PDA

Покажи пълната версия : Бабин кекс



Венета Иванова
23.01.2007, 15:33
Здравейте.Миналата седмица опитах този кекс и се оказа страхотен на вкус.Рецептата е мнооого стара. Може да е публикувана и преди, но аз ще я предложа на вашето внимание:

Продукти:
6 яйца
1 1/2 ч. чаша захар
1/2 чаена чаша олио
2 ч .чаша брашно
1 бакпулвер
1 ванилия
какао

Приготвяне:Разбъркват се яйцата със захарта, олиото.Прибавя се брашното, предварително смесено с бакпулвера, ванилията. Отделя се половината смес и към нея се прибавя какао. Изсипва се бялата смес в кексова форма / по възможност с дупка/, отгоре се прибавя какаовата. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса до готовност.

alys
23.01.2007, 15:46
Само да допълня, че при някои фурни температурата е добре да е по-малка. Например, аз пека кексове, блатове и бисквитки на 150, а баница, питки на повече градуси..., но печката ми е стар модел и вече съм й хванала "номерата".
Винаги можеш да развихриш въображението си, правейки кекс. Например с мляко (кисело, прясно), с вода, с плодове и ядки... Много ги обичам всички видове.

shenevski
27.02.2007, 14:43
Ще се пробва. Благодаря за рецептата.:blueflow:

yonka
27.02.2007, 15:44
Наистина тази рецепта е много хубава,дори бих казала че за мен е основна. Това си стандартния кекс

sn_dobreva
02.03.2007, 13:36
Вчера прочетох рецептата и снощи я направих. Аз правя нещо подобно и след малко ще го напиша. Та понеже фурната ми е голяма и събира малка и голяма форма за кекс, направих една голяма форма с "бабиния кекс" и една малка с този, който винаги си правя. И двата варианта много се харесаха в къщи.
А сега моята рецепта:

6 яйца
1 1/2 ч. чаша /от 150 мл/ захар
6 с.л. вода /може и нещо газирано/
6 с.л. олио
1 1/2 ч. чаша брашно

Във формата разтопявам краве масло /маргарин "Белла" върши същата работа/ - малко, колкото да я намажа. Слагам формата във фризера, докато приготвя тестото. По този начин се отделя много лесно кекса

Разбивам на сняг белтъците, добавям захарта и продължавам да разбивам, добавям жълтъците, водата, олиото и брашното при непрекъснато разбиване. Прибавям ванилия или лимонова есенция.
Набухвател няма.

В една част от сместа прибавям какао.


Пека в предварително загрята фурна на 180 градуса

didi_ml
02.03.2007, 17:34
Такава е и рецептата на моята майка и кекса ставаше разкошен,само 4е вместо 2 ч.ч брашно слага 1,5.Добър апетит на вси4ки от мен!!!!:cookies:coffee:

shenevski
03.03.2007, 09:56
Направих го, стана страхотен!

Венета Иванова
04.03.2007, 19:28
Радвам се, че ти е харесал. :loveglasses: Уж не е нищо особено , но пък с страшно вкусен:amam: Още повече, че позволява да импровизираш - можеш да прибавиш орехи, да го залееш с разтопен шоколад, да го посипеш с настъргани кокосови стърготини... и пр.

Nadya
29.03.2007, 16:29
......

6 яйца
1 1/2 ч. чаша /от 150 мл/ захар
6 с.л. вода /може и нещо газирано/
6 с.л. олио
1 1/2 ч. чаша брашно

.........
Кексът на мама м-м-м :amam:
Благодаря за напомнянето - ще го направя в събота

anna77
04.04.2007, 15:06
Ползвах подобна рецепта за "семейния" кекс, наследена от моя баба. НООООО.... мина време и кексът спря да ми става - или не се надигаше, или какаото седеше сурово, или целия кекс беше като подметка изобщо не питайте!!! И ... спрях да правя кексове.
Зачетох се в кулинарния форум и реших да пробвам рецепта на Джема за кекс. Ураааааааааа! Стана!!! Но пак не беше като бабиния.

Преди около няма и месец прочетох и тази твоя рецепта!!! Реших и нея да пробвам! С думи не мога да ти опиша радостта си, когато добрия ми стар кекс стана в твоя вариант на продукти!!!

БЛАГОДАРЯ ОТ СЪРЦЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

galia69
04.04.2007, 18:21
Момичета искам да споделя с вас рецепта за кекс която ми е скъп спомен от една приятелка която за съжаление не е вече сред нас :( но винаги когато го правя си спомням за нея
3 яйца
1 ч. ч . захар
1 ванилия
1/2 ч. ч. топличка вода
1/2 ч. ч. олио
1 бакпулвер
2 ч. ч. брашно
Когато се започва кекса фурната се включва отгоре и отдолу на 4 степен
Разбъркват се яйцата със захарта, олиото.Прибавя се брашното, предварително смесено с бакпулвера, ванилията. Отделя се половината смес и към нея се прибавя какао. Сместа се сипва във форма за кекс с дупка в средата като се редуват двете смеси .Когато кекса се слага в печката се изключва горния реотан и се пече така докато се увеличи обема му след което се включва пак отгоре и се пече докато покафенее
С голямо удоволствие ще пробвам вашите рецепти за кекс честно казано вече ми остава много малко време за да угаждам на моето семейство сега съм обещала на малкия си син да му направя почивните дни Английски пай