PDA

Покажи пълната версия : Тирамису



lubopitko
05.11.2005, 13:49
Продукти:
2 пакетчета бишкоти
1 к. ч. кафе
сметана, може суха, може и течна
200 гр. извара
75 гр. пудра захар
1 ч. л. канела
ванилия

Приготвяне:
Половината бишкоти се потапят в кафето и се редят в тавичка. Сметаната се разбива според указанията, прибавят се канелата, захарта, ванилията и изварата. Половината от сместа се изсипва върху бишкотите. Останалите бишкоти също се потапят в кафето и се редят върху изварата. Намазват се с останалата част от крема. Накрая се наръсва с какао. Оставя се на студено, да стегне.

Anonymous
05.11.2005, 13:57
Не може суха и не може течна сметана.
И извара не може.
Може, но не е Тирамису.
Тирамису се прави със сирене Маскарпоне.

lubopitko
05.11.2005, 15:28
След като не може течна и суха, остава заквасена...
Моля, кажи рецепта за Тирамису... :lady:

Все пак смея да твърдя, че става много готино... :cool:

Anonymous
05.11.2005, 16:14
Съвсем серизоно: това за Маскарпонето е точно така.
Знам че е скъпо, но ако желаеш вземи си една кутийка от 250г, опитай с нея и ще видиш колко е гладко като коприна и вкусно!

За 250 г сирене са ти нужни
2 яйца
захарта е малко по вкус, но примерно 4-5 лъжици

Разбиваш на умерено топло жълтъците с малко от захарта: от топлото бухват по-добре.
Оставяш да се охладят малко и добавяш сиренето, разбиваш го до хомогенност заедно с жълтъчната маса.(най-лесно това става с миксер)

Отделно разбиваш белтъците на пяна, после добавяш останалата захар и доразбиваш.
Смесваш ги с крема сирене+жълтъци.
Нареждаш бишкоти или домашно изпечена подложка в съответен съд, напояваш със силно кафе, заливаш с крема, изравняваш и наръсваш с какао, а по желания с размесени равни части какао и пудра захар.
Постъпваш по същия начин с втория ред бишкоти и крем.
------------------------------------------------------------------------------------------
(Много ми е сладко русалчето, което си избрала за лого)

lubopitko
06.11.2005, 02:38
(Много ми е сладко русалчето, което си избрала за лого)

Благодаря. Мисля, че прилича на мен... :-|


Чудя се не е ли малко кофти да се консумират сурови белтъци и жълтъци? :?

me4ta
06.11.2005, 10:42
zdraveite,eto i oshte edna recepta za
" TIRAMISU "


Списък на необходимите продукти:

за белтъчното тесто:
5 белтъка
380 г захар
3 ч. л. какао

за лешниковия крокан:
150 г лешници
70-80 г захар

за крема:
5 жълтъка
250 г "Маскарпоне"
100 г захар
50 мл бяло вино
шоколад за настъргване


Начин на приготвяне:


1. Белтъците се разбиват на сняг, като на части се прибавя захарта. Щом са готови, се добавя какаото.


2. 70-80 г захар се карамелизират, изсипват се лешниците. След това се поставят на салфетка и когато захарта стегне, се смилат фино. Изсипват се в разбитите белтъци, като се бърка с шпатула.


3. Кремът се поставя в пош и върху покрита с хартия за печене тава се шприцоват спирали. Пекат се 10 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна. След това се охлаждат и се отделят от хартията.


4. Жълтъците се разбиват със захарта. Когато стане пяна, бъркането продължава на водна баня, като се налива бялото вино. Прибавя се към разбитото "Маскарпоне". Оставя се в хладилник, за да се стегне.


5. Сервира се, като върху крема от жълтъци се поставя диск от изпечените белтъци. Така се нареждат три пласта, които се покриват с крема и се поръсват с настърган шоколад.

Marinera
06.11.2005, 15:02
lubopitko, аз пък съм ти много благодарна, че си дала тази рецепта. Вярно е, че оригиналната торта е с маскарпоне, но все пак сме в България и не всеки може да го намери и да си го позволи. Аз обичам рецепти, които хем са вкусни, хем са с достъпни продукти! Така че някой ден ще изпробвам тортата ти.
П.П. И друго не разбирам - това, че оригиналното Тирамису е със сурови яйца. :? Лично аз не бих рискувала.

Anonymous
06.11.2005, 15:25
Kakvo ima za nerazbirane? Tvoite strahove sa edno ne6to, A "Tiramisu" e drugo i e takova, kakvoto e napisano po-gore.
Ljubopitko mi e mnogo simpati4en i dadenijat ot neja sladki6 sigurno e vkusen, no ne moje da nosi tova ime. Bi moglo da se nare4e ne6to kato "a' la Tiramisu" .

Kolkoto do ceni i dostapnost do produkti: ako svinsko sas zele ti idva skapo zaradi cenata na mesoto i si prinudena da si nagotvi6 samo zele, ne bo go narekla "SVINSKO sas zele", predpolagam? Ili gre6a?

lubopitko
07.11.2005, 20:47
Пробвай Маринера! Става много леко и ефирно! :yes:

Djemma
08.11.2005, 15:12
Тирамису е стахотен десерт. Но наистина, там няма нитои канела, нито извара и сметана. А Маскарпоне + сурови чйца- не се страхувайте-правете дезинфекция на яйцата и ще имате най-страхотния крем , който съм опитвала. На опаковката на бишкотите Савоярди има рецепта за Тирамису,стига да можете да си я преведете. Аз лично ползвам една рецепта от Италия и гостите ми остават очаровани- :? Не съм и м казвала, че има пресни яйца вътре, но пък досега никой не се е натровил или разболял от салмонела.

Anonymous
10.11.2005, 13:54
Pozdrav. :flower:

anna77
10.11.2005, 16:25
Била съм повече от 10 години в Италия и ще споделя своя опит за "Тирамисуто".
В оригинал наистина се прави от така нареченето Маскарпоне, което побългарено може да се нарече вид извара, но изобщо не е същото. Тъй като не винаги българката може да си позволи да го издирва или да му плати толкова пари, с мама "побългарихме" рецептата със сметана "Хопла" и резултатът е не по-малко очароващ.
Ето и моята рецепта:

"ТИРАМИСУ"

Продукти: 6 яйца
2 в.ч. захар
2 пакета бишкоти "SAVOIARDI"
500 гр. маскарпоне или сметана "HOPLA"
Горчиво какао
Сварено и подсладено на вкус кафе

Приготвяне: Разбиваме 6-те жълтъка със захарта. Към тях прибавяме предварително разбитата сметана и разбитите на сняг белътци. Така готовата смес се нанася върху предварително натопените бишкоти в кафето и наредени в правоъгълна тавичка. Правим два или три реда в зависимост от желанието като завършваме с крем. Отгоре се поръсва с какаото. Слага се в хладилник да се стегне.

P.S. Ще добавя само, че в оригинал този десерт не е торта, а вид сладкиш. Между другото името му означава "повдигни ме горе (нагоре)". Може би името му идва от кафето в него - буквално те изправя, събужда! :D

Ако искате и други италиански рецепти или имате въпроси, пишете!

Дано ви хареса десерта! :cool:

lubopitko
12.11.2005, 11:31
Аз съм чувала друго за това, от къде идва името му... Куртизанките са поднасяли този десерт на своите "клиенти". :yes:

paky
06.12.2005, 11:10
Здравейте,
след дълъг размисъл се престраших (заради суровите яйца) и направих сладкиша по рецептата на Анна77.
В къщи останаха очаровани!
Благодаря за рецептата. :smokin:

anna77
06.12.2005, 12:28
:hello: "PAKY" :!:
Много се радвам, че ти е харесала рецептата! Имам и много интересни рецепти за различни спагети от това, което си свикнала да папкаш :) !

Ако искаш, пиши на ЛС или и-мейл! :wink:

Целувки! [:]

nelka
06.12.2005, 13:02
В мое лице- още един почитател на Тирамису-то. Тук в една реклама за него пише че "Това е вкусът на рая и раят е в твоята уста". Напълно съм съгласна. :)

Живях неотдавна у нас година- годна и нещо и доста торти и кремове направих с необработени яйца: без лоши последствия. Просто реших да не мисля по въпроса, защото тогава би трябвало да мисля и за месото, и за салатаите, и за черните облаци подир потеглящите автобуси. :cry:

А едно от най-хубавите неща в Италия, това е да бродиш из уличките на малките стари градчета тъкмо по времето, когато се приготвя обяд или вечеря: топлината, едно "Buongiooorno" от случайно преминаващ и ароматът на готвено от отворените прозорци: това е....Моля, препратка към първата част на рекламата. :wink:

mylli
06.12.2005, 15:33
Анна77 с удоволствие ще се възползвам от предложението ти за спагетите. Пусни рецептите направо тук във форума, вярвам че ще има и други желаещи :wink:

anna77
07.12.2005, 10:26
:hello: сладурани и сладурковци!

Следобяд ша ви пусна новичка темичка със спагетковци за вашите душички и коремчета! [:]
Само да не преядете, хей! :wink:

:lady: