PDA

Покажи пълната версия : малки хитринки



Natalka
04.11.2005, 16:05
:hello: момичета !
Допълнението на Нестинарка към рецептата ми за бухти ме накара да пусна тази тема.Толкова много научаваме една от друга / вкл. и от мъжете :D / за гоблените,за различните видове панама, конци и техники на шиене, толкова интересни и доказали се рецепти.Защо да не споделим и малките хитрости, който с времето са ни показали, че даже и да не са споменати в рецептите за ястията - вършат страхотна работа!
Ето например Нестинарка ми каза,че ако прибавя малко оцет към тестото за бухтите те няма да поемат мазнина при пърженето.За тестото на целувките знам, че ако се капнат няколко капки лим. сок стават по-стегнати.
Сигурна съм, че всяка от нас знае и пробвала различни хитринки, които може да споделим тук! :yes:

Natalka
04.11.2005, 16:16
Ето няколко съвета ако ще избирате или готвите риба:

-Дали е прясна рибата можете да познаете по това дали са червени хрилете, бистри и лъскави очите й, дали месото й е бяло, плътно и еластично. Ако натиснете с пръст прясната риба вдлъбнатината бързо се запълва.
-Рибата се почиства първо отвън - като се хване за опашката и и ножът се движи -от опашката към главата. Ако е трудно почистването рибата може да се потопи за секунди във вряща вода.
-Рибата се почиства отвътре като се направи разрез по дължина откъм коремната й част, като се внимава да не се засегнат черния дроб и жлъчката (пускат горчив и неприятен вкус). Хрилете се изваждат след като се извадят вътрешностите.
-Миризмата на морската риба се отстранява ако се остави да престои 2-3 часа покрита с нарязан лук или се натрие добре с лимон.

-Рибата се пържи по-добре без да се натроши или разкъса ако предварително в същата мазнина е сложен и нарязан на парчета картоф. Пържената риба е по-вкусна ако преди да се оваля в брашно за пърженето се потопи в прясно мялко.

pep-4o
23.12.2005, 17:47
И аз ще напиша някои, които знам:
* Торта се реже лесно, като ножа се потапя във вода и така не полепва по него
*Ако подреждаме торта във форма, която ще се обръща, на дъното на формата слагаме намокрено найлоново фолио, или пликче
*Белия боб(фасула) увира по-бързо, когато в първата вода, която се сменя се сложи лъжичка сода за хляб, а при смяна на водата - боба се измива хубаво.
*Пържени тестени изделия не поемат много мазнина, ако в тестото се сложи лъжичка водка, или лъжица оцет, сипана в мазнината за пържене.
*Черният дроб е по-вкусен, когато се изкисне преди да се обработва в прясно мляко поне за 2ч.
* Същото важи за печене на пържоли и готвене на бяло месо от птици (сктава по-крехко)
* Печурките се мият лесно, когато в торбичката, в която са се сложи 2-3 лъжици брашно и шепа вода. Разтърсват се яко с торбичката и после само се измиват.
* Пресни дребни (защото са по-вкусни) картофчета се белят лесно, като: в тенджера се слагат около 3 пръста височина картофчета, около 3-4 лъжици сол, напръскват се леко с вода, затваря се капака и две здрави мъжки ръце разтърсват мноооого хубаво тенджерата. После само се измиват. НО: Това става само, когато картофките са що-годе пресни.
* Неприятна миризма от гардероб се премахва, ако се сложи вътре чаша горещо прясно мляко и престои една вечер в затворения гардероб.
*Чесън, който ще се счуква или реже, се бели лесно, като се смачква скилидката с едно притискане с широката част на ножа, след което люспицата се е поотделила.
То е всичко, за което се сещам сега и което лично съм пробвала.