PDA

Покажи пълната версия : С каква рецепта да изненадам Мама



loli_adi
22.05.2007, 16:41
Здравейте искам да ви помоля да ми подскажете с нещо...Какво да сготвя на мама понеже искам да я изненадам?Ще съм ви благодарна ако ми подскажете защото все пак аз съм само на 12 и вече имам интерес към готварството

alys
22.05.2007, 20:55
Лоли, а какво ти се готви - десерт или основно ястие? Много неща можеш да сготвиш, стига да искаш. Аз почнах да се занимавам с десерти на твоите години, но не бързах да се уча да готвя. Е, варях си спагети, пържех си картофи и кюфтета, готвех боб, но това супи и други подобни почнах, когато се омъжих. И сега не обичам да готвя супа - не им разбирам кой-знае колко (подправките имам предвид).

Marinera
23.05.2007, 13:06
Първото, което се сещам като за твоята възраст, е "филийка с дупка" или "американска закуска", както я знам аз. Не знам дали във форума вече я имаше тази рецепта (макар че рецепта е силно казано :)).

Отрязваш си една по-дебела филия, с малка чашка изрязваш в средата й дупка. Загряваш си олио и я слагаш да се пържи. Счупваш едно яйце и внимателно го слагаш върху филийката така, че жълтъкът да попадне в дупката. Като се изпържи от едната страна, пак внимателно - с някаква шпатула - обръщаш филийката и от другата страна. Като се изпържи, я изваждаш от тигана, посоляваш, може да сложиш червен пипер. А оригиналната ми рецепта беше отгоре да се наредят тънки парченца луканка или салам. :idea:
Добър апетит!

loli_adi
23.05.2007, 15:01
Благодаря за рецептата Marinera ще я пробвам ,а иначе аз искам да сготвя основно ясние а може и десерт понеже вече съм започнала да готвя малко по-сериозно но просто искам да е нещо ново нещо по-различно от тава което правя ( филии, яйца и такива) :)

alys
23.05.2007, 16:47
Лоли, ако разгледаш форума, ще намериш много рецепти, както и ако в Гугъл си напишеш някое ядене, което обичаш, ще намериш отново информация. Все пак, за да не те разочаровам, ще ти напиша как готвя мусака. Не правя заливка, защото не я обичат в къщи.
Обелваш около 1 кг картофи (за тричленно семейство), като пускаш обелените картофи във вода, за да не почерняват (поне аз така правя). После ги измиваш хубаво и ги нарязваш на парчета.
В тиган с малко олио (да облива дъното) запържваш лук 1-2 глави, кайма 250-300 г, настърган морков, черен и червен пипер, магнадоз, чубрица (може и без тях или само с някое от тях), посоляваш малко и в една тавичка изсипваш всичко това заедно с картофите. Ако обичате домати в ядене, можеш да рендосаш и 1-2 домата, можеш да нарежеш 1-2 чушки. Заливаш с вряла вода така, че водата да остане малко под картофите, т.е. да не ги залива напълно. Опитваш на сол и добавяш, ако е безсолно. Слагаш тавата в загрята фурната и печеш на около 150 градуса (моята фурна е стара и не ползвам големи градуси). Ако печката ви е нова, не съм сигурна коя температура е подходяща. Засичаш около 45 минути и поглеждаш после как са картофите. Ако са се сготвили, изключваш и оставяш да постои там тавата. Ако все пак решиш да правиш заливка, можеш да импровизираш с 2-3 яйца + прясно или кисело мляко (количеството да е толкова, че да можеш да залееш мусаката. След това връщаш тавата във фурната, така че да се запече заливката. Чела съм, че се прави сос Бешамел и се залива още преди печене, но както писах, не се занимавам със заливки (почти).

blue_bouble
23.05.2007, 20:07
Аз напоследък правя нещо лесно и вкусно:

Гювечета с пържени картофи

Изпържваш картофи и ги разпределяш във всяко едно гювече.Отгоре нарязваш на много тънко луканка или сушеница.Отгоре слагаш топено сирене и настъргваш с кашкавал.Запичаш за 3-4 мин. в микровълновата и ястието ти е готово.
Не само е вкусно ,но и засища.

loli_adi
01.06.2007, 20:40
mersi za ideite :)

ming
02.06.2007, 18:04
Edna rezepta i ot men :
"Gnezdo"
Prigotvia6 si kaima kato za kufteta. Razpredelia6 kaimata vav vsiako guve4e kato v sredata pravi6 malka dupka kolkoto za 1 iaize. 4ukva6 po 1 iaize i otgore slaga6 nastargan ka6kaval. Zapi4a6 vav furnata. Stava mnogo vkusno :)