PDA

Покажи пълната версия : ТЕРЗАНИЕ, ОТНОСНО ПРАЗНИКА....



leti_at
06.12.2007, 15:32
ИМАШЕ ПОДОБНА ТЕМА, НО:confused: ....ЩЕ БРОДИРАТЕ ЛИ ДНЕС НА НИКУЛДЕН?
НА МЕН МНОООООГО МИ СЕ ШИЕ, ИЗОСТАВАМ С ТОВА ,КОЕТО СЪМ СИ ПОСТАВИЛА КАТО ЦЕЛ ДО КОЛЕДА, ВКЪЩИ НЯМАМ ИМЕННИК...И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО МИ СЕ СТРУВА НЯКАК ГРЕШНО ТОЧНО ДНЕС ДА ШИЯ.:cry: ПРИ ВАС КАК Е?
МОЖЕ БИ ЩЕ ИЗЧАКАМ ДА СЕ СТЪМНИ, ЧУВАЛА СЪМ, ЧЕ КОГАТО СЛЪНЦЕТО ЗАЛЕЗЕ, МОЖЕ. ТОГАВА НЕ БИЛО ГРЕШНО.
СУЕВЕРИЯ ЛИ СА ТОВА? ГРЕШНИ ЛИ СМЕ...И "ПО-ПРАВЕДНИ" ЛИ СТАВАМЕ КАТО СПАЗВАМЕ ТЕЗИ НОРМИ?
ТАКЪВ ХУБАВ ДЕН Е ДНЕС, А МЕН КАКВИ МИСЛИ МЕ ТЕРЗАЯТ....НАПЪЛНИХТЕ ЛИ ВЕЧЕ ШАРАНИТЕ:D ? ВЕСЕЛ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ОТ ФОРУМА!
Тази тема се оказва актуална ...за всички празници...

marji
06.12.2007, 15:44
Аз шия и на религиозни празници и то повече отколкото в делнични дни. Навремето се е смятало за грях да се шие, защото това е било вид работа. Гобленарството обаче едва ли може да се определи като работа. То е по-скоро удоволствие и на мен най-много ми спори по празници. Чувала съм че някои имали предпочитания по такива празници към иконите, защото сътворяването на една икона само по себе си било молитва. Но аз шия всичкои изобщо нямам такива терзания!:greeneye:

iasi
06.12.2007, 16:01
:( Аз не смея да шия на празниците /не съм вярваща/, но майка ми - лека й пръст ми втълпяваше по празници да не шия , да не пера и т.н. И сега като знам, че е празник ми е едно такова съвестно. Понякога вечер се успокоявам, че вече е доста късно /7 - 8часа/ и може да взема гоблена. Но за тая вечер съм решила да не шия и да си потърся конците за един гоблен който ми изпрати Nelia.

Mimik
06.12.2007, 16:32
Когато съм питала моята баба дали мога да шия на празници, тя все ми е отговаряла щом толкова ми се шие, да изчакам да удари камбаната - т.е. да стане 16 часа и след това да шия :) Лично според мен това не е работа, а точно както казва и marji - удоволствие.

lari
06.12.2007, 16:36
iasi,по много тъжен повод скоро разговарях на тази тема с нашият свещенник.Той каза, че всичко това са отживелици и не бива да им вярваме.Думите му бяха-както ние мъжете четем вестници и гледаме телевизия на тези празници, така и вие може да си шиете.Важно е да не се чисти основно къщата-това е работа.Дори на задушниците каза, че не е грях да се бродира.Това е само занимание и то културно.Това е, а кой както прецени постъпва.

vanilin
06.12.2007, 16:39
На празници и в неделните аз не шия, не плета и не пера. Ако направя нещо такова след това терзанията ми са големи. Дори сега от 20 декември/Игнажден/ до 8 януари/Бабинден/ няма да шия.Това го знам от баба ми и го спазвам. Гоблена го прибирам. Но всеки има свои разрбирания и вярване, и както го направи, значи така е правилно за него.

nadejdabr
06.12.2007, 16:50
ИМАШЕ ПОДОБНА ТЕМА, НО:confused: ....ЩЕ БРОДИРАТЕ ЛИ ДНЕС НА НИКУЛДЕН?
НА МЕН МНОООООГО МИ СЕ ШИЕ, ИЗОСТАВАМ С ТОВА ,КОЕТО СЪМ СИ ПОСТАВИЛА КАТО ЦЕЛ ДО КОЛЕДА, ВКЪЩИ НЯМАМ ИМЕННИК...И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО МИ СЕ СТРУВА НЯКАК ГРЕШНО ТОЧНО ДНЕС ДА ШИЯ.:cry: ПРИ ВАС КАК Е?
МОЖЕ БИ ЩЕ ИЗЧАКАМ ДА СЕ СТЪМНИ, ЧУВАЛА СЪМ, ЧЕ КОГАТО СЛЪНЦЕТО ЗАЛЕЗЕ, МОЖЕ. ТОГАВА НЕ БИЛО ГРЕШНО.
СУЕВЕРИЯ ЛИ СА ТОВА? ГРЕШНИ ЛИ СМЕ...И "ПО-ПРАВЕДНИ" ЛИ СТАВАМЕ КАТО СПАЗВАМЕ ТЕЗИ НОРМИ?
ТАКЪВ ХУБАВ ДЕН Е ДНЕС, А МЕН КАКВИ МИСЛИ МЕ ТЕРЗАЯТ....НАПЪЛНИХТЕ ЛИ ВЕЧЕ ШАРАНИТЕ:D ? ВЕСЕЛ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ОТ ФОРУМА!

Суеверие е това, не е ли библейско, значи е човешка измислица!!!

iasi
06.12.2007, 16:58
iasi,по много тъжен повод скоро разговарях на тази тема с нашият свещенник.Той каза, че всичко това са отживелици и не бива да им вярваме.Думите му бяха-както ние мъжете четем вестници и гледаме телевизия на тези празници, така и вие може да си шиете.Важно е да не се чисти основно къщата-това е работа.Дори на задушниците каза, че не е грях да се бродира.Това е само занимание и то културно.Това е, а кой както прецени постъпва.

А пък аз си мислех, че чистенето не е работа - а само шиене, плетене, пране /макар че си казвам, че не пера аз, а пералнята:D / Вярвам че с годините традициите ще отшумят и за децата ни няма да има такива проблеми. Е то зависи и от нас - какво ще им втълпяваме:confused:

yonka
06.12.2007, 17:06
Аз лично шия.За мен не е работа,а хоби.За прането и чистенето и аз го знам.Но може би ще се съгласите ,че има разлика м/у това как се перяли някога и как се пере днес - пералнята върши това.А знам ,че не се върши работа пр.плетене на нещо ,което ще се облича или както казваше баба ми "за гръб".Това с шиенето за мен е ,като въпроса с постите.Познавам хора ,които ги спазват стриктно-на всяка цена.Но си мисля ,че е по- важно какво вършиш и как се държиш ,а не какво консумираш?!

fani77
06.12.2007, 17:18
Аз съм съгласна с Yonka-това е удоволствие!Грешно е да крадеш,да убиваш и т.н.,но да шиеш-не!Затова и аз си шия на празници!

zdrave
06.12.2007, 17:22
Аз също шия на празниците.Моята баба казваше , че за работата почивен ден и празник няма :D За мен шиенето е удоволствие и ако имам време за това не се съобразявам с празниците.

noar
06.12.2007, 17:32
Ако мога да се сдържа-не шия. Но когато искам да свърша нещо бързо шия след като се стъмни!
Те тези празници този месец край нямат!:(
Варвара,Сава,Никулден и колко ни чакат още......

blue_bouble
06.12.2007, 18:48
Категорично не шия на празници.Ако много ми се шие почвам късно към 10 вечерта.Миналата година ших цял ден на Атанасовден и вечерта вече бях с бъбречни кризи:(А на други празници или ще се изгоря , или ще се порежа и някакви лоши неща все ми се случват.Затова ме е страх и не шия .

ibg1963
06.12.2007, 20:45
И аз не шия на празници. Това ми е останало от баба ми.По празници тя нито шиеше нито плетеше.

lililina
06.12.2007, 22:12
Здравейте, и аз се въздържам да шия по празниците. Празникът започва от 17 часа от предния ден и свършва след края на литургията на обяд.Така че ако на някой му се шие сега може спокойно да го прави.така го знам и така го правя.:idea:

ralli
08.12.2007, 16:14
Според мен забраните да се работи по празниците е измислена,за да накара всички да се отпуснат и празнуват. Някога хората са се трудели неуморно,а не както е сега: " вие си почивате,а електроуредите ви работят"...:D Аз лично смятам,че на празник човек трябва да прави хубави и приятни неща,а не да чисти и подрежда както в делничен ден!Обаче бродирането на гоблен не може да се сравни с кърпенето на чорапи и затова не е работа,а удоволствие!!!:kissyou:

vania.kaimska
08.12.2007, 20:37
Аз не шия само ако вкъщи имаме именник.Иначе обикновенно след обяд си захващам ръкоделието.Че то ако гледаме църковния календар всеки ден е някъкав празник.А,това значи да не шием въобще.

Katerina
08.12.2007, 21:40
Аз също не шия на празници, защото съм опитвала и все нещо неприятно ще ми се случи.От свещеник знам,че след 17ч може да се работи.
Но все пак колкото хора толкова мнения.Всеки сам решава.:idea:

iasi
17.01.2008, 09:59
"На Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не бива да шият и плетат, защото се вярва, че ако се убодат няма да зарасне лесно."
Ами сега :confused:

Дида
17.01.2008, 10:17
Да ви кажа и аз така съм чувала-на някои празници не се плете,на други не се шие ,на трети -и двете. Днес нищо не се прави от ръкоделството,особено ако имаш малки деца. Меси се питка със сода и се раздава на съседи. Така се прогонвала шарката. Според мен - кой както си реши. И аз знам, че след залез слънце вече може и се възползвам от това.:-|

veneta_az
17.01.2008, 10:26
Днес и утре са големи църковни празници - Антоновден и Атанасовден. Аз по принцип не вярвам много на тези поверия за празниците, но все пак съм си обещала, че на големите църковни празници няма да шия. И засега спазвам обещанието си. А и има още толкова неща за вършене, които обикновено правя точно в тези дни.
Поздрави за именниците. Весело изкарване.

Nana
17.01.2008, 17:37
Момичета,
Специално за Антонов и Атанасов ден:
"Жените не работят, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и синята пъпка."

Избягвам да шия на по големи празници, защото обикновенно после разшивам. И ми се :cry:

megim
17.01.2008, 17:55
Според мен шиенето преди време, когато се измислени тези догми и сегашното - нямат нищо общо. Аз специално шия единствено и само за удоволствие, за мен то не е работа, затова не виждам защо да ми се забранява да си доставям радост. /По логикато на забраните шивашките предприятия трябва да затворят/

petiadeshkova
21.01.2008, 22:10
Умирам от нерви,но на празници не шия.А винаги тогава имам време, но от суеверие не пипам гоблена.

elli
24.01.2008, 14:42
започнах първият си гоблен на Антоновден преди 8 години ,просто така се случи .Но по принцип избягвам да шия на празници.

Jully
24.01.2008, 20:20
Здравейте, аз се въздържам да шия на големи празници до 17 часа. След това нищо не може да ме спре, ако имам време. Иначе от свещеник знам, че ако переш детски дрехи не е грешно, защото детето е най- чистото създание на земята.

katya
22.02.2008, 11:26
Здравейте, и аз се въздържам да шия по празниците. Празникът започва от 17 часа от предния ден и свършва след края на литургията на обяд.Така че ако на някой му се шие сега може спокойно да го прави.така го знам и така го правя.:idea:

Ето, че научих нещо ново, което ме удовлетворява.

mucho
22.02.2008, 17:36
Когато ми се шие и имам свободно време сядам и шия без да се интересувам какъв ден е .Но когато имаме в къщи именник тогава не шия ,тогава празнувам.

galie
19.04.2008, 12:14
а тези дни кога ще може да се шие и кога не

lucy
19.04.2008, 14:07
Според мен шиенето преди време, когато се измислени тези догми и сегашното - нямат нищо общо. Аз специално шия единствено и само за удоволствие, за мен то не е работа, затова не виждам защо да ми се забранява да си доставям радост. /По логикато на забраните шивашките предприятия трябва да затворят/

:kissyou::kissyou::clap::clap::clap:

GILDA
19.04.2008, 14:49
Според мен шиенето преди време, когато се измислени тези догми и сегашното - нямат нищо общо. Аз специално шия единствено и само за удоволствие, за мен то не е работа, затова не виждам защо да ми се забранява да си доставям радост. /По логикато на забраните шивашките предприятия трябва да затворят/

Абсолютно съм съгласна с теб относно шиенето за мен това е удоволствие както се едно да седна да пия кафе с приятелка така че това не е работа и аз шия когато ми се шие
Дори днес е Лазаров ден моята пералня опра три пъти ако гледам празниците кога мога да успея със домакинската работа като се има впредвид че съм осем часа на работа през седмицата ?:confused:

marji
19.04.2008, 17:19
Момичета, не се терзайте напразно! :idea:Аз шия най-много по празниците, поради същата причина, че работя в седмицата не по 8, а дори по 10 часа и нямам време. Но на празници с огромно удоволствие и без всякакви терзания се отдавам на хобито си. :)Днес - на Лазаровден, дори съм се отдала на основно чистене - мия прозорци, пера пердета и т.н. Не вярвам в такива суеверия...

galie
19.04.2008, 17:27
устисках до сега, но мина 16 часа и грабвам иглата

Дора Кирилова
20.04.2008, 18:26
Аз по празници не щия, но ми се шие та ми се плаче.

katya
20.04.2008, 20:12
Ех, на мен най-много ми се шие, когато не трябва.

lali
20.04.2008, 22:30
когато ми се шие не се замислям дали е празник, за мен това не е работа, а удоволствие.

fuentemajor
20.04.2008, 23:36
когато ми се шие не се замислям дали е празник, за мен това не е работа, а удоволствие.

И аз като тебе съм на същия принцип.Когато ми се шие и имам време-шия и не се замислям.:greeneye:

jane_f
25.04.2008, 12:39
А да попитам сега по великденските празници шиете ли, особено днес?

delhina
25.04.2008, 12:57
Уф, аз шия,а знам ,че не бива...Ама много ми се шие:!:Толкова ли ще е грешно???:(

galie
25.04.2008, 13:00
А да попитам сега по великденските празници шиете ли, особено днес?

Да:shhh:

alunagalia
25.04.2008, 13:08
Сладурани :flowerlove: я грабвайте иглата и не изневерявайте на сърцето си:thumbup:

rumi_dz
25.04.2008, 14:25
И аз се въздържам по празниците, колкото и да ме сърбят ръцете. :(

deizi
25.04.2008, 15:07
АЗ СЪЩО СЕ ВЪЗДЪРЖАМ ПО ПРАЗНИЦИТЕ А ТОЛКОВА МИ СЕ ШИЕ

чучулигата
25.04.2008, 15:41
Стига сте се терзали по празниците-в крайна сметка бродирането не е работа а удоволствие:greeneye:Весело изкарване на всички:kissyou:

Diana Delibasheva
25.04.2008, 16:07
Почти на всеки празник шия - това за мен не е работа. Виж, друго си е да зашиваш копчета или да кърпиш нещо... това вече си е забранено.

deizi
25.04.2008, 16:36
:D:D:D:kissyou::thumbup:

desito
25.04.2008, 16:46
аз не шия по време на църковни празници, но другата седмица ще наваксвам :hehe:

Eli_Eli
25.04.2008, 16:48
А да попитам сега по великденските празници шиете ли, особено днес?

Днес е много тежък ден и ако не ти е нещо спешно, моят съвет е по-добре недей да шиеш. Това може и да са суеверия, ама днес имай едно на ум. Разпети петък е все пак.

boqna
25.04.2008, 17:36
Най-добре е всеки да прецени сам за себе си,според разбиранията си.Аз не шия,защото ще ми е терсене.Но и не осъждам някой,който е решил да го прави.Така че ако искате шийте,ако искате не.:kissyou: и весели празници!!!

Anaid
25.04.2008, 18:31
Хубав празник на всички

leti_at
27.04.2008, 21:34
На края на първия ден на Великден и на втория вече шиете ли....че мен ръцете ме сърбят?

lari
27.04.2008, 21:35
Да, утре мисля да шия.Днес от гости нямах тази възможност.Нашият свещенник ми каза, че това не е работа, а забавление.Приятен празник на всички!

denito78
27.04.2008, 21:45
Аз знам че не трябва да се кърпи и пере,нещо което после ще се носи от човек,а гоблена не си го носиш на гърба.

vessito
01.05.2008, 23:06
Аз шия по празници, мисля че като не го възприемаш като работа, а като удоволствие не е грях :greeneye: Освен това през делничните дни нямам време особено от тичане и празниците са ми за шиене..Не съм забелязала да ми се случва нещо лошо след като съм шила :oops:

jana34
24.06.2017, 12:24
Здравейте,днес е Еньовден.Шие ли се днес :confused:

NIA
24.06.2017, 18:02
Я не се халосвайте, ами си бродирайте на воля. То, ако погледнем в църковния календар, всеки ден е някакъв църковен празник. Всеки, който ме познава от близо, знае,че съм много вярваща. Но, когато ми се бродира съм го правила и на Коледа и на Великден. Достатъчно е , да не се бродира върху дреха. Всичко останало не е грях. От известно време не бродирам на някои църковни празници само, защото дадох такъв обет . Празниците сама си ги избрах и стриктно си спазвам обета. Но през всички останали дни от годината си бродирам съвсем спокойно. Умишлено пиша бродирам, а не - шия. Ако можете да направите разликата все пак.