PDA

Покажи пълната версия : Киселото мляко



Diana Delibasheva
01.03.2007, 00:15
Отдавна се съмнявах, че ядем истинско кисело мляко, но сега като започнаха и по новините да го говорят, явно трябва да се замислим. Може ли някой да сподели кое от многото кисели млека на пазара съдържа полезната българска закваска и ако нито едно, то тогава откъде може да се вземе истинска закваска, с която човек да си прави сам киселото млеко у дома?

Valja
01.03.2007, 11:03
Аз от години не купувам готово кисело мляко, купувам си селско прясно мляко - натурално и си го подквасвам. От предишното кисело мляко вземам подкваса за следващото и така нататък. Когато ни няма по-дълго време в къщи, като се върна, купувам си една кофичка за закваска и пак си продължавам в този ритъм. Тогава купувам Маркели - от него става закваска, защото съм чувала, че от Данон не става - млякото си оставало прясно.
А млякото го подквасвам по следния начин:
След като сваря прясното мляко, следя темпаратурата му - като падне на 60 градуса, го разпределям в буркани или кофички от кисело мляко, на всяка кофичка слагам по една чаена лъжичка кисело мляко, разбърквам хубаво - задължително с вилица, за да се размеси по-добре, захлупвам с капачки и овивам много добре във вълнено одеало. След няколко часа е готово и го слагам в хладилника, както си още топличко. След като постои на студено още няколко часа и вече е готово.

atinqnka
01.03.2007, 22:12
Четох някъде че Верея на Стара Загора и Млечен рай на Враца са със българска закваска

blue_bouble
05.05.2007, 10:46
Вижте този сравнителен тест на българските кисели млека:


http://www.bnap.org/2006/05/19/kiselo-mlqko/

svetly_
07.05.2007, 16:37
Днес д- р Христо М. не се сещам за фамилията, каза че млякото което отделя повече сурватка, било с повече бактерии, даже човекът си каза телефона за въпроси кое мляко е с бактерии и кое не. Написал е книгата "Народна енциклопедия за българското здраве и медицина" има хубави рецепти за здравословен начин на живот

itek
07.05.2007, 22:06
Аз подквасвам непрекъснато мляко само с Верея 4.5 %, в редки случаи с Верея 3.6% и винаги има чудесен резултат.

kameia
16.05.2007, 00:13
и аз си квася мляко със предното,което съм заквасила,а ако нямам такова ползвам елена или на баба

leti_at
04.02.2012, 00:19
Аз също съм за Елена-2%. В къщи консумираме само него и него ползвам,когато подквасвам мляко / което е сравнително рядко за съжаление/.

dvebrezi
13.11.2012, 12:54
Да не забравяме,че млечните мазнини са наситени подобно на мазнините в тлъстото месо:kissyou: