PDA

Покажи пълната версия : Мраморен кекс



Скарлет
18.12.2005, 16:13
Рецептата е на Иван Звездев.Направих я и останах очарована от резултата.Мога да кажа,че по-вкусен от този кекс не съм яла. :yes: :yes: :yes:

Продукти:

3 яйца
100 г масло
2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. захар
3/4 ч. ч. прясно мляко
3 с. л. какао
2 ч. л. бакпулвер
7-8 капки ванилова есенция
кората на 1 лимон

за глазурата:
1 натурален шоколад
5-6 с. л. прясно мляко

1. Омекналото масло се разбива в миксер на ниска скорост 2-3 минути, докато стане пухкаво. Постепенно се изсипва захарта, разбива се още 1-2 минути, прибавят се есенцията и настърганата лимонова кора. Жълтъците на яйцата се отделят и се прибавят в купата един по един. Разбива се с миксера още няколко минути.

2. На части към тестото се добавят пресятото брашно и млякото, като се редуват, докато се смесят добре. Отделените в суха купа белтъци се разбиват на сняг и постепенно, на три пъти, се прибавят към тестото. Разбърква се с шпатула (не с миксер). 1/2 от готовото тесто се прехвърля в друг съд и към него постепенно се добавя какаото, докато се поеме напълно.

3. В предварително намаслена и набрашнена форма за кекс се поставя част от какаовото тесто, до него се слага от бялото тесто, след това пак от какаовото, пак от бялото и се редуват шахматно, докато се разпределят във формата. Пече се 40-50 минути в загрята до температура 170 градуса фурна.

4. Глазурата се приготвя, като шоколадът се разтопява на слаб огън с 4-5 с. л. мляко и се нанася върху изстиналия кекс.

Ето го и резултата: :lady:

Бамби
18.12.2005, 16:45
Абсолютно си права!
Този кекс съм го правила няколко пъти и наистина е добър, въпреки че е малко по-голяма играчка приготвянето му,но пък аз и никога не съм му правила глазурата. :wink:
Гласувам с две ръце за него. :)