PDA

Покажи пълната версия : Вкусотии от зелении



Венета Иванова
07.04.2007, 10:48
Здравейте.Бих искала тук да споделяме рецепти, направени от спанак, зелен лек и всякакви други зелении. защото нали все пак е пролет, а пролетта се "хващаме за зелено". Ето моето предложение - взето от списание "Кулинар" и изпробвано успешно в моята кухня. Страхотно на вкус, леко и диетично.

Руло от спанак
3 твърдо сварени яйца
3 сурови яйца
4 сварени и пасирани картофа
500 гр. спанак - изчистен и измит
1 суп. лъжица брашно
4-5 суп. лъжици разтопено масло
черен пипер
сол

Приготовяне: - Пасираните и сварени картофи се сместват със спанака. Към обърканата смес се прибавят суровите яйца, малко сол, черен пипер и брашното. Всичко се омесва добре.
Получената смес се разтила и върху нея, в единия й край се поставят целите сварени яйца. Рулото се завива и се поставя в тавичка - в моя случай - правоъгълна форма, която използвам за кексове. Отгоре се залива с разтопеното масло. Запича се в загрята фурна, докато добие златисто-кафяв цвят. Консумира се студено, в гарнитура с доматено пюре или кисело мляко.

Венета Иванова
12.04.2007, 10:09
Чеснови кюфтенца

Продукти:1 връзка пресен чесън
3 сварени картофа, пасирани с две лъжици прясно мляко
2 яйца
червен пипер
1-2 стръкчета магданоз
сол
сусам или галета


Приготвяне:
Пресният/измит, изчистен/ чесън се нарязва на ситно - аз лично нарязвам само зелената му част - листата, така не люти много, придава по-скоро пикантен вкус. Разбърквам с получената смес от картофите, добавям 1 яйце, нарязаният магданоз, червеният пипер,солта. Всичко се обърква добре и се изчаква няколко минути "да почине".
От сместа правя топчета колкото орех, потапям ги първо в яйце, после в сусам и ги запържвам в горещо олио, докато сусамът леко се зачерви - не е нужда да прегаря.
Забележка - ако нямате или не обичате сусам на негово място може да се използва галета.
А ако пък не искате да запържвате - приготвенете кюфтета може да ги запечете във фурната. Пак стават хубави.
Стават много пикантни и хрупкави. Поднасят се студени, заляти или само с кисело мляко или със сос, приготвен от кисело мляко, сиренце и майонеза. Много върявт като мезе към бира!Изборът е ваш!
/ще приложа снимка малко по-късно/

Marinera
12.04.2007, 11:30
Кюфтета от зелен лук

150-200 г зелен лук, 0,5 ч.л. сол, 1 яйце, 2 с.л. сметана (кисело мляко), 2-3 с.л. брашно, щипка сода

Зеленият лук се нарязва и се намачква със солта, докато пусне сок. Слагат се яйцето, сметаната, брашното и содата. Могат по желание да се прибавят запържени гъби, настъргано варено яйце, сирене, кашкавал, царевица и т.н. От сместа се взема с лъжица и се пуска в сгорещено олио. Пържи се от двете страни до зачервяване.


http://www.good-cook.ru/foto/vtoroe/142-1.jpg


Източник: http://www.good-cook.ru/

Аз съм правила тези кюфтета и стават много вкусни!

kamellia
12.04.2007, 11:59
Мн го обичам да ям лопошник и спаначник.
Вчера за първи път правих супа от коприва :)
Тази вечер или утре мисля да правя лопошник и ще покажа снимки:kissyou:

albenka30
12.04.2007, 19:13
moze li da obqsnish kakvo e loposhnik i spana4nik?

kamellia
12.04.2007, 19:43
moze li da obqsnish kakvo e loposhnik i spana4nik?

Албенка във Велико Търново на баницата със плънка от лопош казваме лопошник, а когато плънката е от спанак - спаначник:idea:
Като направя моя, ще Ви го покажа и ще кажа как го правя;)

kamellia
14.04.2007, 19:08
Ето го лопошника :amam: :amam: :amam:

Аз го правя витичък, така по ми харесва.
Навивам по две листа.
Плънката ми е от задушен лопош с лук и червен пипер.
Заливам вс кора и с малко разбити с мляко яйца, сиренце + 1 пак. ванилия.
Последната кора мажа мажа само с масло

katya
26.04.2007, 18:06
Тази баница може да се направи и с листа от захарно цвекло.останалите продукти са същите.Много е вкусна.

katya
26.04.2007, 18:12
Венета Иванова (http://www.goblenite.org/member.php?u=2148) чудна ти е рецептата за чеснови кюфтенца!

Венета Иванова
02.05.2007, 20:48
katya,радвам се, че ти се е харесала. Една-две седмици бях много заета и все нямах време, но се отново "запрятам ръкави" и започвам експериментите със зелениите.Смятам да направя салата с маринован пресен чесън и орехи, и супа от спанак с кнедли по чешки образец, и ще публикувам рецептите.:kissyou: :kissyou:

katya
03.05.2007, 19:32
непременно ще опитам и новите рецепти

atinqnka
04.05.2007, 22:21
Камелия, в Дряново на баницата със зелении /спанак или лапад(лопуш)/ и казваме щирник. Като че ли на спанака са казвали така някога.

Венета Иванова
05.05.2007, 18:59
Спанак с ориз

Продукти:
1 пакет замразен спанак или около 500 гр. суров
2 ч.ч. измит и изчистен бял ориз
2-3 стръка пресен лук
1-2 стръка пресен чесън
универсална подправка "Maggi"
1 суп. л. олио
1 суп. л. градински подправка "Maggi"
магданоз
Приготвяне:
Попареният, задушен и измит спанак се изцежда / замразеният само се размразява и също изцежда/, оризът, нарязаните на ситно лук и чесън се задушават на бавен огън. Прибавят се олиото, подправките, котлона леко са намаля и ястието се оставя да къкри още пет минути. Целта е оризът да не се свари напълно, а по-скоро да омекне. След това се дърпа от огъня, похлупва се с хавлиена кърпа, върху нея се поставя капакът от тенджерката и оставя да "почине" поне 30 минути. Така оризът не става разварен, а попива подправките, в същото време шупва много добре.
Поднася се топъл или студен / еднакво вкусен е и в двата варианта/ с зелена салата. Аз лично правя и бърз сос от кисело мляко и чесън.

kamellia
05.05.2007, 19:05
Камелия, в Дряново на баницата със зелении /спанак или лапад(лопуш)/ и казваме щирник. Като че ли на спанака са казвали така някога.


знам, аз знам:D
Имам баба в Дряново и поне 2 пъти в месеца съм и на гости;)

Венета Иванова
05.05.2007, 19:15
Бърза спаначена супа с кнедли

Продукти
250 гр. спанак
1 яйце
1-2 стръка пресен лук
макарони или фиде
1 ч.ч брашно
олио
универсална подправка

Приготвяне:
Спанакът се изчиства, попарва и изцежда. Нарязва се на ситно. Лукът също се нарязва на ситно. Спанакът и лука се задушават с олио и универсална подправка - "Маги" или "Вегета" - на вкус. Долива се вода на око / в смъсил слагате по-малко вода, ако обичате по-гъсти супи, повече вода - ако харесвате по-редки супи/. След като заври се прибавя фиде или макарони - аз лично слагам от макарони тип спирала около 10-15 броя.
Супата ври до увирането на макароните/фидето/. Разбива се едно яйце на пяна и се добавя към ястието, докато още е на котлона. Целта е то да стане на бели фитили. Така приготвена супата се сваля от котлона.
Брашното се омесва с малко водичка - да се получи меко тесто, от което се оформят топчета. В друг съд се завира вода и топчетата се потапят, докато не изплуват, т.е. докато не се сварят.
Ястието се сервира така - сипва се супата, точно преди поднасянето й в нея се слагат две-три кнедли.
По принцип в тестото могат да се сложат и най-различни подправки - магданоз, сух чесън, дори черен пипер - зависи от желанието.
Невероятно лека и вкусна супа. Съжалявам, че снимката стана с лошо качество и не може да си види добре резултата.

Венета Иванова
21.05.2007, 12:11
Картофено руло с тиквички

Продукти
2 сварени цели тиквички
2 опаковки картофено пюре или 0.500 гр. сварени и пасирани картофи
1 яйце
2 моркова, сварени и нарязани на тънки резенчета
сирене
3-4 л. брашно

Приготовление:
Картофеното пюре се приготвя по- гъсто. След като изстине към него се добавя яйцето, сол, брашното и се разбърква добре. Сварените цели тиквички се издълбават и се пълнят със сиренето и морковите внимателно, за да не се накъсат. В кексова продълговата форма се поставя половината картофена смес, отгоре се поставят пълнените тиквички, а най-отгоре останалата картофена смес. Пече се около 30 минути, докато се получи кафява коричка върху рулото. По желание може да се наръси с кашкавал и да се запече допълнително.
Заб: Ако се използват картофи, то трябва да са пасирани и по същият начин се смесват с яйце и т.н. Тогава обаче не се слага брашно- пасираните картофи са по-стегнати от картофеното пюре.