PDA

Покажи пълната версия : Никулденска трапеза



Djemma
06.12.2005, 00:10
какво ще имате утре на трапезата? Аз от днес направих някои подготовки. Ето до сега какво съм приготвила :
Напълних си шарана и го завих във фолио до утре да чака в хладилника да го завия в тесто и да го изпека
направих си тортата-"Птиче мляко" и сега желира в хладилника.Утре ще я довършвам
и направих топки"Рафаело" с рулца от раци

Djemma
06.12.2005, 00:16
:)

Djemma
06.12.2005, 00:17
И за утре ме чакат едни калканчета :)

Djemma
06.12.2005, 00:20
Тортата трябва да изглежда така,само украсата отгоре ще е друга.
Смятам още да разбия тарама хайвер от попчета, да направя салата с риба тон и царевица и да омеся питка. Крайния резултат очаквайте утре. :)
Хяйде сега вие показвайте вашите гозби. :lady:

Djemma
06.12.2005, 10:06
Недовършената все още торта и набързо направих няколко бонбона "Фиеро роше"

Скарлет
06.12.2005, 10:32
УАУУУУУУУУУУУУУУ,Джема,страхотна трапеза си подготвила!Браво на теб!
Ако аз сложа толкова рибни ястия на масата,може и да ме изгонят от вкъщи,защото освен мен,у нас никой друг не яде риба,затова пък мъжът ми и големия син са големи рибари,но улова винаги се раздава или на родителите ни,или на приятели. :lady:

Моят мъж обича рибата,дето има ушички и вика "ГРУХ-ГРУХ". :D

Скарлет
06.12.2005, 10:34
А,може ли да пуснеш рецептата за бонбонките???

Leti
06.12.2005, 12:36
Djemma , невероятна си :thumbup: :clap: :clap: :clap:

s_la
06.12.2005, 13:59
Джема браво. :clap: :clap: :clap:

nelka
06.12.2005, 14:11
Джемма,
Поздрави! Толкова многo хубави неща и толкова помощ за всички ни с "филмовия материал"! :lady:

Скарлет, :(
Каква добра/лоша случайност това, че спомена за рибата! Мислех да ти предложа един вид скумрия...нещо като маринована...сега разбирам че не би си струвало.

http://www.lesgifsa-bijou.com/dolls/mini-anniversaire/minicandy113.gif

lubopitko
06.12.2005, 14:41
А знаете ли някоя рецепта за хек? Защото ние довечера с тази рибка ще се гощаваме! :lady: :yes:

Джема, поздравления! Ти си направо кулинарен корифей! :clap: :flower:

Natalka
06.12.2005, 15:39
Миналата година приготвях бяла риба в сладко кисел сос.Ето рецептата/ за 4 порции/:
600 гр.филе от бяла риба
перата на стрък пресен лук
1 к.ч. олио за пържене
за панировката:
100 - 200 гр царевично нишесте
2 яйца
300 гр брашно
за сладко киселия сос:
1 кис. краставичка
1 морков
1 к.ч. ябълков оцет
3 с.л. захар
3 с.л. кетчуп
1 с. л соев сос
Рибата се нарязва на парчета, посолява се и се овалва в нишестето.Оставя се да престои 10 мин.След това се потапя в предварително разбитите яйца и после в брашното
Кис. краставичка и морковът се нарязват на фин жулиен.Разбъркват се с останалит продукти за соса и се добавя 1 к.ч. вода.Сместа се кипва и се вапи 3 мин.
Изпържената риба се подрежда в подходяща чиния, а върху нея се изсипва сладко- киселия сос.Сервира се със ситно нарязания лук.

Скарлет
06.12.2005, 15:54
Нелка,казвай рецептата за скумрията.Ще си я направя с удоволствие,защото аз много" уважавам" тази рибка. :lady: :yes: [:]

водолейче
06.12.2005, 19:58
Ау, момичета, много хубави работи сте стъкмили :)
Аз направих шаран във фурната с лук и орехи, а за десерт - една бърза тортичка. Всичко си ометохме за отрицателно време :D

nelka
06.12.2005, 20:33
Скарлет,
Поколебах се къде да сложа рецептата, но реших че може да е излишна нова тема, затова продължавам тук.
Не знам дали "маринована" е правилният термин, но и е не знам как по друг начин да го преведа.

Маринована скумрия
_____________________
4 филета (филетата от две големи риби)
3-4 с.л. захар
2-3 с.л. сол
1 ч.л. смлян черен пипер
голяма връзка копър
евт. 3-4 счукани зърна хвойна

Смеси солта, захарта и пипера.
Филетата са с кожата, тя не се отстранява.
Откъм страната на месото втриваш част от сместа сол-захар-piper.
Поставяш двете филета в подходящ съд с кожата надолу.
Поръсваш обилно с нарязан копър, +евт. хвойна
Другите две филета обработваш по същия начин и ги полагаш върху първите, тях- с кожата нагоре.
Изсипваш отгоре малката част , която е останала от солената смес и оставяш в хладилника за 2-3 дни, под лек натиск.
Филетата трябва да се обръщат 2 пъти дневно, всички заедно, така че горните и долните да си сменят местата.
Много е удобно вместо директно в съд, да поставиш рибата първо в подxодяща найлонова торбичка : така се улеснява обръщането.
След като рибата е готова, може да отстраниш стария копър и да наръсиш с nov.

По този начин тук се приготвя сйомга и пъстърва, но във Варна съм правила по този начин скумрия и намирам резултатa за чудесен.

Рибата се реже на тънки резенчета, като ножът се държи в остър ъгъл спрямо дъската за рязане.

....................http://www.petite-plume.net/kaos/1563.gif

Djemma
07.12.2005, 00:08
Ето го отчета ми :

Djemma
07.12.2005, 00:10
:lady:

Djemma
07.12.2005, 00:11
:lady:

Djemma
07.12.2005, 00:12
:lady:

Djemma
07.12.2005, 00:14
Дано се виждат "конците" на питката :lady:

Carina
07.12.2005, 11:38
Джемма, свалям ти шапка! Страшна си! Всичко е направено майсторски и с вкус! :yes:

mylli
07.12.2005, 15:51
:shock: уауууу всичко е страхотно - хахаха нека само си мислим за диети , че то става ли да си на диета при тези вкусотийки :wink:

Tania
07.12.2005, 15:59
БРАВО :yes: :clap: :clap: :!:

Djemma
07.12.2005, 16:24
Благодаря ви момичета, но май само аз показах снимки, никой друг не снима ястията си?

Marinera
11.12.2005, 22:38
Леле! :shock: Засрамих се... Ако ви кажа, че за Никулден направих само панирана скумрия... Ама все пак съм млада домакиня без много опит, с шаран ме е страх да се занимавам, че досега не съм правила, а пък имам и малко дете на главата... къде ти време за толкова вкуснотии...

Djemma, може ли рецептата за тортата? Наскоро си копирах рецепта за Птиче мляко от един руски сайт, но не е същата.

Djemma
11.12.2005, 22:51
Торта "Птиче мляко"
Блат :
4 яйца се разбиват с 1 чаша захар, прибавя се 1 чаша брашно. Изпича се блат.
Крем :
40 гр желатин, 1 чаша прясно мляко,300 гр масло,10 яйца, 2 чаши захар,1 с.л брашно,ванилия.
Желатинът се накисва в 150 гр вода, разтваря се без да завира. Жълтъците се разбиват с 1 чаша захар, долива се мляко и брашното се слага, предварително размито с няколко лъжици от млякото.Сварява се на крем на водна баня.Оставя се да изстине. Маслото се разбива с ванилията и се прибавя по малко от сварения крем, разбива се добре, Разбиват се белтъците на гъст сняг с другата чаша захар. Прибавя се бързо на тънка струйка горещия желатин ( именно горещ! ).Съединяват се внимателно двата крема до еднородна маса.
Глазура :
5 с.л какао,4 с л мляко,50 гр масло, 1/2 чаша захар. Всичко се кипва на котлона до хомогенна смес.
Сглобяване на тортата:
Блатът се реже на две.Едната част се поставя във формата, в която е печен, излива се крема, слага се другия блат. Оставя се да желира 4-5 часа в хладилника. След това се вади на табличка и се полива с глазурата. На снимката в крема е добавена червена боя и част от крема е изсипан в тава на тънък пласт. След като желира сместта в тавата с формичка за сладки или нож може да се изрежат фигури за украса на тортата.

Marinera
14.12.2005, 00:12
Мерси много! :flower: Онази рецепта пък, която бях копирала, беше с крем от грис, поне така си го преведох. Абе беше съвсем различна.

Djemma
14.12.2005, 12:01
Da, znam q, s gris e. Manka e gris. :wink: Tq e po-ikonomichna , no na men ne mi hareswa.

janet
14.12.2005, 13:05
Джема,браво на теб,страшна кулинарка си.Питката е изключителна-като имаш време от кухнята,напиши и рецептата,моля те.

Djemma
14.12.2005, 16:40
Питка
3 яйца, 500 гр. пр. мляко,30 гр. мая, 1 кг. брашно, 3 с.л олио, 1 с.л захар, 1 с.л сол
Замесва се тесто, като втаса се разделя на 3 части. Всяка се разточва на кръг и се маже обилно с масло, събират се една върху друга. Реже се на 16 като торта, всяко парче се навива на кифличка. Като втаса в тавата , маже се с яйце, ръси се със сусам и се пече при 180 гр

janet
14.12.2005, 22:58
Джема,благодаря!Ще бъде направена. :thumbup:

kotentseto
09.01.2006, 17:25
Аз направо не мога да се откъсна от компютъра :lady: , такива красоти на куп скоро не бях виждала :idea: .

Иска ми се всички рецепта да разбера, но нека като начало да започнем с бонбинките Рафаело, Дема , напиши ми тази рецепта. :flower: , моля те.