PDA

Покажи пълната версия : За суеверията, гоблените и историите свързани с тях



Natalka
31.10.2005, 17:41
:hello: Със сигурност доста от нас са чували или чели интересни неща свързани с гоблените и гобленарството.И със сигурност има такива, които с удоволствие биха прочели това, което знаем.
Предлагам ви тук да е мястото, на което да споделим интересни,суеверни или просто любопитни истории свързани с нашето хоби - гоблените! :lady:


Ако администраторите или модераторите решат, че тук не е мястото на тази тема, моля да ме извинят и да я преместят! :idea:

darri
01.11.2005, 13:20
Прочетох мненията във другата тема /не и казвам името, че и то предизвика бурни спорове/ и повода за създаването на тази тема и реших да споделя моето мнение.Там за пръв път видях снимка на гоблена Ифигения.Наистина е много омагьосващ.Много е хубав и в същото време някак ме полазват тръпки като го гледам.Но сигурно е от коментарите за него.Преди да вляза във форума бях чувала само за "Коне на водопой", че носели щастие на дома.
Но пък ето този гоблен по- долу лично на мен ми е много мрачен и не бих го ушила.Дори преди мислех, че това е Ифигения защото темата май е подобна и няма да се учудя ако и той носи нещастие

lili
01.11.2005, 13:43
Може би е свързано с това което знаеш за гоблена. На мен лично този по-горе много ми харесва и с удоволствие бих до ушила ако намеря схема. Ако ушиеш нещо с много любов и желание невярвам после то да носи нещастие.

Araxna
01.11.2005, 13:58
Това е Миранда от Шекспировата "Буря", която гледа как кораба се разбива в скалите, картина на Уотърхаус, любим за мен художник, едва ли носи нещастие, защото на нея корабокрушението и носи щастие. А и това е модел на Голдънкит, едва ли някой у нас го е работил за да каже носи ли нещастие или не.:cool:
http://www.goldenkite.com/gkproducts/detail/807.htm
Ех че съм умна беее :smokin: :)

darri
01.11.2005, 14:47
Вярно е че си умна :yes: Не ги знаех тези неща.

murr
07.11.2005, 17:05
Ако се чудите, дали то зи гоблен носи нещастие или щастие, ще мога да ви отговоря след 2-3 месеца когато се заема по-сериозно с него. Засега е в самото начало, но аз не съм чак толкова суеверна. :lady:
Искам да ви попитам за нещо друго. Преди време ми казаха, че не е хубаво икона да се шие изцяло. Трябвало да се оставят един-два бода, т.е. да е незавършен. Има ли нещо такова или е било само измислица?

keissi
08.11.2005, 10:18
:? Като се разговорихте за поверия и суеверия и аз имам един въпрос, на който се надявам да ми отговорят опитните гобленари и гобленарки.Предполагам че в почти всеки дом има член от семейството кръстен на името на светец.В моето имам двама - съпруга е Иван, а малкия ми син - Георги, та въпроса ми е ,има ли някакво поверие за това, коя икона на светец трябва да ушия? И въобще има ли някакво неписано ''правило'' по този въпрос? И също така, коя икона от всичките с Богородица е хубаво човек да ушие/ те всички са хубави/, но нали говорим за поверия и суеверия.......

Natalka
08.11.2005, 10:50
:hello: Strais По въпроса с иконите може би е най- добре да се посъветваш със свещеник.Той най-добре може да ти обясни коя Богородица би била подходяща за теб.По принцип Богородицата е пазителка на дома, така че според мен, която и да сложиш/ разбира се хубаво е да се освети в църква/ щом ти харесва как изглежда- ще ти носи радост!
По подобен начин стои и въпроса със светците.Аз лично освен Богородица имам икона на Св. Мина,за когото казват, че е пазител и покровител на семейството.
Дано съм ти била полезна!!! :lady:

Lyubka
08.11.2005, 11:04
Свети Киприан пази от магии и уроки, но не съм го виждала на гоблен.

Anonymous
08.11.2005, 11:35
Интересна тема . Аз смятам, че у дома си всеки трябва да има икона на светец покровител и защитик на семейството. Затова избродирах Троянската Света Богородица Триеручица/на фирма Солария/, свещенникът я освети на 15 август, когато е църковният празник.
Аз имам две дъщери с имена Христина и Йоана и ми се иска да ушия иконите на Благославящият Христос/ на Солария/ и Св.Иван Рилски Чудотволец /на Българси гоблен/.

darri
08.11.2005, 12:38
И пред мен стои същия въпрос.Моето момченце се казва Петър и все ми се ще да му ушия иконата на Св.св. Петър и Павел.Харесах си един модел на Гинокардия, а също и на Български гоблен.И тъй като синчето ми е кръстено в манастира Св.св Петър и Павел на Петровден ми се иска и иконата да осветя там.Но се чудя къде ли е най-подходящото място за нея след това :? А що се отнася до иконата на Св. Мина /и него съм решила да шия/знам, че е пазител на семейството и се поставя в ляво от входа на църквата.Това дали важи и за дома :?: А могат ли да се закачат неосветени икони :?:

Valja
08.11.2005, 12:48
Относно иконите, по-специално за Дева с младенец съм чувала, че имало значение с коя ръка Девата държи младенеца - лява или дясна. Едната била по католическия канон, а другата - по православния, но съм забравила коя ръка по кой канон е.

Natalka
08.11.2005, 12:52
Всеки сам решава дали да освети иконата или не.Аз съм осветила всеки един от гоблените си,както и иконите, които имам.Дори Възкресението стоя в църквата през цялата седмица преди Великден.Но съм го направила,защото така го чувствам, а не защото някой ми е казал нещо.
Така че, ако искаш да ушиеш или да осветиш някоя икона - просто го направи.От свещеник знам, че когато не е осветена иконата е просто картина като всички други. :idea:

НИЯ НИК
04.03.2006, 12:01
Тази тема е много интересна за мен.До сега бях чувала,че "Недопитата чаша" на Вилер носел нещастие.Не съм го проверила дали е така.Но ще ви споделя нещо,което се случи лично на мен.Когато прочетох наскоро в един от форумите по тази тема,че Мадоната на Морильо бил за дете бях блокирала 5 минути.Този гоблен ме грабна от пръв поглед и понеже бях решила да си правя колекция от мадони веднага си го купих изапочнах да го шия като през цялото време си мечтаех за едно внуче гледайки бебето от снимката.А Дъщеря ми,която е женена от 10 години се беше отдала на кариерата си и въпросът за дете оставаше на заден план.Случайно или не,но в деня,в който завърших този гоблен се обади дъщеря ми / която е омъжена и живее в Холандия/ и ми каза,че ще ставам БАБА.Може да е само мит, но на мен този гоблен ми донесе щастие,и сега се радвам на 4 годишният Явор Норбърт,който поразително прилича на детето от гоблена.

НИЯ НИК
04.03.2006, 12:19
Продължавам със същата тема.Става въпрос за гоблена на СВЕТИ МИНА, който вече смятаме за покровител на нашето семейство. Може да звучи смешно и наивно за някои, но не е имало случай да съм се помолила на този светец и да не е изпълнена молбата ми.НЕ знам дали правилно се изразих.Разбира се става въпрос за по-сериозни житейски проблеми,а не за нещо ежедневно и незначително.Сега съм решила да ушия и даря на църквата гоблен със Свети Мина и имам снимка,която до сега не съм виждала на гоблен.Разбира се мога да ушия същия,който имам -на кон,но тои е доста разпространен, а на мен ми се иска да е нещо по-различно и оригинално.Може ли някой да ми помогне за това ,разбира се не безвъзмездно?

bosuzi
04.03.2006, 14:32
Аз съм чувала, че който шие гоблени задължително трябва да ушие едни слънчогледи, едни коне и една Богородица. Нямам само коне. Сега шия Холандската ферма. След това планирам едни коне, които Миро ми изпрати.

Lady_11
04.03.2006, 19:07
А какво представлява Мадоната на Морильо ? Не мога да се сетя... :(

Nellyyyy
04.03.2006, 21:07
Това е Мадоната на Мурильо

Katerina
01.06.2006, 22:06
:hello:
НИЯНИК,имам схема на Св.Мина от старо списание.Представлява портрет на Св.
Мина.За мен е удоволствие да ти помогна.Това, което ми пречи е че нямам техника все още. :twisted:
Ако желаеш да ти изпратя по пощата пиши наЛС. :yes:
мейл:viktor.ilievski@abv.bg

Katerina
01.06.2006, 22:13
:hello:
За ушитите икони зная, че трябва да се осветят в църква ,за да имат силата на икона.Инак това са само картини.Освен това трябва да се поставят на източна
стена за православни християни. :yes:

vania.kaimska
01.06.2006, 22:18
:? :?
Ами ако източната ми стена е заета,както е всъщност и съм поставила две икони на друга стена :?: Грешно ли е,и ако е грешно трябва да им търся друга стена :?: :!:

Lina
13.06.2006, 13:54
Относно източните стени - аз пък съмувала, че трябва иконата да е с гръб към изток . А за поверията в гоблените съм чувала за двата гоблена "Сиси" и "Джули", че трябва задължително да са ушити и двата и тогава да се закачат на стена. Относно "Ефигения" съм чувала, че не трябва да се завършва изцяло - да се оставят два, три бода неушити и да се постави между два морси пейзажа и по-конкретно "Щастливато завръщане" и "Голямата фрегата". и аз съм чувала, че "Коне на вадопой4 носи щастие в дома.

sweety
14.06.2006, 00:50
Можеш ли да ми покажеш коя "Джули" имаш предвид по-точно?! :?

zveti
14.06.2006, 13:53
Имам Ифигенията ушита /не докрай, защото не ми стигнаха конците :twisted: , но и заради поверието/ Страшно ми харесва този гоблен, може би нямам друг толкова любим. Мисля си, обаче, че така и няма да си го закача на стената :?
Иначе за иконите- за да имат някаква сила трябва да са осветени и да са закачени така, че когато заставаш с лице пред тях да гледаш /човека/ на изток. Има се предвид, че молитвите се отправят с взор на изток, а тъй като човек се моли обикновено пред икона, иконостас и т.н, затова и източната стена се използва за икони. /Прозвуча почти професионално, нали [:] /

sLaV
16.06.2006, 09:38
Една "колежка" тук от форума ме попита дали този гоблен наричат Чудотворната икона? Мисля че да, но не съм сигурна :? Но така се подсетих да ви кажа, че имам този гоблен ушит и откакто съм го ушила са се случили само хубави неща на моето семейство! След като го завърших, разбрах, че съм бременна с второто ми дете и това е най-хубавото,което ми се е случило, родих си детето живо и здраво, макар че имах проблеми. Но всичко мина добре-имам си една дъщеря на почти 14г. и един малчуган на 1г. и 6мес., да са ми живи и здрави! Мисля че тази икона закриля семейството ни и ни помага в трудни моменти!
Тази икона я носеха тук в България преди 5-6 години и даже я бяха разпространили из вестниците "Труд" и "24 часа". Аз тогава си я купих с вестника и си я закачих на стената, но се зарекох, че ще я ушия и го направих :!:
Мисля че всеки си има "своята икона" вкъщи, независимо на кой светец е! Ако човек почуства, че нещо трябва да го ушие, просто да го направи :!: Така зарежда гоблена с много положителна емоция :!:
Ето и снимката на гоблена, имам и схемата, ако някой се интересува да пише!

jivka
21.06.2006, 00:57
Незнаех, че има разни поверия и суеверия при ушиването на гоблени, а вероятно и при подаряването им. Много ми се иска за сватбата на дъщеря ми да подарая на младото семейство гоблен Казансата Богородица, който да бъде и една малка изненада защото за другия подарък се знае.Но дали това е подходящ подарък за сватба или да се откажа. Трябва ли да оставя 2-3 бода неизбродирани и има ли значение в коя част да бъдат.До сега не съм оставяла такива бодове неизбродирани. Значи ли че трябва да разшия някой и друг бод? Ще ви бъда много благодарна ако някой се отзове и напише своето мнение. Бъдете здрави!

Lyubka
21.06.2006, 11:31
jivka, ти нещо не си разбрала. Само Ифигения не трябва да си довършва. А ако искаш гоблена ти да има силата на икона, а не да е просто картина, трябва след като го рамкираш да го занесеш в някоя църква да го осветят.

Rosssi
21.06.2006, 15:03
Доколкото знам, не този който подарява иконата, а този който я получава трябва да я занесе в църквата, за да бъде осветена. По аналогия би трябвало така да бъде и за гоблените - икони :? , как мислите? До сега не съм шила икона, но в скоро време имам желание да избродирам Свети Георги. :yes:

Lyubka
21.06.2006, 15:08
Може и така да е. Не съм веща по тези въпроси.

Mary Ch.
21.06.2006, 17:32
Аз съм ушила "Йерусалимската света Богородица" и "Свети Иван Рилски". "Свети Иван Рилски" съм го взела защото той е покровител на миньорите, а моя мъж е миньор. Също така съм си купила и "Свети Антоний", защото мъжкото се казва Аннтон. Тези три гоблена гоблена изчерпват мястото на източните стени. Почти приключвам с "Исус сред децата", но не знам той икона ли се води или просто пейзаж с религиозен сюжет. Вие как мислите?

vania.kaimska
21.06.2006, 20:47
:? Според мен е гоблен с религиозен сюжет.Не съм чувала за икона с това име.

Mary Ch.
22.06.2006, 00:21
Ето това е, но и аз мисля, че не е икона.

merilinm
12.12.2007, 12:39
Ето това е, но и аз мисля, че не е икона.

това според мене е Исус с децата. аз го разбирам поне като гоблен с религиозен сюжет - ако изобщо може да се прави разлика между това и "икона" . все пак иконите не са само "портрети " на светци.
по - горе прочетох, че икона е добре да се остави недовършена с няколко бода. ако е вярно, че така трябва , ми е много полезно, защото :( за един няма де ми стигне панамата - поставянето в рамке ще е невъзможно, а аз много искам да си го имам на стената ...... ще е чудесно :)

kameia
13.12.2007, 13:38
и аз като sLaV имам ушита "Йеросалимската Света Богородица"и съм се убедила,че тя пази нашето семейство:!: поставена ми е в най-югоизточния ъгъл на жилището ни.уших я,защото съпругът ми имаше здравословни проблеми и ми казаха,че него го пази ''Триручицата",но тогава не можах да я намеря,а може би така е трябвало да стане:confused: не мога да го обясня,но чувството е прекрасно,дори само като мисля за нея.може би трябва да се шие такава икона,която кара нещо в теб да трепне,но това е само мое мнение.а за "Исус сред децата''-това е гоблен с библейски сюжет,но не икона.

noar
17.12.2007, 18:00
Когато започнах да шия гоблени,жената която ме учеше ми каза,че всяка гобленарка си оставя по няколко неушити бодове от гоблена,за да може да си го разпознае ако и го откраднат и намерят - евентуално!:idea:
И аз ,нали съм послушна ученичка ,правя така!
:)

jumper
25.12.2007, 21:04
и моите гоблени са с изпуснати бодове :oops:

jipkata
26.12.2007, 13:05
Аз не съм оставяла недошит бод в моята икона защото незнаех за такива поверия. Надявам се да съм пропуснала някой. А вие от от къде започвате да ги шиете? Чула съм, че трябвало да е от лицето. Аз моята "Казанска богородица" я започнах от първото квадратче. Грешка ли е според вас?:confused:

vanilin
26.12.2007, 14:58
Смятам, че не е грешка. Аз също започвам от първото квадратче и ушивам всичко което е 1:4, а детайлите/лицето, ръцете/ са последни.

lari
26.12.2007, 16:15
И при мен сигурно има изпуснати бодове, но са наистина пропуснати без да ги видя.Чувала съм за това нарочно да се оставят, но не разбирам смисъла.А всички икони съм шила като другите си гоблени-започвам от горно дясно квадратче и карам надолу. Всеки шие както му е удобно.Успех!:kissyou:

jipkata
27.12.2007, 22:54
Много ви благодаря за бързия отговор и за това, че ме успокойхте! Тук май наистина намирам приятели.
Здраве, късмет и успех на всички!

lililina
28.12.2007, 00:22
Здравейте момичета, чувала съм,че при шиенето на икони трябва да умишлено да се направи дефект от 1-2 бода.Относно гоблена " Недопитата чаша" моя приятелка много го хареса и си го изпроси за подарък от съпруга си.Започна да го шие и нелепо почина.Помолих мъжа й да ми го даде да го довърша, да не остане така а той го изхвърли и не ми го даде, като каза че гоблена носи нещастие.Сега като чета, това което пишете, съм му благодарна.

lali
05.01.2008, 14:47
Имам ушит "Исус с трънен венец", преди три години правих освещаване на дома си, дойде свещенник /който ми се пада и братовчед/ да освети дома ми. Показах му гоблена си и го попитах дали мога да си го осветя в храма - отговора му ме изненада. Каза ми: това може ба бъде образ на всеки един, става найстина икона когато в някой от ъглите се ушие кръстния знак и задължителните знаци около него. Каза ми да го извадя от рамката, да ушия това и едва тогава може да се освети и да е икона-пазител на дома ми както го приемам аз. За съжаление не знам от къде мога да си взема схема на въпросния кръстен знак

veneta_az
06.01.2008, 10:18
Имам ушит "Исус с трънен венец", преди три години правих освещаване на дома си, дойде свещенник /който ми се пада и братовчед/ да освети дома ми. Показах му гоблена си и го попитах дали мога да си го осветя в храма - отговора му ме изненада. Каза ми: това може ба бъде образ на всеки един, става найстина икона когато в някой от ъглите се ушие кръстния знак и задължителните знаци около него. Каза ми да го извадя от рамката, да ушия това и едва тогава може да се освети и да е икона-пазител на дома ми както го приемам аз. За съжаление не знам от къде мога да си взема схема на въпросния кръстен знак

Това го чувам за първи път, а имам осветени в църква Казанската Богородица, Св. Димитър и Св. Архангел Михаил, който според мен дори не е икона, но свещеникът каза, че щом е шито с любов и желание, винаги ще пази този, за когото е предназначено и го освети. Но сигурно колкото са свещениците, толкова са и мненията.

lari
06.01.2008, 10:41
И аз никога не съм чувала за такова изискване.Всички икони, които съм освещавала , са минавали през църквата.Престояват там няколко дни и други изисквания не са ми поставяли.:confused:

marji
06.01.2008, 17:36
Spored pravoslavnite kanoni otstrani do oreola trjabva da sa izpisani edinstveno inicialite na dadenija svetec, no i tova ne e zadaljitelno ako ikonata e ot po-stara ikonopisna shkola:idea:
Izvinete me , no njamam kirilica:(

lali
06.01.2008, 20:05
благодаря ви момичета, сега съм спокойна, че все пак си имам икона /макар и без кръстния знак/ и може би ще се обърна към друг свещенник който да ми я освети

marji
06.01.2008, 20:31
За този "кръстен знак" - вероятно става въпрос за кръста, поне аз досега никъде не съм виждала по икони да има допълнително изрисуван кръст, освен ако не е някъде по дрехите или в ръцете на самия светец.:confused:

kameia
06.01.2008, 23:20
на моята икона има някъкви знаци,но не зная какво означават:confused: а за осветяването знам,че може да се освети и друга вещ(като медальон,сувенир и т. н.),а не само икони.

lali
07.01.2008, 14:24
За този "кръстен знак" - става дума за изрисуван кръст и около него между всеки от четирите му края има изписан някакъв иероглиф /може би са букви/. Виждала съм как изглежда, но не мисля че мога да го пресъздам върху гоблен

lililina
16.07.2008, 21:31
За кръстния знак с "йероглифите", това е знакът на Иисус Христос поставен от свещенослужителите при разпъването Му на кръста. и на него пише ИИСУС ХРИСТОС СИН БОЖИ. Този знак се изписва с елей от свещеника в дома над вратата при освещаването на къщата. Можете да го видите във всяка църква над разпятието. :idea:

stas
27.07.2008, 10:22
Здравейте!
И аз съм чувала за пропуснатите бодове, но и че носят късмет, ако са изпуснати неволно, а не нарочно. Аз нарочно не съм изпускала бодове, но случайно имам изпуснати такива и то на ИКОНИ! Откривала съм пропуските впоследствие...
Друго, което съм чувала е, че ако докато шиеш гоблен за подарък ти се налага често да разшиваш, то той ще бъде много ценен от въпросния човек.
Лично съм се убедила в това. Ших една икона за племенницата си - шиех я за втори път и не е никак трудна ("Червената икона"), но ми се налагаше на няколко пъти да разшивам (за мой късмет винаги само по няколко бода). Готовият гоблен беше осветен в деня и църквата, където беше кръстена. От тогава племенницата ми постоянно си гледа иконата, много я харесва и разказва наляво и надясно, че й е подарък от леля.
Така, че не се ядосвайте, ако ви се наложи да разшивате понякога...
Освен това си позволих да не шия звездичките от фона на иконата (не ми харесваха). Смятам, че стана по-красива от оригиналната :) , та може би важи и поверието за "дефектите" на иконите... ;)

Иначе и аз съм чувала, че във всеки дом трябва да има коне и Богородица. Имам си подарък от мама "Коне на водопой", а в момента шия една Богородица (този път за себе си, че за подарък съм ушила няколко) и имам чувството, че самата тя стои до мен, докато я шия.
Преди няколко дни ме "грабна" една друга икона на Богородица, която беше само с цветна схема. Аз я пренабрах, но добавих знаците и рамка от друг вариант на същата икона (която беше с по-малко на брой цветове). Стана доста добре. Ако някой желае може да му пратя схемата.
:)

stas
27.07.2008, 10:41
А ето и иконите, за които писах по-горе.
Едната е само с цветна схема, а другата е моята разработка с надписите и рамката.
Цветовете на снимката не съвпадат с истинските, защото програмата ми не ги показва в истинския им вид. Сравнила съм ги с каталога на DMC и цветовете всъщност съвпадат с тези на оригиналната картинка.
А и промените по иконата се доближават до поверията, за които става дума тук.
:idea:

kkk95
29.07.2008, 15:22
А някой може ли да покаже Ифигения и Недопитата чаша,защото не съм ги виждала,пък и занапред да внимавам,ако реша да ушия нещо "съмнително"

rosita
29.07.2008, 15:54
Ето ги:

dianka
11.08.2008, 18:50
:confused: здравейте! това може ли да се каже, че е недовършена икона? аз съм я осветила в църквата, но не ми харесаха цветовете на фона и затова не ги уших. как мислите, така добре ли е?

chiks
11.08.2008, 23:00
Много раз слышала, что у молодых женщин, после того как они вышьют "Почти идеальный" вскорости рождаются детки, даже если долго перед этим не могли забеременеть

dani_66
12.08.2008, 05:54
dianka,гобленът ти,не е недовършена икона .Той е фрагмент/част/ от католическа картина.Иконите са православни,като тези на stas.Иконите се различават от картините.За да стане една икона трябва да са спазени определени канони.задължително е светите образи да имат очертан ореол и след това да бъде осветена в църква.На мен лично цветово ми допада.Добре си подбрала и рамката,изглежда красиво.:clap:

гарфийлд
20.08.2008, 16:51
на моята икона има някъкви знаци,но не зная какво означават:confused: а за осветяването знам,че може да се освети и друга вещ(като медальон,сувенир и т. н.),а не само икони.

Тази икона за мен е чудотворна. Когато майка ми получи инсулт се молех с ръка върху нея всеки ден и чувствах една топлина, като че ли Святата Майка ме държеше за ръката. Майка ми се отърва с лек проблем в говора и живя повече от пет години след това. Четейки тази тема моля за един съвет: имам едно каре, бродирано от майка ми преди 47 години в Рибарица. Цветовете са червено и черно, а панамата - мека, не е ленена. Горните крайчета на мотивите завършват с дребни кръстчета. Спокойно могат да се възприемат за кръстния знак. Майка ми ми разказваше, че попадията много й се молела да подари карето на църквата именно заради тях. Тя не го е дала. Никога не е използвано. Върти ми се мисълта дали все пак да не го даря на църква. Спира ме единствено мисълта, че служителите може да са некоректни, а и дали няма да обидя мама? Вие какво ще ме посъветвате? Раздвоена съм. Ако съм сигурна, че ще остане в храма още сега отивам и го оставям.:confused:

lari
20.08.2008, 17:00
Мога да кажа само едно-ако искаш от сърце, дари го на храма.Но го дай на отчето и кажи, че е за здраве или както ти си го наречеш.Но изрично кажи, че е за храма.А майка ти -може да я питаш,ако мислиш, че ще я обидиш.Не зная ,аз лично не бих се обидила.Но нека знаят, че е за храма-иначе правят разпродажба на оставени вещи.Виждала съм дори в манастири такива разпродажби.:confused:

epetkova
28.09.2008, 15:38
:)Не мисля, че трябва да се оставят бодове в иконите и веднага се аргументирам - християнството отрича суеверията, уроките, амулетите и т.н. Няма начин Казанската Богородица примерно да закриля дома ми ако в горния десен край съм оставила 4 бода:D Това е така, защото съм я ушила (подарили са ми я, купила съм я) и е осветена в църква.Разбира се това е мое мнение. Колкото до мадоните - те са католически изображения, нямащи нищо общо с каноните, по които се създава една икона. И аз имам Канадската мадона, която не е осветена, защото това не е икона и няма нужда от осветяване. По същата логика да кажем Възкресението не е икона и не се осветява.
Не се наемам да коментирам носещите щастие Коне на водопой и съответно нещастие Ифигения. :) За тях съм по-склонна да го вярвам, нищо че съм християнка и не е редно да вярвам в поверия.
Поздрави!

napetia
09.10.2008, 12:07
Относно източните стени - аз пък съмувала, че трябва иконата да е с гръб към изток . А за поверията в гоблените съм чувала за двата гоблена "Сиси" и "Джули", че трябва задължително да са ушити и двата и тогава да се закачат на стена. Относно "Ефигения" съм чувала, че не трябва да се завършва изцяло - да се оставят два, три бода неушити и да се постави между два морси пейзажа и по-конкретно "Щастливато завръщане" и "Голямата фрегата". и аз съм чувала, че "Коне на вадопой4 носи щастие в дома.

Точно така, сложиш ли я на източна стена, то тя автоматично се оказва с гръб на изток :idea:
При мен забелязах, че кандилото ми не гореше докато не го преместих на източната стена, предполагам за иконите важи същото. :kissyou:

matcata
05.03.2009, 12:23
благодаря ви момичета, сега съм спокойна, че все пак си имам икона /макар и без кръстния знак/ и може би ще се обърна към друг свещенник който да ми я освети

Аз купих икона от църквата на св.Николай Чудотворец и ми я осветиха,но никъде на нея няма знаци,освен името на светеца.Макар,че всичко опира до Вяра.Но си мисля,че всеки един гоблен,независимо какви чувства изразява е нещо сътворено с много любов и може да носи само положителна енергия-и от там щастие.

танита в
07.03.2009, 18:37
Аз винаги съм харесвала Йерусалимска икона. И аз не мога да обясня защо! Миналата година си я купих, уших я много бързо, сложих я в рамка, осветих я в църквата и сега някак си се чъвствам много по-спокойна и в живота ми се случиха хубави неща! Пожелавам на всяка от Вас да намери СВОЯТА икона за вкъщи!

villiza
02.04.2009, 14:07
Нека се включа и аз в темата с въпрос.Тук се споменават заедно "Ифигения" и "Недопитата чаша",че носят нещастие. Знае ли някой защо "Недопитата чаша" носи нещастие. За Ифигения разбирам, може би е свързано с трагичната й съдба,но за другия гоблен не зная нищо.

sonia37
03.05.2009, 23:21
Момичета аз искам да попитам ушитата икона в рамка ли се осветява или не?Заштото ми казаха че под стакло не трябва.Имам ушита казанската мадона и не знам как да я осветя.

Jully
04.05.2009, 00:12
Ами това за стъклото за първи път го чувам. Аз моите икони всичките първо ги рамкирах и после ги осветих. и в църквата нищо не казаха за стъклото.

ata
04.05.2009, 00:12
Моите икони са осветявани в рамка.Не знам кой го е измислил това ,че не трябва да са рамкирани,но поне аз не бих го направила.Ами вместо да си взема осветената икона и да си я занеса в къщи,ще трябва да я дам да ми я рамкират и пипат разни хора ....А познавам и жените в черквата и отчето,ако имаше нещо такова,щяха да ми кажат.

leti_at
04.05.2009, 10:47
Винаги съм си освещавала рамкирани иконите...Може би идеята е ,че се напръскват със светена вода и така тя остава върху стъклото..
Аз също като момичето писало преди мен мисля,че не знам какви хора ще я пипат в ателието и предпочитам да е така-да е рамкирана преди освещаването й...

sonia37
07.05.2009, 09:40
БЛАГОДАРЯ за отговора и аз така мисля.Ще я рамкирам и тогава ще я осветя.Незнам защо ми казаха да я рамкирам след него,но и за мене не е правилно.

malcheva1984
02.04.2010, 12:43
Една "колежка" тук от форума ме попита дали този гоблен наричат Чудотворната икона? Мисля че да, но не съм сигурна :? Но така се подсетих да ви кажа, че имам този гоблен ушит и откакто съм го ушила са се случили само хубави неща на моето семейство! След като го завърших, разбрах, че съм бременна с второто ми дете и това е най-хубавото,което ми се е случило, родих си детето живо и здраво, макар че имах проблеми. Но всичко мина добре-имам си една дъщеря на почти 14г. и един малчуган на 1г. и 6мес., да са ми живи и здрави! Мисля че тази икона закриля семейството ни и ни помага в трудни моменти!
Тази икона я носеха тук в България преди 5-6 години и даже я бяха разпространили из вестниците "Труд" и "24 часа". Аз тогава си я купих с вестника и си я закачих на стената, но се зарекох, че ще я ушия и го направих :!:
Мисля че всеки си има "своята икона" вкъщи, независимо на кой светец е! Ако човек почуства, че нещо трябва да го ушие, просто да го направи :!: Така зарежда гоблена с много положителна емоция :!:
Ето и снимката на гоблена, имам и схемата, ако някой се интересува да пише!
доколкото зная това е образът на една от най-старите икони в света. Приписват я на свети евангелист и апостол Лука. Нарича се Йерусалимска.
Но искам да знаете че в света има 52 икони на Богородица,който се наричат Чудотворни:
едни от тях са Йерусалимската, Казанската,Троеручица, Достойно ест и др. Просто нека всеки избере за себе си коя икона да ушие. Аз в момента шия Молитвата на Исус за бъдещата ми свекърва и когато я завърша и я сложа в рамка, ще я занеса в църквата да я осветят.
А колкото до това че трябва да се закачат на източна стена-и аз съм го чувала. Повечето ми икони у дома са на източна стена.:idea:
Спорно шиене и се надявам да съм ви помогнала .

skorpion
02.04.2010, 13:27
По повод поставянето на иконите на източната стена-моите са всичките точно по този начин поставени, но преди седмица на гости у дома беше духовник. Попитах го точно за това, защото говорихме за бродерпиите, закачени по стените и той каза, че няма такова изискване по канона изрично. Спокойно вече ще си ги слагам навсякъде по стените-те и без това вече свършиха

Кора
03.04.2010, 00:00
Много харесвам недопитата чаша / ако погледнете каталога на Вилер името е Есенни листа/. В друга тема стана въпрос носи или не нещастие... Някой каза,че помага срещу алкохолизъм.
За християни сме прекалено суеверни за съжаление.:crazy:
Ами в крайна сметка ще го планувам за последния ушит , защото смятам до края на дните си да шия :D
По повод източните стени - да и аз така се старя с моите икони, но като се замисля в църква навсякъде има икони, нали?:confused:

malcheva1984
03.04.2010, 10:40
По повод източните стени - да и аз така се старя с моите икони, но като се замисля като влезем цярква навсякъде има икони, нали?:confused:
точно така е. аз имам и на почти всички стени у дома. просто както каза една приятелка:
-" Ти да не си решила да правиш у вас църква?"
не, че искам да правя църква, просто харесвам различни икони и като имам възможност си ги купувам. всеки има хоби- аз събирам икони и шия гоблени.

nerito
05.04.2010, 15:08
:hello: Аз съм от Плевен. В нашия град има църква "Св. Николай" с икони отпреди 200 години. Иконите са поставени и на четирите стени в църквата, което предполага, че могат да се поставят и в къщи на всички стени. Знам, че иконата, която е с кадилото в къщата, се поставя на източната стена. Под нея стои и Библията на семейството. Там пазя и червеното яйце от Великден. Но не го приемайте като наставление, просто така знам от баба ми. Осветената икона в моя дом е "Казанската мадона".

nadejda_stoycheva
12.04.2010, 18:34
Здравейте! Искам да потитам как става освещаването на иконата. Предполагам, че се носи в църквата и там стои няколко дена. Прави ли се някакво дарение в полза на църквата за това освещаване? Навярно въпросът ми е глупав, но уших Св. Богородица на Милена Стил, дадох я за рамкиране и сега не ми е ясно как стават нещата с освещаването. Благодаря ви предварително! :flowerlove:

rostso
12.04.2010, 18:40
nadejda_stoycheva,

Мисля, че освещаването става като иконата пренощува една нощ в църква.
Най-добре отиди в някоя църква и попитай.

veneta_az
12.04.2010, 20:33
Като занесеш иконата в църквата попитай някоя от лелите, които продават свещи или се грижат за параклиса и др. работи. Или някой свещеник, ако видиш. На мен са ми казвали да сложа 2 лв. върху гоблена като го оставям. Кога да я вземеш също попитай - казвали са ми и след 2 и след 3 дни - зависи кой ден точно я носиш и какви молитви се четат тогава.

chedenceto
12.04.2010, 23:48
Здрасти,
освещаването става по следният начин - отиваш в църквата, в к оято искаш да ти се освети или в която си ходиш по принци, и питаш попа или клисаря - аз специално и двата пъти разговарях с отцето - оставяш иконата, мисля че се плащаше за освещаването и за свещичка, но не помня вече.
И те ти казват кога да отидеш да си я вземеш иконата.
Та с две думи - питай в църката - там ще ти обяснят.
:kissyou:

snejanka77
13.04.2010, 00:23
освещаването става, като отидеш в някоя черква по твой избор и кажеш на попа , че искаш да си осветиш иконата. тогава той чете някаква молитва и така я освещава , после я вкарва в олтара и си я взимаш в къщи , като оставаш пари - колкото прецениш , на черквата . лично аз съм си осветила по този начин иконата - гоблен света богородица с младенеца.

nadejda_stoycheva
13.04.2010, 17:21
Благодаря на всички за отговорите! :blueflow:

Bloody_Marry
15.04.2010, 03:03
На няколко места прочетох, че "Коне на водопой" носят късмет на семейството. Дали точно тези коне имат такава слава или просто в семейната колекция трябва да има коне...? :confused:
Питам, защото много харесвам коне (и ми се иска да ушия едни за вкъщи), но точно тези.... не чак толкова...

marji
15.04.2010, 10:43
Чувала съм, че конете - независимо какви са те, носят щастие. Така че избири се някои по твой вкус и ги започвай!:idea:

bumer2008
15.04.2010, 19:17
Искам да попитам този гоблен икона ли е искам да го ушия и да го даря на една църква .И искам да разбера дали е удачен този избор или има някакво суеверие.А знам че вие ще ми дадете най точно мнение и съвет. Ако модераторите решат че не съм за тук да пусне метлата :kissyou:

Jully
15.04.2010, 20:26
Здравей, бумер2008, мисля че това е католически образ, а не православен. Иначе е много красив гоблен.

bumer2008
15.04.2010, 21:15
Благодаря как щях да се :shy2: тогава ще търся друга потходяща че искам да е по лесна да е направя бързо и пак :kissyou:

Миленка
21.05.2010, 22:53
Момичета, не се поддавайте на суеверия. Но винаги оставяйте един- два бода неушити и то не от суеверие, а за да не ви сменят гоблена като го рамкирате с някоя изтривалка за пред входната врата.
Това се отнася за тези от вас, които шият гоблена с две лица. За другите е без значение дали ще им го сменят или не.

van4e_to
22.05.2010, 18:47
Ооооо, госпожа "Двулицевка" и тука се разписала :rainbow:
Добре дошла и в тази тема :clap:

jumper
30.05.2010, 16:59
Момичета, не се поддавайте на суеверия. Но винаги оставяйте един- два бода неушити и то не от суеверие, а за да не ви сменят гоблена като го рамкирате с някоя изтривалка за пред входната врата.
Това се отнася за тези от вас, които шият гоблена с две лица. За другите е без значение дали ще им го сменят или не.

и като е в рамка как си виждаш прекрасният гръб, за който ти е трябвало двойно време :confused:

Дора Кирилова
08.06.2010, 12:06
миленка много си нахална.

vesi700
11.08.2010, 00:23
Направо се притесних, докато изчета всичките съобщения - ми аз съм си ушила Сисито и съм си го рамкирала и окачила на стината без никакво Джули до него. Какво да правя сега?
Коя Джулия да започвам? И толкоз много гоблени уших междувременно, има ли значение това?

sidika
11.08.2010, 14:14
На няколко места прочетох, че "Коне на водопой" носят късмет на семейството. Дали точно тези коне имат такава слава или просто в семейната колекция трябва да има коне...? :confused:
Питам, защото много харесвам коне (и ми се иска да ушия едни за вкъщи), но точно тези.... не чак толкова...

da konete nezavisimo kakvi sa te i az znaya 4e nosyat 6tastie , ne se mı4i s "kone na vodopoy" ako ne ti haresvat , moje i drugo ne6to da si u6ie6


a eto kakvo iskam da spodelya za goblenite , pri ruskinite mnogo se e pisalo to4no po tozi vıpros :confused:

kakvo 6te kajete mili momi4eta


Люди - ЭВРИКА!! Нашла, кое-что на эту тему.
АИСТ Долголетие, счастливая и умиротворенная старость
АЙВА Плодородие и счастливое супружество
БАБОЧКА Любовь и радость; две бабочки - супружеское счастье
БАМБУК Здоровье, долголетие, гибкость. Является проводникои благоприятной энергии
БЫК Надежность и сила. Долгая и плодотворная жизнь, стабильная и устойчивая
ВАЗА Спокойствие; ваза, наполненная чем-либо - символ притягивания богатства
ВЕЕР Традиционный символ защиты. Охраняет не только дом, но и самого человека от напастей
ВИНОГРАД Изобилие, веселье
ВОДА Здоровье, благополучие
ВОДОПАД Привлечение удачи в дом
ВОРОНА Брачный союз, верность
ГОЛУБЬ Кроткость и чистота. Пара голубей - любовь, дружба и супружеская верность
ГОРА Поддержка, защита и помощь
ГРАНАТ Лопнувший гранат - многочисленное потомство
ГУСЬ (пара) Вера и верность в браке
ДЕЛЬФИН Достоинство, надежда, безопасность
ДЕРЕВО Долголетие
ДРАКОН Высший символ удачи, творческих способностей; приносит успех в бизнесе
ДРОЗД Новые благоприятные возможности, радость, счастье
ЖАБА Сила, крепость
ЖИРАФ Богатство
ЖУРАВЛЬ Добрый нрав,спокойствие,верность, долгая жизнь. Часто изображается под сосной - еще одним
символом долгожительства
ЗАЯЦ Чуткость, изобилие, долгожительство
ЗВЕЗДЫ Счастье и вечность
ЗЕБРА Спокойствие духа в любой ситуации
ЗИМОРОДОК Изящество, благородство, супружеская верность
ЗМЕЯ Движение и обновление. Олицетворяет мудрость и глубокие знания
ИРИС Жизнь, не знающая старости
КАРП Удача и духовные достижения. Девять карпов символизируют процветание и материальное благополучие.
Два карпа - символ полной гармонии отношений между мужчиной и женщиной
КОЛИБРИ Символ радости жизни
КОНЬ Знак победы, храбрости, власти
ЛОДКА Символ прибывающей удачи в делах, безопасности, надежды
КОРЗИНКА Наполненная чем-либо - символ изобилия, плодородия, достатка
КРЫСА Достаток, зажиточность, благополучие
ЛАСТОЧКИ Успех и изобилие
ЛЕБЕДЬ Изящество, красота, чистота, верность
ЛЕВ Энергия и доблесть. Защитник дома и общественных мест
ЛЕОПАРД Храбрость
ЛЕТУЧАЯ МЫШЬ Счастье. Пять летучих мышей - "пять благ" - долголетие, богатство, здоровье, добродетель,
жизнь до конца, предопределенного судьбой
ЛОТОС Совершенство, духовное изящество, мир, женский гений, лето, плодовитость
ЛОШАДЬ Покровитель детей. Символизирует скорость,упорство, дарует силы и выносливость, а детям - быстрое
развитие
МАГНОЛИЯ, ОРХИДЕЯ Любовь, изысканность
МЕДВЕДЬ Символ силы и мужества
ОБЕЗЬЯНА Оригинальность мышления, хитроумие, сообразительность
ОЛЕНЬ Карьера
ОРЕЛ Мощный символ успеха. Власть, смелость, острый ум
ПАВЛИН Красота и благородство. Распущенный хвост - звания и награды
ПАЛЬМА Победа
ПЕЙЗАЖ Символ удачи и благоприятных возможностей
ПЕТУХ Символ бдения, неусыпности. Носитель мужского достоинства. Защита от пожара
ПЕРСИК Символ долгожительства
ПИОН Пылкая страсть, неугасающая любовь, слава, достоинство
ПОПУГАЙ Символ веселого нрава, дружеского общения, хорошей памяти
ПТИЦЫ Символ радости, красоты, счастья
ПЧЕЛА Трудолюбие, успех в науке, искусстве, торговле
РЫБЫ Гарантия успеха в финансовых делах, удачного развития
САКУРА Удача, любовь, красота, молодость и обновление
СЛОН Власть, сила, проницательность
СОВА Эрудиция, репутация, мудрость; оберегает от нерациональных денежных вложений
СОБАКА Надежная защита
СОРОКА Символ "счастливой встречи"
СОЛНЦЕ Знак провидения, изобилия, истины
СОСНА Символ долгой жизни, верности и преданности
СТРЕКОЗА Изящество
ТИГР Защитник от злых духов, символизирует силу и мощь
УТОЧКИ (пара) Счастье в любви
ХУРМА Радость
ХРИЗАНТЕМА Удача
ЧЕРЕПАХА Долголетие, сила, выносливость. Символизирует неуклонное движение вперед
Для здоровья можно вышивать Журавлей, желательно 2 и в купе с сосновой веткой или самим деревом... Это один из самых главных символов здоровья. Так же символом здоровья считается персик. ...

Чаще всего парные предметы (подушки, цветы и прочее) в Фен-шуй считаются символом любви.

Часы в офисе, на работе держать не рекомендуется по фен-шую, т.к. они отсчитывают время работы, т.е. столько, сколько ты сможешь удержаться на данном месте.

А по поводу монеток, нужно обязательно крепить их так, чтобы 4 иероглифа было на лице.

Читала, что хорошо парусник вышивать, чтобы дела легко шли. Причем лучше старые, такие деревянные, но красивый, мощный и без трещин, так сказать надежный. Но когда вешать будете, внимательно выбирайте место: парусник должен "плыть в дом".
"Парусник - замечательный талисман, привлекающиц удачу в делах. Он означает символическое "прибытие" удачи. ДЛя эффективной работы талисмана необходимо, чтобы парусник был обращен носом вовнутрь дома. Если поместить на палубе корабля кусочки золота или его имитации, это значительно увеличит эффективность талисмана".


Золотая рыбка - успех в финансовых делах.
Феникс - символ процветания...
Трехногая жаба с монеткой во рту - символ большой удачи. Один из эффективнейших талисманов для зоны богатства. Приносит богатство, увеличивает денежную удачу. Размещать лучше в зоне богатства (юго-восточный сектор). Распологать нужно - будто она впрыгивает в дом. Можно поместить в фонтан с водой - увеличит денежную удачу.
Павлин - талисман, притягивающий удачу и успех. Перья также действуют.
Подкова - символ удачи, изобилия и благоденствия. По Фэн-шуй рекомендуется размещать концами вверх.
Дельфины - жизнерадостные друзья и помощники (но размещать тогда в зоне Помощников - северо-запад)
Фонтан - символ богатства и изобилия. Движущаяся вода олицитворяет огромную удачу.

Для привлечения успеха в бизнесе хорошо на севере размещать горы, только не с острыми пиками и без воды. Еще хорошо процветающие банки и желательно что бы эти картины были за спиной, как поддержка.

В Фен-Шуй не рекомендуется вешать В СПАЛЬНЕ изображения одиноких (еще хуже раздетых) женщин - это способствует супружеской измене. Согласитесь, такие дизайны многие любят и вышивают.

sidika
11.08.2010, 14:17
iskam da spodelya i tova


Честно, незнаю. Я не спец по Фен-шуй. Пишу только то, что нашла, ничего от себя не добавляла. Извините, если кого-то продублировала. Продолжаю...

В фен-шуй все символично, надо вышить счастливую пару влюбленных, а еще лучше молодоженов. Сектор любви-это юг. Желательно повесить в южной части дома. Или в южной части своей комнаты. И вообще в этих секторах лучше иметь все предметы парами, две свечи, два цветка(кстати на востоке и на кавказе-два цветка(пара!!)дарят как символ любви, и четное количество живым. Ведь логично если подумать).
В фен-шуй да и во многих современных техниках по достижению успеха, есть основной принцип...Хочешь это? Нарисуй!...или вышей! Хочешь дом-вышей, хочешь любовь-вышей, хочешь поддержку и защиту-Ангелы, Иконы, детей-вышей ребятишек, в Париж-вышей Париж. И обязательно только счастливые лица...
Добавлю немного-парусники, корабли-символ благополучия, денежной удачи (должен висеть носом в центр дома).
А вот водопад-не очень хороший символ (символ течения вниз), те. ухудшения текущего состояния, и прежде всего финансового.
А вот обратный символ-фонтан-бьет вверх!

Присутствие на кухне изображения плодов и яств способствует изобилию (кажется, по фэн-шуй).
Те кто хочет забеременеть вышивают "Почти идеального". С такой же целью некоторые вышивают "Поцелуй" Вервако.
Надо вышить домик, чтобы появилось свое жилье...
Если вышить маяк, то решится давно мучившая тебя проблема.
Одна девушка писала:
"Моя сестра начала вышивать машину, необычную. В это время у них с мужем появляется очень красивая иномарка. Потом сестра забросила эту вышевку (маленький ребенок совсем покоя не дает). Муж попал в маленькую аварию и машина очень долго стояла сломанная, то денег не было, то нужных деталей. Сестра через какое-то время закончила вышивку - сразу машину починили (правда, ее тут же продали и купили другую )."
Роза, королева цветов, по легенде росла в раю без шипов, но обрела их после грехопадения человека как напоминание. Роза символизирует мученичество, а также благотворительность.
Пасхальная лилия (нарцисс) - символ вечной жизни. Ранние христиан считали, что она проросла из слез Евы, покидающей рай. Лилия обозначает совершенство, поэтому выражение "позолотить лилию" означает пытаться улучшить то, что в улучшении не нуждается, как говорится у Шекспира в "Короле Джоне": " золотить золото высшей пробы и красить лилию … это напрасная трата времени и смехотворное излишество". Пасхальная лилия - нарцисс - распускается во время Пасхи, когда на смену холодной, безрадостной зиме греха неожиданно пришла весна спасения. Цветок очень доступен и необычайно красивый. Вышитые нарциссы, тюльпаны, распускающиеся одновременно с нарциссами и чуть позже ирисы (сабельная лилия), и также сами лилии украшают убранство церквей и домов на Пасху.
Бабочка - символ новой жизни, означает возрождение, прекрасный символ воскресения и вечной жизни."
Голубь символизирует прощение. Когда голубь с листом оливкового дерева появился в Ноевом ковчеге, это было знаком о прощении.
Птица-пава являлась символом семейного счастья, а олень и конь - символами солнца и приносили в дом счастье и веселье, благополучие.
Основными сюжетами служили благоположительные символы: Рыбы (карп) - символ успеха; Бабочки - символ безмятежной радости, счастья; Цветы лотоса - символ верности; Сливы, персики - символ плодородия и изобилия; Птицы - символ свободы и радости.
Основные цвета, используемые в традиционной китайской вышивке состоят из пяти следующих: синий - олицетворение высшего Ян , символ неба; Белый олицетворение высшего инь , символ чистоты; Красный символы огня, радости, счастья; Желтый символы Земли, власти, мечты; Черный символ воды, изменяемости, вечности, пространства. Например, на детских передничках вышивались изображения тигра, или ожерелья с замочком - символами силы и долгой жизни; бабочки - пожелания счастья; и, даже чиновник на лошади- пожелание успешной карьеры. К числу благодатных символов относятся единорог, трехлапая лягушка (символ богатства), карп.
Есть примета, что если вышить Почти идеального, то забеременеешь. Проверено (правда я еще на проверяла, но девушки пишут что это правда).

sidika
11.08.2010, 14:22
i tova za "vıl6ebstvoto "na goblenite

Девчонки, нашла вот такую интересную инфу. Может, кому-нибудь пригодится:

(1)Квартирный вопрос или что вышить, чтобы расширить жилплощадь (купить дачу, квартиру, обзавестись своим домом).

Вышитый ДОМИК способствует появлению своего жилья. Неважно, будет ли это набор какой то фирмы, вышивка по схеме, крестиком, гобеленовым швом или гладью. Не важно, будет ли это сельская избушка или роскошный особняк. Любое здание поможет улучшить жилищные условия. По опыту вышивальщиц – вышивались и небольшие картинки, и огромные полотна.

(2) Любовь, выйти замуж.

МАКИ и МАКОВЫЕ ПОЛЯ (да и вообще, цветочные поля) – к «мужской силе».

ПАРНАЯ вышивка животных или птиц - двух аистов, уточек, пару волков способствует встрече со своей половинкой, а также семейному благополучию. Особенно хорошо, если в доме висит картина с парой волков.

Если Вы будете вышивать пару людей – мужчину и женщину, то в идеале они должны держаться за руки или целоваться.

Встрече с любимым человеком прекрасно способствуют ПИОНЫ.

Согласно фэн-шуй, ПИОН - цветок радости, символ изысканной страсти и плотской любви. Он является самым благоприятным символом для молодых супружеских пар. Изображение пиона в спальне или в секторе любви - замечательный талисман, но его благоприятное действие актуально только в первые годы брака. Когда рождаются дети и молодая жена становится матерью, пионы в спальне начинают символизировать неверность. То есть пионы лучше вышивать парам у которых нет еще детишек, чтобы, не спровоцировать неверность в браке.

Поэтому после нескольких лет счастливого супружества замените вышивку на другую.

Чтобы ускорить свадьбу, можно вышить золотые обручальные кольца на красном (обязательно!) фоне (думаю, можно и на красной канве).

Если незамужняя девушка вышьет ЕДИНОРОГА, то она в ближайшем будущем выйдет замуж.

(3) Дети

Знаменитейшая среди вышивальщиц примета – вышивка трех ангелочков от фирмы Dimensions – Almost Perfect («Почти идеальный»).

Если вышить их, то обязательно забеременеешь. Судя по отзывам на форумах, вышивка срабатывает в 99% случаев.

(4) Здоровье

ЖУРАВЛИ (желательно пара журавлей рядом с сосновой веткой или деревцем) - один из самых главных символов здоровья. Так же символом здоровья считается ПЕРСИК.

(5) Удача в бизнесе, деньги, богатство

ПАРУСНИК – вышивается, чтобы привлечь удачу в делах. Он означает символическое \"прибытие\" удачи. Вышивать нужно именно не современный кораблик, деревянный, но красивый, мощный, и внешне надежный. Когда будете вешать, аккуратно выбирайте место, он не должен висеть напротив входа, должен \"плыть в дом\", т.е. должен быть обращен носом внутрь дома. Если

ЗОЛОТАЯ РЫБКА - успех в финансовых делах.

КАРПЫ – символизируют богатство.

ТРЕХНОГАЯ ЖАБА С МОНЕТКОЙ ВО РТУ - символ большой удачи. Один из эффективнейших талисманов для зоны богатства. Приносит богатство, увеличивает денежную удачу. Размещать лучше в зоне богатства (юго-восточный сектор). Располагать нужно - будто она впрыгивает в дом.

ПОДКОВА - символ удачи, изобилия и благоденствия. По Фэн-шуй рекомендуется размещать концами вверх.

ДЕНЕЖНОЕ ДЕРЕВО – к богатству и притяжению денег, но только в том случае если вышито правильно:

По фэн-шуй на деревце должно быть:

- нечетное количество монет (иначе деньги будут убывать, а не прибывать). Лучше всего если монеток будет 9. Монеты обязательно должны быть с дырочкой посередине и иероглифами

- нечетное количество цветов, а лучше 3 цветка. Цветы должны быть на подобие цветущей вишни.

Прикреплены цветы и монеты должны быть красной ниткой.

Дерево должно висеть напротив входной двери, чтобы деньги шли в дом.

ЛОШАДЬ - символ скорости и выносливости, радости жизни, оптимизма и доброй славы. Лучше, если лошадь будет устремлена вверх. Лошадь приносит с собой ветер перемен и благоприятные изменения в жизни. Если к спине лошади прикрепить символическое изображение золота, тогда лошадь принесет вам славу и деньги...

(6) Автомобиль

Вышитая МАШИНА неоднократно помогала вышивающим обзавестись четырехколесным другом. Вы можете вышить любой автомобиль – от



ako moderatorite re6at, 4e temata ne e za tuk, neka da iztriyat ,,,,,,

leti_at
11.08.2010, 15:24
Много полезна информация, благодаря Сидика!:flowerlove:

filmi
11.08.2010, 20:34
Направо се притесних, докато изчета всичките съобщения - ми аз съм си ушила Сисито и съм си го рамкирала и окачила на стината без никакво Джули до него. Какво да правя сега?
Коя Джулия да започвам? И толкоз много гоблени уших междувременно, има ли значение това?

И аз съм в същото положение! Моето Сиси също си е самичко на стената, но... все още нямам Джули до него.(Джули или Джулия?!)

nellyta
12.01.2012, 21:48
Момичета, не зная дали моят въпрос е за тази тема, но така и не намерих къде да го задам. Искам да ушия икона, защото напоследък хич не ми върви както на мен, така и на цялото семейство. Можете ли да ми препоръчате някоя, но да не е Йерусалимската, защото я имам започната.

vesi700
12.01.2012, 21:58
А защо не я довършиш, nellyta, може пък и това да е ключето?
Не знам какво да ти препоръчам, освен може би светец, на чието име има кръстен член на семейството?
Но самата Йерусалимска Богородица също е много удачна, аз я ших и я подарих на близки, а сега съм си я купила за себе си.
На твое място бих я завършила - но това си е мое мнение, де :confused:

nellyta
12.01.2012, 22:09
Благодаря ти, Веси, но искам нещо по-лесно и по-бързо да ушия, Йерусалимската ми е много сложна и доста време ще ми отнеме, а пък и както повечето от вас съм зашила поне още 3 гоблена и всеки си чака реда :)

malcheva1984
12.01.2012, 22:20
По-добре я довърши! Чувала съм че когато започнеш икона е хубаво да си я довършиш,защото спира да ти върви и се случват лоши неща! Колкото и да е сложна-не я зарязвай!
Моята зълва беше зарязала нейната 2 години и сега ако знаеш как боцка като луда-особено след като има много здравословни проблеми!
Затова си я довърши!
За хората с инат-няма сложен гоблен!

vesi700
12.01.2012, 22:23
Нели, аз я уших за два месеца, а и самото шиене ще е вид закрила - не знам, това е моето мнение, пак ти казвам, аз бих я завършила

nellyta
12.01.2012, 23:38
Благодаря Ви много за помощта. Явно това е причината, и моят е изоставен от преди 2-3 години. Ще се напъна пък каквото ще да става :flowerlove:

rositsa
13.01.2012, 00:08
Преди около десетина години уших Тихтинската икона на Солария , беше най-хубавата ми икона , много , много си е харесвах , но имахме проблеми с работата и аз и мъжът ми . По същото време разбрах ,че в селото което много обичам , са построили църквичка с дарения и мой близки са били главните инициатори и спонсори за построяването и , много исках да помогна ,но не можех с пари и реших за откриването на храма да подаря любимата ми тогава икона , съпругът ми ,ми каза " дай я , дано ни потръгнат нещата.." , и изведнъж от самосебе си се оправи всичко , нямам представа внушение ли е или .......... през август пак с огромно желание изпратих икона за инициативата на mamani .
И аз като останалите мисля ,че трябва да завършиш Иерусалимската икона , но не от инат , а с желание и любов да е работиш и после да е осветиш.
Може и да стане някакво чудо ,
"неведоми са пътищата божи" - са казали по-мъдрите от мен.

mamani
13.01.2012, 00:22
Наистина не е добре да се спира започната икона.И после я освети преди да я поставиш, и обезателно на източна стена.
А св.Мина е пазител на жените и семейството и е хубаво да го има във всеки дом.
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4291111

Списък кой светец какво покровителства:
http://bgartgallery.eu/index.php?m=1&ws_m=2143

malcheva1984
13.01.2012, 10:16
Аз лично с голям мерак купих Иверската икона на Солария и я започнах успоредно с О'Йерусалим ! Много голям мерак ми е,но е и доста сложна с това ламе,което го има почти навсякъде! Често я оставям за няколко дни и пак я почвам,защото имам нужда от почивка,но искам до месец май да я довърша и рамкирам! После ще я занеса да ми я осветят и смятам да я поставя срещу входната врата!
Не зная дали сте чували историята на иконата:
http://sveta-gora-zograph.com/ikona/ikona.php?id=6
Това сказание ме накара още повече да я заобичам!
Пожелавам на всеки да открие закрилника на своя дом и семейство!
Лек ден!!!

i.p.stamenova
13.01.2012, 11:17
Това е ГРУЗИНСКАТА ИКОНА.
Ще бъда много благодарна ако разкажете за нейната история!:kissyou:
Каква сила има тя?

nellyta
13.01.2012, 16:11
Това е ГРУЗИНСКАТА ИКОНА.
Ще бъда много благодарна ако разкажете за нейната история!:kissyou:
Каква сила има тя?


Виж какво намерих тук:
http://en-gb.facebook.com/note.php?note_id=180748875329761

Дано да ти помогне.

i.p.stamenova
13.01.2012, 16:34
nellyta Благодаря ти много!:kissyou:

Puh4o_87
11.02.2013, 03:58
Тази тема е много интересна за мен.До сега бях чувала,че "Недопитата чаша" на Вилер носел нещастие.Не съм го проверила дали е така.Но ще ви споделя нещо,което се случи лично на мен.Когато прочетох наскоро в един от форумите по тази тема,че Мадоната на Морильо бил за дете бях блокирала 5 минути.Този гоблен ме грабна от пръв поглед и понеже бях решила да си правя колекция от мадони веднага си го купих изапочнах да го шия като през цялото време си мечтаех за едно внуче гледайки бебето от снимката.А Дъщеря ми,която е женена от 10 години се беше отдала на кариерата си и въпросът за дете оставаше на заден план.Случайно или не,но в деня,в който завърших този гоблен се обади дъщеря ми / която е омъжена и живее в Холандия/ и ми каза,че ще ставам БАБА.Може да е само мит, но на мен този гоблен ми донесе щастие,и сега се радвам на 4 годишният Явор Норбърт,който поразително прилича на детето от гоблена.

Може ли схема или снимка на гоблена ? Начинаеща съм и имената на гоблените нищо не ми говори,а суеверието много ми допадна:baby:

NIA
11.02.2013, 10:35
Puh4o_87 (http://goblenite.org/member.php?u=23508), схеми се искат на лични или в темата за заявки за дадения месец.

Изпрати ми имейла си на лични, за да ти пратя схемата.

yogi1978
11.02.2013, 16:04
Здравейте , ще Ви разкажа и аз една история свързана с една икона . Преди години баща ми се разболя , и тогава купих и започнах да шия Св.Иван Рилски , незнам , защо точно тази икона ,просто я видях и реших , че ще е тя. Зарекох се , че когото я ушия ще я подаря на един храм , който носи името на светеца. Вярвах , че докаго я шия баща ми ще намира сили да се бори с коварната болест и че ще я победи . Но не стана точно така, баща ми почина, мир на праха му , а аз в мъката си прибрах гоблена и позабравих за обещанието си.Но от известно време незнам защо нещата в семейството ми невървят "по план", отново извадих гоблена , защото имам обет , който не съм изпълнила , и вярвам , че когато оставя иконата в храма , нещата ще се оправят като със могична пръчица.

inox21
15.03.2013, 03:16
За "Недопитата чаша" разбрах, че носела нещастие, защото е имало отрова в нея. Казаха ми, че конете и розите носели щастие. На мен "Мадоната с гроздето"на Солария ми донесе невероятен късмет- сбъдна ми се желание, което никога не съм и предполагала, че може да ми се случи. Явно с всички икони /гоблени/ на Богородица е така. В момента шия Мадоната на Мурильо.

mimzi
13.07.2013, 10:48
Ако се чудите, дали то зи гоблен носи нещастие или щастие, ще мога да ви отговоря след 2-3 месеца когато се заема по-сериозно с него. Засега е в самото начало, но аз не съм чак толкова суеверна. :lady:
Искам да ви попитам за нещо друго. Преди време ми казаха, че не е хубаво икона да се шие изцяло. Трябвало да се оставят един-два бода, т.е. да е незавършен. Има ли нещо такова или е било само измислица?

Ако знаеш как ме успокои! Заради подобно твърдение наистина ще стана суеверна! Уших си една малка Богородичка- Казанската или не знам и аз точно коя. Просто исках да си имам една малка, ненатрапчива иконка. Рамкирах. Минаха се месеци, даже може би години, и аз случайно открих под стъклото няколко пропуснати бода. По принцип, съм доста прецизна и не ми се беше случвало дори на големи гоблени. Как се е случило при този, не знам. Но, вероятно, има някакво обяснение. За да не е напълно завършено- отворено към безкрая... Нещо такова си обяснявам аз... Съвършените неща са се приемали за дяволски. Прекалено точните неща, към които не можеш нито да прибавиш, нито да извадиш, са като мъртви. Животът е отворена за промяна система. Нещо такова... :confused::kissyou: А аз толкова страдах... Било е неоснователно. Всяко нещо си има обяснение.

did67
12.05.2014, 12:23
Колко много информация за символиката на гоблените събрана на едно място намерих тук.
Беше ми много полезно.
Благодаря на споделилите в темата.

drmagi
19.05.2014, 18:36
http://i062.radikal.ru/1405/b5/67a91709c28ct.jpg (http://radikal.ru/fp/9e9adc4a3c25409981a2dd5d7d892088) Знае ли някой от вас, как се казва тази Богородица и какво е поверието за тази икона. Мисля, че и казват "черната Богородица", и ликът и е прорязан от турски ятагян, но не съм сигурна. Затова ви мoля за повече информация.

did67
19.05.2014, 22:35
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%B4% D0%BE%D0%BD%D0%B0

Nana
20.05.2014, 20:51
http://f16.ifotki.info/org/a5a6b9dcefe9939d576d1a702c2ddb7c5f2b6f183264540.jp g (http://i-fotki.info/)

Това православна икона ли е?

did67
20.05.2014, 22:07
Да според мен.
http://www.pravoslavieto.com/life/06.23_Vladimirska.htm

Nana
20.05.2014, 23:36
Благодаря!

Nev
09.06.2014, 17:07
Малко късно се включвам, но православните икони имат едни символи на тях. Понякога е цялото име на светеца, понякога само символ. Това е само част от икона. В картинката от didi67 символът е в горния ляв ъгъл, малко трудно се забелязва, но е там. Не знам дали ако тръгнеш да я осветяваш, ще ти я признаят.

Nana
13.06.2014, 10:49
Nev,
Точно това беше колебанието ми. Сложих символите, надявам се да мога да я покажа.

От както смениха визията на форума, не мога да се оправям никак добре.

БориславМ
15.06.2014, 23:28
За "Недопитата чаша" разбрах, че носела нещастие, защото е имало отрова в нея. Казаха ми, че конете и розите носели щастие. ...
Е как видяха отрова в нарисувана чаша тези търговци? А "Коне на водопой" са най-разпространени и ги имат в наличност... и е нормално "да носят щастие", "късмет в къщата" за разлика от гоблените, които ги няма налични в момента (и заради които ще отидете да пазарувате при конкуренцията). :D
Ако един гоблен Ви харесва, значи "ви е на късмет", а ако не го "усетите" от пръв поглед, каквото и да Ви обясняват в магазина и във форумите, винаги ще ви "натиска" от стената. Абе, слушайте себе си и няма да сбъркате.

emivv
25.06.2014, 08:57
Много добре казано:clap: