PDA

Покажи пълната версия : Как започвате гоблена и на редове ли бродирате?



leti_at
09.12.2007, 16:46
Интересно ми е как е при вас? От къде започвате гоблена и как го шиете?
Аз го започвам от долния ляв ъгъл. Преди много дисциплинирано карах по 1-2 реда наведнъж и после преминавах по- нагоре, а в последно време шия, където ми падне- малко от долу, като ми писне отивам отгоре, ако има по-голямо петно от един цвят. Ако има фигура, искам и тя да ми се покаже малко...и гобленът е мноого смешен. Малко :gipsy: "Къде стъпал Георги, къде-не":D
А, за иконите пък съм чувала, че е добре, първо да се избродира лицето..."за да те погледне" гоблена....И от моя бегъл опит ( с една малка ушита икона), забелязах, че като уших лицето, по ми спореше шиенето, някакси се амбицирах и по-бързо завърших гоблена. Как е при вас?

alunagalia
09.12.2007, 17:26
Мисля че имаше тема в която се обсъждаше този въпрос, но след като те интересува..... Аз шия по цветове и по принцип от горния ляв ъгъл. Шия сащо и от средата ако е бод кръстче.

yonka
09.12.2007, 17:28
Аз шия на цветове и започвам обикновено от долен ляв ъгъл.Но не ушивам всичко от един цвят,а и гледам да не прескачам повече от два знака.За иконите детайла шия след като се очертае.Виждала съм шито на редове или на квадратчета ,но не ми харесва как се получава отзад

veni_3000
09.12.2007, 19:29
Ти сериозно ли казваш че не ти харесва как се получава отзад като се шие на редове.

yonka
09.12.2007, 20:36
Ти сериозно ли казваш че не ти харесва как се получава отзад като се шие на редове.

Това,което съм виждала не ми хареса.Приличаше на китеник отзад

vanilin
09.12.2007, 22:29
Аз започвам да шия от долния ляв ъгъл и продалжавам по цветове, а когато има детайл го шия последен. По редове или на квадратчета никога не съм пробвала.

merilinm
10.12.2007, 15:47
аз започвам от долния десен ъгъл. бродирам според гоблена - или на редове, или на цветове - както се случи.

Amazonka
10.12.2007, 15:56
и аз започвам от долен ляв ъгъл ,шия с цвят докъдето ми стигне конеца,или до където има от знака,гледам да не оставям много дупки,че после става трудно попълването,особено ако конците са светли като цвета на панамата

veni_3000
10.12.2007, 19:50
На мене не ми прилича на китеник,това е гърба на един мой гоблен даже спечели и наградка.

yonka
10.12.2007, 20:56
Това,което съм виждала не ми хареса.Приличаше на китеник отзад
Аз просто изказах лично мнение.А колкото до това моите също са двулицеви,не че някои го интересува

djina59
10.12.2007, 20:58
Я да се намеся и аз-шия отдулу нагоре но не на редове ,старая се да не прескачам големи растояния,а колкото до това как става отзад гоблена -ами все още не съм видяла рамкиран роблен гърба да е към стъклото.Шия за удоволствие и това което правя гледам да не ме изнервя и натоварва излишно.
Друг е въпроса когато се шие за да го продавате или поръчка от някого,но аз поне не се занимавам с това.

veni_3000
12.12.2007, 13:00
Много отдавна не обръщом внимание на гърба на гоблена всеки си шие както иска важното е удоволствието от шиенето.Просто исках да покажа че не приличат на китеник по този начин:smokin:

lili
12.12.2007, 21:28
Можеш ли да снимаш малка част от гърба на гоблена отблизо (да си личат отделните бодове). Все немога да разбера как се минава от един цвят на друг при това шиене по редове. (Поздравления за наградата :))

Marina
03.01.2008, 12:31
:hello: И аз започвам от долен ляв ъгъл и шия наред без да прескачам. Просто долепям цветовете!:)

pepi_r
04.01.2008, 12:08
Започвам от долен ляв ъгъл с цвят, който го има в повече. Карам от него докато мога, всмисъл да запълня частта от гоблена, която съм подхванала в момента. Ако има още от същия цвят на друго място го спирам и започвам с него когато стигна до това място. След този цвят вземам друг, който е до него и продължавам докато си изпълня фрагмента и с него цвят. И т.н. със следващия цвят:greeneye:

galie
05.01.2008, 13:17
Може ли някой и на мен да помогне,аз също шия от долния ляв ъгъл с преобладаващия цвят, като прескачам до максимум 3 квадратчета(при бод
1:4), но особено когато имам от един цвят в колонка(по вертикала) отзад не ми харесва как става.Самоука съм и ще се радвам ако някой сподели по-добър начин от моя.Примерна схема:
&$&
$$$
ако шия цвета със знак $ действам така (всяка цифра е дупчица)
1а 2а 3а 4а 5а 6а 7а
8а 9а 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 32 33 34 38
промушвам от към гърба- 23-29, 24-30, 25-31, 26-32, 27-33, 28-34 после
27-21, 26-20, 25-19, 24-18, 23-17, 22-16(иглата е на опаковата страна) почвам втори ред 11-17, 12-18 , 11-5а , 10- 4а (по същия начин ако колонката продължава нагоре) Голямо обяснение дадох, няма що:uhhhh:

lali
05.01.2008, 15:31
аз шия от долния десен ъгъл и шия до където има знаци от съответния цвят, после просто сменям цвета. Не се водя от квадратчета и от редове, но все пак нека всеки шие така както му харесва, все пак важен е крайният резултат

dorina
05.01.2008, 19:45
Galie, ако съм те разбрала правилно така шиеш 1:4 или 1:2. И аз шиех така доскоро. Сега започнах да шия като на гърба оставям само вертикални чертички като при бод-кръстче. Имам чувството че така заминава по-малко конец, пък може и да греша. Какво му мислиш на гърба? И на мен не ми харесва много, но съм се учила сама и никой не ми е показвал различни вариянти, сама експериментирам. Ако държиш гърба да ти харесва, по-добре някой опитен да ти покаже.
Тъй като съм левичарка и шия с лявата ръка ми е най-удобно да започна отдолу ляво. Шия по цветове, но гледам да не се простирам из целия гоблен а малко по малко да върви равно.

wylchin
06.01.2008, 00:27
Започвам от горния десен ъгъл, но гобленът е обърнат наобратно, така че се пада долен ляв. Там обикновено има небе или фон и се шие с малко цветове. Когато е с кръстчета от средата.

kraseto
06.01.2008, 14:11
Аз шия от долния ляв ъгъл.Започвам с първия цвят, докато ми свърши конеца или детайла, след това за него залепвам другия знак и т.н. Ето тукhttp://www.goblenite.org/showthread.php?t=28&page=8
съм обяснила по-подробно как шия и се получава огледален образ или как някои шият с много игли.
А ето тук
http://goblenite.org/showthread.php?t=3686&page=3
можете да видите как се получава. Модела е 7 цвята. По-нататък ще покажа и друг с повече цветове - може би след около ден-два.Сега го довършвам.

lili
06.01.2008, 18:59
Galie, и аз шия по подобен начин 1:4, но когато имам вертикална колонка нешия ред по ред, а карам до горния край и се връщам (по същия начин като си показала при хоризонталната).

befanna
16.01.2008, 11:28
Здравейте,
Аз съм съвсем, съвсем начинаеща, но имам желание да се науча.
Искам да ви попитам как се правят кръстчетата - първо на една страна и после от горе - надолу или отдолу - нагоре, защото отзад става различно, ако са от горе -надолу става по диагонал иначе стават чертички или се правят цели кръстчета едно по едно?
Извинявам се за глуповатия въпрос, но просто няма кой да ми каже или покаже.
Предварително благодаря

marji
16.01.2008, 14:23
В следващия рездел "Бродерии" има цяла тема за бод кръстче. Дори е показано нагледно и графично, и с видеоклипче! За улеснение ето ти линк към темата:
http://www.goblenite.org/showthread.php?t=384&page=2

dori4a
28.03.2012, 00:24
На мене не ми прилича на китеник,това е гърба на един мой гоблен даже спечели и наградка.

Браво:clap:Завиждам ти от добрата страна:idea:

sineokata
28.03.2012, 12:35
аз започвам от долния ляв ъгъл и
като ми свърши конеца ако няма много символи от тези дето съм започнала го сменям
става от долу на горе за да няма пропуски или ако целия гоблен е 2 листа по листи
като по хоризонтала няма проблем, но ако е по вертикала на гоблена ще остане вертикална черта,която ...

galia69
28.03.2012, 20:50
Аз започвам гоблена от долния десен ъгъл и шия с дадения цвят докъдето има символи от цвета с които съм започнала след това със следващия .Малко задната страна ми става ужасна но нали си ги шия за мен не ми пречи . Съгласна съм със sineokata за листовете със схемата по вертикалата винаги внимавам да шия и от двата листа на схемата защото много си личи става една вертикална черта .Първия ми гоблен за мой ужас беше Моста Мостар майка ми го подари показа ми как се шие гобленовия бод как се започва и завършва и ме пусна да шия (толкова знаеше и тя нейна колежка и е показала как става )за това сега на небето има една черта която само аз си я виждам но ме дразни .

dori4a
29.03.2012, 00:16
А как (скривате) бялото пространство което остава между различните конци,особено при вертикалните редове.:idea:Аз не знам как да скривам тази видима част от панамата от опъковата страна:-|Който може да помогне като покаже как става:idea:

peppinka
10.04.2012, 15:40
Започвам с цвят,които заема много от гоблена.Така де,разбирате какво искам да кажа.Нещо от небето или фона.Гледам да свърша с този тип конци,а накрая шия с по-малките цветове.Пазя си интересното за накрая.
Не мога да разбера как шиете от средата(още повече на не разграфена панама).В крайна сметка гоблена е леко крив.Наистина ли ако шиеш от средата не се изкривява?Защото наклона си е наклон и едва ли разликата е голяма.

dori4a
25.10.2012, 10:44
На мене не ми прилича на китеник,това е гърба на един мой гоблен даже спечели и наградка.

Браво:clap:отлично!И аз искам да се получи и при мен така ,но не успявам:-|,а по редове само съм пробвала. Между цветовете ми остава да се вижда беличко от панамата.Затова шия по цветове и се старая да изглежда добре и от опаковъчната страна.

tdm13
25.10.2012, 21:05
Aз шия по фигури.Започвам от най-голямата.Най-накрая ушивам фона.Ако гоблена е с детайл,ушивам първо фигурата,после детайла и накрая фона.
Но се ръководя по цветовете за всяка фигура.Като започна с един цвят,карам с него докъдето имам възможност,ако го има и в другите фигури,шия и там.Понякога фигурите стават едновременно.Наскоро ших един пейзаж с водопад.Първо направих водопада,после гората от едната страна,след това гората и скалите от другата страна и накрая небето.

wildcatlady
26.10.2012, 10:12
Здравейте, откъде започвам да шия зависи от гоблена. Принципно ако има много фон, започвам да го шия от долния ляв ъгъл или от цвета/цветовете, които преобладават за да мога после да промушвам конеца под тях. Иначе започвам с най-тъмният цвят, по простата причина ако шия по-светлите цветове, да не се захабяват. :confused:...и в крайна сметка се получава това :D
http://s019.radikal.ru/i617/1211/8f/9510359061aft.jpg (http://radikal.ru/F/s019.radikal.ru/i617/1211/8f/9510359061af.jpg.html)

dori4a
26.10.2012, 11:30
Браво:clap: