва в намазана тава.
отгоре може да се поръси с настърган растителен кашкавал, галета, смлени корнфлейксове (по желание).
пече се на средна фурна 35-40 минути.

Diana Delibasheva
19.12.2006, 09:26
Благодаря за всички идеи. Мисля на първо време да опитам ризото със залениите, защото сме оризоядни. Правила съм ризото почти със всичко, но с броколи - не съм. След това ще опитам и другите неща. А сега да ви кажа как ние обичаме спагетите по време на пости. Запържвам силно гъби- начупени на едри парчета с черен пипер (може и други подправки). Като са вече почти готови прибавям обилно кромид - пак на едро и запържвам и него. Накрая слагам в тигана и готовите спагети. Разбърквам ги. Това върви много с чаша червено вино.

blue_bouble
19.12.2006, 16:40
Ето ти няколко рецепти от мен:

Хайвер от маслини

300 г черни маслини
1 глава лук
2-3скилидки чесън
2 с.л. магданоз, ситно нарязан
5 с.л. зехтин
сол, черен пипер на вкус
сок от половин лимон
Приготвяне :
1. Маслините (изчистени от костилките), лукът и чесънът и магданозът се смилат в кухненски комбайн до гладка каша.
2.Постепенно в комбайна се добавя на тънка струйка зехтина.
3. Накрая пюрето се подправя със сол, черен пипер и лимонов сок на вкус.


Гъби със зеленчуци


1кг гъби,
8 моркова,
6 глави лук,
300 гр.соеви кълнове,
200 мл. олио,
1 с.л магданоз
Изчистваме гъбите и ги нарязваме.Сваряваме ги в леко подсолена вода.Измиваме морковите ,нарязваме ги на кръгчета и леко ги изпържваме ,след това добавяме лука и соевите кълнове,посоляваме,добавяме и гъбите.Захлупваме с капак и ги задушаваме 5 минути.Като разбъркваме от време на време.Преди поднасяне поръсваме с магданоз.

Задушени чушки с царевица

3 червени чушки,
200 гр. консервирана царевица,
1 глава лук,
1 морков,
1 бр. Maggi зеленчуков бульон,
3 с.л олио
Приготвяне:
1.Нарязваме лука на дребно,моркова рендосваме.Изчистваме чушките от семената им и също ги нарязваме .
2.Загряваме олиото,прибавяме лука и го изпържваме до златисто.Добавяме морковите и леко ги изпържваме.Прибавяме и чушките.Пържим 5 минути.
3.Разтваряме Maggi зеленчуковото бульонче в 200 мл вряла вода
4.Към изпържените лук,морков и чушки добавяме царевицата и доливаме разтвореното Мaggi зеленчуковo бульончe.
5.Захлупваме тигана и задушаваме 20 минути.