PDA

Покажи пълната версия : За или против съвременните гоблени



pepina
03.02.2007, 13:54
Момичета отворих нова тема за да сподели всеки от вас .За или против е
съвременните гоблени -Имам в предвид разработки на Lanarte,Dimencions,Haed,Permin и подобни на тях ,или сте привърженици на традиционните класически гоблени?:confused:

Аз съм за модерните ,нетрадиционни и ефирни гоблени:kissyou: :kissyou: :kissyou:

yonka
03.02.2007, 16:27
Харесвам класическите ,но много ми харесват и тези на Dimensions и Vervaco ,донякъде на Солария ,въпреки че имат много цветове.Определено съм ЗА всичко ново и по-различно

Pepito
03.02.2007, 17:23
върл фен съм на ланарте, последно ших на ленена основа с един конец много финно нещо а майками каза "че това не е било гоблен
много харесвам съвремените раздвижени гоблени

st_dobri
03.02.2007, 17:27
радвам се, че се повдига този въпрос
без тотално да отричам класиката с две ръце съм ЗА по-съвременните гоблени
не може да се отрече, че и при по-новите разработки има доста грознички и странно изглеждащи, но има и много неща, които създават уют и усещане за лекота и ефирност.

:kissyou:

sweety
03.02.2007, 21:26
Аз също мисля така, казах го и в темата, за гоблените които не харесваме - новите гоблени в по-голямата си част са светли, приветливи, красиви... :)

Бистра
03.02.2007, 23:47
Аз пък харесвам "хубавите" гоблеми - независимо на кого са . Макар, че понятието "хубави" е различно за всеки. Напоследък съм луднала по тези
дето са само силует или намек.

leti_at
04.02.2007, 02:21
Подкрепям Бистра,харесвам хубавите гоблени, а всеки сам си решава кое за него е хубаво и кое не.Също според мен изборът на гоблен зависи от даденият момент, настроението в което си, ако щете и на какъв етап от живота си.Веднага давам пример.Преди време смятах, че е загуба на време човек да шие детски гобленчета.От както се появиха моите две деца с огромно удоволствие уших първо за дъщеря ми "Момиче бере ябълки", а сега шия за синчето ми "Падаща звезда".И двата са на Милена стил.Не са кой знае какво, не блестят с особена сложност, но аз си ги шия с радост.Имам и една катеричка ушита и продължавам да се заглеждам по разни ангелчета, а преди смятах това за изгубено време....Мисля, че мотото на нашето хоби е:
ШИЙТЕ ЗА УДОВОЛСТВИЕ, ТОВА КОЕТО ВИ ХАРЕСВА,ДОСТАВЯ РАДОСТ И ЧРЕЗ КОЕТО РЕЛАКСИРАТЕ...ВСИЧКО ДРУГО СА...ПРАЗНИ ПРИКАЗКИ!:kissyou:

marji
04.02.2007, 10:43
Не харесвам разни ангелчета и феички - особено ако са в някакви сладникаво-бонбонени цветове. И за мен шиенето на подобни неща е загуба на време. Но като се замисля, ако имах една дъщеричка или ако имам внучка след време и тя пожелае нещо такова да виси в стаята й, с радост бих захвърлила всичко друго и бих го ушила. Така че наистина всичко зависи от момента, обстановката, настроението. И аз ви пожелавам да откривате радост и удовлетворение в това, което шиете.:kissyou:

lari
04.02.2007, 14:48
И аз съм на същото време --хубаво и харесвано са доста абстрактни понятия Всеки има свой критерий за тези понятия и всеки е прав да шие това ,което му доставя удоволствие:idea:

NIA
04.02.2007, 21:25
Имам един каталог на Вилер от преди повече от 20 години.Вече се е скапал от разлистване и разглеждане от кого ли не. До болка са ми омръзнали всички гоблени в него. Но Вилер си е Вилер. Все пак трябва да отдадем нужното внимание и уважение към неговите разработки,които са правени във време,когато не е имало тези компютърни програми за разработване на схеми,каквито се ползват днес.
Въпреки "почетната" си възраст , в настоящия момент едва ли бих ушила вече класически гоблен на Вилер.Причините са няколко - размера им - в съвременните жилища в едно помещение не могат да се сложат повече от един,най-много два съчетаващи се. Противното ще води до претрупаност и липсата на добър вкус. Втората причина - повечето от тях едва ли могат да се впишат в съвременното обзавеждане. И трето,както и други споменаха толкова често се срещат едни и същи гоблени.
Ето защо харесвам много Ланарте,Вервако,Дименшъс, а и всички със съвременно излъчване гоблени.Казвам излъчване,защото съдържанието им може да е от минали години,но представянето им е по-различно от класическите.
И накрая искам да добавя,че това е само мое лично мнение и не бих искала абсолютно по никакъв начин да засегна някой привърженик на класиката.

pepina
05.02.2007, 11:29
Имам един каталог на Вилер от преди повече от 20 години.Вече се е скапал от разлистване и разглеждане от кого ли не. До болка са ми омръзнали всички гоблени в него. Но Вилер си е Вилер. Все пак трябва да отдадем нужното внимание и уважение към неговите разработки,които са правени във време,когато не е имало тези компютърни програми за разработване на схеми,каквито се ползват днес.
Въпреки "почетната" си възраст , в настоящия момент едва ли бих ушила вече класически гоблен на Вилер.Причините са няколко - размера им - в съвременните жилища в едно помещение не могат да се сложат повече от един,най-много два съчетаващи се. Противното ще води до претрупаност и липсата на добър вкус. Втората причина - повечето от тях едва ли могат да се впишат в съвременното обзавеждане. И трето,както и други споменаха толкова често се срещат едни и същи гоблени.
Ето защо харесвам много Ланарте,Вервако,Дименшъс, а и всички със съвременно излъчване гоблени.Казвам излъчване,защото съдържанието им може да е от минали години,но представянето им е по-различно от класическите.
И накрая искам да добавя,че това е само мое лично мнение и не бих искала абсолютно по никакъв начин да засегна някой привърженик на класиката.

NIA:абсолютно си права!Гоблените може да са със сюжет от минали години но представен по съвременен начин.По-разчупен и ефирен,а не толкова натруфен:idea:

blue_bouble
05.02.2007, 12:30
Харесват ми хетрадиционните и различно гоблени.Графиките са ми слабост!:)

Когато ми дойде на гости една приятелка и и показах какво съм ушила,тя направо ахна.Учуди се ,че имало такива гобленчета.

Тя си представяла все големи с икони и горички.Не, че и те си нямат своето очарование.
Може би трябва да се популяризират всички тези красоти,които създаваме за да знаят и повече хора за тях.

Скарлет
05.02.2007, 14:12
Не харесвам пейзажи,затова може би не харесвам и "старите" гоблени.Влюбена съм в Ланарте,харесвам ги и затова шия тези гоблени.Според мен всеки трябва да шие това,което му доставя удоволствие,независимо дали е от новите или от по-старите модели.Гоблени и фирми за гоблени- много,важното е да има желаещи за шиене,а не да се чува отстрани "Ти си луда да шиеш това нещо!"

lari
05.02.2007, 15:38
Имам приятелка, която по-рано събираше и шиеше гоблени с образи на циганки . има няколко и от така наречените традиционни гоблени . После започна да шие гоблени на глави на момичета и образи на дами с шапки ---всеки има свой вкус и виждане за красиво и интересно:idea: :confused:

pepina
18.02.2007, 15:47
Аз също започнах с Вилеров гоблен -Малката фрегата :idea: ,но когато открих Lanarte i Dimensions,Vervaco i Permin
Да ви кажа честно не бих шила друг гоблен освен от горепосочените:confused:

adi
18.02.2007, 22:46
Аз също харесвам Вилеровите гоблени но предпочитам да бродирам нещо по-различно.

mimka
19.03.2007, 15:13
Аз определено харесвам гоблени от класиката, но от съвременните също има хубави от Солария.:clap:

ralli
19.03.2007, 15:31
За мен е нужно първо да се влюбя в гоблена а чак тогава оглеждам подробностите ,от коя фирма е и с колко цвята...Напоследък повече ми харесват съвременни разработки,но те са или с прекалено много цветове или са с кръстче бод, а той не ми е от любимите...При ефирните модели има прекалено много броене...И все пак като влезнеш в дом с гоблени от стената ти се усмихва поне една класика...Аз лично съм за изобилието от модели и фирми,за да може всеки от нас да открие своя следващ гоблен според вкуса си!

violeta petrova
29.03.2007, 21:41
Аз определено харесвам гоблени от класиката, но от съвременните също има хубави от Солария.:clap:
Mimka,аз също мисля че гоблените на Солария са изключителни.Толкова са изразителни лицата , и след изпиране гоблените греят.В последните 3 години аз шия само неините гоблени и избирам веднага следващия ,За мен няма лош модел от нейните.С други думи - бвз значение за мен е фирмата,важно е гоблена да ме грабне и ми въздейства.

dilaila_11
29.03.2007, 21:53
Има много хубави съвременни гоблени. Харесвам "Мечтание"-то. На Солария гоблените са хубави, но смятам, че са с прекалено много цветове.

toteva
01.06.2007, 20:34
Мисля,че както има хубави стари гоблени,така има и нови,които изобщо не са за пренебрегване.Аз определено ги харесвам.За всеки влак си има пътници,вкусове различни,но лично аз вдигам две ръце за съвременните разработки:idea:

molly
02.06.2007, 12:57
Харесвам Вилеровите гоблени но новите просто ме запленяват.

zdrave
02.06.2007, 13:19
Аз шия всякакви гоблени, въпросът е да е любов от пръв поглед.:kissyou:

mery_kostadinova
02.06.2007, 23:19
До скоро бях твърд класик, но откакто открих, че съществува друго освен Вилер съм категорично за новото! Сега има толкова голям избор от модели, че наистина можеш да се изгубиш избирайки. Едва ли ще ушия пак нещо на Вилер. Много ми харесва Ланарте, но с този кръстат бод съм малко скарана. Всичко е въпрос на вкус и емоция. Бих ушила всичко, което ме грабне в момента и ме накара да желая да го видя на стената или подарено.

katya
04.06.2007, 22:48
Харесвам всички хубави гоблени.От съвременните ми харесват Вервако,Дименшъс,Ланарте.

ves_si75
06.06.2007, 19:33
Харесват ми съвременните гоблени, но ми се струва че са с много цветове и можеби се шият доста бавно и трудно.

pepi_r
13.06.2007, 16:39
:-| Според мен е и въпрос на моментно настроение шиенето на определен гоблен. В момента шия гоблен, който преди един месец не съм и представяла че ще почна. Реших за един рожден ден да подаря гоблен със зодия. Разгледах няколко и този, който съм почнала ме плени от пръв поглед. Не ме интересуваше нито колко цвята е, нито нечия разработка ли е. Въпрос на усещане.

nvvs
13.06.2007, 17:04
Вилер винаги ще остане класика , но също така е вярно , че има страхотни съвременни гоблени.

vania.kaimska
13.06.2007, 19:16
Аз съм почитателка и на Вилер ина нета и на други фирми стига гоблена да ми грабне окото.Имам доста и от съвременните!:)

galia69
13.06.2007, 20:33
Класиката ще си остане вечна но от както попаднах на този сайт разбрах че има съвременни гоблени който са много по хубави и актуални за времето в което живеем :clap: :kissyou:

kameia
16.06.2007, 15:39
според мен е важно да ти харесва това,което шиеш,независимо дали гоблена е класика или компютърна разработка,стига да е добра окомплектовката,защото в противен случай се получава такава плюскуда,че и най-хубавия гоблен става смешен.

matcata
19.06.2007, 02:04
За мене няма значение един гоблен стар ли е,нов ли е,голям ли е,малък ли е.Важното е да ти доставя удоволствие като го шиеш,макар че явно аз си падам по по-традиционните гоблени и колкото по-големи и сложни по-голямо предизвикателство са за мене.Но това е много индивидуално и няма никакво значение стига гоблена,който се шие да носи радост

anito11
28.10.2007, 20:36
За мен няма значение дали гоблена е класически или компютърна разработка - важното е да грабне. Тогава шия с удоволствие!!!

stenli63
29.10.2007, 09:40
Аз също се присъединявам към подледните мнения,важно е да ми хареса .Няма значение на коя фирма са.Най много съм шила на гобленсет защото стават сполучливи ,имам и на вервако и ленарте и други .Така че са разнообразни ,шила съм това ,което ми е грабнало окото.

Dayli
29.10.2007, 13:48
Обожавам Ланарте !

Miro
29.10.2007, 20:57
Напълно ЗА съм за съвременните гоблени , харесват ми да ги гледам , но когато аз започвам да шия - предпочитам класиката , допада ми на душевното равновесие :greeneye:

katrin004
30.10.2007, 21:06
Класика или съвременни-гоблените са моята страст.Това,което работя на момента винаги е най красивото,най-вълнуващото.Голям праз,че на някой тесняк му се вижда че си губя времето.Момичета нека удоволствието от шиенето ви да е пълно.

merilinm
12.12.2007, 12:52
:-| има и стари, в смисъл много шити и известни гоблени, които малко "гобленарко" пропускат. все пак навсякъде има нещо като класика. аз харесвам много от тях - красиви са. но с удоволствие си правя комплектовки и по принцип харесвам нетрадиционни неща. и сега, макар да съм "нарекла" един гоблен за подарък :) , още незапочнат, ще ми е приятно да го виждам. пък може и да го дублирам за себе си ..... ако се шие лесно , в което силно се съмнявам като гледам схемата :confused:

lililina
13.12.2007, 21:19
:greeneye: Харесвам новите гоблени повече от вилеровите.Всичко е въпрос на вкус.

lali
08.01.2008, 22:47
харесва ми да гледам съвременни, но предпочитам да шия "старите" Вилерови гоблени. и все пак всеки сам трябва да избере това което "радва окото и душата му".

bub4eto
18.01.2008, 15:13
Според мен няма значение дали гоблена е съвременен или не.Важно е да ти харесва и да го шиеш с удоволствие.

petiadeshkova
21.01.2008, 21:24
Аз предпочитам класиката.

buba81
05.03.2008, 15:14
Аз нямам предпочитания. Важно е да ми харесва .

milenkova76
06.03.2008, 00:36
Класика или Съвремие,всичко е въпрос на настроение!:crazy:

neonila
06.03.2008, 09:33
Аз лично малко съм "уморена'' от класиката на Wiehler, въпреки,че ги редувам: икона, след това пеизаж или друг сюжет...Имам няколко модела и на Солария...Сега имам желание да опитам кръстчета и Lanarte...Като гледам какви красоти сте показали ...:clap: и аз се увлякох по тях...Мисля, че трябва да опитам повече жанрове, бодове и т.н....Животът ми няма да стигне да ушия всичко, което харесвам... :(

darri
06.03.2008, 14:26
И аз съм на мнение,че всеки гоблен си има времето и настроението за него.Поомръзнаха ми и на мен еднотипните неща, но в никакъв случай не казвам,че не ги харесвам.Просто дълги госини нямахме голям избор и сега това изобилие от фирми,схеми и модели пълнят и радват окото.Винаги е добре чавек да опитва нещо ново.

vessito
15.04.2008, 13:04
Харесвам повече класическите, които се шият с гобленов бод. Отскоро шия и кръстат бод, харесва ми, но не чак толкова...Но може би защото започнах с малък Пермин, който не ми допадна толкова много...Сега започнах семейството мечки на Дайменшънс и дамата с коня на Ланарте, може и да си променя мнението, защото мечетата например са със страхотни цветове и образа в ушит вид е достатъчно хубав :greeneye: Както каза една съфорумка в друг форум, който не е шил кръстат бод, той не се е пристрастил :D

vivi
15.04.2008, 13:27
И аз съм за новото. И като техника на изпълнение и като визия новите модели са по-близки до нашия живот и нашето разбиране за света. Нямам нищо против класиката, но тя е като някакъв миг от отминало време. Настоящето е прекрасно. И животът е толкова кратък, че човек не може да ушие всичко.

vanina5860
30.04.2008, 13:50
Харесвам с гобленов бод, но в последно време шия и на Дименшън с комбинираните бодове- кръстчета, гобленов, контури и бих казала,че стават прекрасни!

Юра
30.04.2008, 16:57
Определено съм за съвременните модели. Някак си не е еднотипно . Не се налага шаблон и за мен е израз на по различен и свободен начин на мислене.:idea:

demmy
30.04.2008, 18:23
И на мен ми допадат съвременните гоблени,но и класическите все още имат чар. Бе какъвто и да е като ми хареса няма значение дали е класически или модерен!

denito78
30.04.2008, 21:57
За мен нияма значение дали гоблена е модерен или класически,важното е да ме грабне от пръв поглед.В общи линии почти всички ми харесват.

doris
30.04.2008, 23:02
Всичко ми харесва, за жалост не мога да бродирам със същата скорост, с която копувам комплектите.

Impuls
23.05.2008, 13:01
ЗА новите разработки и съвременни модели. Те отново ме запалиха да бродирам с хъс!!!

marulka_s
10.06.2008, 12:56
ЗА новите разработки и съвременни модели. Те отново ме запалиха да бродирам с хъс!!!

И при мен така се получи. Сега колкото и да се настройвам да подхвана класически гобленов бод, амиииииииииии не става:eek:

Dima Mineva
21.07.2008, 14:31
Момичета, уважавам класиката но ази и сина ми който е архитект харасваме съвременни стилове..шила съм дадени ми от приятелки гоблени които пасват на съвременно обзавеждане..бихте ли ми казали от къде мога да си набавя гоблени и схеми с по-ново звучене...благодаря ви..
един такъв гоблен поставен в подходяща рамка страхотно стои на съвременно обзавеждане...

lari
21.07.2008, 14:35
Писала съм в темата и ще се повторя.Моля за извинение!Мисля, че в едно обзавеждане има място и за съвременни и за класически гоблени.Зависи от стила на обзавеждането и то самия гоблен.А много зависи и от виждането на собственика.Смея да твърдя това, защото при мен и съпругът и синът са архитекти.А дъщерята се занимава с дизайн и всичко свързано с него.Та аз си харесвам класиката, но не отричам съвременните разработки.Всяко време и епоха си имат своята красота.:kissyou:

fantaziq
21.07.2008, 15:08
Всичко ми харесва, за жалост не мога да бродирам със същата скорост, с която копувам комплектите.

И аз съм като теб!:DДо сега са малко нещата,които не са ми направили впечатление.Само ако можех да ушия всичко,което харесвам...Дори и с издънките ,които сама си комплектовам,пак желая да шия хиляди модерни и класически изделия,но като че ли повече съм наблегнала на класиката:confused:И аз се чудя?Все си казвам,че ще започна нещо модерно,а хващам Вилер...Не знам защо,но си казвам,че най- хубавото,трябва да е за десерт,а в случая все го пропускам.

Desislava Neikova
21.07.2008, 15:26
има много неща които ми харесват,но имам някаква слабост към по-класическите модели

Jana_jj
21.07.2008, 16:30
Класиката си е класика. Да-а-а. Да я гледам, да и се възхищавам.Но желанието ми да шия съвременни гоблени е по- голямо.По- малки, по ефирни , по добре се вписват в съмвеменните жилища.Харесвам класическите , но съм за съвременните.:idea:

doris
21.07.2008, 18:59
Смятам , че шиенето на гоблени е нещо много лично . И когато го правиш трябва да се съобразяваш единствено с душевните си потребности и настроения, не да се съобразяваш със "сандъците " или дамаската на дивана. Като се стигне до там по _добре да си останат голи стените .:kissyou:

lari
21.07.2008, 20:13
Doris,напълно съм съгласна с теб!:kissyou:

veneta_az
23.07.2008, 20:37
Според мен е важно гоблена да те "грабне", за да го шиеш с удоволствие, а не да си мислиш колко добре ще стои на обзавеждането в жилището. Тогава е по-добре да не шиеш, отколкото да шиеш насила.

ктк
14.08.2008, 22:31
Aз също мисля ,че гобленът трябва да те грабне.Преди време си казвах ,че големите Вилерови гоблени не са за мен и не ми харесват особено шити с едрият бод,докато един ден не видях ушита и поставена в рамка ВОДЕНИЦАТА НА БУШЕ
тя просто ме остави без дъх.

niki_77
15.08.2008, 08:39
Класиката си е класика. Да-а-а. Да я гледам, да и се възхищавам.Но желанието ми да шия съвременни гоблени е по- голямо.По- малки, по ефирни , по добре се вписват в съмвеменните жилища.Харесвам класическите , но съм за съвременните.:idea:

Харесвам големи гоблени, независимо дали ще ги шия цяла година.

matcata
15.08.2008, 09:56
Харесвам големи гоблени, независимо дали ще ги шия цяла година.

И аз много обичам големи гоблени.Проблема е,че ги шия повече от година:shhh:

mayza
14.09.2008, 20:12
Съвременните гоблени, независимо на коя фирма са, имат съвсем друго излъчване. В тях като че ли има повече живот, често изразяват някакво чувство. Докато старите гоблени показнат нещо, то съвременните казват. Определено ги предпочетам, всъщност съм шила само от тях.:rainbow:

fantaziq
14.09.2008, 21:41
Съвременните гоблени, независимо на коя фирма са, имат съвсем друго излъчване. В тях като че ли има повече живот, често изразяват някакво чувство. Докато старите гоблени показнат нещо, то съвременните казват. Определено ги предпочетам, всъщност съм шила само от тях.:rainbow:

Аз вече изказах мнение,но една част от него не споделих,а тя е точно обратно мислене на това мнение.Съвременните гоблени са си красиви,но излъчването,което носят старите-визирам Вилер,за МЕН лично всичките които съм шила или гледала носят ДУША!Шила съм и дори в момента шия съвременен гоблен,но нищо не чувствам.Определено го шия,защото го намирам за хубав,но го правя машинално ,не така както се наслаждавам на ретрото.

Dima Mineva
19.09.2008, 18:06
мисля че е въпрос на усещане...аз също предпочитам съвременните гоблени..като съвременните мебели например..въпрос на стил....

ata
19.09.2008, 19:22
Мисля,че няма място за подобен въпрос.Вкусове толкова, колкото и хора.Един харесва едно,друг друго...Но независимо съвременен или класика хубавия гоблен си е хубав.Ако те грабне и ти хареса на кого му пука дали е класика или не?

atina
19.09.2008, 21:00
Да, Ата на кого му пука. Аз по принцип шия класика, но следващия ще бъде нещо различно. Харесала съм толкова много, че един живот не стига.

Юра
19.09.2008, 22:47
Аз съм за съвременните модели - толкова са много и толкова различни...Класиката за мен е Вилер - прекрасни са и години наред се въртяхме все около тях. Рамката обаче се разчупи и има много неповторими неща. Имаш възможност да избродираш онези които дават израз на твоя мироглед и твоята емоция . Дават свобода , не са шаблон.

ктк
19.09.2008, 22:55
Аз съм за всичко което на мен лично ми харесва!!!!

vasilevamaria
25.09.2008, 12:24
това което ме грабне ми е като фикс идея докато не го ушия

lana62
02.12.2008, 11:27
Както козват руснаците:"На вкус и на цвет-товарищи нет!" затова много се радвам,че с развитието на технологиите се развиват и гоблените.Това показва,че са непреходни като изкуство и могат да намерят място в съвременния бит. Лично аз имам три пейзажа от Вилер,но не бих се върнала пак към техния каталог-сега предпочитам гоблени с по-съвременно звучене.За съжаление в голямото разнообразие от фирми,които предлагат нови разработки,много трудно можеш да се ориентираш за качеството на предлаганото.В момента шия гоблен по закупена схема от българска фирма и честно казано иде ми да го захвърля-толкова е претрупана схемата че в едно квадратче можеш да видиш 10-15 цвята.Това е абсолютно ненужно при положение,че цветовете са много близки по нюанс- иначе си е направо съвременна форма на средновековно изтезание!Надявам се все пак да имам нерви да го довърша,но повече няма да поръчвам нищо от тази фирма,въпреки че си харесах още няколко техни неща.Не всеки който е на "ти" с компютрите може да направи хубава схема-трябва да си ушил поне няколко големи гоблена за да оцениш труда който се влага и да знаеш как да улесниш шиенето,а не да вгорчаваш живота на гобленарките!

patio
05.01.2009, 09:49
И аз съм на това мнение,че трябва да имаш някаква представа от шиене и тогава да преминеш на др.етап,а за съвременните гоблени аз също сам ЗА въпреки че всеки има вкус,е зависи и от моментното настроение-може би.

demira
06.01.2009, 21:15
ако не беше форума никога нямаше да разбера че има други гоблени освен вилеровите и накои и други български разработки.
Съвременните гоблени определено внасят разнообразие и настроение.
Трябва от всички да се опитат.

iv4omad
07.01.2009, 14:44
Дано не ми се смеете-за първи път съм във форум за гоблени и доста неща ,като наименования са ми малко чужди макар и да съм ушил за последните 5-6 години 6 наистина големи гоблена0самоук съм ,но ако се визира под "съвременно" тези гоблени с разни пейзажи ,като на картините от магазините за 1 лев-"Момиче с тигър" или тем подобни аз лично съм твърдо против.
Харесвам абсолютно класическите и старинни пейзажи и портрети :)

cvetina
07.01.2009, 18:38
На мен лично не ми допадат гоблени с повече от40-50 цвята.Възхищавам се на всички,които шият такива,но не са за мен.Според мен тайната е да направят красиви гоблени с по-малко на брой цветове-тогава си личи майсторлъка на фирмата.Със 120 цвята разбира се,че ще е красиво.Аз съм за 'модерната"класика-красив гоблен в съвременна рамка

pepina
09.01.2009, 11:22
Дано не ми се смеете-за първи път съм във форум за гоблени и доста неща ,като наименования са ми малко чужди макар и да съм ушил за последните 5-6 години 6 наистина големи гоблена0самоук съм ,но ако се визира под "съвременно" тези гоблени с разни пейзажи ,като на картините от магазините за 1 лев-"Момиче с тигър" или тем подобни аз лично съм твърдо против.
Харесвам абсолютно класическите и старинни пейзажи и портрети :)

Аз лично нямах в предвид гоблените от категория фентази като картините от магазините "Всичко по 1 лев":confused:
Мисълта ми беше за гоблените в които има по няколко вида бод,контури ,използването на една ,две или комбинация от два цвята :idea:Мисля ,че който шие се досеща вече за кои гоблени иде реч :idea:

pepina
09.01.2009, 11:27
На мен лично не ми допадат гоблени с повече от40-50 цвята.Възхищавам се на всички,които шият такива,но не са за мен.Според мен тайната е да направят красиви гоблени с по-малко на брой цветове-тогава си личи майсторлъка на фирмата.Със 120 цвята разбира се,че ще е красиво.Аз съм за 'модерната"класика-красив гоблен в съвременна рамка

:clap:Точно така е :idea:Истинския дизайнер е този който разработва гоблен с максимум 40 цвята и крайния резултат е реалистично изглеждащ пейзаж,фигура или животинче :idea:А със 120 цвята и разхвърляни единични бодове и баба знае :D

pepina
09.01.2009, 11:30
ако не беше форума никога нямаше да разбера че има други гоблени освен вилеровите и накои и други български разработки.
Съвременните гоблени определено внасят разнообразие и настроение.
Трябва от всички да се опитат.

Demira :thumbup:това е чудесно !Тук и аз научих доста неща:idea:

pepina
09.01.2009, 11:32
patio права си !Човек трябва да опита от всички стилове ,за доа има база за сравнение

Shanni
09.01.2009, 20:10
И аз бях върла привърженичка на класиката, но като се ровя из вашите творения тук, наистина срещам и много новаторски фирми с много дизайнерски издържани модели, с личен почерк, което аз много уважавам - като майкъл пауъл, лилипойнтс, ланарте, дименшънс и др.

Разбирам че съвременния динамичен живот не позволява много задълбочаване в класиката. Когато шиеш един гоблен с години, удоволствието определено се губи. Аз имам нужда да виждасм нещо завършено и понягкога малкия модел доставя повече лично удовлетворение.

Разнообразието също е нещо, което много уважавам. Човек се обогатява когато опитва много неща.

Наистина най-важното е схемите да са разработени добре и моделите да не са евтини кичове, а естетически издържани.

pepina
12.01.2009, 12:38
:thumbup:Така е Shanni:idea:

lana62
12.01.2009, 14:34
Като се казва съвременни гоблени,лично аз подразбирам не толкова стила на шиене,колкото разнообразието на сюжети.Вярно че Вилер е класика,обаче вече е навсякъде-изчерпан е откъм разнообразие.Има прекрасни неща в каталога,но в крайна сметка ако обичаш да шиеш няма да се спреш само на няколкото неща,които си харесал от там.Ето тук вече идват на помощ съвременните гоблени-толкова са много,че за всеки има нещо по негов вкус!!!
Лично аз харесвам гоблени разработени по картини на известни майстори,а също и на съвременни художници.Стила ми на шиене обаче си остава консервативен-предпочитам гобленовия бод и то 1/1,защото така гоблените стават по-компактни и цветовете стоят по-наситено!
:idea:

penel
27.01.2009, 17:40
tarsi sait za gobleni

tdm13
27.01.2009, 21:53
Благодарение на съвременните разработки вече има огромно разнообрзие.Докато преди време се знаеше само Вилер,навсякъде се виждаха едни и същи гоблени.А сега възможност всеки да шие това,което му харесва.Например,аз харесвам пейзажи,картини от известни художници , египетски мотиви и икони.Благодарение на голямото разнообразие събрах колекция от схеми за шиене,като имах доста голям избор относно фирми и разработки.Всяко едно изкуство(защото гобленарството е изкуство)търпи развитие.Ако няма прогрес,в един момент ще стане банално.

Gabriela16
29.01.2009, 15:37
Твърда почитателка съм на Вилер, но само в оригинал - има голяма разлика.В цветовете , нюансите, съчетанието им. Майка ми шиеше Вилер и просто съм научена на оригинала. А когато хванеш веднъж оригинал на Вилер не можеш да минеш на копие. Никога не бих шила копие или комплектовка , а sамо оригинал на Вилер. Скъпи са, да, но и моето време е скъпо.
Но и на мен ми харесват, но пак оригиналите, на dimensions с различните шевове и фрактури, както и на един художник - по негова картина е Тоскана.

Tanichka76
01.02.2009, 12:21
Харесват ми най различни гоблени, независимо от това дали са съвремени и клесически. Вярно е, че съвремените гоблени са по светли, но има и красиви класически гоблени, който с нищо не отстъпват на по-съвремените.

kukli4ka
11.02.2009, 11:05
Здравейте!Аз съм нова тук и с голям интерес чета вашите мнения. В момента се кефя на Ланарте, но то е щото не знаех че има и други.Може ли да ми кажете къде да разгледам на живо каталози на други подобни гоблени.Щото класиката нещо не ме кефи толкова:D

matcata
11.02.2009, 11:44
Здравейте!Аз съм нова тук и с голям интерес чета вашите мнения. В момента се кефя на Ланарте, но то е щото не знаех че има и други.Може ли да ми кажете къде да разгледам на живо каталози на други подобни гоблени.Щото класиката нещо не ме кефи толкова:D

Като влезеш в безплатни схеми има голямо разнообразие и на фирми производители:idea:

kukli4ka
11.02.2009, 11:58
В предишни постове имаше линкове,които успях да разгледам и сега съм запленена от едни възглавнички - голяма красота.Обаче,ще трябва да ми обясните от къде си ги купувате ?

magnolia777
12.02.2009, 17:58
всъщност мисля,че важен е резултатът!
аз не съм много напреднала,шия отскоро,но като гледам тука творби на абсолютни професионалисти и макар,че не са само класика,не мога да не им се възхищавам!
все пак живееме и в съвременността,а тя оставя своят отпечатък и то не за лошо в случая!:idea:

kukli4ka
13.02.2009, 11:47
В момента шия "Три орхидеи" на Ланарте и ми дойде идея да направя тичинките с мъниста в същия цвят какъвто са конците.Но се чудя,ще има ли проблем при слагането в рамка?

matcata
13.02.2009, 14:27
Защо първо не поразгледаш форума за да знаеш кое в коя тема да пишеш...
Никой не е казал,че си сторила нещо непоправимо.Но понеже питаш за рамки и други неща,мисля че ще получиш повече информация от съответната тема.

kukli4ka
15.02.2009, 23:34
Съжалявам ако с това което съм написала, съм сторила нещо непоправимо! Темата беше за съвременните гоблени...

letisiq
16.02.2009, 01:31
Според мен гоблена трябва да те грабне...няма значение дали е някоя класика със слънчогледи или съвременна африканка например...важното е както се казва да ти легне на сърцето :kissyou:

1226
16.02.2009, 14:25
аз харесвам повече съвременни гоблени и такива съм ушила до момента.предпочитам главно персонажи и такива с животни.схемите си харесвам от сп.Галерия бродерия, но сега вече имам доста схеми от нета благодарение на вас момичета:-|:idea: в крайна сметка всеки шие това което го грабва и резултата си струва

Дивна
19.02.2009, 20:29
Красивият гоблен е относително нещо- един гоблен в нечии очи е прелестен, друг вижда прелестта в друг гоблен.И аз като всички тук- който ме грабне от пръв поглед - него започвам, а дали е от съвременните или от класическите- значение няма.

a_milanova
19.02.2009, 20:53
Здравейте, относно темата за или против съвременните гоблени - аз си мисля, че няма грозни или хубави гоблени, модерни или класически, а всеки избира според вкуса си и това което иска да ушие и да има в дома си. Щом има един човек който да харесва един гоблен, значи си заслужава да бъде ушит. Хубаво е и това че вече в България има доста богат избор на модели и фирми.Доколкото си спомням / даже имам у нас няколко такива/ преди около 20-30 години имаше само модели на Вилер и те се намираха трудно чрез познати. Схемите се преписваха на ръка и т.н.

[:]

drmagi
19.02.2009, 23:42
Няма значение какъв е гоблена-класически или съвременен,важното е на теб да ти хареса и да го работиш с мерак и любов,останалото е ненужна полемика.Шила съм и класически-вилерови,и съвременни и всеки има място в дома и в сърцето ми,та те са плод на моя труд

emiliq
31.03.2009, 13:08
КРАСОТАТА Е НАВСЯКЪДЕ.ВИЛЕР Е НАЧАЛОТО-ЗНАЕТЕ,ЧЕ ТО Е НАЙ-ТРУДНО,НО ВЪПРЕКИ ТОВА Е ВЪРХЪТ.УВАЖАВАМ И ОЦЕНЯВАМ ТОЗИ ТРУД.МЯСТО ЗА СРАВНЕНИЕ НЯМА.СЪВРЕМЕННИТЕ ФИРМИ ИМАТ ДРУГ ПОГЛЕД КЪМ КРАСОТАТА,НЕ ЕТАКА КЛАСИЧЕСКА,РАЗЧУПЕНА Е И Е ПРЕКРАСНА.ХУБАВО Е ДА СИ ИМАМЕ ОТ ВСЕКИ СТИЛ ИЛИ ТЕМА,НО ЕДИН ЖИВОТ НЕ СТИГА-НАЛИ МОМИЧЕТА И МОМЧЕТА.

kathryn
10.04.2009, 15:54
Здравейте, аз съм много нова тук, но си имам мение. :D
Не бих шила гоблен, който не мога да "видя" поставен някъде. Не само в моя дом, разбира се. Всичко това, с нови и стари гоблени е въпрос на личен усет за нещата. И моя усет е следния, с удоволствие бих шила гоблен на Вилер, дори съм запленена от един, два, но само ако знам, че ще има дом, в който да стоят. В моя малък дом, предпочитам по-леки и "ефирни", както се писа тук. От няколко месеца съм абсолютна и доживотна фенка на Майкъл Пауъл. :D Това за мен е водещо в предпочитанията ми за един или друг гоблен - мястото, на което ще бъдат.

atina
19.05.2009, 12:20
Аз съм за това, което те грабне и ти доставя удоволствие да се занимаваш с него. Просто няма значение дали е на Вилер или е ново. Шила съм Вилер, но сега шия нови. Навремето нямаше голям избор, докато сега дал Бог. Даже в момента шия нещо ново - 81 цвята. Страшно е!

zara_57
29.05.2009, 14:49
Започнах с "Кошничка с рози" и уших няколко кошнички с цветя.После продължих с пейзажи и циганки,но едно време нямаше такъв избор на гоблени.Много ми харесват съвременните гоблени,които са по-леки,по-въздушни,но не отричам и Вилеровите.С удоволствие бих си ушила някои от вазите с цветя на Вилер.Много ми харесват и на Ланарте,а други не съм шила.Наистина всичко е въпрос на вкус,важното е шиенето да ти доставя радост:D

kiraa
07.06.2009, 15:54
Някой ми харесват , други не .

tanya2009
03.07.2009, 12:41
ще ми кажеш ли гоблените на ланарте 1 към 1 ли се шият и как разчиташ схемите

теодора
12.08.2009, 16:49
Нови или стари, според мен гоблена над който ще се трудиш трябва да ти грабне окото. :kissyou:

r.rusev66
13.08.2009, 20:41
и аз съм на същото мнение но има хора които мислят,че новите са без стоиност. все пак когато направиш нещо дори и от новите модели ,работиш го с желание и много любов към самото изкуство.от това следва,че все пак има стойност за изработващия го.

judel
19.08.2009, 11:42
Tuka (Turkey) horata ne znaqt kakvo e goblen, az sega 6iq desetiq, oba4e kato vidqt vseki mnogo haresva. spored mene vseki trabva da ima 2-3 goblena ot wiehler za da kaje 4e e goblenar. V moderna ka6ta moderen goblen stoi krasivo, v stara ka6ta kalsi4eski model.

velly17
11.09.2009, 12:41
Истина е, че всеки си има вкус и се радвам, че има изобилие на гоблени, от които всеки може да си избере. Аз лично съм почитател на по-съвременните разработки и най-вече на пейзажите. Харесва ми това, че в тях има изобилие от цветове и излъчват някаква топлина и уют. По-страите гоблени ми се струват малко студени, но пък при едно посещение в Австрия бяхме на обиколка в един голям дворец (не се сещам за фамилията на семейството) и по стените имаше наистина уникални гоблени, изработени преди векове!

margoto66
11.09.2009, 15:35
Аз лично предпочитам съвременните, но наистина е въпрос на вкус. Също така от съвременните не харесвам такива, които са в стил модернизъм, кубизъм и другите подобни "изми". Изобщо си падам малко по по-нестандартните, като например разработките на ХАЕД. И се надявам някой ден да украся дома си с няколко такива гоблена.

tetty71
11.09.2009, 18:29
Навремето имаше мода в шиенето на гоблени. Помня майка ми и приятелките й си преваждаха на оризова хартия схемите и си ги предваха една на друга, а конците ги събираха от мостри ( конче от оригиналния гоблен 2-3 см дълго ). Може би и това беше причината всички да окачват по стените си едни и същи гоблени, както беше написано по- горе. Имаше си и направо "задължителни" гоблени, ако искаш да гледат на теб като на истински гобленар - Момичето с книгата, Моста Мостар, Фрегата и т.н. - всички ги знаем кои са.

За мен си да кажа - примерно като ученичка ших Хитлерова Зима, който тогава ми изглеждаше нещо като върха на красотата, както и Запустялата Воденица. Когато се прибера в Бг и се загледам в тях, сега ми изглеждат доста тромави, малко недобре изчистени във формите... и не че не си ги харесвам, просто ако сега трябваше да се хвана да ги шия, най-вероятно не бих!

mina
11.09.2009, 20:32
tetty71 ,напълно права си с едно уточнение:не беше само мода ,а липса на избор.Сега виждам,че между шитото по това време/което и на мене ми се струваше връх на красотата/ и оригиналните Вилерови гоблени има доооооста разлика.

lari
11.09.2009, 23:00
tetty71, ще си разреша малко да ти противореча.Аз съм от времето ,когато се събираха мостри и преваждахме схеми.До тук си права.И това си беше доста сериозна задача-да набавиш конците за един голям гоблен.
Но не съм съгласна, че на всички стени са висяли едни и същи гоблени.аз едва сега шия Мостар,а другите-всеки шиеше според разбиранията си за красота.Един предпочиташе цветя, друг -икони, трети -пейзажи.
Днес разнообразието е богато и това е прекрасно.Фирми и модели за всеки вкус!:kissyou:

rumicka
24.09.2009, 18:14
Влюбена съм в Ланарте,в момента шия конете-Приятели.Много лесно и при и съм си купила още 3 за шиене.Харесва ми,че са лесни за шиене и ефекта от съчетанието на цветове и брой конци ти прави впечатление че гледаш рисувана с акварел картина.Ушила съм Момичето с коня на Ланарте и всички казват че на пръв поглед е като рисувана.

zara_57
24.09.2009, 20:12
Вилер са красиви, но е разочароващо да гледаш една и съща картина навсякъде - като видиш такава позната и просто погледът ти минава покрай нея.Двете ми най-добри приятелки майките им шият гоблени - имат по два еднакви окачени на стените. Аз имам ушити български "варианти" на Вилер-поради финансови причини и за мен донякъде беше разочароващо навсякъде да гледам Мостар, Дорита, Момиче с шапка - буквално няма човек да не ги е шил.

Все пак гоблени се шият за лична радост или за човек, когото искаме да зарадваме - няма значение, каква е картината щом човек й се радва :)

Здравейте:)И аз съм от по-старото поколение гобленарки и искам да направя едно уточнение-Дорита и Момиче с шапка не са на Вилер.Действително беше мъчително да си набавяш конци и сама да си комплектоваш гоблена.Точно по тази причина някои гоблени ставаха откровено грозни,тъй като в магазина нямаше точно цвета,който ти е нужен и се налагаше да ги заместваме с подобни.Сега избора на гоблени е огромен и се налага да купувам конци само,ако съм харесала модел от някое списание.:kissyou:

poli
07.10.2009, 11:52
Стари или нови както по-горе ги наричате според мен един гоблен ,ушит от две ръце и едно сърце е с неизмерима стойност.Досега съм шила само класика, но много харесвам и новите разработки на различните фирми.Момичета все едно да отричаме GSM ,защото си имаме стационарен аналогов телефон,мисля,че е доста глупаво.

biskvitka_
16.10.2009, 20:23
Шия заради самия процес, а не за да украсявам дома си. Всъщност, до момента имам само един рамкиран гоблен и той все още не е закачен (поради липса на бормашина, с която да се пробие бетонната стена) и е шит специално за сина ми.

Точно затова имам амбицията да ушия поне по един гоблен от всички известни фирми, или поне каквото намеря. Едва тогава ще съм в състояние да реша, кое ми харесва и кое не.

Макар че засега изтръпвам от техниката 1:4, някак прекалено "пикселизирани" ми изглеждат нещата...

daniel4i
24.10.2009, 12:23
Аз нямам нищо против новите, ефирни и нетрадиционни гоблени, за мен е важно гоблена да ми хареса от пръв поглед и е важен също самият процес на шиене.

hasinta9
20.11.2009, 09:25
Аз може би ще ви учудя, но сьм страстен привьрженик на Вилеровите модели. Извьн тях ми харесва само "Баба ягя".

mamanushi
27.12.2009, 12:18
Предпочитам новите дизайни, макар че и старите са интересни. В последно време шия Vervaco и съм много доволна от резултата. Предпочитани са ми със слънчогледи - изглеждат жизнерадостни и ми оправят настроението като ги гледам. В момента съм запалена от едни силуети в беж на Heritage , много са свежи и нетрадиционни.

magi-dari
12.01.2010, 16:22
Всичко което се ушие е красиво независимо далие класика дали пеизаж или обикновен детски гоблен.Стига да изпитваш желание да го шиеш и да влагаш цялото си старание.аз съм за всичко което ти харесва!:idea:

desimitkov
01.03.2010, 12:26
На вкус и на цвет тавариши нет-нали така беше :)
Харесвам класическите гоблени и новите модели за покривки, тишлайфери и т.н. Нехаресвам кучета, котки, тигрови глави и всичко от сорта, зодии и фентъзи.
Ако имам дете или някой близък ме помоли да му направя розово ангелче с 20 кученца ще го изработя и ще пея даже :)

Freeky
16.03.2010, 21:37
аз не че имам много опит в шиенето на гоблени и нямам много ушити или големи гоблени но мога да кажа че класическите визирам Вилеровите никога не са ми били на сърцето, майка ми е шила няколко оригинални вилерови гоблена и има недовършена Запустялата Воденица и никога не съм проявявала интерес към тях. може би това е от възрастта ми все пак съм на 21 години затова повече ме влекат съвременните модели. пък и не само от възрастта зависи има и млади момичета които харесват и шият класически модели но на мен лично ми харесват моделите на Dimensions, HAED (не всички от тях защото има и доста странни :) ), Lanarte, Vervago, наскоро видях симпатичните миниатюри на Nimue тук във форума и също много ми допадат-забавни са. да не забравя и румънските фирми които произвеждат също много красиви модели, а за Goblenset по мое мнение мога да ги нарека съвременните Вилерови толкова са красиви и свежи докато от Вилер наистина лъха студенина и хората които обичат пейзажи според мен биха ги оценили. иначе разбирам че всеки си има свой вкус просто това е моето предпочитание и аз съм ЗА съвременните модели

mina
16.03.2010, 21:53
И при гоблените,като във всичко останало трябва да има развитие.И класическите и модерните са хубави .Абе с няколко думи-хубавия гоблен си е хубав гоблен.

Tooth
16.03.2010, 23:07
До скоро шиех само Вилерови гоблени ,но откакто съм във форума разбрах ,че ми харесват и много от съвременните.Времената бяха такива, че не се знаеше толкова за други фирми производителки.Според мен всеки си има вкус и шие това което му харесва ,независимо от това дали е Вилер или на друга фирма.Бих ушила всеки един без дори да се поинтересувам от коя фирма е стига да ми "хване" окото от пръв поглед.

gallity
17.03.2010, 09:43
Нормално е при такова изобилие на схеми и модели да има различни предпочитания.Понякога с часове разглеждам съвременните модели и се възхищавам на всичко красиво,но и сега,както казвате за едно време,забелязвам ,че определени модели започват масово да се шият.Аз се радвам на всичко по стените ми,независимо,че някои са шити преди 20г. Тогава със сигурност не съм мислила дали ще подхождат на мебели и всичко останало.Сега се радвам,че вас Ви има и така имам голям избор да шия това,което ще ми достави удоволствие

nerito
21.05.2010, 18:23
Шия повече от 20 години. Имам доста на Вилер, Солария, но не се отказвам и от новите модели. Стига гоблена да ме грабне. В момента шия испански ветрила, в които се влюбих преди 4-5 години, но все нещо друго беше на първи план. Пък и съм шила /в моменти на финансов дефицит/ и само за "спорта", в което не намирам нищо лошо.

mechoko
20.07.2010, 14:55
Момичета аз съм за всички гоблени/нови,стари,раздвижени.../всеки е красив зависи от очите които го гледат,сега приключвам с "Вярност"

jinjifilota
21.07.2010, 12:43
Харесвам много класическите гоблени,но наскоро разглеждах и на Ланарте много ми допаднаха по принцип обичам красивите неща без значение класика ли е или ново.А вие тук показвате много красиви неща.

filmi
18.08.2010, 18:52
Всеки гоблен има своя чар.

Nuriko
29.08.2010, 17:46
Напълно съм съгласна.

Лично аз шия за удоволствие. Стените у нас са с пъзели, така че нямам много място за гоблени, но това не ми пречи.

Не съм за съвременните гоблени, важното е просто да е красиво и да ти харесва.

manova_nova
10.09.2010, 14:01
Момичета, разглеждам ви нещата и не мога да се нагледам, вече не знам какви гоблени предпочитам. Определено има прекрасни стари и нови разработки, а има и такива които въобще не ми харесват, независимо дали са стари или нови.
Но определено предпочитам по-класическия тип гоблен.

pep@
30.09.2010, 12:59
Момичета, има ли някой схеми на гоблени от Рогоблен и Гобленсет?

marji
30.09.2010, 14:18
Има цели две такива теми в раздел Безплатни схеми, където всеки е качил каквото има. Разгледай ги и уточни какво точно търсиш. А самото търсене на схеми става или чрез лично съобщение, или в темата Заявки за месец септември, придружено със снимка. :idea:

dudka_85
30.09.2010, 17:22
радвам се, че се повдига този въпрос
без тотално да отричам класиката с две ръце съм ЗА по-съвременните гоблени
не може да се отрече, че и при по-новите разработки има доста грознички и странно изглеждащи, но има и много неща, които създават уют и усещане за лекота и ефирност.

:kissyou:

Абсолютно съм съгласна

Peteto84
30.10.2010, 19:34
:lady:Щом творим изкуство трябва да приветстваме всичко ново!Красивите и оригинални гоблени могат да се срещнат в в разработки на най-различни фирми.Последно ми харесаха едни гоблени на тема "Африка",които се предлагаха в каталога на Милена стил.Изключително удачни при декорация на помещения с етно привкус.

ечо
27.12.2011, 11:53
Да се присъединя и аз. Трябва да има всякакви фирми и гоблени. Както ние хората сме различни, така и вкусовете ни за красота и естетика са различни. Нека има за всички....:D

la furia
21.01.2012, 12:28
Аз пък уших Сиси,сега като го сложих в рамка ми се видя огромен , но ще си го закача над спалнята. Имам и детски за детската ,докато шиех Падащата звезда ,разбрах,че съм бременна и реших че щом шия момченце ,бебо ще е момче. И така си беше. Сега е на 4 месеца. В момента шия Свети Димитър, но много ми се иска да пробвам нещо различно. Майка ми и свекърва ми имат много от от познатите класически гоблени и ги гледам от години на стената.(у тях)Но не съм виждала пред мен ушит от модерните /например lanarte/ и мисля ,че докато вляза в крак ще ми е трудно.

peppinka
29.01.2012, 13:05
Предполагам и двата варианта имат плюсове и минуси.
Всъщност не съм ушила много неща-1 вилер+1бълг+2сглобени от мен,но много харесвам пейзажи и подобни.(Никакви кученца,тигри или ангелчета.)
Така, че нямам точно мнение по въпроса,но напоследък имам повече време и попаднах на чудесни неща на Дименшънс и Хеъд,а разбирам че има още много други фирми.
Мисля като довърша сегашния да опитам нещо ново.Интересно ми е да пробвам нови техники,а не само 1:4.

ечо
07.02.2012, 10:51
Винаги трябва да се опитват и нови неща. Само така момичета...:clap:

polinabg
07.02.2012, 10:59
Абсолютно за.

Topcho
07.02.2012, 20:05
Аз съм с две ръце и два крака ЗА![:] Ако не бяха те, сигурно никога нямаше да започна да шия :idea:

leave
02.03.2012, 08:49
Уау, красиви снимки:http://is.gd/CB9TM7

bubole4o
16.02.2013, 13:23
абсолютно да !!

KatyaShuman
21.06.2013, 00:44
Открих, че с времето/ годините, през които шия гоблени/ си промених вкуса. И това е естествено, интересувам се, разглеждам и откривам нови неща. Не бих шила повече Вилер/имам няколко от началния ми период/, защото едни и същи висят във всяка къща на гобленарка . Не мога да шия и мрачни картини, плачещи жени и всичко , което навява тъга. Голям фен съм на Дименшънс, имам 15-16 ушити и още доста, които чакат. Миналото лято опитах с няколко на Кандамар дизайн, определено съм разочарована, може би защото ги сравнявам с Дименшънс. Имам купени 2 на Ленарте , но стоят вече 2 години, плаша се от лена. Ще бъда благодарна ако споделите впечатления как се шие на ситния лен. А бодът 1:4 за мен е "детската болест " на всяка гобленарка, минаваш през него, проболедуваш и не се връщаш при него :)

dona-ilona
21.06.2013, 07:56
Всеки човек има сегашно и минало.Двете неща съществуват независимо от него.Така и гоблените:класически и съвременни.Всеки гоблен има собствена красота.Аз съм за това,което ни харесва!Сега подготвям серията на Хейгл и съм много нетърпелива!

GalyaSpassova
21.06.2013, 12:06
И аз определено не се впечатлявам от гоблени с тежки и обемни пълнежи на фонове. Отегчават ме и не ми носят никакво удоволствие, а някои от тях са ми доста мрачни като сюжети. Имам само един ушит Вилеров/зимата/ и един започнат натюрморт с ананас, който си стои така от години, наполовина ушит и вероятно няма да го довърша. Харесвам "джвъчките" на ДМС , а от скоро съм фен на Ланарте. Имам и един Дименшънс, от закачливите. За мен шиенето трябва да е леко и приятно, защото така си почивам от другата работа в ежедневието. Спорно бродиране на всички.:kissyou:

veneta_az
21.06.2013, 16:36
всяко нещо с времето си - са казали хората. и с гоблените е така. преди повече от 25 години, когато аз се учех да бродирам, кой беше чувал за Дименшън, Ланарте, Вервако и т.н. Знаехме само вилеровите гоблени, които при това бяха достъпни само в български вариант на няколко фирми. а сега има от всичко за всички вкусове - кой каквото харесва това шие. :idea:

tdm13
21.06.2013, 19:50
Аз пък напоследък развих страст към старинните сюжети от края на 19 век.Успях да си събера доста модели,пренабрах си ги,някои схеми си създадох сама и даже в момента шия един такъв.
Прави ми впечатление,че в старинните модели нещата са много изчистени,повечето са без фон,самия сюжет е доста ведър,има много цветя,букети и цветни композиции,няма разхвърляни единични бодове.
Но по принцип предпочитам класическия гоблен-с гобленовия си шев,по изключение-кръстат бод,а самата тема на гоблена даже може и да е сюрреалистична или абстрактна.

mina
21.06.2013, 22:01
Аз пък напоследък развих страст към старинните сюжети от края на 19 век.Успях да си събера доста модели,пренабрах си ги,някои схеми си създадох сама и даже в момента шия един такъв.
Прави ми впечатление,че в старинните модели нещата са много изчистени,повечето са без фон,самия сюжет е доста ведър,има много цветя,букети и цветни композиции,няма разхвърляни единични бодове.
Но по принцип предпочитам класическия гоблен-с гобленовия си шев,по изключение-кръстат бод,а самата тема на гоблена даже може и да е сюрреалистична или абстрактна.

Много ме заинтригува с тези сюжети.Дали би показала нещо?Извинете ме ,че питам тук!

cecka54
19.12.2013, 20:40
Аз също харесвам всичко ново, но нямам куража да започна от новите които в момента като чели сега се харесват много повече .Но лично аз харесвам пейзажите на Вилер, може би някак сами по естествени от новите, харесвам също иконите,дори миналия месец уших "Богородицата с неувяхващия цвят" DMC конци от списание Галерия и останах много доволна от крайния резултат.Естествено всеки има своя индивидуален вкус ,но досега никога неми е минавало през ума дали даден гоблен ще се впишели в интериора в дома ми щом ме е грабнал от пръв поглед. Спорно шиене на всички

polite
20.03.2014, 22:09
По въпроса - честно казано, мнението ми е - на 50%.
Имам предвид, майсторството и изяществото на някой от старите гоблени могат да стреснат човек, когато се замисли как в миналото те са шити без хартиени модели и символи, които да ги улесняват, а размерите им са направо колосални. :clap:
В същото време, някой от тях са, без да си кривя зушата толкова, ама толкова, грозни, че направо не проумявам кой би си закачил подобно нещо на стената.
Същото се отнася и за модерните - съществува една тънка граница, която разделя един стилен и интересен гоблен от плоският и безвкусен такъв.
А когато бъде постигнат балан на гоблените от двата стила, красящи дома, се получава нещо наистина хубаво. :)

KatyaShuman
28.08.2014, 19:17
За мен всичко банално не е интересно. Продължавам да се чудя на хора, започващи Коне на водопой. А за Тайната вечеря даже не ми се говори... определено съм фен на Дименшънс , но започвам да се тревожа , че стана прекалено популярен в България. За щастие Дименшънс си обновяват колекцията и не държат едни и същи гоблени по 100/ ;)/ години като Вилер :)

galya_kost
31.08.2014, 19:14
Аз имам няколко Вилерови гоблена все подарък от свекърва ми...и един избродиран от мен,но не бих се впуснала пак в подобна авантюра,откакто открих бродирането на кръстчета и руските дизайнери на гоблени.Много ми харесват,направени със вкус и майсторство!Риолис,Панна,Алиса-да не изброявам всичките фирми производителки,много красиви,красиви неща...

tsvety
03.03.2015, 13:32
Тук не става дума за картината сама по себе си - а от една страна Вилеров/ не-вилеров гоблен, от друга гобленов бод/ кръстчета и трето фон има/фон няма. Мнозина изобщо не признават за гоблен нещо, което не е 1:4. :)

dushkova
04.03.2015, 09:33
Хайде, стига сте я чепкали темата. Шийте си ,което ви е грабнало, кръстче или не ,щом е красиво , а не кич,съвременно или не,все едно.Важното е да правиш това, което те радва и удовлетворява. Успех !

irina48
04.03.2015, 13:22
Кой каквото харесва това да си бродира!Нали ще краси неговия дом - няма никакво значение дали е Вилер или Ланарте...въпрос на вкус и предпочитания...

TATQNA
17.03.2015, 10:52
Здравейте и от мен момичета!!! Аз също харесвам нетрадиционните модели. Луднала съм по Голдън Кейт и Эсте, а и Хает, но са огромни а би ми се искало да са по малки и спретнати. Големите размери ме плашат
:kissyou:

СВЕТЛАНА
17.03.2015, 14:33
И аз, барабар Петко с мъжете, да си кажа мнението. За времето си Вилер е бил голяма работа, ама то други имало ли е, чак такова изобилие на фирми, такъв асортимент на модели е нямало. Аз си спомням как всички, като кажеш Вилер и слюнки им течаха от задоволство. Днес много ме радва богатото разнообразие на модели по картини на съвременни художници, известни и безизвестни. Това е много хубаво, има за всеки вкус и цвят по нещо. Аз например, с цялото си уважение към старите майстори и класиката в гобленарството, много повече харесвам съвременните разработки. Вилер с техните земни тонове в кафаво и беж, със старовремските сюжети, в голяма степен мрачни и подтискащи, не са ми по сърце. Предпочитам свежите и радостни тоналности на съвременното изобразително изкуство. Обожавам фентазитата на Хаед и се ядосвам дето повечето им са с огромни размери и дълго не им виждам края. Така че днеска сме облагодетелствани всички. Имаме си и Вилер, имаме си и всичко останало, каквото душата ти сака. Успех в избора на всички Ви и приятно шиене!

scorpion4eto
17.03.2015, 20:09
ЗА съвременните гоблени , щом всяко нещо се развива и променя нормално и гобленарството да "търпи" промени и така като гледам са за добро :gipsy:

sve4lio
27.03.2015, 00:14
Моят фаворит е Нощен ангел - 178388 , но се оказа ,че това е само фрагмент на ето тази великолепна картина - 178389 ако някой има инфо за схема моля свържете се с мен !

СВЕТЛАНА
27.03.2015, 12:56
Ами това си е Хаед, според мен. Пусни го за издирване в безплатни заявки за месеца. Така като гледам е доста голям, а ако не се вземе фрагмент от него, целият направо ще е огромен, като повечето хаеди.

veneta_az
29.03.2015, 01:00
Цялата картина не съм виждала на гоблен, а фрагмента е разработка на Леврон

KatyaShuman
12.08.2017, 17:12
Всяко нещо с времето си .За мен не съществува връзка между Вилер и класика . Да , има разработки по известни картини , но и ЕстЕ имат доста такива, но никой не ги нарича класика . Не харесвам Вилер по три причини -първата е баналността , омръзнали са ми до болка , не си сменят каталога , все едно и също .Втората причина -псевдовилерите на гаражните комплектовчици и унищожителя на гоблените -бод 1:4 . И третата причина -моето усещане за украса на дома с гоблени е присъствието на красотата . Голяма част от Вилер са мрачни и подтискащи , не мога да гледам така харесващия се на повечето Воденица на Буше. Такава мизерия, недоимък и скръб излъчва...Иначе това са най -лесните гоблени за шиене , но и най -скучните ( мое мнение ). За мен е интересно предизвикателството, новото , а нашето хоби е разкошно в това отношение -предлага огромна зона за усъвършенстване .