PDA

Покажи пълната версия : Да се научим да плетем сами !!!



Скарлет
26.10.2005, 20:57
Дано това сайтче,което открих е от полза на някого.На руски е,но има много хубави и ясни рисунки.Успех!!! :) :lady:
http://www.niv.ru/biblio/biblio.pl?id=008

Leti
15.11.2005, 09:37
И тук има какво да се прочете и да се види :yes:
http://club-rukodelie.com/spitz.html
Жалко, че няма нищо в нета за начинаещи на български :?

Lyubka
15.11.2005, 10:33
Всеки си има баба, от която да се научи :D .
Мен баба ме научи да плета още като бях 6-годишна. :wink:

Leti
24.11.2005, 17:29
Линка с нагледния урок днес не е активен :(
Махам го :!:

s.wasi
26.03.2006, 21:28
Здравейте, търся си модел за покривка на една кука за елипсовидна маса

katya
04.05.2006, 23:52
КОЙТО СИ НЯМА БАБА КОЙ ЩЕ ГО УЧИ? ДОБРЕ Е ДА СЕ НАПРАВИ НЕЩО ЗА ТИЯ ,КОИТО НЕ МОГАТ ДА ПЛЕТАТ КАКТО НА 1 ТАКА И НА 2 КУКИ.

alys
25.12.2006, 11:57
Сайтовете, които сте дали, момичета, са много полезни!:kissyou: Точно съм на вълна плетене, нищо че са празници. Ако не сега, кога човек да се поогледа за нещо ново.

maleks
25.12.2006, 13:39
Мен ме научи да плета Свекърва ми.Засега се справям с несложни плетки.Само че, когато започна да ме учи да плета на една кука нещо не се получи.В крайна сметка имах мускулна треска на пръстите и една седмица стоях като каратист в атака.

sineokata
25.12.2006, 23:00
На 1 кука ме е учила баба,но гоблен ми показа продавачката в магазина и една приятелка ме научи да е чист отзад, а не като китеник да висят конци че срамотаааа.
Всичко иска да имаш голямо желание и намираш начин да се научиш.А на две куки плета,но под надзор и ми е трудно така и бримки не мога да правя.Така,че ако има някакво помагало бих се зарадвала много.

mirawuchu
08.04.2007, 17:38
ето Ви нещо от една стара книга за тези който искат да се учат:-|

yonka
01.06.2007, 18:48
:idea: Както много от вас знаят сп."Галерия Бродерия" в няколко поредни броя публикува курс за начинаещи по плетене на една кука .Реших да сканирам това,което са публикували може да e полезно на някой.Качих го тук http://dump.ru/files/2/236976515/

sweety
04.07.2007, 23:36
Ами да си призная досега не съм изпитвала сериозен интерес към плетенето, но реших да опитам и си взех една книга от библиотеката, казва се " Плетене for dummies" - препоръчвам я на всички :lady: Изобщо тази поредица книги за мен винаги ще си останат най-добрите когато става въпрос за обяснения, написани са много ясно и хубаво ( за това подсказва и заглавието на книгата отчасти :) ) и за идеални за абсолютно невежи... като мен :D Надявам се скоро да имам време и да започна да плета или поне да се опитам, да стискате палци ей :)

Valja
28.11.2007, 17:30
В описанията за плетените модели обикновено дават едни схеми, при които всеки вид бримки /например: лицева, опакова и т.н./ е обозначен с различни знаци. Някой може ли да даде описание на тези знаци? И дали винаги се използват едни и същи знаци или всеки, който дава модели, си слага негови? Защото попаднах на едни руски модели, сканирани са схемите от списанията, но никъде няма описание на знаците.

animare
11.01.2011, 00:34
Здравейте на всички и за много години.
Аз искам да попитам някой от вас случайно попадал ли е на една книга от 20 страници в pdf формат за плетене на една кука. Там има обеснено всеки знак от схемата какво означава нисък висок пълнеж и т.н. и как се прави и какво представлява аз я имах, но за съжаление без да искам я изтрих. По спомени тази книга беше на coats или нещо от сорта, ако някой може да ми я прати или пак има друга подобна ще съм му много благодарна. Защото аз също съм самоука и за съжаление свекърва ми няма нерви да се занимава с мен да ми обеснява за плетене :(. е-майла ми е: seriozno_momi4e@abv.bg

радея
17.01.2011, 13:22
http://www.coatsbulgaria.bg/Coats/Templates/EditedTemplates/Products%20-%20News%20and%20EventsV2.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID={0FB08337-884F-4CBD-878D-DC4BB1289C0A}&NRORIGINALURL=%2fCrochet%2fHowtos%2fCrochet%2bHow-Tos.htm&NRCACHEHINT=Guest - тук има нещо такова, но на мен не ми се зарежда.
Започнах книгата "Плетене for dummies" и вече плета, а съм на 20-та страница, ще видим по-нататък как е, но за сега съм доволна.

animare
17.01.2011, 21:30
Да именно за тази книга говорех и аз но и на мен същщо не ми зарежда, успях да я намеря но е на английски и ми е малко трудно там. Иначе доколкото книгата "Плетене for dummies" аз също си я купих но чесно казано още не съм почнала да пробвам по нея... и пак имам чувството че повече си ме влече на 1 кука :)))
Иначе аз видях в един чужд сайт книгите на Dummies и там имаше оше поне 3 4 книги и то и на една кука и много интересни но мисля че още не са преведени на български. Писах писмо на издателите с молба за превод на тези книги дано скоро да стане :), защото наистина са много хубави и полезни за самоуките :)
Хайде успех с плетките и Радея като изплетеш нещо от книгата да го покажеш та да може и ние да се вдъхновим :))

animare
23.01.2011, 20:22
Радея искам да те попитам нещо за книгата "Плетене for Dummies". Аз започнах моделите по книгата и вече мога да се похваля че стигнах до 49 страница, но оттам вече почва да става трудно става дума за "Двойна кошничарска плетка" на 2 ред е забравена звездичката и аз си я сложих сама горе долу по моите изчисления, но на 4 ред от схемата нещо не ми излизат бримките въртях суках какво ли не правих и не иска и не иска да ми излезе точен брой. Също така и на следващата плетка "Вълнообразна плетка" пак на 4 ред същия проблем пак не излизат бримките а на останлите няма проблем. Много ще съм ти благодарна като стигнеш дотам да ми кажеш как си направила модела, защото за съжаление в моето село много плетат, но изобщо не знаят да разчитат схеми и няма кой да ми помогне. Благодаря предварително.

радея
25.01.2011, 16:00
Еха, много си напред! Аз малко забатачих нещата и скоро едва ли ще стигна до там, но ако открия решение ще пиша непременно.
Купувала съм си и други книги от поредицата for dummies и ми е направило впечатление, че имат доста грешки в текстовете. Имам предвид граматически, пунктуационни... в "Психология for dummies" почти няма страница, в която да няма поне една грешка, та да очакваме недогледани неща тук и там. :(

animare
25.01.2011, 23:22
Оххх то да очакваме, но нали уж за начинаещи.... пак такива като мен където не разбират пък и плюс това все пак пишат схеми то това си е доста прецизна работа не е да пишеш детски приказки, и като има грешка сам да си съчиниш по нататък. И с дни седя и се мача... на тези две плетки и накрая ще ги зарежа усещам

Elfinis
14.06.2011, 22:56
animare ето линкче за плетене на 1 кука от поредицата for dummies http://www.book.store.bg/p51595/pletene-na-edna-kuka-for-dummies-karen-manti-siuzan-brityn.html

радея
11.07.2011, 10:52
Здравейте, с книгата за плетенето не стигнах далеч - до 39. страница. До сега направих един шал само с лице-опако, като го започнах с жартиерната плетка да видя как е. И преди няколко дни майка ми беше на гости и й показах какво правя. Каза, че лицевата ми страна изглежда странна, не е така гладка, както трябва, а при опаковата през 1-2 реда имам като лицев ред между тях, без да съм правила такъв. Не знам как да го обясня, просто не изглежда правилно. Аз й показах как го плета и тя ми показа грешката.
Значи, според книгата когато плета лицево, премятам преждата отляво надясно на ДР, а когато плета опаково - отдясно наляво на ДР. Започнах при лицево да я премятам обратно - отдясно наляво, а опаковото си го оставих така и ми се получи - така плетката е съвсем равномерна, гладка и изчистена. Майка ми беше казала, че в единия от двата случая премятам обратно и за това така се получава, но после като сравних в книгата - то така е написано. Вие по книгата ли го правите и как ви излиза?

tsvety
11.07.2011, 13:17
В различните държави плетат различно, а и има огромно значение, дали конецът е зад врата (както тук се плете) или се държи от другата страна на плетката (както гледаме по филмите). С една дума - по книга няма голвм смисъл, при днешното състояние и достъпност на информацията - най-лесно е с youtube.
Например- как се почва http://www.youtube.com/results?search_query=knit+&aq=f

или тук - видове плетки http://www.youtube.com/watch?v=Saw2bXHqVK4&feature=fvwrel

Пишем, knit, knitting, knitted и т.н. Сигурна съм, че има и руски видео сайтове, а има и DVD-та с филми, които се теглят от торентите. Според мен по-лесно се гледа. Аз така научих туниската плетка и съм МНОГО доволна, а преди не бях и чувала за нея.

ebn
11.07.2011, 23:43
И каква е туниската плетка?