PDA

Покажи пълната версия : Капама



Юра
27.12.2007, 21:41
Дайте съвет - подариха ми глинен гювеч и искам за Нова година да направя нещо в него. Хубаво ама никога не съм правила такова нещо. Чакам подходящи рецепти. Че вече и гостите съм поканила:greeneye:

Valja
28.12.2007, 09:40
Аз най-често за Нова година правя следното: в гювеч или иенска тенджера редя свинско, пилешко и телешко месо, нарязани на парченца по около 2-3 см., гъби, топено пушено сирене и заквасена сметана: смесвам всички меса, посолявам ги и сипвам малко чубрица и черен пипер и редя ред месо, ред гъбки, ред парченца топено сирене и "парченца" заквасена сметана, пак месо, гъби, сирене и сметана. Най-отгоре се завършва с топеното сирене и сметаната. Пека около 2 часа. В началото слагам гювеча в студена фурна и тогава я включвам на максималната моюност. След около 30-40 минути намалям фурната и така още час и половина.

moni2111
28.12.2007, 09:52
Предлагам ти вариант на "Капама по бански"
В гювеча нареждам -
зелеви листа на дъното
овкусени пържоли
зелев лист
пиле (може и част от него)
зелев лист
зелеви сарми
бахур или наденица
зелев лист
капака замазвам с брашно, вода и доста сол
Вечерта към 12ч слагам във фурната, пускам я на 100 градуса и я забравям до сутринта-тя си знае:D
Наздраве

lari
28.12.2007, 11:48
Юра, в гювеч можеш да направиш всичко, за което се сетиш.Двете рецепти,написани вече, са много вкусни .Моето семейство най-много обича зеленчуков гювеч така приготвен.А правя и пиле по рецепта за задушен заек: на дъното слагам мазнината,може и масло, посли пилешки порции или хапки, отгора нарязани гъби, черен пипер на зърна, дафинов лист, червен пипер на вкус и сол,ако имаш доматен сос-един буркан или домати буркан, 2-3 моркова на кръгчета и чаша бяло вино-на по-висока температура, докато загрее и после намалям.става като масло и е с приятен аромат.Може да се добави чубрица за готвене или гьозум.Имам и глинена тенджера за котлон-също всичко може вътре да се сготви.Приятна подготовка.:kissyou:

Юра
28.12.2007, 15:02
Благодаря Ви момичета - много ме улеснихте. Като се има предвид материала дето се слага вътре няма начин да не стане вкусно.Пък и се задушава на бавен огън...
Всъщност задължително ли е това херемтизиране на капака с тесто?

lari
28.12.2007, 15:42
Аз лично не запечатвам капака, дори понякога покривам с фолио.Но ако искаш да е на бавен огън нощем, тогава може и да се запечата.

yonka
07.01.2008, 18:35
Малко късно се включвам в темата.Да напиша и аз рецептата ни за Капама,която много обичаме.
6 пълнени чушки
6 сърми
6 порции пилешко
6 порции заешко-може и без него
6 пържоли
6 наденички-за скара (тип петрохан за печене)
Всичко това се нарежда в глинен гювеч,като най-отгоре се слага листо от кисело зеле.Сипва се вода и вино.И се пече 2 часа на 200 гр
И не мажем капака с брашно!