PDA

Покажи пълната версия : Спазвате ли църковните празници



niata
20.02.2007, 08:53
Интересно ми е да разбера дали спазвате църковните празници. Нали не трябва да се работи тогава? Аз лично (май от страх повече :) ) следя календара и гледам да не шия, но не съм сигурна че това e работа :) Нали за мен е удоволствие :) Ако има хора да споделят и при другите религии как е ще ми бъде любопитно.

marji
20.02.2007, 10:05
И да искам, не мога да ги спазвам, защото точно по най-големите религиозни празници - Рождество Христово и Великден, имам и най-много свободно време, тоест време за шиене. Чувала съм обаче, че бродирането на една икона е равно на молитва. Затова гледам по такива празници да шия само икони.:idea:

petkova26
20.02.2007, 10:07
:-| Аз лично винаги следя календара и когато има църковен празник не бродирам,въпреки огромното ми желание да бродирам.:idea:

veni_3000
20.02.2007, 10:47
И да искам, не мога да ги спазвам, защото точно по най-големите религиозни празници - Рождество Христово и Великден, имам и най-много свободно време, тоест време за шиене. Чувала съм обаче, че бродирането на една икона е равно на молитва. Затова гледам по такива празници да шия само икони.:idea:
Аз и да искам не мога да шия на големи празници преди доста години бях на гости при брат ми /той е свещенник / и празнувахме заедно коледа , аз понеже нямаше какво да правя реших да шия една икона /Мадона в синьо/ колкото уших толкова и разших обаче аз така и не се отказвах и продължих макар че брат ми ми каза да престана с моето шиене понеже е коледа .Не зная дали бихте ми повярвали но накрая иглата изчезна от ръката ми /а сннахата ми я даде и ме помоли да не я изгубя защото и била най удобна за шиене тя също шие гоблени/ ако знаете колко я търсихме , двете семейства и никъде не я намерихме тази игла.След време попитах снаха ми дали е намерила иглата а тя каза че никъде не успяла да я открие.Това беше на коледа и след това на няколко пъти ми се случи подобно нещо и на големи религиозни празници на други религии.Сега шия с много игли и няма как да ги изгубя всичките но започвам едно голямо шиене и разшиване конеца ми се завъзва и естествено накрая се отказвам а вечерта разбирам от новините че е бил някакъ празник я на мюсулмани я на евреи макар че аз не изповядвам тяхната религия и дори не зная кога са техните празници.Което ме навежда на мисълта че боге един но всеки си е избрал начин по който да го почита.

NIA
20.02.2007, 11:36
Ако погледнем православния календар всеки ден се почита някой светец или великомъченик. Значи ли ,че цяла година трябва да стоим със скръстени ръце? Аз съм вярваща,никой не ме е водил на църква-нито баба, нито майка, сама съм отишла откакто се помня,но на църква ходя не по големите празници,а когато няма много хора. Спазвам само това правило - на големите църковни празници като Коледа,Великден,Богоявление и другите подобни да не върша така наречените "женски" занимания - плетене,шиене,тъкане. Но ако празника продължава няколко дни това правило важи за мен само първия ден. В другите дни само си казвам "Бог да ми помага".

veni_3000
20.02.2007, 11:54
Аз говоря за големите празници не за тия на които някоя баба ми казва не прави това или онова.Даже понякога ми казват че било еди какво си и не се работело аз точно тогава ушивам повече от всеки друг ден.Така че аз започвам да си шия и ако не става спирам , то самия момент показва.

viking
20.02.2007, 11:57
аз не спазвам поверието да не шия на праздниците (религиозни), а икони не обичам да шия за изкупление на греховете

niata
20.02.2007, 12:11
На мен също почти винаги ми се случва ако шия на празник после ушитото да го разшия, затова се чудя дали не си внушавам или просто наистина трябва да се почитат светците.

lari
20.02.2007, 14:16
И аз се старая да спазвам първите дни на празника, а после си шия. Наистина това не е работа , а приятно занимание като да четеш книга.Вярно е ,че влиза в поверията да не се пипа игла и т. н. Много сме го коментирали този момент и май до никъде не сме стигнали. Може би зависи от момента. Имам млад съсед-поп. Питала съм го по доста въпроси и много от тези поверия той отхвърля като отживелици за старите българи, които по този начин са си почивали от постоянна работа. Все се каня да го питам за шиенето не гоблени и забравям. Но по Коледа и Велигден май не ми остава време от шетане ,че се събираме всички.:idea: :( :idea:

yonka
20.02.2007, 14:39
Да си призная и аз доста съм се чудила да ли бродерията спада към "работа",но пък бабите казваха ,че на празници и през Тудоришката неделя(седмица)не се работи -плете,шие ,ако е "за гръб".Но нали гоблените не ги обличаме ?:confused:

zdrave
20.02.2007, 14:42
Не шия на големите празници Коледа и Великден и на някой , които са празници за моето семейство / Тодоровден и Цветница / .

vania.kaimska
21.02.2007, 09:19
Моето мнение е като на NIA.Наистина ако гледаме църковния календар трябва цяла година да не щием,да не перем и т.н.

leti_at
21.02.2007, 18:19
Да ви кажа и при мен се случва това по празниците, каквото ушия, после всичко трябва да разшивам! Затова не бродирам по празниците. Спазвам това правило и на годишнини от смъртта на близки и приятели. Много ми е трудно, защото за мен бродирането не е работа, напротив аз си почивам така, това е по-скоро удоволствие...
Въпреки, че ме сърбят ръцете, гледам да не шия или ако не е голям празник шия след залеза на слънцето(най-често късно вечер).Поздрави

mimka
22.02.2007, 20:22
Все пак празниците са за да празнуваме.Аз също спазвам църковните празници , но като че ли тогава най- много ми се шие...:clap: ,Обаче си мисля , че това е времето да се съберем сблизките си и приятелите :coffee: си.Великден и Коледа са особено светли празници, така че ...почивайте си , цялата година ни е на разположение.

katya
23.02.2007, 00:12
Добре е да се спазват църковните празници, но в нашия забързан свят е трудно, а понякога дори невъзможно

scortina
23.07.2011, 14:22
Темата наистина е много интересна. Бродирам активно 15 години и винаги съм изпитвала угризения когато хвана гобленчето, а се окаже някой религиозен празник. Споделям мнението, че това не е работа, а хоби и ми носи страхотно удоволствие. Но съм леко гузна когато шия в тези дни.

tsvety
23.07.2011, 18:31
Аз пък си шия, когато ми е настроение и разшивам -празник или не. Не се заяждам. Това е голямо удоволствие и релакс. Да не правя нищо, защото е празник е глупаво. Едно време са си почивали така - помислете си - да носиш всяка капка вода, понякога от кладенец някъде из селото, защото не всяка къща е имала собствен кладенец в двора, всяка храна - закуска, обед, вечеря - да ги готвиш едно по едно, защото няма хладилници, всяко пране - на ръка, всяко парче плат - от семка - садиш, копаеш, предеш и т.н. Всяко нещо да се прави на ръка - защото няма машини. Ако си заможен - друг ще върши тази работа, но не всички са били. Според мен това е било момент да си отдъхнеш. А с гоблените аз не работя, а си почивам :)

Chanel*
27.11.2011, 11:35
Аз не шия само на Коледа, Великден и на Задушници.
На една Задушница преди години си спомням, че бързах да завърша един гоблен и цял ден бродирах. После като започна едно порене, губене на конци, накрая и с кафе го залях без да искам... Вместно няколко дни ми отне няколко месеца да го завърша. Може да е било случайност, но ми остана като "обеца". :)

STOP-73
27.11.2011, 20:33
И аз се старая да не шия, когато съм разбрала, че е някакъв религиозен празник. Моята баба казваше, че "бог прощава, когано незнаеш". Има моменти обаче, когато само шиенето може да ме доведе до разсейване и откъсване от някакви мисли - действа ми успокояващо и положително на психиката. В такива моменти, ако знам, че е някакъв празник, устоявам да не шия до обяд и след обяд се отдавам на хобито си.

a_h_georgieva
09.12.2011, 23:48
През 1999 година останах без работа и започнах да шия като луда.Шиех по 16-18 часа на ден всеки ден.На 26 ти октомври Димитров ден реших че не мога да стоя със скръстени ръце и ших.На другия ден почина свекър ми.
Аз продължих да шия още по настървено защото това беше единствения начин да избягам от мислите си .В нощта срещу 30 ноември сънувах че взимам гоблена но свекър ми казва че на е Андреев ден и е по-добре да не шия този ден.От тогава следя календара и на големите църковни празници не шия и не плета.

ina
01.01.2012, 12:27
спазвам църковните празници и неделите - никога не шия в неделя! ако не ги спазя винаги развалям това, което съм направила в такива дни.