PDA

Покажи пълната версия : Шиенето, хоби или професия ?



veni_3000
12.06.2005, 14:49
Някога не сте ли искали да превърнете своето хоби в своя професия :?: Защото в един момент аз се влюбих в хобито си ,и единственото нещо с което искам да се занимавам е гобленарството. До сега не съм успяла да осъществя своята мечта но се надявам някой ден да успея.Дано не съм единствена ,защото досега съм срещала само неразбиране и подигравки от стана на дугите около мене :rezando:

Скарлет
12.06.2005, 16:43
Аз не бих превърнала хобито си в професия само по една единствена причина-не мога да шия каквото и да е.За да ушия даден гоблен,трябва от раз да се "влюбя" в него.Обичам да шия женски образи,а не обичам пейзажи.
Иначе стига да има кой да заплаща за този труд,не виждам нищо лошо. :lady:

mylli
12.06.2005, 19:10
Аз също съм си го мислила, но напълно споделям мнението на Скарлет, трудно бих шила нещо което не ми харесва. Все пак всички ние който се занимаваме със това сме хоре естети и харесващи красивите неща- както и със всичко на този свят и ние си имаме предпочитания :wink:

Renny
12.06.2005, 19:26
Аз опитах преди няколко години, тогава бях още ученичка. Ших срещу заплащане за някаква гръцка фирма през едната от летните ваканции - беше огромен модел с кръстат бод...и грозен на всичкото отгоре. Плщаха много малко а труда беше бая. Не изпитах никакво удоволствие, даже ми се струваше че колкото и пари да платят, пак не може да се сравни с това което вложих. Не мисля че искам това да ми стане професия. Но някой ден може да направя изложба, ако ушия достатъчно количество хубави неща :)

veni_3000
12.06.2005, 21:02
За това че сме хора естети съм съгласна , но всеки човек харесва различни неща. А също че много хора използват трудът ни почти без пари е много вярно. На мене са ми предлагали 500лв. за Възкресението като се има напредвид че комплектовката струваше 150лв.Рени ти може би си взела някакви пари а аз уших Веселите муиканти за една фирма, но когато гоблена беше готов фирмата не съществуваше. :cry:

Jovany
13.06.2005, 09:35
Aз имам усещането че ако това ми стане професия в един момент работата ще стане рутинна и удоволствието до някъде ще поизчезне.Като всяка друга работа в един момент става банална. Особено ако трябва се си шие голям модел който не ми допада.

Temenuzhka
13.06.2005, 09:46
veni_3000,поне "Веселите музиканти" остана ли си за теб или ти го взеха и се изпариха?Имаше по едно врече обяви за изкупуване на гоблени,всички излязоха мошеници :mad: Не вярвам в момента да има легална и лоялна фирма,която да се занимава с тази дейност :?

Скарлет
13.06.2005, 10:44
veni_3000,този гоблен "Веселите музиканти" го предлагаха и при нас тук в Пловдив(незнам ти откъде си).Аз само се обадих във фирмата за да попитам какви са условията и заплащането,но ми се стори доста неизгодно и се отказах.Но съм чувала от други гобленарки,че като отидеш с ушития гоблен,все намират нещо,което не им харесвало,така,че да не ти вземат гоблена.Става така,че ти копуваш от тях гоблена и го ушваш,но си остава за теб,т.е. мисля,че по този начин си продават гоблените.

veni_3000
13.06.2005, 11:14
Наистина бях доста наивна когато го купих, но не съжалявам че го уших,може би иначе никога не бих го ушила. Аз отдавна не се хващам на подобни въдици но ми е много болно че продължава да има хора и фирми които все още лъжат а има и много жени които да им вярват.

darri
13.06.2005, 12:31
Аз мога да шия и дрехи, завършила съм такъв техникум.Едно лято се хванах да шия надомно.Детето ми беше на 2 месеца и заради тези пусти пари си избождах вечер очите.Дори съпругът ми помагаше :D А само ако знаете как мизерно плащат и се отказах.А представям си при условие,че един гоблен изисква толкова труд, внимание и старание.....и накрая за жълти стотинки - не.Но ако съм ушила вече някой и ми предложат добра сума ще се замисля или ако условията бяха по-почтени бих се хванала.

ivaeva
14.06.2005, 10:32
здравейте момичета
наистина е кофти да превърнеш хобито си в професия, дори звучи гадно от целия ви разговор. Поне начина който обсъждате е мноооого крив. Може би изявено по друг начин, под друга форма, би било добре, макар че пак съществува риска да наложиш собствения си вкус. Аз например не обичам да шия хора, а пейзажи. И ако зависи от мен, да продавам директно това което съм ушила, то би било всичко, но без религиозни гоблени и хора. По този начин налагам собствения си вкус, и не бих могла да задоволя нечий по-различен. Извода е, че не съм добър търговец, нали. :wink:

Jovany
14.06.2005, 10:43
Малко или много един търговец налага своя вкус като убеди клиента в качествата на продукта който предлага.
Друг начин това хоби да се превърне в една добра професия е създаването на модели. Защото за изработени гоблени може да се каже че няма позар в БГ.

ivaeva
14.06.2005, 10:50
абсолютно вярно е че няма пазар за готови гоблени.
Аз лично също много много не си падам по големи гоблени в тежки рамки, които застрашително висят от стената. Предпочитам повече аксесоарите за дома, завивки за легла, детски гоблени, букви, салфетки, детски метър, бродиране на хавлии, но най-голямата страст са ми покривките.
В този смисъл исках да кажа че бих била лош търговец, защото имам понякога странен вкус. Но общоприето обожавам цветята.
Между другото, поздравявам те за откритието ти с гоблена-виното. Много е естетично. Страхотно ми хареса. Но това гобленов бод ли ще се изработва?

Jovany
14.06.2005, 11:10
Благодаря.
Аз мисля да го изработя с гобленов бод и съм почти сигурен че ще се получи.
Що се отнася до пазара на други ръкоделия мисля че и там много не са цъфнали нещата.По мои наблюдения като че ли вървят неща които се правят по бързо и са по евтини.

Renny
14.06.2005, 11:30
Az ne sym zabeliazala i v chuzhbina da ima goliamo tyrsene na ushiti gobleni, pone v dyrzhavite kydeto biah. Horata tyrsiat sami da shiat a ne da kupuvat neshto gotovo.

Jovany
14.06.2005, 11:44
За пазара в другите държави не знам но аз също съм чувал че и там се занимават с най-различни ръкоделия.
Просто си мисля че в държави с по-големи финансови възможности на населението вероярността да се продаде нещо е по голяма.

ivaeva
14.06.2005, 11:48
В края на краищата важно е това което правиш да ти доставя удоволствие. Затова се нарича хоби. Мисля че по принцип с всяко хоби е така. Щом се опиташ да го трансформираш в професия, спира да е хоби, става досадно скучно ежедневие. Не е необходимо, никак даже да правим хобито си професия.
Колкото до чужденците и гоблените, не съм изобщо забелязала да си падат по подобни работи. Незнам защо съществува мнение че те умират да купуват подобни неща и защо Черноморието ни е залято с всевъзможни изплетени и ушити неща.

Jovany
14.06.2005, 12:01
Напълно съм съгласе с теб. За мен също най-важното е хобито да доставя удоволствие не пари.

ivaeva
14.06.2005, 12:14
подарявал ли си гоблен

Jovany
14.06.2005, 12:21
Още не съм но това лято ще подаря един

ivaeva
14.06.2005, 12:34
За мен това е много ценен подарък. Понякога си мисля дали наистина се оценява подобаващо жеста. Но щом прецениш един път че ще го подариш, значи смяташ че си заслужава. А иначе, аз незнам по-добър подарък от този. Досега съм подарила само една зодия на Ланарте на много скъп за мен човек.

Jovany
14.06.2005, 12:49
Аз ще го подарявам на много скъп за мен човек. Сигурен че ще го оцени като ценен подарък. И може би това ще е първи и последен такъв подарък които ще направя на някой не знам.

ivaeva
14.06.2005, 12:54
Пожелавам ти наистина да бъде оценен досойно. Като си помислиш колко време си отнел от времето което би изкарал с детето си или изобщо със семейството си, или дори да си почиваш, за да може да си в кондиция надругия ден, напълно отдаден пак на тях, това прави подаръка ти много много ценен. И това прави жеста и самия труд много смислен.
И се чувстваш богат със самия подарък който ти правиш, нали.

Jovany
14.06.2005, 13:05
Благодаря.
Така е за изработката на който и да е гоблен се изисква много време , лишаване от сън и др.
Но аз въпреки това изпитвам удоволствие от шиенето. И ще изпитам и удоволствие от подаръка който ще направя. :)

Renny
14.06.2005, 13:12
:yes:

Az podariavam predimno na majka mi. Tia ne mozhe da shie zashtoto ne vizhda dobre, no mnogo se radva na goblenite.

ivaeva
14.06.2005, 13:16
наистина е прекрасно да зарадваш някой. Особено за Коледа, най-хубавия подарък е този, който си направил сам, защото докато си го творил си мислил за този човек.
Може би затова не е хубаво да ти става хобито професия.
А най-големия подарък е когато почувстваш че си зарадвал.

darri
14.06.2005, 14:06
И аз бих подарила само на много близък.Дори съм си мислила, че зодиите на Ланарте са много подходящи за тази цел :yes: Но голям гоблен, който ми е отнел много време не бих подарила/освен на детето ми след време ако го интересува/

Anonymous
14.06.2005, 14:54
Дъщеря ми е на почти шест години и списъка и с поръчки е толкова набъбнал, че незнам кога ще успея да и ушия любимите и гобленчета-картинки. Много ми харесаха Динси бебетата, но са с много лошо качество и ще е трудно да се разчитат. За нея наистина е голямо удоволствие да шия.

ivaeva
14.06.2005, 14:56
Дъщеря ми е на почти шест години и списъка и с поръчки е толкова набъбнал, че незнам кога ще успея да и ушия любимите и гобленчета-картинки. Много ми харесаха Динси бебетата, но са с много лошо качество и ще е трудно да се разчитат. За нея наистина е голямо удоволствие да шия.

veni_3000
14.06.2005, 15:11
Според мен всяка работа трябва да е и хоби, то затова и цялата ни държава е на този "хал".90% от българите не обичат своята професия ,и затова сме в това положение,човек трябва да обича това което работи независимо дали , е работа или хоби. Аз също виждам че е много трудно да продадеш гоблен, но много бих искала, това е също вид работа защото аз се занимавам с шиене поне 15год.А всеки зае че това е и доста скъпо хоби,и за да можеш да си купуваш качествени матеряли ти трябват доста средства.

Tania
14.06.2005, 16:15
Преди 2 години разбрах че една позната дава да се шият гоблени.Като предплаща 50% от цената,но имаше определен срок за който да се изработи гоблена.Трябваше да ушия Натюрморт с ананас - 20,5/29 квадратчета общо 594.За 5 месеца трябваше да е готов.Цената беше 700 лв.
Гоблена го изработих за 70 дни но вместо 1:2 аз не съм разбрала :cry: и го уших 1:4.Е дадоха ми допълнително 200 лв.
Знаех че гоблена не е за мен и све пак ми беше приятно да го работя,дори всички в къщи ме подкрепяха.Децата и съпруга ми си поделиха домашните задължения :lady: , а аз само си шиех.С удоволсвие бих ушила и друг гоблен , но все пак трябва да ми хареса самия гоблен. :yes:

Jovany
14.06.2005, 16:32
Че много бързо си го направила браво. Ако беше го шила 1:2 сигурно за месец щеше да е готов.

ivaeva
14.06.2005, 16:33
браво Таня. Наистина си се справила страхотно. Още повече че това като цяло ти е донесло удовлетворение.

Renny
14.06.2005, 16:35
Mnogo byrzo naistina, za 70 dni. Bravo.

Temenuzhka
14.06.2005, 17:54
Браво Таня :yes: Като стана въпрос за бод 1:2 ,какво мислите за него :?: Мен най-напред като ме учиха да шия гоблен първо на този бод ме научиха,уших 3 гоблена и чак тогава разбрах,че има и други бодове.Простено ми е,защото бях все пак на 16 години.Следващите си гоблени вече си ги ших 1:4 и 1:1,имам и с детайли.В момента шия първия гоблен с кръстат бод. :lady:

Jovany
14.06.2005, 18:04
Аз мисля че е крайно не подходящ за портрети много е едър.
За пейзажи и др. става и се шие доста бързичко но пак става малко по грубо и разхода на конец е повече. :smokin:

Tania
14.06.2005, 20:35
На мен лично не ми харесва, ушила съм така Веселите музиканти и Натюрморта с ананас - после го ших за себе си.
1:2 е груб бод и не го препоръчвам.

darri
15.06.2005, 11:13
като започнах първия си сериозен гоблен "Момиче с куче" видях че на самата схема беше посочен този бод,а лицето на момичето беше 1:1.Схемата беше немска снимана Бях на 13г. и много не разбирах и почнах да шия 1:2 с 3 нишки.Уших около 3 реда и една позната ми каза ,че така няма да ми стигнат конците и трябвало да си шия 1:4.И аз го разших и го почнах отново.Този гоблен така и не го завърших.Загубих му мерак.Стой така и чака.Един ден може да се реша да го завърша,но конците докъде ще стигнат не знам.Но помня, че наистина доста едро ставаше с 1:2.

Пенка Неделчева
22.06.2005, 17:51
Искам и аз да ви изкажа мнението си,защото изчетох вашите отначало до край.
:cry: Наистина в Пловдив имаше фирма за изкупуване на гоблени - аз тогава предложих Сиси,макар че ми се плачеше.Но ми поискаха сума пари,за да го покажат на сайтове - накрая - няма клиенти.От мен съвет - защото съм кака на всички - НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ!Никога няма да продам гоблен под 2 лв/кв.см.Знаете как се шие и какво Ви струва това.Относно поръчка: поискаха да ушия Тайната вечеря - казах да си платят комплектовката с ДМС конци,като разбраха цената,се отказаха.А за шева?
Прочетох за Веселите музиканти - не знея кой модел е -дали е целият Вилеров модел - това беше първият гоблен,в който се влюбих - видях го ушит в моя братовчедка-около 1,50/2,00 метра.Нещо великолепно.Поиска ми само за скицата 1900 марки.Отказах се.Изобщо милички - и аз съм една одисея... :)

Дани
22.06.2005, 23:18
Да, но мама не ви каза и за един друг неин случай. Във вестника имаше обява за предлагане ушиване на гоблен срещу заплащане...И какво мислите се случи :?
Отново ИЗМАМНИЦИ! Тя закупи гоблена за 250 лв./гаранция, че ще го ушие и няма да избяга. След предаването му тези пари й се възстановявали...
Дрън, дрън, та пляс! :oops: Известно време си стояха там, където им беше офиса и в един момент - дим да ги няма.... :shock:
Но най-лошото беше, че нито конците, нито пък самият модел, отговаряха на тези 250 лв.Мислех, че ви го е споделила...но е наистина много кофти ситуация...Който е изпадал в подобно положение знае за какво става въпрос :zipper:

Дани
22.06.2005, 23:29
Абсолютно съм съгласна с Джовани. Когато дадено занимание ти доставя удоволствие, не бива да се превръща в рутинно действие, т.е. в "работа". Ще се изгуби чара на шиенето.... :yes:

veni_3000
23.06.2005, 10:53
Дани може би донякъде да си права ,но понякога човек се лъже .Може би око имахме достатъчно средства за нормален живот не бихме се хванали на подобни въдици.В големите градове по лесно се намира работа и е по добре платена , докато в по малките е по добре да не работиш защото заплатата едвам ти покрива разходите. :smokin:

Temenuzhka
23.06.2005, 11:14
За съжаление е точно така :mad: И аз съм правила опити да открия фирми ,които изкупуват гоблени и всички до един се оказаха мошеници.Добре поне,че не съм изгоряла с някой гоблен или с пари,само на вятъра имах навъртени телефони и се убедих,че лъжат на поразия... те и от това си правят бизнес - телефоните са импулсни :evil:

veni_3000
23.06.2005, 13:48
Напълно съм съгласна защото в момента една обява в интернет на която като се обадиш ти казват че не може да говориш от gsm а трябва да се обадиш от стационарен телефон,мисля че имат около десетина телефона на които трябва да се обадиш , а те ти вземат телефона и ти казват че ще ти се "обадят".Мисля че трябва да си споделяме и подобни неща пък дано и други поне да четат какво си пишем и да не им се обаждат , защото тия "копувачи" печелят на наш гръб.Между другото има и някаква Цвети от Пловдив която също копувала гоблени но трябвало да отидеш лично при нея , ако има някой от Пловдив който е чувал нещо за тази госпожа нека сподели . :evil:

Jovany
23.06.2005, 14:09
Никой не трябва да не се заблуждава по този начин. Няма какво да го овъртаме пазар за гоблени просто няма... Всякакъв вид "телефони" които купуват гоблени са импулсни и са чиста проба измама. До сега за толкова години не съм чул някой да е продал нещо по този начин и да е спечелил. Всичко това се прави с една единствена цел ИЗМАМА.
Просто трябва да се наслаждаваме на хобито си и на това което сме изработили и да не се занимаваме с глупости :thumbup:

Temenuzhka
23.06.2005, 14:16
Абсолютно си прав :yes: Да си шием за кеф и това е,имаме си чудесно хоби,то и хоби безплатно няма :oops: Творим красота и сме удовлетворени, аз специално психически релаксирам :oops: :smokin:

darri
23.06.2005, 15:09
Подкрепям ви напълно.То измамниците май са навсякъде.И за едно нещо също съм "за" - не бива /дори да намерим съвестни купувачи/да продаваме труда си на безценица.Те така ще смъкват цените постоянно, а всеки от нас знае какво му струва шиенето - време, пари, а за зрението да не говорим.И накрая за какво? Някакви господа, които нищо не са създали през живота си да печелят от нашия труд.И в Русе преди 2-3 години се бяха появили фирми-фантоми.Сега не знам какво е положението защото скоро не съм се интересувала, но наистина когато някой чуе нещо било то хубаво или лошо трябва да си го споделяме за да не ставаме жертви на измами. :(

Jovany
23.06.2005, 15:21
Абсолютно си права трядва да се споделя всичко е да не се дава въможност на измамници да печелят на наш гръб.
Добрите работи също трябва да се знаят за да могат фирми които предлагат хубави продукти да просперират :thumbup:

dinko
23.06.2005, 15:30
За измами можете да пишете в новия форум "Измамници, мошеници и фирми-фантоми" :)

mylli
23.06.2005, 17:49
До сега никога не съм проявявала желание да продам гоблените си, но това не важи за домашните ми - при всеки одобен случай ме заплашват :wink: разбира се на шега, и затова не мога да споделя никакъв опит по този въпрос :wink:

Пенка Неделчева
23.06.2005, 21:00
:cry: Не зная дали се казва Цвети, но се намира в кв.Капана в Пловдив тази фирма.Взима за сканиране 20 евро,за изпращане още 15 евро.След около седмица ти дава цена - примерно за Сиси/знаете колко е голям при 1:4/дава цена около 800 лева.Никога не бих го продала на тази цена.За мен те са като деца - мили са ми.Аз не съм имала с нея личен контакт, но моя близка проплака... :cry:

veni_3000
24.06.2005, 15:39
Пенка благодаря ти за информацията , дано идруги да я прочетат,за да не ходят при тази госпожа. :smokin:

Tania
24.06.2005, 20:10
Аз също не сам чула някой да е продал гоблен досега.
Пенка благодаря за информацията.

Anonymous
25.06.2005, 13:03
Onzi den vidiah v edin ot magazinite na letishteto da prodavat gobleni. Biaha bez ramki, nai-otgore beshe edin zimen peizaj, mislia ot Vilerovite, 1:1, okolo 20 na 30sm i go prodavaha za 600lv.

Пенка Неделчева
26.06.2005, 08:52
:? според теб, Лили 1,това реалнна цена ли е за този гоблен?При това 1:1 и с този размер? Предполагам,знаеш за колко време би го ушила... :!:

mylli
26.06.2005, 10:35
Ох всичко е много относително, на една моя позната апартамента и е пълен със гоблени, човек би ахнал като влезе.............но истината е че 99% са и купени и то как , като се сетя и направо ми сте завива свят....Има четирите сезона който е купила за по сто лева от една бабка и дядо който били във голямо затруднение. Доколкото знам има Запустялата водиница която е купена също за символична цена, и то не от собственичката , а от сина и който е наркоман и всичко е изнесъл от къщата.........така че може да се каже че и при гоблените има черен пазар, колкото и гадно да звучи. Така че не се знае каква е съдбата на гоблена който lili1 е видяла на летището.............ех ако можеха гоблените ни да говорят...

lili
26.06.2005, 13:17
Ami na men mi se stori mnogo evtino, az tozi goblen bih go shila ciala godina i posle edva li bih go prodala. Niamah vreme da porazpitam prodavchkata. Tam imashe pone 5-6 goblena, no mi napravi vpechatlenie che biaha v 'nasipno' sastoianie, niamaha ramki. No moje tova da e za ulesnenie v prenasianeto.

paky
05.07.2005, 15:23
Здравейте, първо искам да поздравя всички с прекрасните гоблени които показвате - страхотни са.
:!: Искам да споделя и моя опит в търсенето на фирми, които изкупуват гоблени.
Аз самата нямам гоблени за продаване - ушила съм само два, защото се запалих по гоблените в началото на тази година.
Имам една стринка, която е майстор в това изкуство - избродирала е Веселите музиканти, Лунна зима, Люляци, Московската мадона, Мона Лиза и други. Изработката на гоблените е перфектна - всички са двулицеви. Така се случи, че тази година има парични затруднения и реши да продаде един от гоблените. Помоли ме да потърся в интернет фирма, която да изкупува гоблени. И така намерих няколко обяви за целта всички ми обясниха че проявяват интерес и щели да ми се обадят кога ще могат да дойдат в Кюстендил за да видят гоблените и да купят някой от тях. Предлагаха ми цени по 3-4 евро за квадратче. Обаче вече минаха няколко месеца, а никой още не се е обадил че ще дойде. Няма да ви казвам че аз им звънях доста пъти - накрая се убедих че са измамници обявяват един номер, когато им се обадиш има записано съобщение да позвъниш на друг телефон и така. Кокато попиташ къде им е офиса за да отидеш на място отклоняват въпроса. Единствените които имат офис и искат да се отиде на място са фирмата в Пловдив. Не знам името на хората но телефона им е 0898237726 - казаха че предлагат 3-6 евро. Моля ако е същата фирма, за която става въпрос по-нагоре във форума да ми кажете.

Nadegda
02.08.2005, 11:31
Zdraveite.Az sam nova i neznam kak da 6ia krastat bod na goblen.6te mi kage li niakoi?

paky
02.08.2005, 11:53
Ето тук можеш да видиш как става - успех.
http://www.cross-stitch-centre.co.uk/acatalog/tutorial.html

Anonymous
02.10.2005, 14:10
veni,az sasto 6ia gobleni i sam mislila da prevarna hobito si v profesia,no ne snaia dali ima niakade podhodiasti firmi,koito da gi iskupuvat.Popadala sam samo na 2-3 takiva,koito davat samo GSM-i i me karat da si mislia,4e obiavite sa mnogo stari ili fal6ivi i se opitvat da ismamiat horata.A i dokolkoto snaia u nas u6iti gibleni ne se tarsiat.

В форума се пише на кирилица

Дани
25.10.2005, 23:29
:yes:Точно така, Рени, хем са гости и хем искат да продават гоблени във форума.Поне можеше да се представи въпросният или въпросната гобленарка :?: :!: :?: Както някъде четох, гоблените, които сме създали, аз не бих могла да ги продавам - та те са мои деца...Може да имам само трички, но не си ги давам.... :cry: :(

Renny
25.10.2005, 23:36
Тъй като минаха повече от 24 часа и въпреки подканването съобщението не беше преместено в правилния форум, то е изтрито.

Така ще се процедира с подобни съобщения в бъдеще.

Irenka
01.02.2006, 20:07
Мислила съм си го, но никога не се реших. Шиенето ми е само хоби и ще си остане такова.

abi1004
02.02.2006, 12:23
Не бих и помислила да се занимавам професионални с гобленарство.Веднага изчезва очарованието да си избирам сама модела да си го комплектовам ами как накрая ще се разделя с него?! нене немислимо е.Има и някакво очарование да се наслаждаваш на труда си и да показваш на близки и познати които се радват на творбите ти. :)

Nellyyyy
02.02.2006, 21:43
Аз също не съм склонна да продавам гоблените си просто ми е немислимо.Досега дори и на близки не съм подарявала гоблени :oops:

lusi_antonova
15.02.2006, 11:53
Здравейте. Аз съм нова тук и още не мога да се нарека гобленарка, но съм голям фен на гоблените. За сега съм ушила само няколко малки гобленчета, всичките съм ги правила от картинки и за подарък. Та по въпроса дали бих продала нещо което съм шила... Не, не бих могла да ушия нещо ако не е за определен човек, на определена тема, за специален празник. Иска ми се да направя нещо за себе си, нещо красиво което да си сложа на стената, но не мога да започна. А като шия за някой друг го правя от раз. За свети Валентин уших два много красиви гоблена но знаех за кого ги правя, знаех колко ще се зарадва получателя им (приятеля ми и дъщеря ми), знаех че това ще бъде подарък който не мога да им купя от магазина на каквато и да е цена и че е подарък който никой друг не може да им подари. Те и двамата оцениха жеста и старанието което проявих.
Едва ли бих могла да продам нещо след като аз дори за себе си не мога да ушия гоблен. Но с огромно удоволствие ги подарявам!

katya
12.05.2006, 09:50
не съм вещоманка,но не бих си продала или подарила гоблените.а професия гобленар......не и в нашето бедно настояще.

manka
12.05.2006, 10:48
:lady: Гоблените Хоби,хоби и пак хоби :D
Не бих си продала нито един :!:

veni_3000
12.05.2006, 10:57
Аз пък с най голямо удоволствие бих се разделила с част от моите. :D :P :D

katya
12.05.2006, 11:23
вени, но на каква цена :?: този,който може да ти я даде не разбира ,какво купува.този, който разбира , няма пари :!: това е то :uhhhh:

НИЯ НИК
12.05.2006, 12:32
Единствено бих продала някой от гоблените си само ако имах много голяма нужда от финанси и не мога да ги намеря по друг начин .Дано никога не ми се случва.

keissi
12.05.2006, 13:28
Е,моите гоблени са малко и не мисля да ги продавам,шия ги за удоволствие, :? но пък имам друг проблем,исках да подаря един малък детски и какво се случва--започнах един, сгреших го.Започнах го отново- пак не става :cry: сега започнах друг, но и той не ми върви.На някои от вас случвало ли се е това???? Аз вече не зная какво да правя........

valioa
15.06.2006, 03:51
Момичета израснала съм между две баби които от как се помня само гоблени шиеха даваше им ги друга жена и им плащаше много ама много добре но след като си отидоха от този свят ми трябваха пари за операция на мъжа ми .Реших да продам гоблен защото не виждах друг изход заложих го във една фирма където дават и за шиене плащат уж от 2 до 5 евро моята работа я оцениха за 4 .Решила съм ако се обадят че имат куповач и ми го платят да взема един \най-малкия\да им ушия да видя дали и него ще платят.Склонна съм да си мисля че не са фантом защото имат галерия офис и ги знам от няколко години все са там не са избягали защо да не продължа традицията в семейството

atina
16.06.2006, 13:17
За мен шиенето е въпрос на оцеляване.Сигурно съм пристрастена.Все още поддържам някакви социални контакти, защото работя.Но предпочитам да си стоя у дома и да шия.Когато шия не мисля за нищо друго освен за гоблена.Имам над 200 схеми и си купувам "Галерия бродерия".Един живот не стига да ушия всичко, което искам.Просто съм ненаситна когато става въпрос за гоблени.Бих желала гоблените да бъдат моя професия, но не знам какво да предприема по въпроса.

blue_bouble
16.06.2006, 19:26
По скоро хоби е шиенето на гоблени за мен,в нашата страна е доста трудно да ти е професия!

IRKA G
17.06.2006, 22:36
:hello: Аз с удоволствие бих превърнала хобито в професия ,защото няма нищо по хубаво да работиш с кеф.Преди време работи като кроячка в една малка фирма м,където работата беше един неспирен купон ,но напуснах ,защото няма пари в този пазарен прозорец -конфекцията просто ни убива.Сега продавам в склад за гуми и имам много свободно време за хобито си-гоблени( понеже шия на работа)Бих продавала и бих шила по поръчка ,но досрега не съм чула някой сериозно да иска да купи гоблен .Ако някой чуе за такава фирма нека да пише на имейла ми.Бих шила даже и за 1,50 лв. на квадратче

valioa
18.06.2006, 03:03
:hello: Ирка за 1.50 не бих продаала толко труд ами ако ти дадат 1-1 някоя икона :(

Marinera
20.06.2006, 23:23
Жалко е, че трудно се намира кой да ти плаща за шиене на гоблени - най-много да се натъкнеш на измамници, както стана с мен. Бях се хванала да шия за една фирма и интересно - въпреки че като Скарлет трябва първо да се "влюбя" в някой гоблен, за да го ушия, за заплащане бях готова да шия всичко, защото имаме не малка нужда от пари. Просто чувствах, че правя нещо полезно за мен и за семейството ми (или поне си мислех така), а същевременно упражнявах любомото си хоби. После, като разбрах, че няма да ми платят... изведнъж ми мина ентусиазмът, поне този, свързан с конкретния гоблен. Между другото точно тази фирма стана причина да открия форума, понеже търсех информация за нея... е, не намерих, но открих това уютно местенце, за което никак не съжалявам! :yes: Сега повечето ми "дейности" из Интернет са свързани с този форум и с гоблените!
А иначе се бях хванала и към друга фирма, която плаща за плетива на една кука (които също са ми любими). Само че там за една много красива и не много малка дантела ми платиха само 1.50 лв. :shock: , затова се отказах да си хвърлям труда на вятъра.
В крайна сметка се оказа, че е доста трудно и почти невъзможно да си изкарвам хляба чрез любимите хобита... :(

IRKA G
21.06.2006, 01:13
:hello: труда си е труд ,за мен кефа е в самото шиене и в това да видидиш какво излиза от ръцетети па макар и за момента и повече никога да не го видиш.Аако получиш за това пари-още по добре.
Знаете ли колко красоти-шедоври съм създала като крояч-шивач?
радваш им се за момента и после някой ги отнася и той обира овациите ,за теб си остава насладата че МОЖЕШ с главно М

valioa
21.06.2006, 01:30
На последък се задоволявам само с похвалите от съпруга каквото и да направя. Но когато чуя навън да питат малката -кой ти го плете или кой ти го уши-баба ли :?: тя се тръшва и отговаря троснато-мама ми го направи. :D Тогава ми никнат крила и това ме прави много щастлива.АМАН ОТ ИЗМАМНИЦИ-стига ми тая награда а тя за мен не е малка :rainbow:

Romi
24.06.2006, 16:17
:flower: За мен до преди известно време беше удоволствие/ имам предвид шиенето на облекло/, никога не ми е било професия, но ми се удава. Така стоят нещата и с плетенето и гоблените, които доста късничко започнах да шия.Надявам се с годините да успея да ушия онази малка част която най-силно ме впечатли :!: :?: :flower:

Nelia
24.06.2006, 16:24
:-| Шиенето на гоблени за мен е истинско удоволствие :!:

petkova26
01.03.2007, 09:27
:-| За мен бродирането на гоблени е хоби- те ме разтоварват,те ме успокояват! :clap: :rainbow: :clap:

kraseto
16.03.2007, 23:23
Шиенето на гоблени за мен е СТРАСТ!
Правя го с голямо удоволствие, макар , че и на мен ми се иска да съчетавам полезното с приятното, т.е. да шия за пари, но не успявам.Опитвам от много години, но за сега нищо.Но това е друга тема и съм я споделила вече с вас , но в Измамници - мошеници.

kameia
17.03.2007, 11:50
;) ако шия,защото трябва-няма да ми е приятно:mad: а да си разделя,с това,което съм ушила,в което съм вложила толкова труд и любов е просто немеслимо.има ли такава цана:?: гоблен бих продала само ако трябва да направя жертва за хората,които обичам.дай БОЖЕ да не ми се налага:angel:

viking
18.03.2007, 12:23
аз от всичките гоблени които съм зашила не съм и се опитвала да продавам, но съм подарявала и бих подарявала.
за мен шиенето е хоби и удоволствие и разтоварване, но наистина ако има възможности за продаване, то цените трябва да съответстват на труда и времето прекарано над гоблена, а за съжаление в България няма такива богати колекционери на гоблени които са готови да платят добра цена

katya
20.03.2007, 19:04
Шиенето за мен е хоби.То ми носи естетическа наслада.

lari
21.03.2007, 15:49
Шиенето ми доставя удоволствие, а и щастието,че си създал нещо не е малко. Много пъти съм си мислела,че никога не бих подарила гоблен,дори съм се чудела на една позната,която нямаше много гоблени,а почти всички подаряваше. От известно време и аз започнах да подарявам гоблени, и май почти всеки ушит е предназначен за някого. Почти три години не бях шила гоблен за себе си, но и така бях удовлетворена. А гобленарството е интересно хоби и лично аз го деля само с цветята.:D :idea: :D

borcuk
28.03.2007, 18:04
Аз не бих се съгласила да шия и да си бода очите, а гоблените да красят чужди стени. А и тук няма реално заплащане на труда , който се хвърля при ушиването на един гоблен. Гоблените са произведение на изкуството и трябва да се отнасяме към тях както към картини на Рембранд например.Те са също толкова красиви и уникални.

христина
30.03.2007, 16:03
мисля ,че няма пазар за това.гоблените сякаш не са на мода.

poppy76bg
01.04.2007, 22:02
днес бях на гости в кричим у едни познати. майката има опит в шиенето на гоблени и плетене на една кука. работила е три години в италия, днес тя ми каза, че там не вървят много скъпо ушитите гоблени. защо не опитате чрез www.ebay.com? аз съм готов да опитам да продавам гоблените там. но единственото изискване е ако ще продавате или купувате нещо от там е да имате кредитна или дебитна международна карта. разгледайте сайта на www.ebay.com има си собствена търсачка и напишете gobelin и ще видите това: http://search.ebay.com/search/search.dll?cgiurl=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.com%2Fws%2 F&fkr=1&from=R8&satitle=gobelin&category0=&submitSearch=Search

mimka
02.04.2007, 16:34
Аз шия единствено и само за удоволствие.А гоблени не съм подарявала, защото са ми скъпи , но...може би да подаря на някой скъп човек.Все пак трудът е доста, а и схванатия врат също.

poppy76bg
02.04.2007, 23:51
така е! аз не съм подарявал гоблени на никой, но когато човек шие гоблени, се успокоява! аз дори и да не ги продавам, ще бродирам за мое успокоение и удоволствие.

Rossko
03.04.2007, 10:16
Понякога , събота и неделя прекалявам със шиенето и ме заболяват гърба, кръста, очите, главата.....:( Ако шиенето ми е професия ще се чувствам адски зле и ще го намразя. :mad: Затова предпочитам да ми е само хоби.

Bibi
08.04.2007, 18:41
Здравейте
аз до сега съм ушила около 15 гоблена
но не съм продала нито един
като си помисля с колко труд съм ги ушила и ми дожаляват
Иначе повече шия през почивните дни и когато съм в отпуск
През седмицата от време на време

molly
08.04.2007, 21:58
Аз обичам да подарявам и много често го правя ,като шия даден гоблен и много си мисля за някой решавам да му го подаря.

naiema
17.04.2007, 10:18
Аз също шия само за удоволствие.Трудно бих превърнала хобито си в работа по простата причина,че например пейзажите и гоблените с църковни мотиви бих шила без особено удоволствие.Харесва ми да шия жени.Иначе бих подарила , а също така бих продала мой гоблен.

ming
17.04.2007, 18:12
Az 6ia za udovolstvie :greeneye: no mi ostava vreme samo ve4er i stoia do kasno :greeneye: Obi4am i da podariavam Do sega sam izbrodirala 15 i sam podarila 5 No ne vseki go ozeniava Radvam se kogato posle go vidia na stenata a ne da stoi v niakoie 4ekmedje :(:cry:

nadejdabr
01.09.2008, 20:32
Предпочитам шиенето да ми бъде хоби, иначе ако трябва да печеля пари с продаване на гоблени ще ми умре семейството от глад :confused: аз толкова бавно шия, а и цените не са никак добри за продаване... за това искам да си ми бъде като хоби, да знам, че като имам време мога да седна и да правя нещо, което ми доставя удоволствие...и като видях, че коментирате за подаряване на гоблени, лично на мен ми доставя голямо удоловствие да подарявам....преброих сега, че съм ушила общо 44 гобленчета, разбира се повечето са мънички и от тях съм подарила 22, и други 22 са все още при мен :D

gallaksia
01.09.2008, 22:39
И на мен ми е хоби и дори бих казала хронична болест,че от доста години я боледувам и други заразявам ,но те бързо оздравяват ,а пък аз откакто съм във форума по-зле ставам...Когато съм вкъщи и имам време,т. е. не съм пред РС-то и ако ми е нервно веднага сядам и започвам да боцкам и да се вглъбявам .Ставам като в безтегловност или по -точно като невменяема -не чувам,не виждам и не ме вълнува нищо друго, ама тогава не дай боже да ме прекъснат става лошо...И така много обяснения станаха ,а гоблените не са довършени-отивам.Имам , гледам и им се радвам ,не продавам и съвсем малко съм подарила на 3-4 най-близки хора...:confused:ох,то нямам спиране нали е на тема гоблени,добре че сте ми вие ,че иначе няма с кой по темата-някой доста "умно" ме гледат...:loveglasses:

ivetkiprova
03.09.2008, 15:16
Не бих превърнала хобито си в професия.Ще трябва да се занимавам тогава с неща,които ще са различни от моето светоусещане.Иначе и аз изпадам всвоеобразен транс като забоцкам :D .Доста "мъничета" съм подарила на хора,които обичам.

Denica
03.09.2008, 15:38
Няма нищо по-хубаво от това да работиш нещо, което обичаш!
Ако можеше човек да се издържа гоблени, бих го направила.
Но на този етап ...