PDA

Покажи пълната версия : Моля за рецепта



vanilla
24.04.2007, 14:26
Здравствуйте, девочки!
Хотела попросить,может кто знает рецепт айрана!
Были с мужем летом в Созополе, так понравился этот напиток!
Если у кого есть, напишите пожалуйста!
Извините, что не на болгарском языке- я его только учу!:)

Nelia
24.04.2007, 14:37
:hello: vanilla Първото и най-важно за айряна трябва да е доброто мляко!!! Взима се кофичка кисело мляко и разбива енергично, докато още не е отворено. Колкото по-дълго, толкова по-добре! После се изсипва в съд и се добавя вода в съотношение 1:1 или според вкуса.Добавя се малко сол.Разбира се охладен е най-добре и това е...:)

vanilla
24.04.2007, 15:24
Nelia , :) Благодаря :) если правильно произношу :)

Nelia
24.04.2007, 16:24
:clap: Правильно!:)

naiema
24.04.2007, 18:05
http://dzver.com/strange/dano-ne.jpgТози айрян на Данон е страхотен!Може да си го купувате готов.Ако не давай смело с рецептата на Нели!

Djemma
24.04.2007, 19:52
Привет vanilla, добро пожаловать. Надеюсь все понятно для тебя, если что-то не понятно в форуме- обращайся, помогу с переводом. Где живешь - в Болгарии или нет ?

vanilla
25.04.2007, 15:26
naiema , именно такой мне и понравился, но только у нас в Украине такой не продается!!!Вот поэтому и спрашиваю рецепт!

Djemma ,привет! Я к сожалению не очень хорошо понимаю язык.. многие слова конечно схожи,спасибо за предложение помощи, я обязательно обращусь!Я как я уже сказала живу на Украине, но приезжаю в Созополь отдыхать, мне очень нравится страна,кухня менталитет!Поэтому хочу узнать много нового о Болгарии :)

Djemma
25.04.2007, 21:07
Понятно. Ну тогда обращайся если надо. А где именно живешь ? У меня родычи живут в Донецке и в Мариуполе.

vanilla
26.04.2007, 09:45
Я живу в Днепропетровске :)

katya
26.04.2007, 16:28
Това е най-сладкият въпрос за рецепта-айран.страшно ме развесели.

:D Смея се, но не се присмивам.Моля да не се обиди vanilla.

vanilla
26.04.2007, 17:02
Я не обижаюсь :) А что так развеселило ? :)

katya
26.04.2007, 17:47
Ваш вопрос развеселил мне, но вы из Украйна, и вам разрешено задавать такие вопросы.

Valja
27.04.2007, 13:01
Vanilla, а в Украйне есть "кисело молоко"? Я думаю, что кроме в Болгарии и уже несколько места в мире, нет такое.

alys
27.04.2007, 15:17
В Русия има кефир, но съм пила само като малка и не мога да направя връзката дали е много различно от киселото мляко.
Джемма, можем да научим Ванилла да си прави кисело мляко, а като си отива у дома, може да си пренесе мъничко кисело мляко за подкваса и да си прави. Имам познати, които така са си правили кисело мляко в Либия, докато са били на работа, като задача номер едно е била да не забравят да си оставят подкваса.

Marinera
27.04.2007, 16:30
Аз знам за кефира също, но знам и че имат ЙОГУРТ (международната дума за кисело мляко), дали е баш като нашето, не знам.

vanilla
27.04.2007, 17:08
В Украине есть кисляк(по русски простокваша), это домашнее прокисшее молоко :)Это не совсем кефир.

Djemma
27.04.2007, 22:18
Ами кисело мляко си е йогурт, да. Или поне най-близкото до него. Кефирът има друга технология и друга закваска, но последният който пих в Киев- никак не се отличаваше от киселото ни мляко. Останах разочарована дори, толкова бях зажадняла за кефир,я той се оказа като киселото мляко.

Простокваша все равно не то, что кислое молоко. И кефир по технологии не то, но по вкусу в Киеве оказался как раз очень даже похож на наше кислое молоко. А вот йогурт ближе, но тоже зависит какой и где его купишь. Иногда он не такой кислый по вкусу. Если снова приедешь в Болгарию, купи баночку кислово молока, а дальше научим как делать дома, главное закваску сохранить. Но и у нас не все подходят- некоторе с крахмалом, въобще закваски там мало, химичат все гады.

Marinera
28.04.2007, 21:08
И на мен напоследък не ми харесват киселите млека, за Данон въобще нямам думи (не става за закваска въобще, така че правете си извода), и повечето други също за мен имат доста неприятен вкус. Наскоро открих едно Аида - на някаква хасковска фирма - то ми хареса на вкус и ми изглежда натурално.

rebostobg
29.04.2007, 13:02
Дано не прозвучи като реклама за производителя, но от всичките наши кисели млека най-много ми харесва Кутела! Повечето от киселите ни млека нямат нужда да се разреждат 1:1, за да станат на айрян.Нали наш е патента на бактерията,трябва и качеството на киселите ни млека да е на висота!

ruse
29.04.2007, 18:35
Аз използвам " Култура", много ми харесва, но все се чудя каква е технологията. Някой да има информация?

katya
30.04.2007, 11:02
Дори и да си вземе подкваса нищо няма да стане .Млечно-киселата бактерия живее само тук.

Nadya
02.05.2007, 13:19
Катя, вярно е, че млечнокиселата бактерия се развива най добре тук, но е възможно да се изнася - забележи - изпращаме в Япония за да правят кисело мляко по наш патент. Просто след около 3 месеца се изражда и не може да подквасва повече. Ще трябва да си вземе нова кофичка с мляко за подкваса.

Valja
02.05.2007, 15:02
Една моя приятелка преди години е живяла доста време в Мозамбик и там е имало кисело мляко - същото, като нашето. А в съседните африкански страни - не.

ivelina70
30.01.2009, 13:05
Търся рецептата за петифури ''дейзи'' ако някой я знае нека я сподели.Това са купешки сладки не се пекат имат какао,пудра захар,масло и още неща който не знам.Много ги харесваме.Благодаря.