PDA

Покажи пълната версия : различните видове панами...



sweety
11.11.2005, 22:27
сега си комплектовам гоблен за първи път и се сблъсках с някои неща,за които нищо не знам,затова моля знаещите да ми обяснят основните фирми,произвеждащи панама и кой номер за какво се шие... :cry:
и ако може да споделят опит дали е хубава българската бяла неразграфена панама?!а също и да ми дадат съвет каква панама да си взема за това гобленче :lady:
днес влезнах в "Mr.Гоблен" и там имаше българска от 7лв,Аида 14 за 18 или 19 лв. и Аида 16 за 27лв. и ми е много интересно каква е разликата между трите :?

Renny
11.11.2005, 22:59
Тъй като ще шиеш с кръстат бод, според мен това нещо категорично трябва да се шие на Аида. На българската неразграфена панама кръстатия бод ще ти излезе прекалено едър.

Специално за Аидата, 14 и 16 също отговарят на доколко едри кръстчета ще се получат, като по-големия номер означава по-дребни кръстчета. Но въпреки това Аида 14 си остава по-дребна от "кръстчето" излизащо на българската панама.
Каунтът (размерът) на Аидата няма решаващо значение за това кой точно модел с какъв каунт да се шие. Просто се смята че за по-фини модели е добре да се избрира по-фина Аида.

Според мен за малките сезончета ще пасне и Аида 14 и Аида 16. Аз лично бих все пак избрала 16, но пак казвам, типът Аида няма да окаже решаващо влияние върху вида на този модел - все ще стане добре.

sweety
11.11.2005, 23:36
Renny,мерси много наистина ги разбрах,но се колебая защото в легендата са ми отбелязани и гобленов бод и кръстат бод според цвета,както и различни на брой нишки в зависимост от това,с кой цвят се шие...

а между другото знае ли някой защо всъщност се правят такива комбинации между ралични бодове и нишки?в смисъл какъв е ефекта и личи ли си изобщо?! :?

Renny
12.11.2005, 00:07
Доколото виждам в легендата има cross stitch и half cross stitch (1/2). Последното отговаря на "гобленов бод" 1:1, но всъщност е доста разпостранен вид бод в самата техника "cross-stitch".

В тази техника се използват много различни видове бодове, не само тези два. Ефекта си личи доста явно, например 1/2 (това което наричаш гобленов бод) предимно се използва за създаване на "сянка". Шиене с различен брой нишки също е с цел ефект - за постигане на дълбочина.

Val4e
05.01.2009, 09:34
Искам да питам, и дано ме разберете правилно, примерно даден модел да се шие с кръстчета на аида 14 как ще излезе ако се шие 1:1 на българската неразграфена панама и каква ще е разликата в размера, по-малък или по-голям ще е?

manka
05.01.2009, 10:58
Искам да питам, и дано ме разберете правилно, примерно даден модел да се шие с кръстчета на аида 14 как ще излезе ако се шие 1:1 на българската неразграфена панама и каква ще е разликата в размера, по-малък или по-голям ще е?

Няма проблем да си го шиеш на бълг. панама и то1:1,само че размера ще му стане по-малък.:idea:

Val4e
05.01.2009, 11:13
Няма проблем да си го шиеш на бълг. панама и то1:1,само че размера ще му стане по-малък.:idea:

Благодаря manka! И искам друго да питам за размерите ако даден модел е 1:1, а се ушие 1:4 колко реално ще се увеличи размерът, 2 или 4 пъти, че това също не ми е ясно.

stas
05.01.2009, 11:26
Благодаря manka! И искам друго да питам за размерите ако даден модел е 1:1, а се ушие 1:4 колко реално ще се увеличи размерът, 2 или 4 пъти, че това също не ми е ясно.

Ще се увеличи 2 пъти във всяка от посоките, т.е. оригиналът ще бъде 1/4 от новия гоблен. Например ако размерите на гоблена са 10х20 при 1:1, то при 1:4 ще бъдат 20х40.
Иначе казано, панамата ще бъде 2 пъти повече, но и в дължина, и във височина.:idea:

Val4e
05.01.2009, 11:56
Ще се увеличи 2 пъти във всяка от посоките, т.е. оригиналът ще бъде 1/4 от новия гоблен. Например ако размерите на гоблена са 10х20 при 1:1, то при 1:4 ще бъдат 20х40.
Иначе казано, панамата ще бъде 2 пъти повече, но и в дължина, и във височина.:idea:

Благодаря ти , така вече ми е по-ясно, че с тези изчисления на видове панами и бодове и така нататък направо в главата ми е една голяма каша.
А има много моделчета на кръстат бод, които ми харесват, но в нашият град аида не продават, а итя без това е скъпа и ако си я поръчам от нета ще ми излезе златна с доставката. Затова умувам как да ги преобразувам тези схеми с кръстатият бод.

stas
05.01.2009, 12:05
Ооооо, тогава има малка промяна в обясненията. :gipsy:
В този случай 1 знак, отговарящ на 1 кръстче, съответства на 1 знак за 1:4, т.е. 4 бода (2 отгоре и 2 отдолу).
Следователно и размерът няма да е много по-голям отколкото при модела за кръстчетата. Тук точно не мога да кажа с колко.
При това положение, ако има полукръстчета, те ще са бодове 1:1 (нещо като детайлите :) )

stas
05.01.2009, 12:07
Хрумна ми нещо.
Неразграфената българска панама е същата като каунт с разграфената.
От схемата виждаш колко на колко квадратчета разграфена панама биха ти трябвали за гоблена. После си купуваш неразграфена българска панама със същия размер. :)

Val4e
05.01.2009, 12:15
Хрумна ми нещо.
Неразграфената българска панама е същата като каунт с разграфената.
От схемата виждаш колко на колко квадратчета разграфена панама биха ти трябвали за гоблена. После си купуваш неразграфена българска панама със същия размер. :)

благодаря ти stas, точно това пресмятам и аз, ама не бях сигурна.

Val4e
05.01.2009, 12:22
Сега се сетих и друго да питам та да си оправя малко кашата в главата.

1.Много ле грубо става ако се шият кръстчета на нашата неразграфена панама?

2.Всъщнос има ли разлика в гъстотата на нишките между разграфената и неразграфената панама? Или просто ги няма разделителните цветни нишки?

3. И не вярвам да го правя, но ако искам да шия с кръстчета на нашата неразграфена панама как се шият? Имам предвид четох нещо за прескачане на нишка и разни дреги, тоест в 4 дупки ли , в коитао по принцип си правя да речем два единични бода. Дали ме разбрахте за последното не знам?

stas
05.01.2009, 12:28
1. Кръстчетата на нашата панама определено стават доста по-големи и съответно ще е по-груба бродерията.

2. Няма разлика между разграфената и неразграфената българска панама, освен наличието на разделителни цветни нишки при едната.

3. Точно както и предполагаш, така се шият. Все едно като на evenweave.
Ето тук на диаграмата е показано как се шие. Гледаш долните картинки, защото горните са за Аида.
113836
Нищо не ти пречи да опиташ да шиеш кръстче на нашата панама и да видиш как става.
Един съвет: все пак може би ще трябва да шиеш с поне 3 нишки. С 2 се получава много рехаво и прозира прекалено много панамата.

Val4e
05.01.2009, 12:35
stas много, много благодаря ! Толкова неща изчетох а ти за две минути ми пооправи кашата. Защото има много още неща, които не знам, но почвам да схващам лека полека.

stas
05.01.2009, 12:37
Познато ми е... :D
Радвам се, че бях полезна. :kissyou:

veneta_az
05.01.2009, 13:20
Ако шиеш през дупка на българска панама, тя отговаря на 11 каунт. Аз съм пробвала, но не ми хареса - стават много големи кръстчетата. Наистина трябва да се шие поне с 3 ката конец и става грубо.
Мислила съм, но не съм пробвала да шия с 1 нишка във всяка дупка, защото ще е много трудоемко.
В крайна сметка за някои модели може пък да се получи добре с три нишки през дупка. Успех в замисъла. Сигурна съм, че ще намериш правилното решение за теб.

vessito75
05.01.2009, 13:46
Шила съм модели на Ланарте с кръстчета и през дупка/като 1/4 / и с 1 и с 2 нишки според схемата.При Дименшънс се шие кръстчета във всяка дупка като 1/1.Пак с 1 или 2 нишки според модела-така се получава релефа.Според мен най-добре пробвай вариантите и виж как ще ти хареса.А пък панамите и аз май трудно ги оправям.

irkka
06.01.2009, 17:50
Zdraveite momi4eta,molq za pomo6t,Re6ila sam da 6iq edna feq/nemoga da vi ka4a kartinka da q vidite za da se orientirate/no poneje pro4etoh dosta ne6ta ot foruma i v glavata mi stana boza,sega neznam na kakva panama da q zapo4na,za6toto se 6iqt i goblenov bod i krast4eta.Ako mojete da me naso4ite.Sarde4no vi blagodarq.Az sam ot skoro vav foruma i iskam da vi kaja 4e ste strahotni.:baby:

Val4e
06.01.2009, 22:26
Така, днес ходих за панама и ми казаха, че имат българска бяла неразграфена, която май отговаря на аида 11. И те не са много наясно. Както и да е, въпросът ми е може ли на нея да се шие 1:1 и как излиза, за кръстатият бод някъде четох, че излизало грубо, вие какво ще кажете?

stas
07.01.2009, 00:06
Така, днес ходих за панама и ми казаха, че имат българска бяла неразграфена, която май отговаря на аида 11. И те не са много наясно. Както и да е, въпросът ми е може ли на нея да се шие 1:1 и как излиза, за кръстатият бод някъде четох, че излизало грубо, вие какво ще кажете?

Според мен 1:1 и 1:4 все ще изглежда добре. Само кръстчето изглежда по-грубичко (заради шиенето през дупка). Затова заменяш кръстчето с 4 бода за 1:4 или само с 1, но пък ще стане много по-малко.
1:1 на неразграфената ще изглежда по същия начин като на разграфената.

На сайта на DMC, в раздела на панамите, намерих ето това за разликата в големината на кръстчетата на Аида 14 и Аида 11.

stas
07.01.2009, 00:09
Ето как изглежда една бродерия на различен каунт Аида:
Аида 18, Аида 16, Аида 14, Аида 11

Val4e
07.01.2009, 08:24
stas много ти благодаря!

pepina
07.01.2009, 12:39
:clap:Стас браво на теб!:idea:Това беше супер полезно :thumbup:

Val4e
13.01.2009, 14:56
Хайде пак да питам, бод 1:4 на неразграфена панама на коя аида отговаря приблизително? В смисъл ушитото как ще изглежда? Дано някой ме е разбрал?

lili
13.01.2009, 21:56
Ако не греша на Aida 11 (11 бода на инч), по-едро е от Aida 14.

Val4e
16.01.2009, 22:03
Вижте тук какво открих, ленена панама, българска 16 нишки, някой може ли да ми каже нещо за нея?

http://collection1x4.com/materiali.htm#mat4

veneta_az
17.01.2009, 19:52
Хайде пак да питам, бод 1:4 на неразграфена панама на коя аида отговаря приблизително? В смисъл ушитото как ще изглежда? Дано някой ме е разбрал?

Дано не те заблуждавам, но според мен, щом бодеш във всяка дупка, си е 22 каунт, както разграфената. Ако прескачаш дупчица, тогава ще е 11 каунт.
А за другата панама, за която питаш - не съм я виждала, но освен че е различен каунт е ленена, а не памучна, каквато е обикновената българска панама. Предполагам, че това също има значение, но това могат да го кажат тези, които са шили на ленена панама - каква е разликата.

Helen
19.01.2009, 16:17
Сега се сетих и друго да питам та да си оправя малко кашата в главата.

1.Много ле грубо става ако се шият кръстчета на нашата неразграфена панама?

2.Всъщнос има ли разлика в гъстотата на нишките между разграфената и неразграфената панама? Или просто ги няма разделителните цветни нишки?

3. И не вярвам да го правя, но ако искам да шия с кръстчета на нашата неразграфена панама как се шият? Имам предвид четох нещо за прескачане на нишка и разни дреги, тоест в 4 дупки ли , в коитао по принцип си правя да речем два единични бода. Дали ме разбрахте за последното не знам?

Ето Жената с коня на Лан. Българска неразграфена панама, кръстчета и полукръстчета с една нишка, според инструкцията, шити са през нишка. Аз мисля, че стана добре.

http://s56.radikal.ru/i151/0901/f7/ba6411e84847t.jpg (http://radikal.ru/F/s56.radikal.ru/i151/0901/f7/ba6411e84847.jpg.html)

Marieta_
12.03.2009, 09:29
Да попитам някой шил ли е с AIDA standart 14 и
AIDA fine (Zweigart)14? Каква е разликата? Ясно, че едната е фина, но това не означава ли по-скоро 18 каунт. :confused:

Denica
12.03.2009, 10:16
Да попитам някой шил ли е с AIDA standart 14 и
AIDA fine (Zweigart)14? Каква е разликата? Ясно, че едната е фина, но това не означава ли по-скоро 18 каунт. :confused:

И двете са еднакви! Zweigart е марка панама, както и DMC!

3axap
12.03.2009, 14:32
Мариетка, и при Zweigard си има каунтове, както и при DMC. За мен лично разликата е в колосването. ДМЦ ми се мачка по-бързо, а другата колкото и да подмятам парчето, пак си стои твърдо. Но може и да си въобразявам :)

gertrud
12.03.2009, 17:33
От един италиански сайт свалих няколко гоблена,на които пише ,че трябва да се шие на панама аида22.Сайта е Laura Stitch.Дали тези гоблени се шият 1:1 или 1:4 и дали могат да се ушият на обикновена разграфена българска панама.Предварително благодаря за отговора.:shy2:

Denica
13.03.2009, 09:47
От един италиански сайт свалих няколко гоблена,на които пише ,че трябва да се шие на панама аида22.Сайта е Laura Stitch.Дали тези гоблени се шият 1:1 или 1:4 и дали могат да се ушият на обикновена разграфена българска панама.Предварително благодаря за отговора.:shy2:

Ако схемите не са със смесени бодове, можеш да си ги шиеш както си искаш и на всякаква панама!!!

gertrud
13.03.2009, 10:53
Много се извинявам за следващият въпрос.Какво ще рече смесен бод?Досега съм шила само по схеми на Милена Стил.

mimiko
13.03.2009, 10:58
Много се извинявам за следващият въпрос.Какво ще рече смесен бод?Досега съм шила само по схеми на Милена Стил.

Това ще рече, че има комбинация от кръстчета ,полукръстчета ,френски възли и др такива повече информация може да видиш тук
http://www.gobleni.info/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=1&Itemid=29
и разбира се в други подобни сайтове

gertrud
13.03.2009, 11:34
Благодаря много за информацията.А на самата схема, ако има само знак означава ли,че е обикновен гобленов бод?

mimiko
13.03.2009, 11:38
обикновенно в легендата са упоменати кой знак с какъв бод се шие

Denica
13.03.2009, 11:48
Благодаря много за информацията.А на самата схема, ако има само знак означава ли,че е обикновен гобленов бод?

22 каунт предполага, че се шие с гобленов бод. Но ти можеш да си го шиеш и на кръстче на по-едра панама, можеш и на българска ... няма ограничение.

Marieta_
13.03.2009, 12:17
Деница, Захарче, благодаря ви за помощта!:loveglasses:

gertrud
13.03.2009, 12:28
Благодаря много и от мен.:clap:

ВанчетоМОД
19.03.2009, 09:22
Момичета, купих си панама от DMC магазина, тази с ефект ламе и за прав път ще шия на нея. Ще шия дребни неща, великденски мотивчета - та питането ми е пере ли се тази панама както другите гоблени и няма ли да се повреди или намачка много? Който има опит, моля да ми отговори. Благодаря предварително.

rascit0
19.03.2009, 09:47
Ванче, няма специални изисквания при шиенето на тази панама. И тя се пере по обичайния начин и се глади от опаковата страна.

Юра
19.03.2009, 10:52
Нищо и няма на панамата - аз правих няколко рози на нея за подарък - пере се , глади се както другата.
Спокойно . Даже ламето придава допълнителен ефект.

ВанчетоМОД
19.03.2009, 12:41
:blueflow:Много благодаря момичета:kissyou::kissyou::kissyou:

zlatkaan
20.03.2009, 09:49
Здравейте,момичета!Ще започвам да шия един гоблен и искам да попитам,той е даден да се шие с Х,но ако го шия 1:1,дали ще стане добре защото има и контур?:confused:

cherrylady
25.03.2009, 12:04
И моят го дават с кръстат, но ми казаха, че 1;1 ще стане по - нежен.... Така че според мен не би трябвало да има проблеми :)

cherrylady
25.03.2009, 12:10
Момичета, помагайте! Каква е разликата в панамите Аида 16 на Mилена Стил и на goblenite.com, защото на един и същ размер разликата в цената е 10лв. !:confused:

Denica
25.03.2009, 13:02
Момичета, помагайте! Каква е разликата в панамите Аида 16 на Mилена Стил и на goblenite.com, защото на един и същ размер разликата в цената е 10лв. !:confused:

Различен размер на кое???

cherrylady
27.03.2009, 09:48
Размера на парчето панама и вида предлагани от двете фирми е един и същ Аида 16, на в goblenite.com е с 10лв. по - скъпа?! :shock:

Denica
27.03.2009, 15:08
Размера на парчето панама и вида предлагани от двете фирми е един и същ Аида 16, на в goblenite.com е с 10лв. по - скъпа?! :shock:

Учудва ме тази информация ... Сигурна ли си, че размера е еднакъв???
Разликата е 0.84 лв на парче 35/45 см, но са различни марки .......

Mimeto
29.10.2010, 16:19
Харесах си един гоблен, но в схемата пише, че се шие на Aida 4.4 rut/cm. Това Аида кой каунт идва?

Nev
29.10.2010, 23:29
4.4 бода/см - 11 бода/инч, т.е. 11 каунт.
Същото би трябвало да се получи на българската гобленова панама, но през една нишка.

Mimeto
30.10.2010, 09:57
Nev, благодаря ти за бързия отговор :kissyou:

Miro
22.11.2010, 20:44
Изчетох темата , и доста неща научих , не знаех и ви благодаря за това момичета , та , искам да ви попитам и аз на свой ред , явно си е техен патент , но на каква панама отговаря тази , с която прелагат румънските гоблени на Рогоблен и Гобленсет . Прилича ми на някаква доста по едра и изглежда като разграфена канава

mari_ar
22.11.2010, 22:19
Изчетох темата , и доста неща научих , не знаех и ви благодаря за това момичета , та , искам да ви попитам и аз на свой ред , явно си е техен патент , но на каква панама отговаря тази , с която прелагат румънските гоблени на Рогоблен и Гобленсет . Прилича ми на някаква доста по едра и изглежда като разграфена канава
Миро, аз ших гобленче на Гобленсет. Отначало като погледнах панамата си помислих, че от това нещо нищо няма да стане, нооо като започнах да шия мнението ми се промени. Не съм мерила панамата със точност, но отговаря на обикновената българска панама. Наистина е по-рехава от нашата, но много по-лесно се шие и конецът уплътнява дупчицата и панамата не избива на тъмните цветове както при българската.

Miro
23.11.2010, 10:12
Да и аз съм я виждал , но така и не разбрах има ли някакъв аналог при нас , или е нещо съвсем различно

Marieta_
21.12.2010, 12:46
Харесала съм си едно моделче, но в оригиналния набор се използва панама
Murano 32 ct , Не знам как се шие на нея, но и едва ли ще намеря такава:( в България. Въпросът ми е такъв каунт с какъв друг каунт може да се замени? Предполагам, само предполагам на 32 ct се шие през две нишки, ако заменя с панама 18 ct примерно, дали ще се получи горе- долу същия размер, ако се шие през нишка?
Благодаря предварително:blueflow:

ba4iiska
21.12.2010, 15:16
В сайта на милена стил се предлагат парчета панама Belfast и Vintage Belfast които са 32 ct. Аз мисля, че ако се шие на 32 то трябва да се шие през 2 нишки, то следователно ако се шие през една нишка (обикновенно кръстче) то 32:2= 16 то 16 ct друга панама трябва да свърши работа ако се шие нормално кръстче. Това разбира се са си мои лични размишления. И дано някой ме е разбрал в размишленията ми.:confused::greeneye:

did_tag
21.12.2010, 15:41
Зависи от модела................
Например, Малката японка на Ланарте 34987 се шие на 30 каунт и там има и 1:1, има и през нишка на кръстче..............
Ако има само бод кръстче или само 1:1 можеш да го смениш с 16 каунт.

Marieta_
21.12.2010, 16:06
Момичета, благодаря ви за бързия отговор:kissyou: Шие се само кръстче, което ме радва, защото мога спокойно да заместя панамата с 16ct. Благодаря ви от сърце още веднъж:kissyou:

smeshko
23.12.2010, 20:55
Еквивалент на 32 каунт е Аида 16 каунта. Иначе Мурано е Evenweave на Цвайгарт - повече инфо на: http://www.sewandso.co.uk/ran2893-0.html

еее, вече са ти отговорили :)

Marieta_
23.12.2010, 23:09
Еквивалент на 32 каунт е Аида 16 каунта. Иначе Мурано е Evenweave на Цвайгарт - повече инфо на: http://www.sewandso.co.uk/ran2893-0.html

еее, вече са ти отговорили :)
Благодаря, Славинче:flowerlove:

wylchin
26.12.2010, 12:12
Момичета, какво мислите за качеството на унгарската панама? Пускат ли боя по-тъмните цветове? Става ли за шиене на нещо, което периодично ще се пере?

TeodoraBS
31.12.2010, 18:44
Здравейте,

имам въпрос относно балеринките, дават плата 100 % памук, 27ct т.е. каква панама да взема, може ли някой който ги е шил да каже как ще станат най-добре
Благодаря
tdimova@mail.bg

Nelly_L
31.12.2010, 19:26
Ако ги шиеш на кръстче, може и Aida 14 каунт или, както е указано 27 каунт. Кръстчето става същото като големина, но на 27 се шие през нишка. Ако искаш, можеш да ги шиеш на бяла неразграфена българска панама 22 каунт 1:1, но ще станат по-малки като размер. С една дума - изборът е твой!

Juli71
01.01.2011, 02:28
Аз уших една от тези балеринки на Аида 14,мисля че стана малко по голяма като размер.Но не ми хареса този черен цвят и я направих розова в тон със стаята на дъщеря ми!Стана хубава!

sLaV
01.01.2011, 11:25
Тези балеринки на Ланарте се шият в оригинал на ситна панама, но с гобленов бод 1:1, през нишка. Другите им гоблени са на кръстче, но тези правят изключение. Така че спокойно можеш да си ги ушиеш на 16 или 18 каунт с гобленов бод, размера малко ще се промени, но това не е проблем.

TeodoraBS
01.01.2011, 20:38
Тези балеринки на Ланарте се шият в оригинал на ситна панама, но с гобленов бод 1:1, през нишка. Другите им гоблени са на кръстче, но тези правят изключение. Така че спокойно можеш да си ги ушиеш на 16 или 18 каунт с гобленов бод, размера малко ще се промени, но това не е проблем.

Благодаря за помощта на дамите по-горе!

sLaV Имам българска панама, но не знам какъв каунт е, а какво означава да се шие през нишка?

sLaV
02.01.2011, 17:22
TeodoraBS, българската панама е 22 каунт, но има и една бяла българска, която е 16 каунт, малко по-едра, тя може да ти е подходяща, както всяка друга бяла 16 или 18 каунт.
През нишка означава,че трябва да захваанеш бода през една нишчица от панамата, защото е много ситна и не можеш да шиеш само на една нишка, както при другите. незнам дали ще ме разбереш, но е малко трудно за обяснение с думи . Ще ти пратя нещо на ЛС.

Nelly_L
02.01.2011, 17:40
Само за уточнение. На българска панама 22 каунт гобленов бод, пък и 1:1, НЕ се шие през нишка. През нишка се шие на 27, 30, 32 каунт, обикновено на кръстче.

wylchin
12.01.2011, 23:24
Момичета, какво мислите за качеството на унгарската панама? Пускат ли боя по-тъмните цветове? Става ли за шиене на нещо, което периодично ще се пере?
:?:

Freeky
06.03.2011, 16:13
От къде мога да си поръчам панама Aida 16 Dove Grey? В сайта от който обикновено пазарувам 123stitch.com няма такъв цвят, търсих и в други сайтове но не я намерих.

biskvitka_
06.03.2011, 16:59
В Ибей (http://global.ebay.com/) все още има.

elka_dobreva
07.04.2011, 19:18
От къде мога да си поръчам бяла, мека, неразграфена, българска панама?

Nelly_L
07.04.2011, 19:32
От къде мога да си поръчам бяла, мека, неразграфена, българска панама?

http://www.8888bg.com/catalog.php?cid=111
http://sheherezada.com/

Например от тук.

elka_dobreva
07.04.2011, 21:03
Пропуснах да напиша, че искам 16 или 18 каунт.

tany80
13.04.2011, 20:22
Момичета помагайте ,моля ви . :angel:
Искам да ушия гоблена "Почти идеален " http://www.goblenite.org/attachment.php?attachmentid=51227&d=1182522997 и е написано че трябва да използвам панама Аида 14 ,защото има смесени бодове. Но аз не съм в България и разполагам само с българска разграфена панама. Ще мога ли да го ушия на нея,ще стане ли хубаво и трябва ли пак да си спазвам бодовете и броя на нишките или мога да ги шия 1:1 ???:confused:
Благодаря предварително:kissyou:

elena699
13.04.2011, 20:59
Според моето не дотам компетентно мнение за да се запази горе долу размера при прехвърляне от Аида14 с бод кръстчета към българска панама и гобленов бод един знак от схемата е равен на 4 гобл.бод/тоест 1:4/Поне аз така ги шия моите,защото не съм голям фен на кръстчетата.

tany80
13.04.2011, 21:11
Благодаря ти елена699 и аз след като го написах установих ,че ако го шия 1:1 ще стане много малко.А дали трябва да спазвам пак броя на нишките за да стане релефно или при 1:4 няма как да се получи?? Приемам и още мнения.

anito11
13.04.2011, 23:19
Момичета помагайте ,моля ви . :angel:
Искам да ушия гоблена "Почти идеален " http://www.goblenite.org/attachment.php?attachmentid=51227&d=1182522997 и е написано че трябва да използвам панама Аида 14 ,защото има смесени бодове. Но аз не съм в България и разполагам само с българска разграфена панама. Ще мога ли да го ушия на нея,ще стане ли хубаво и трябва ли пак да си спазвам бодовете и броя на нишките или мога да ги шия 1:1 ???:confused:
Благодаря предварително:kissyou:

Според мен в този случай не би следвало да се замества панамата с наличната. По-принцип ще стане гоблен, но едва ли ще има желания резултат. Дай адрес, миличка, и размер на панамата - бих молга да ти изпратя. :kissyou:

tany80
14.04.2011, 21:48
Момичета исках само да се похваля ,че днес успях да си намеря панама Айда 14 и съм много щастлива:party: Еее не беше много евтина ,но карай,не ми се чакаше.Купих си и чилета и утре захващам "Почти идеален". Дано само съм уцелила панамата:confused:Благодаря много за съветите :kissyou:

asd123
11.06.2011, 17:32
Момичета.харесах си един гоблен на Риолис.В упътването пише канва К6.Знаете ли това на какъв каунт отговаря?

RUSINOVA65
11.06.2011, 18:45
Мисля,че това отговаря на 16 каунта,но не съм сигурна:confused:-нека и др.да кажат:idea:

biskvitka_
11.06.2011, 20:13
К6 означава, че в един см има около 6 бода. Това е 16 каунт.

asd123
11.06.2011, 21:21
Момичета,благодаря ви за бързата реакция.

TeodoraBS
31.08.2011, 21:01
Здравейте, след лятото се оказа че доста неща съм забравила...та трябва скоро да ушия гоблен на синя панама, модела е 18х13 см при 14ст Аида, но си взех готово пакетирано пакетче аида 18ст 20х25 см дали ще ми стигне
Разгледах разните калкулатори, но за да приравня трябва да имам брой бодове, а аз така информация нямам или нещо не мога да се сетя как да го получа :uhhhh:
Благодаря предварително на всички

Теодора
tdimova@mail.bg

Val4e
31.08.2011, 21:12
Здравейте, след лятото се оказа че доста неща съм забравила...та трябва скоро да ушия гоблен на синя панама, модела е 18х13 см при 14ст Аида, но си взех готово пакетирано пакетче аида 18ст 20х25 см дали ще ми стигне
Разгледах разните калкулатори, но за да приравня трябва да имам брой бодове, а аз така информация нямам или нещо не мога да се сетя как да го получа :uhhhh:
Благодаря предварително на всички

Теодора
tdimova@mail.bg

18 каунт е по-ситна от 14 и ще ти стигне на 100 процента

Nelly_L
31.08.2011, 21:15
Здравейте, след лятото се оказа че доста неща съм забравила...та трябва скоро да ушия гоблен на синя панама, модела е 18х13 см при 14ст Аида, но си взех готово пакетирано пакетче аида 18ст 20х25 см дали ще ми стигне
Разгледах разните калкулатори, но за да приравня трябва да имам брой бодове, а аз така информация нямам или нещо не мога да се сетя как да го получа :uhhhh:
Благодаря предварително на всички

Теодора
tdimova@mail.bg

Сто процента ще стигне. 14 каунт означава 14 бода на инч, което прави около 5.5 бода на сантиметър. Проблем ще е ако моделът има половинки или четвъртинки бодове и ще се цепи панамата. 18 каунт е по ситна от 14 и ще ти е по-трудно шиенето.
А, за да си най-спокойна, при този малък гоблен, просто броиш бодовете от схемата и дупчиците на панамата и разбираш, че ще ти стигне. :idea:

TeodoraBS
31.08.2011, 21:17
18 каунт е по-ситна от 14 и ще ти стигне на 100 процента

Логично :D много благодаря за бързият отговор, лека вечер

TeodoraBS
31.08.2011, 21:20
Сто процента ще стигне. 14 каунт означава 14 бода на инч, което прави около 5.5 бода на сантиметър. Проблем ще е ако моделът има половинки или четвъртинки бодове и ще се цепи панамата. 18 каунт е по ситна от 14 и ще ти е по-трудно шиенето.
А, за да си най-спокойна, при този малък гоблен, просто броиш бодовете от схемата и дупчиците на панамата и разбираш, че ще ти стигне. :idea:

Това, че е по-ситна ще ме забави, имам някакви си 2 седмици, като сложим и разните празници, рамкиране...по-добре да взема 14 ст, много благодаря и лека вечер

Nelly_L
31.08.2011, 21:21
И да допълня - не ти трябва калкулатор за панама. Делиш каунта на 2.54 колкото е един инч и получаваш брой бодове на сантиметър. Например 18:2.54=около 7. Прибавяш колкото искаш сантиметри за резерва и готово. Повечето схеми са разчертани на квадратчета по 10 бода, така че по схемата лесно се брои.

RUSINOVA65
31.08.2011, 23:06
По обратният път размер 18х13 см на 14 каунта отговаря на около 99х72 бода.На 18 каунта ще се получи размер около 14х10 см.Не виждам как ще стане по бавно на единия каунт в сравнение с другия при положение ,че броя на бодовете е един и същи:idea:Просто на по-едрата панама се шие по лесно и става по-голям

TeodoraBS
01.09.2011, 11:53
По обратният път размер 18х13 см на 14 каунта отговаря на около 99х72 бода.На 18 каунта ще се получи размер около 14х10 см.Не виждам как ще стане по бавно на единия каунт в сравнение с другия при положение ,че броя на бодовете е един и същи:idea:Просто на по-едрата панама се шие по лесно и става по-голям

Благодаря на Нели и Русинова, вече съм наясно, а за човек който бърза по-едрото е по-добре :idea:
Лек ден

parvanovska
13.10.2011, 18:29
Здравейте, искам да попитам шил ли е някой на белгийска панама с тройна нишка, за да си сподели мнението.

biskvitka_
14.10.2011, 13:21
Здравей, parvanovska, ако питаш за аида, да, шила съм, ако е за цели кръстчета, няма проблем. Ако обаче трябва да се шият четвъртинки, няма как да се нацели средата.

Иначе панамата е хубава, плътна и на много добра цена. Ако намеря, вероятно пак ще си купя.

parvanovska
15.10.2011, 10:46
Здравей, parvanovska, ако питаш за аида, да, шила съм, ако е за цели кръстчета, няма проблем. Ако обаче трябва да се шият четвъртинки, няма как да се нацели средата.

Иначе панамата е хубава, плътна и на много добра цена. Ако намеря, вероятно пак ще си купя.

Здравей biskvitka,
Ами харесах си един гоблен (готова комплектовка), който се шие на белгийска разграфена панама с тройна нишка. Шие се с гобленов бод половин кръст. Чудя се дали така да си го шия или пък да си взема обикновена българска разграфена панама и да си шия с двойна нишка. Не знам с тази тройна нишка дали няма да стане малко грубо, това ми е дилемата.

RUSINOVA65
15.10.2011, 10:54
Здравей!Има разлика между гобленов бод и половин кръст-разликата е в обратната страна на гоблена и плътността на покриване на гоблена..Според мен няма да е проблем да си шиеш на БГ разграфена панама с гобленов бод,ако както каза бисквитка ,има само полукръстчета по инструкцията-гоблена евентуално ще стане по-малък като размер/Зависи колко каунта е белгийската/

parvanovska
15.10.2011, 12:16
Аз шия от март тази година гоблени и не съм много наясно с видовете бодове. Ушила съм 2 гоблена със обикновен гобленов бод. А въпросния гоблен, жената в магазина ми обясни, че си се шие с обикновен гобленов бод, но панамата е малко по-едра и за това трябва да е с тройна нишка. И май ще си купя БГ панама и ще си го ушия с двойна нишка.

Angua_2004
31.01.2012, 16:59
Момичета, може ли да ви попитам - коя е най-подходящата панама за шиене на смесен гоблен - с кръстчета и гобленов бод и има ли значение при шиенето на кръстчето дали наклона на горната нишка трябва да съвпадне или не с наклона на гобленовия бод - доколкото знам това ще се отрази на крайния резултат в наситеността на цветовете, но може и да бъркам - не зная кое е правилното :confused:.....затова се обръщам към вас като ескперти :idea:

did_tag
31.01.2012, 17:12
Момичета, може ли да ви попитам - коя е най-подходящата панама за шиене на смесен гоблен - с кръстчета и гобленов бод и има ли значение при шиенето на кръстчето дали наклона на горната нишка трябва да съвпадне или не с наклона на гобленовия бод - доколкото знам това ще се отрази на крайния резултат в наситеността на цветовете, но може и да бъркам - не зная кое е правилното :confused:.....затова се обръщам към вас като ескперти :idea:


Ако гобленовият бод ти се явява като 3/4 бод, най-добре ще е 28 каунт, или 14-ката ще трябва да я цепиш. Ако имаш гобленов бод като 1/2 бод и 14-, 16-, 18-ка ще ти свършат работа.

Наклона обикновено е показан в обясненията. При някой трябва да съвпадне, при други не...........


Ама и аз го обясних - разбрах си го при 3-тото прочитане, я дай част от схемата и гоблена за който питаш..............

marji
31.01.2012, 17:14
Вероятно става въпрос за смесен бод кръстче и полукръстче, защото поне аз досега не съм срещала гоблен с кръстчета и гобленов бод. Относно кръстчетата мисля че панама 14-ти или 16-ти каунт са най-подходящи. 18-ката на мен поне ми идва твърде ситна. Ако няма никакви указания за посоката на кръстчетата и полукръстчетата в гоблена, който си избрала, трябва полукръстчето да е със същия наклон като горната нишка на кръстчето, т.е. гобленът да е изцяло в една посока. Но понякога в указанията е посочено да се шият с различен наклон за да се постигне някакъв ефект - примерно открояване на отделни детайли. Имаше някъде във форума специална тема за кръстчетата и полукръстчетата, но сега не я намирам.

Angua_2004
31.01.2012, 17:29
Благодаря ви за светкавичната реакция, момичета :kissyou: - моето колебание действително е между Аида 14 и Аида 16 - притеснявам се да не би на Аида 14 полукръстчето да стои по-рехаво, защото все пак тя е по-едра панама от Аида 16... Да, за полукръстче става въпрос - аз неправилно съм го посочила като гобленов бод и лошото е, че нямам обяснения, за да преценя за наклона на горната нишка на кръстчето, но ще го направя с един наклон - лошото е, че нямам и снимка да ви изпратя - като напредна малко ще ви покажа резултат - това е един тигър от по-стара колекция на гоблените на Мая - главата на тигъра е изцяло на кръстчета, а листата около него се шият с полукръстче

marji
31.01.2012, 17:37
Не се притеснявай, че с полукръстчето се получава по-рехаво. Нали такъв ефект се цели - на дълбочина, за да изпъкнат детайлите, които се шият с кръстчета.

emi.v
31.01.2012, 17:45
Аз винаги се съобразявам с панамата,която е заложена в оригиналния комплект.Ако искаш качи снимка на модела...

Щом модела е на Майа - Аида 16 ,горния конец на кръстчето и полукръстчето в една посока.

Penka_86
11.02.2012, 08:40
Здравейте момичета!Искам да попитам какво представлява панама Лугана 25,дали някой е шил на нея,с какъв бод се шие,какъв е размерът в сантиметри на 10 бода от панамата,може ли да се купи от някъде и горе-долу каква е цената.Нищо не знам по въпроса,а съм се засилила на едим модел,който ми хареса,но руската дама го бродира на тази панама.Ако някой има информация-моля пишете!Благодаря ви!

Nelly_L
11.02.2012, 09:01
Здравейте момичета!Искам да попитам какво представлява панама Лугана 25,дали някой е шил на нея,с какъв бод се шие,какъв е размерът в сантиметри на 10 бода от панамата,може ли да се купи от някъде и горе-долу каква е цената.Нищо не знам по въпроса,а съм се засилила на едим модел,който ми хареса,но руската дама го бродира на тази панама.Ако някой има информация-моля пишете!Благодаря ви!

http://shop.milenastyle.com/product_info.php/cPath/38/products_id/1679
Ето от къде може да се поръча и цената. Обърни внимание, че това е цена за парче с определени размери.
25 е каунт и значи, че на един инч се ушиват 25 бода. Малко по-ситна е от обикновената българска панама. Около 10 бода на сантиметър. Може да се шие гобленов бод с две нишки. Някои гобленарки я ползват, за да стане по-плътно покритието, т.е. да не прозира панамата. Може да се шие кръстче през нишка, но не става добре - доста грубо е.

Penka_86
11.02.2012, 10:12
Nelly_L благодаря ти много за бърият отговор.За Миленастил не бях се сетила.Щом е малко по-ситна от българската,излиза,че преспокойно може да се ползва и българската панама,даже ще се получи малко по-голям размер на изработката.Мисля,че ДМС с две нишки 1:1 на българска разграфена панама дава добро покритие.Много ти благодаря мила Нели!:kissyou:

mirastiv
11.02.2012, 15:28
сега си комплектовам гоблен за първи път и се сблъсках с някои неща,за които нищо не знам,затова моля знаещите да ми обяснят основните фирми,произвеждащи панама и кой номер за какво се шие... :cry:
и ако може да споделят опит дали е хубава българската бяла неразграфена панама?!а също и да ми дадат съвет каква панама да си взема за това гобленче :lady:
днес влезнах в "Mr.Гоблен" и там имаше българска от 7лв,Аида 14 за 18 или 19 лв. и Аида 16 за 27лв. и ми е много интересно каква е разликата между трите :?

аз също съм се надъхала да го шия-не съм го почнала само защото в нашия град не продават аида на метър и ще си купувам от София. Мислех да го шия на Аида 18 каунт.

ninkatatata
14.02.2012, 22:30
Здравейте момичета, имам нужда от вашата помощ.Имам схема на която е обяснено ,че се шие на 14 каунт панама с кръстат бод.Аз не съм фен на кръстатия бод и искам да попитам дали според вас ще се получи добре ,ако шия на 16 или 18 каунт 1:1 с три ката конец гобленов бод?

mirastiv
15.02.2012, 22:31
Здравейте момичета, имам нужда от вашата помощ.Имам схема на която е обяснено ,че се шие на 14 каунт панама с кръстат бод.Аз не съм фен на кръстатия бод и искам да попитам дали според вас ще се получи добре ,ако шия на 16 или 18 каунт 1:1 с три ката конец гобленов бод?

Не съм някакъв супер специалист и ще ти кажа какво е моето мнение. Много зависи какво ще шиеш все пак. Аз също не съм фен на кръстатия бод, но в момента шия една серия на Риолис, която е на 14 каунт и е с кръстчета. Стават фантастични. Ако искаш можеш да видиш 2/3 от ушитото на единия от тях в темата ми mirastiv-Етапи на райската градина на Леврон. Ще видиш, че е много красив, въпреки кръстчетата. Но много зависи, разбира се какво точно ще шиеш и каква е комплектовката. Аз лично бих започнала малко на 14 каунт- няма да ти коства много конец, за да прецениш дали е добре.
А има и друго- имам един гоблен, който като теб реших да шия на 18 каунт 1:1 гобленов бод, въпреки че в оригинал трябваше да са кръсчета. Стана много хубав, но в процеса на шиене установих, че имам места където ще се получи много по-добре ако е с кръстче и заради това ми се наложи да импровизирам и да правя промени, за да се получи добре.
Така че...не знам. По-добре пусни 1 картинка какво ще шиеш, за да може да получиш по-адекватен съвет. :kissyou:
Успех!

marji
15.02.2012, 23:01
Щом дизаинерът е дал да се шие на 14-ти каунт с кръстче, значи така ще се получи наи-добър резултат. :idea:

ninkatatata
17.02.2012, 00:52
http://radikal.ru/F/s017.radikal.ru/i437/1201/23/5b7d22d3192e.jpg.html? Ето това съм си харесала.

neli_
17.02.2012, 19:36
Не съм кой знае какъв специалист,но това не е качествена разработка.По-добре не си губи времето,труда и средствата точно с това.Виждала съм го ушито и резултата е плачевен,особенно ако си попаднала на разработката за която си мисля (то и честно казано май друга не съм и виждала)По-добре покажи част от схемата да си кажат мнението и другите.

did_tag
18.02.2012, 08:21
http://radikal.ru/F/s017.radikal.ru/i437/1201/23/5b7d22d3192e.jpg.html? Ето това съм си харесала.


Ето тук има етап от този модел, сама прецени:

http://www.goblenite.org/attachment.php?attachmentid=145029&d=1264360426

ninkatatata
18.02.2012, 19:32
Аз не разбрах този етап как е шит ?На каква панама и с какъв бод?Че не се вижда много ясно.А колкото до качване на схема не успях че е pdf.

did_tag
18.02.2012, 19:51
Можеш да шиеш на 18 каунт с гобленов бод с 3 нишки, въпросът е дали си заслужава труда, затова ти показах етап, виж картината, виж и получилото се и реши .....................

ninkatatata
18.02.2012, 21:26
Това ли е разработката за която говориш Нели?http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/2//3846/3846438_lavar_la_ropa_1.pdf

neli_
19.02.2012, 10:23
Да,това е.Даже и did_tag е показала етап на гоблена.Вече ти ще си прецениш дали те устройва този резултат и въобще дали да си хабиш труда.Картинката наистина е много хубава,но...Решението в крайна сметка си е твое.Ако искаш поизчакай,посъбери още мнения,огледай и други гоблени-има толкова хубави и качествено разработени гоблени и покази в етапи тук във форума.Всеки има право да си ушие каквото иска,но ще е жалко да си хвърлиш времето и труда на вятъра,а и разочарованието след това няма да е малко.Просто искахме да те предупредим,нали за това е този прекрасен форум-да обменяме опит,мнения и да си помагаме.

ANIMONI
19.02.2012, 12:42
Ако не се лъжа sanita беше споменала че го е обработила и ще го предлага/продава/,но май още не се е похвалила да е ушила нещо от него,за да видим какво ще се получи.

Miro
10.05.2012, 00:38
Момичета , дайте идея как да си поръчаме и да си купим румънска панама , ето сайта , но трябва да е някой който или е в Румъния или пътува до там , ще се радвам ако намерим начин http://www.ralf.ro/detalii/panza-de-goblen-caroiata-218 , на мен ми допада , някой не я харесва , някой я обожава , но ... проблема е да се достави , имате ли някакви идеи :idea:

muro04
10.05.2012, 13:09
Може би така?
http://www.econt.com/pokupka_kurier_ro/

Miro
10.05.2012, 19:07
Иначе , вече писах , но отговор и аз нямам до сега , така че ... получа ли отговор , ще питам веднага за доставка с еконт

Nelly_L
10.05.2012, 19:17
Miro, от румънците отговор може да чакаш и с месеци. До колкото знам от мой познат в Еконт, направо на тях си поръчваш, с техен формуляр. Не е нужно да правиш предварителна поръчка. Само трябва да имаш точния адрес на магазина. Те ще напазаруват и ще ти доставят поръчаното. Това е моята информация. Все пак попитай в най-близкия офис на Еконт за подробности.

neli0909
10.05.2012, 19:18
Тази панама е много хубава,аз съм започнала един гоблен на криф на тази панама,няма нищо общо с другата на рогоблен.Другата е като мрежа за комари и е по-твърда.

Miro
12.05.2012, 11:30
э нели , да ти кажа , тя ще излезне златна и презлатна тази панама с тази доставка , пиша и за другите колеги , за да знаят , проверих , ама то си е направо .... около 60 лв е само доставката , та ще има все някои приятели , които ще пътуват за или през Румъния , направо да ми я купят , то тази цена от 9 лв на метър , ориентировъчно , направо бледнее пред доставката а ако съм фирма - ок. струва си за 30 - 40 м а за 2 - 5 м просто не си заслужава . Обещавам , че ако някой пътува , защото имам някой впредвид - ще пиша и ако има и други желаищи - ще купя - 20 RON все пак , така ще си спестя транспорта :idea:

Nelly_L
12.05.2012, 11:44
Да, Миро. Аз преди доста време бях питала румънска фирма за възможността да ми изпратят един гоблен и те ме насочиха към Еконт. Отказах се именно заради високата цена на доставката им. Излизаше колкото стойността на гоблена, ако не и повече.
Най-смешното е, че доставка от Щатите ми излиза по-евтино от куриерска услуга в България.

Nelly R.
17.10.2013, 15:05
Здравейте!

И аз имам няколко (вероятно много глупави въпроси, но още съм много нова в шиенето на гоблени) - интересуват ме няколко неща във връзка с панамите:
1. Ако на дадена схема на гоблен, който желая сама да си окомплектовам, не е посочено на какъв точно размер панама да се шие, тогава какъв следва да е изборът в следните случаи:
- ако схемата е за гобленов бод 1:1
- ако за схемата пише, че е за гобленов бод 1:4 или кръстат бод - тук, доколкото разбирам от прочетеното, се избира различен вид панама според това дали ще се шие 1:4 или кръстчета. Ако съм разбрала правилно - ако е кръстчета - най-добре Аида 14 или 16. А ако е 1:4 гобленов бод във всички случаи ли може да се шие на панама, на която би се шило същото нещо 1:1, само че в по-голям размер?
2. Само българската панама ли се предлага разграфена?
3. Като се каже "българска панама" или "обикновена българска панама" - била тя разграфена или не, винаги ли се има предвид тази, за която пише, че е 22 каунт? И всички гоблени 1:1 или 1:4 ли могат да се шият на нея?

Предварително ви благодаря!!! :)

rositca
02.03.2015, 19:34
i az ne sam golqm fen na krastchetata,no shte shiq edin goblen s tqlo i iskam da go napravq celiq 1:4 dali shte stane nqma li da se pikselova

geri_73
19.04.2015, 00:30
Момичета и момчета, някой знае ли дали има значение ширината и дължината при панамата при шиене? В смисъл еднакво ли се свива и на ширина и дължина и има ли значение, дали гоблена се шие на парче по ширината, а не по дължината? Защото при платовете го има това, но при панама...:confused:

dushkova
19.04.2015, 10:55
Всеки плат се свива при пране в различна степен.

geri_73
19.04.2015, 11:40
Именно, затова питам дали ще е проблем да взема за дължина на гоблена ширината на панамата. Мисля, че няма значение, но все пак...Когато купуваме готови комплектовки не сме сигурни дали е по дължина или по ширина рязана панамата.

Дида
19.04.2015, 18:10
Момичета и момчета, някой знае ли дали има значение ширината и дължината при панамата при шиене? В смисъл еднакво ли се свива и на ширина и дължина и има ли значение, дали гоблена се шие на парче по ширината, а не по дължината? Защото при платовете го има това, но при панама...:confused:

Мила, Галето ши два гоблена с еднакъв брой бодове, конци и т.н. Само картинките бяха различни. След като ги рамкира - видя разлика при размера. Не се забелязва от самолет, но определено има около 1 см .

geri_73
19.04.2015, 20:14
Благодаря! Значи ще си го шия стандартно по дължината. Понеже гоблена, който ще започвам е голям и е на височина, мислех, че мога да взема по-малката му страна, закупувайки панамата. :D

ДОРИТО
24.04.2015, 14:11
Здравейте на всички момичета във форума нова съм и съм от начинаещите гобленарки имам ушити до сега три гоблена от миналата година до сега и сега започвам четвърти - Молитва за дома на неразграфена панама опасявам се да не я объркам моля да ме посъветвате как леко да си я разгафя и обознача за да се ориентирам по лесно
предварително ви благодаря момичета

Nelly R.
22.05.2015, 12:42
Здравейте, момичета и момчета!

Не знам дали тази тема е правилното място, но бих искала да попитам къде в София може да се закупи по-различна от стандартната българска панама на прилични цени? Имам предвид примерно Aida 14, 16, 18 каунт или цветна и т.н. - в някои магазини ме гледат странно като ги попитам...
Интересува ме и на каква точно панама се бродират каретата от едно време (тези с нашите шевици - прикачам една снимка за пример), защото искам да си направя и такива, живот и здраве, но не знам къде мога да намеря подходяща панама...
Благодаря ви предварително! :)

178802

lizavch
22.05.2015, 22:21
В София на Пиротска мисля, че беше на номер 29, това е под колоните на спирката на трамваи 20 и 22 преди ъгъла с Христо Ботев, в магазинчето, в което продават DMC и други конци, ципове, копчета и т.н. имат най-различни цветове панама zweigart Aida - 16, 14, 18 и българска Aida на метър.

Nelly R.
25.05.2015, 11:58
Много благодаря! :)