PDA

Покажи пълната версия : Хитринка с омекотител



Oriane
28.03.2007, 12:19
Вчера прочетох в един френски сайт, че за да не не усуква конецът при бродиране, е добре като се вдене иглата с конеца да се прекарат през салфетка с омекотител. Тук се продават готови такива, използват се за сушилня - не знам дали ги има в България, но може би да, щом почнаха да продават сушилни. На вид е като перяща салфетка, суха е, но по цвета и миризмата си личи, че е била напоена с омекотител.
На мен ми стана любопитно и си купих такива салфетки. Пробвах - уших 5-6 конеца по 50 см и никой не ми се усука. Може и да е случайност, но по-скоро си мисля, че има полза от тази процедура. :oops:

Rossko
28.03.2007, 12:39
Стана ми много интересно и мисля да го пробвам някой път. Остава само да потърся къде продават такива салфетки.:confused:

antoni13
28.03.2007, 15:34
Благодаря за информацията Oriane само че аз не съм виждала да се продава такова нещо в БГ:confused: Ако някой открие нещо по магазините да казва. А какво представляват книжни ли са или от плат???

Oriane
28.03.2007, 17:50
Не са от плат. Някаква целулоза е сигурно, но не е като проста хартиена салфетка. Едно време на това му се викаше "перяща се салфетка". Мисля, че най-много приличат на горния слой на дамските превръзки - но не тези "копринените", които са пластмасови с дупчици, а най-простите "памучни". Според мен ако се напои такава материя с омекотител и се остави да изсъхне, ще върши същата работа като купешките салфетки. В пакета са 20 броя, а 1 стига за години напред - колко се изхабява при една дупка, я. Да взема да пратя по едно ароматно писъмце :confused: :D

marji
28.03.2007, 17:57
Това описание ми прилича по-скоро на мокрите тоалетни кърпички. :greeneye:

Valja
29.03.2007, 09:21
А дали няма да стане с обикновено парцалче, на което да се капне малко омекотител? Всъщност за омекотител за пране ли става въпрос?

Oriane
29.03.2007, 11:17
А дали няма да стане с обикновено парцалче, на което да се капне малко омекотител? Всъщност за омекотител за пране ли става въпрос?

Да, омекотител за пране. Цялата салфетка е била напоена с него. Ами може някой да опита да натопи парцалче в омекотител, да го остави да изсъхне и после да боде с иглата през него...

mimka
01.04.2007, 22:06
Акао има ефект, може и чилетата да се потапят предварително във вода с омекотител.:confused: :oops:

alunagalia
05.04.2007, 16:09
Ot edna sedmica wiq s konec koito obrabotvam po opisaniq po-gore nacin, salfetkata si q napravih sama i rezultata e,:clap: ce nikoga nqma da wiq bez takava salfetka polucava se idealno kacestvo na boda NEPREMENNO OPITAJTE!!!!:clap::clap::clap:

snejanka77
05.04.2007, 16:41
много полезен и ценен съвет. благодаря.

galia69
05.04.2007, 17:23
Ot edna sedmica wiq s konec koito obrabotvam po opisaniq po-gore nacin, salfetkata si q napravih sama i rezultata e,:clap: ce nikoga nqma da wiq bez takava salfetka polucava se idealno kacestvo na boda NEPREMENNO OPITAJTE!!!!:clap::clap::clap:

Mоля те кажи как си направи салфетката с омекотител .Аз си мислех да изпера една кърпичка от тези с които си почиствам лицето и да я потопя в омекотител след което да я оставя да се изсуши дали ще стане .:confused:

alunagalia
05.04.2007, 18:34
Tocno takava salfetka dori neprana, q napoih s omekotitel neocveten i q ostavih daizsahne:kissyou:

Oriane
05.04.2007, 19:36
Моите купешките даже са със син омекотител и няма проблем.
Радвам се, че не съм си въобразявала за ефекта :loveglasses: .

galia69
05.04.2007, 19:58
Ходих на магазина и забравих да си купя омекотител но утре ще я свърша тази работа че ми омръзна да ми се заплита конеца сега шия с конци Венус и ми е голям кошмар това заплитане на конеца :(

naiema
17.04.2007, 10:34
Аз също ще опитам трика с напоената салфетка с омекотител!

mery_kostadinova
24.04.2007, 11:16
Много интересно. Трябва да опитам и аз. Какво ли не се научава тук

pepa
06.01.2009, 17:18
Да, омекотител за пране. Цялата салфетка е била напоена с него. Ами може някой да опита да натопи парцалче в омекотител, да го остави да изсъхне и после да боде с иглата през него...
:clap:Да мили дами пробвах снощи :rainbow:с мокри кърпички и омекотител,след като исъхнаха прекарах конеца през кърпичката. нямам думи колко лесно се шие-бода става един лъскав.ХИЛЯДИ БЛАГОДАРНОСТИ ЗА ТАЗИ ИДЕЯ.:kissyou:

fantaziq
06.01.2009, 17:57
Сега се сещам,че по китайските блузки,като ги взема от вътрешната страна на бродерията има една дебела,мазна хартия и трябва да се махне,защото дразни кожата.И през ум не ми е минавало,че китайците ползват този метод отдавна.Аз все се чудех,защо шият с хартия.Тъй като съм завършила дизайнер техника,в училище ни учиха,че не можеш да шиеш върху хартия,понеже разсипва иглата.А сега след толкова години,разбирам,че това е било прах в очите на хората.И аз ще пробвам!
Благодаря за идеята!

mimiko
06.01.2009, 20:34
Пробвах като капнах омекотител върху домакинска хартия и съм мнноооооого доволна от резултата особено с тъмните конци. Благодаря за чудесната идея :kissyou:

NIA
07.01.2009, 01:53
Аз отдавна правя така - с мокрите кърпички и омекотител.
Особено се улеснява ,когато шия с ламе, стига да не забравя да прекарам иглата през кърпичката. :D

Мари
07.01.2009, 10:33
Заинтригува ме тази тема, може ли подробно да ми обясните какво и как се прави?

NIA
07.01.2009, 11:06
Заинтригува ме тази тема, може ли подробно да ми обясните какво и как се прави?

Използвам от влажните тоалетни кърпички /може и тези за бебета дето се ползват преди да им се сложи памперса или след като се махне стария :D/ и го намокрям с омекотителя,дето го ползвам за прането,така че добре да поеме,след това изпъната оставям да изсъхне. Това е. След всяко вдяване на конеца преди да почна да шия прекарвам 2-3 пъти иглата с конеца през кърпичката. Но понякога от бързане пропускам и след като почна да шия веднага усещам разликата.:idea:

Мари
07.01.2009, 11:13
А защо трябва да изсъхне кърпичката, не трябва ли да е леко влажна, за да може да се омекоти и конеца?

rodich
07.01.2009, 12:28
Ах, че хитро! Довечера ще опитам непременно. Струва ми се, че това ще е много полезно при ползване на 3 нишки

antoniq81
07.01.2009, 12:56
И аз непременно ще опитам.Благодаря за чудесната идея.:kissyou:

Мари
07.01.2009, 13:58
Само не ми е ясно защо трябва да влажна кърпичка и защо после с омекотителя трябва да изсъхва, ама ще видим...

fantaziq
07.01.2009, 14:43
Само не ми е ясно защо трябва да влажна кърпичка и защо после с омекотителя трябва да изсъхва, ама ще видим...

Предполагам,за да стане мазна и суха,за да не мокри конеца ,а само да го омазни и когато конеца мине през нея да се плъзга без да се усуква или заплита.Сетих се ,че това може да се осъществи и със сапун,та после,като се ушие гоблена и се изпере, това не би го увредило,а за омекотителя се притеснявам малко тъй като нашите стоки не са едни от най- качественните ,но пак ще опитам.

elli
07.01.2009, 14:51
Пробвала съм да шия ламе като го прекарвам през влажен сапун, и наистина се шие много лесно, но бих пробвала вариянта с омекотителя за другите конци

Мари
07.01.2009, 14:55
Хайде да пробваме довечера и утре да си споделим впечатленията.
Ама довечера май ще празнуваме Ивановден:confused:

GILDA
07.01.2009, 23:08
аз го пробвах и наистина действа и конеца става по лъскав като че ли и се подрежда

Мари
08.01.2009, 10:21
аз го пробвах и наистина действа и конеца става по лъскав като че ли и се подрежда

И как точно го направи :confused:

ata
08.01.2009, 10:32
И как точно го направи :confused:

Точно така както го обясни вчера НИА.И аз пробвах и наистина бодчетата стават по-равни.Благодаря,че споделихте с нас тази хитринка:kissyou::kissyou:

гарфийлд
08.01.2009, 11:18
Сега се сещам,че по китайските блузки,като ги взема от вътрешната страна на бродерията има една дебела,мазна хартия и трябва да се махне,защото дразни кожата.И през ум не ми е минавало,че китайците ползват този метод отдавна.Аз все се чудех,защо шият с хартия.Тъй като съм завършила дизайнер техника,в училище ни учиха,че не можеш да шиеш върху хартия,понеже разсипва иглата.А сега след толкова години,разбирам,че това е било прах в очите на хората.И аз ще пробвам!
Благодаря за идеята!

Фантазия, това не е дебела и мазна хартия, а специален материал, наречен флизелин. Има го в много разновидности - подлепващ и неподлепващ, тънък и по-дебел, степан и рехав. Тъй като е неразтеглив се използва като твърда подложка при подобен вид бродерии, за да не се разтегли мястото на бродиране. Всъщност идеята е да са по-плътни местата на бодовете. Участъците, които нямат бродерия, могат да бъдат отстранени. Хартията действително изпъпява остри предмети - например ножици. Но хартия не може в никакъв случай да се ползва вместо флизелин, защото се къса непрекъснато и след това се набива в бодовете и няма почистване от нея.

fantaziq
08.01.2009, 13:27
Точно по тия причини се озадачих и аз,нали така ни учеха в училище.А бродериите се фиксираха с парцалчета от долната страна на плата.То явно,че е някакъв по специален материал,но аз не съм го ползвала,нито срещала по магазините(не че съм търсила).А тази идея е направо СТРАХОТНА!Снощи натрих едно парцалче със сух сапун и го хлъзнах по самия конец,без иглата и нито веднъж не се заплете.Следващия път,като си купя омекотител ще пробвам и с него,за да не търкам всеки път сапун.

demira
08.01.2009, 23:06
този начин с омекотител може да се окаже много удачен при бродиране с ламета ще го пробвам:confused:
точно зарди мъката с тези ламета не смея да почна другата икона която харесах на солария:(:(

vanina5860
09.01.2009, 00:06
Момичета, направих опит с кърпичка за почистване на очила и омекотител:DЕфектът е невероятен. Но за всеки случай написах на момиче от Форума и тя да пробва, да не би аз да си въобразявам:DИ тя е усетила разликата, след третиране на коница:idea:Така че, грабвайте парцалчетата:kissyou:Благодаря на всички, които споделиха този метод:kissyou:

lali
09.01.2009, 12:32
Пробвах с омекотител върху кърпичка - има ефект - конеца се хлъзга по гладко и не се получават досадни възелчета

idzs
09.01.2009, 18:36
И аз изпробвах с мокра кърпичка напоена с омекотител .Прекрасно става ,не се усуква, не прави възелчета, просто идеално. Благодаря ви за прекрасната идея:kissyou:.

tazzzz
10.01.2009, 13:25
:confused:прочетох всичко в темата, но не ми стана ясно на всеки бод ли трябва да минава презкърпичката или като вдена конеца в иглата, минавам с кърпичката и шия докато свърши конеца?
на мен това усукване на конеца ми разваля удоволствието от цялото шиене, така че ще пробвам

mimiko
10.01.2009, 13:32
tazzzz минаваш конеца по цялата дължина преди да почнеш да шиеш. Не е нужно след всеки бод да го правиш

TDK
10.01.2009, 19:53
Чак сега прочетах темата и веднага напоих мокра кърпичка с Ленор!
И какво - да чакам да изсъхне и тогава няколко пъти да промуша иглата с конеца? Така ли?

NIA
10.01.2009, 19:58
Чак сега прочетах темата и веднага напоих мокра кърпичка с Ленор!
И какво - да чакам да изсъхне и тогава няколко пъти да промуша иглата с конеца? Така ли?

Да, миличка,може и веднъж, но на мен ми се струва все малко и го правя 2-3 пъти. Това правя при всяко започване с нов конец.

TDK
10.01.2009, 20:07
Аз направо го полях!
А сега ще имам да чакам да изсъхне!
Ако е ефективно, много, ама много ще ви черпя!:kissyou:
Ще ми решите едно от многобройните ми проблемчета!

makrat
10.01.2009, 20:19
Това третиране на конеца дали не променя цвета му?
И дали при изпиране след това, няма да се случи случка на цветовете на готовия гоблен?
Някой прал ли е готов гоблен, изработен с използване на този метод?

fantaziq
10.01.2009, 22:19
Пробвах и с омевкотител.Изглежда,че се получава,но конците ми са български и постоянно се късат.Това не ми е проблем,аз вече съм им свикнала,проблема ми дойде от това,че явно съм алергична и се накъсах да кашлям,кихам и да се чешя от този омекотител.Взех си едно малко Ленорче-мостра,защото по принцип не ползвам .Но явно няма и да мога да се възползвам от това олеснение.За сега продължавам още да се чеша и да кихам,но вече си взех два Ериуса и се надявам да предотвратя по нататъшна алергия.Ама и аз като си знам каква съм ...нали за това не го ползвам за прането,защо ли реших,че вече няма да ми стане нищо?:uhhhh:

leti_at
10.01.2009, 23:07
Да е живо и здраво момичето ,което първо ни светна тук във форума за тази хитринка с омекотителя...аз отдавна го бях чела...но сега като прописахте тук в тази тема реших да го пробвам и се родих...направо..
То преди беше едно безкрааайно размотаване на конеца...през 5 минути възелче....а сега НИЩО, НИЩО:clap: и конецът така леко си върви..
Аз си изпрах една обикновена мокра кърпа...от тези бебешките ,после я топнах в омекотителя,които си ползваме вкъщи...оставих я да изсъхне...
Като започна да бродирам и аз като Ния промушвам по 2-3 пъти за по-сигурно:D..става суууууупер.
На седмото небе съм от щастие! И шиенето така върви по-бързо...като не размотаваш конци непрекъснато..


:(Фантазия съжалявам за теб...че си алергична..ти от всички омекотители ли си така...може Ленор да имат съставка ,която те дразни...Има омекотители за бебета...Сензитив..може с тях да не ти става така...
Още веднъж благодаря,че ми припомнихте за тази хитринка....:clap:

NIA
10.01.2009, 23:26
Това третиране на конеца дали не променя цвета му?
И дали при изпиране след това, няма да се случи случка на цветовете на готовия гоблен?
Някой прал ли е готов гоблен, изработен с използване на този метод?

До сега нищо не ми се е променило. Цветовете ми се запазват . А пера гоблените си с много топла,да не кажа гореща вода.

rodich
11.01.2009, 00:53
Голям майтап! :D При мен нищо не се измени :oops:
Шия с анхор в момента и гергеф и не се усуква конеца, а и те са си плътни по принцип и добре покриват, но пробвах 2 пъти с прокарване 4-6 пъти през "омекотена" кърпичка и не зная дали неусукването е от това или от гергефа :)

..... но ще го имам наум занапред, все някога ще послужи

neonila
11.01.2009, 10:40
...радвам се, че попаднах на точната тема в момент когато не знаех как да си помогна...сега научих от вас още нещо полезно...да не говорим, че форумът е едно прекрасно училище...винаги има кой да ти помогне и да те научи...в момента бродирам гоблен с една нишка и опита ви с омекотителя, за който споделяте е много полезен за мен...опитах и се убедих, че наистина работи/както се казва в рекламата/...благодаря на девойката, която е споделила с нас това откритие...:blueflow: ...исках само да допълня, че като направих сравнение между ушитото с конец с омекотител и без такъв, разликата се вижда и с просто око...в полза на омекотителя разбира се...

leti_at
11.01.2009, 13:06
Голям майтап! :D При мен нищо не се измени :oops:
Шия с анхор в момента и гергеф и не се усуква конеца, а и те са си плътни по принцип и добре покриват, но пробвах 2 пъти с прокарване 4-6 пъти през "омекотена" кърпичка и не зная дали неусукването е от това или от гергефа :)

..... но ще го имам наум занапред, все някога ще послужи




...и аз забелязах,че с гергеф повече ускува конеца....Не съм пробвала още "омекотената кърпичка " с гергефа, за да видя как ще ставя...
Пробвах я само на големия гоблен ,който шия без гергеф-там резултата е смайващ...
Трябва и при гергефите да проработи...поне по-малко да се усуква конецът ...така си мисля...

vanina5860
11.01.2009, 14:11
Мили момичета, а аз не само прекарвам конеца с иглата през кърпичката, а я прегъна и леко притисна конеца и го прекарам между двата пласта на кърпата:DДори забелязах, че ако имам косъмче от котето - не остава по конеца и не се налепват други. Така че, методът е чудесен и срещу тези така досадни власинки от домашните ни зверчета:D:confused:

TDK
11.01.2009, 18:58
Чак сега намерих мъничко време да ушия един конец, за да пробвам!
Резултатът е превъзходен!
Въпреки, че шия само с ДМЦ и с тях нямам големи проблеми, резултатът е много добър!
БЛАГОДАРЯ!:kissyou:

pepa
12.01.2009, 13:46
Само не ми е ясно защо трябва да влажна кърпичка и защо после с омекотителя трябва да изсъхва, ама ще видим...
аз пробвах с носни кърпички и ми се разкъсаха.а на мокрите материята е друга. не трябва да се разпада иначе конеца става целия бял,аз специално си направих на мен и на всичките ми приятелки от едно пакечи мокри или миеши -както им викат кърпички за ръце

Mynki
12.01.2009, 17:22
Аз вчера пробвах и резултата е :thumbup:Шия с гергеф в момента и се бях отчаяла от постоянните възелчета.Единия ми цвят конци е сигулно на около 30 години,останали конци от баба ми.Стана като нов.
Който е измислил тази хитринка заслужава много:kissyou:

BIBETO
13.01.2009, 08:59
Браво на този, който го е измислил това с кърпичките:clap: Опитах веднага, след като прочетох темата - резултата е поразителен!!! Само дето не се шие само - казах му за всеки случай , но не би :D:D

iv4omad
13.01.2009, 18:57
Тази тема от няколко дена я следя и чета и вече зная...още довечера си правя такава салфетка с омекотител.
Не зная в мен ли е проблема ,но за първи път шия с Ариадна и така до сега не са ми се заплитали конците,а обичам да шия с конец,който е дълъг колкото са ми разперени ръцете,че и повече ,ако шия фон :D
Вярвам ,че този съвет ще ми е от полза и благодаря на човека ,който го е споделил :loveglasses::kissyou:

гарфийлд
13.01.2009, 19:19
а обичам да шия с конец,който е дълъг колкото са ми разперени ръцете,че и повече ,ако шия фон

Това е златно правило в бродерията.
Ако конецът е осезателно по-дълъг се разсуква и се получават власинки, защото се претрива многократно през нишките на плата.:yes::yes::yes:

ya-ya
14.01.2009, 10:25
Благодаря за прекрасната идея Oriane!Златна си!
Снощи пробвах и съм много доволна.Освен това забелязах,че краищата на конеца не се проскубват и не изтъняват както преди.Предполагам,че е свързано с намаленото триене на конеца,преминавайки през панамата.

letisiq
03.02.2009, 19:41
Още се чудя как съм могла да пропусна тази прекрасна тема :uhhhh: От две седмици шия един щампиран гоблен с 6 конеца и направо в чудо се видях то не беше оплитане не беше чудо Още сега ще си напоя една кърпичка щом при толкова от вас има ефект не може при мен да няма :idea: А относно това дали омекотителя би повлиял на конците...не мисля защото като си пера гоблените при плакнене винаги слагам омекотител...и аз не знам защо :D
П.П. А другарчето което има алергия към омекотителя....Защо не опиташ през кърпичка натъркана със сапун...някъде го прочетох в коментарите
:kissyou:

venipetgab
09.02.2009, 12:30
:clap: за споделената хитринка! Съчетано и с двойното вдяване е просто перфектно! Много лесно и бързо се шие.

Светла Петрова
09.02.2009, 12:33
Схрахотно е това с омекотителя.Благодаря :kissyou:

nihao
09.11.2009, 11:06
значи трябва да е суха кърпичката. аз чула недочула го направих с още мокра от омекотителя и не мога да кажа, че се получи като при вас. конеца ми стана един твърд, верно- не се заплиташе, но сякаш изтъня и не покриваше добре. сега ще пробвам със суха.
мерси за темата.

Topcho
10.11.2009, 22:04
Леле, този номер ако става... а изглежда става, съдейки по коментарите ви! :) Благодаря, че споделихте този трик! На мен сигурно половината конец ми отива на възелчета... имам чувството вече, че и нервите ми се връзват T___T Непременно ще опитам с омекотител!

cecunka
11.11.2009, 09:41
Реших да пробвам и си направих такава кърпичка, даже вече е изсъхнала и след малко влиза в действие:hehe:. :confused:Но се чудя в какво я съхранявате? В кутийка ли? Че тя доста силно мирише?

iveta_venkova
09.09.2010, 09:17
Аз вчера пробвах-наистина работи!!!И си я държа в кутийката с конците,дори им придава леек аромат... :)

dianka
10.09.2010, 10:49
днес прочетох тази темичка, която сега открих и още на обяд ще се снабдя с необходимите материали, за да си направя магичната кърпичка. да се надявам, че ще ми потръгне Лунната зима, която ме чака от около 15-тина години да я ушия. благодаря за идеята на дамата, вярвам, че ще се получи чудесно, но като опитам, ще съм твърдо убедена в това. :smokin: