PDA

Покажи пълната версия : стари конци olympus



abi1004
21.12.2005, 22:57
Съвсем скоро получих от старата ми баба цяла кутия със конци на фирмата Olympus (конците са много може би около 100 броя чилета в различни цветове) .Много съм щастлива тя е стара гобленарка но вече неможе да бродира. Представих си как започвам да бродирам гоблен след гоблен –но изведнъж разбирам че конците са на повече от 10 години и започна да ме гложди съмнение относно здравината и яркоста на конците.Всички знаем колко труд отнема направата на един гоблен няма ли да е жалко ако се опропасти с тези стари конци.......

:?:

nelka
22.12.2005, 00:35
О, ако знаеш аз от кои антични времена имам конци и си ги ползвам! :shock:
За здравината според мен няма защо да се чудиш. В процеса не шиене ако не се късат, значи това не е проблем.
Цветът няма причина да е променен/избелял ако чилетата са съхранявани на подходящо място, с други думи да не са били изложени на слънчева светлина.

Така че, мисля, не ти остава нищо друго освен да започваш да бродираш!

Ако все пак си неуверена, можеш да направиш сравнение между цветовете на твотите и на някои новозакупени конци.
:idea:

Renny
22.12.2005, 11:08
Аз не знам за този вид конци, но от личен опит мога да кажа че с времето нещата се прашат. Даже когато шия с чисто нови ДМЦ, след около месец-два забелязвам че някак си губят 10% от яркостта си. Това не е заради качеството на конците а заради "чистотата на въздуха ни" ако щеш :) Примерно в къщи ни се събира страшно много прах, и неусетно и най-дребните неща се покриват с него. Започнах да го забелязвам по конците независимо че е толкова незначително, защото непрекъснато се взирам в нишките им докато шия :) След като гоблена се изпере обаче, конците видимо си възвръщат яркостта.

Та за стари конци и прочие - препоръчвам първо да ушиеш нещо дребно, само за проба, и след това да го изпереш. Няма нужда да се перат първо самите конци, това е трудоемко. Аз даже бих използвала Ариел или някой подобен качествен прах за ръчно пране, за да съм сигурна че ще падне цялата възможна мръсотия. Ако конците пускат, това веднага ще си проличи, и прочие. След изпирането ще видиш "оригиналния" им вид и ще прецениш дали ти допада. На повече от 10 години е нищо работа, аз имам някакви МЕЗ на повече от 20 и пак са си добре :yes:

abi1004
22.12.2005, 20:58
Момичета абсолютно сте прави сравних конците с тези на DMC и цветовете не са мръднали по-светлите са леко замърсени вероятно от времето и то само тези който не са чисто нови чилета (в смисъл ползвано е от тях ).
Мисля да ушия нещо малко и да го изпера после и ако резултата е добър -шия смело! :D
Благодаря ви за съветите . :thumbup: