PDA

Покажи пълната версия : Намесник(тутманик)



Скарлет
18.12.2005, 18:10
Заглавието на темата е намесник,защото рецептата я имам от една позната от Бургас.Там така го наричат и аз така си му казвам:Намесника на леля Радка.

Продукти:
1 пакетче мая
2яйца
сирене
брашно
1 пакет масло
олио
сол

Приготвяне:
Маята се разтваря във 500мл хладка вода.В тава или купа се сипва брашно,слага се 2-3 щипки сол и се сипва разтворената мая.Започва да се меси,като постепенно се сипва от брашното.Трябва да се получи меко тесто.Оставя се да втаса.
Маслото се разтапя и в него се налива още толкова олио(да са 50:50).
Яйцата се разбиват,натрошава се вътре в тях и сирене.
От втасалото тесто се откъсва топка.Тази топка държите над купата с маслото.Започвате да разстилате с пръсти,като единия край на тестото трябва да е потопен в маслото.Така дърпате да се получи нещо като кора,и едновременно постоянно въртите тази кора,така,че част от нея да е винаги потопена в маслото.След като кората достигне дебелина около 0,5 см,я слагате върху плот,слагате от плънката и навивате на руло,после рулото се усуква и се навива в тава.Отгоре се изсипва останалота масло.
Да втаса.Пече се в силно загрята фурна.

Ето го и намесника:

Djemma
18.12.2005, 18:45
Много вкусно изглежда, и продуктите не са много, а маята е прясна нали, не суха?

alys
18.12.2005, 18:53
Скарлет, няма да остане незабелязан и апетитният ти тутманик :wink:
Абе вие шиете ли изобщо или си седите в кухнята? Не, че е моя работа, де, ама да попитам. [:]

Скарлет
18.12.2005, 18:54
До сега го правех все с прясна мая,днес за първи път използвах суха и няма никаква разлика.

Скарлет
18.12.2005, 19:43
alys,аз обикновенно шия през седмицата.В събота и неделя главно се занимавам с кулинария.
Любимото ми време за шиене е,сутрин като стана,правя си кафе и шия и гоблен.

alys
18.12.2005, 20:36
Скарлет, аз се пошегувах. Но наистина не бих могла да комбинирам гоблените с кулинарията, а за такова седмично разпределение не бях помисляла. :)

rosiza
23.12.2005, 23:51
Предлагам ви една лесна рецепта за тутманик:
1ч.чаша и половина лимонада/сода/
4с.лъжици олио
половин пакетче мая
1 чаена лъжица сол
брашно колкото поеме
за плънката: 3 яйца;150гр.масло/за предпочитане немско"butter"/ ;300-400гр.сирене

Меси се не много твърдо тесто. Веднага се разделя на три равни топки,които се разточват тънко така че да се получи продълговата форма.Намазва се литото с масло и се нанася плънката от яйца и сирене.Навивасе на руло и се реже на равномерни парчета /6 или 7см./Подмазва се тавата с малко повече олио и се поставят парчетата като се гледа края на охлювите да екъм дъното на тавата,за да не се развият.Оставя се да втаса и се пече.

alys
23.12.2005, 23:58
Rosiza, може ли малко да поясниш подреждането. След като се нарежат, парчетата как се слагат - с отрязаната страна нагоре или ... :? Малко ме обърка това, че краят на "охлювите" трябва да е отдолу.

rosiza
24.12.2005, 00:06
Имам впредвид края на рулото което навиваш да е отдолу,а срязаните крайща странично.

albenka30
19.12.2008, 21:06
strahoten e namesnika.blagodaria ti skarlet decata i maza ostanaxa vazhitenikiss

Скарлет
22.12.2008, 22:54
albenka30,радвам се,че сте харесали намесника!!!