PDA

Покажи пълната версия : Гофрети



mylli
27.12.2005, 17:21
Момичета днес ми подариха гофретник, но нямам нито една рецепта за гофрети, моля ви помагайте със нещо изпитано , имам ви пълно доверие :wink:

nelka
27.12.2005, 18:09
Mylli,

Chestoto! Eto nqkoi, bqh gi puskala drugade, sega gi kopiram tuk. Prijatno! :idea:

Здравей,

Иска ми се да напиша няколко рецепти,а времето в момента ми е недостатъчно,затова няма да обяснявам процеса на смесване на продуктите след всяка рецепта.Самият процес така или иначе е почти еднакъв:
разбиваш яйцата,добавяш евент. сметана,масло,след това- по малко брашно и по малко мляко,докато смесиш всичко.
Важно!!Винаги остави забърканото тесто/смес да престои около половин час (може повече) преди да започнеш да печеш.

Неделни вафли
(6 платки)
3 яйца
1,5 дл лека сметана(20%)
1дл захар
3 с.л. стопено масло
2 дл брашно
2 ч.л бакпулвер
(Тук има една особеност,че бакпулверът се поставя непосредствено преди печенето,нещо,което не съм срещала в други рецепти.Сместа може да престои в хладилник до ден-два)

Вафлите на прабаба
3 големи яйца
80г захар
300г брашно
1/4 ч.л. сода за хляб
щипка сол
1/4 ч.л. кardemomme(не съм сигурна как е на БГ)
2.5 дл лека сметана(20%)
2,5 дл незаквасена сметана(38%)
1 дл. вода
1 дл кисело мляко

Вафли с бира
100г масло(чисто)
15г захар
ванилия
2 яйца
250г брашно
3 ч.л бакп.
3 дл бира


Вафли с шоколад
6 яйца
250г захар
350г стопено масло
250г картофено брашно
2 платки шоколад за варене(по 100г)
бакп.
2,5дл мляко
ванилия
щипка сол
шоколадът се стопява внимателно на водна баня/микровълн. и се добавя постепенно към сместа

Бадемови вафли
350г брашно
300г бадеми
5 яйца
250 г захар
250г стопено масло
3дл сметана
бакп.
Бадемите се прибавят фино смлени

Груби вафли- за сандвич
(Добра алтернатива на хляб,правят се беез яйца)
4 с.л. стопено масло
2,5 дл вода
2 дл мляко
2 дл брашно
2 дл "грубо"(???) брашно:това,което е смляно заедно с обвивката на зърното,или овесени ядки;или по половина от двете неща
бакп.
1 ч.л. сол

С малко съставки
100г стопено масло
2,5 дл вода
2 дл мляко
3,5 дл брашно
бакп.

Сметанови вафли
5дл сметана
щипка сол
бакп.
3 дл брашно
1,5 дл вода

Голяма доза
1литър брашно
бакп.
1 ч.л. кардемом
1/2 дл захар
3 яйца
1/2 л кисело мляко
7 дл мляко
1/2 дл стопено масло

С овесени ядки
4дл овесени ядки
3 дл кис. мляко
3 дл мляко
1-2 яйца
3 с.л. стопено масло
1 с.л. захар
щипка сол
2 с.л. брашно
бакп.

Основна рецепта
2 яйца
1/2 дл захар
250г брашно
2ч.л. бакп.
5 дл кис. мляко
75г стопено масло

Вафли
125г стопено масло
2 дл мляко
4 дл брашно
бакп.
2 дл студена вода

"Всекидневни"
25г мая
3 дл студено мляко
3 дл брашно
1 ч.л. захар
125 г стопено масло
Оставяш сместа да престои около час.

Хрупкави вафли
3дл брашно
1 дл вода
4 дл незаквасена сметана(38%)
3 с.л. стопено масло
Половината от сметаната се прибавя "както е",останалата 4аст се разбива на сняг и така се смесва с останалото.

Обикновени
(8-10 платки)
2 яйца
4 дл кис.мляко
1 дл вода или мляко
5 с.л. стопено масло
3,5 дл брашно
бакп.
кардемом или лимонова кора
2с.л. захар
щипка сол

"Летни"
3 яйца
2 с.л. захар
4 дл брашно
бакп.
щипка сол
кардемом
5 дл мляко
3-4 с.л. мляко

---
3 яйца
150г брашно
бакп.
150 г масло
кора о т1 лимон

Шоколадови
2 яйца
2 дл портокалов сок(или мляко)
2 дл мляко
4 с.л. стопено масло
2,5 дл брашно
2 с.л. какао
3 с.л. захар
ванилия
бакп.

Обикн.
3 дл брашно
1 дл картофено брашно
3,5 дл мляко
1-1,5 дл стопено масло
1 с.л. захар
бакп.

С газирана вода
4 дл незаквасена сметана(38%)
4 дл брашно
2 дл газирана вода
100 г стопено масло

Без глутен
1,5 дл оризово брашно
1,5 дл соево брашно
2 дл вода
1 с.л. кафява захар
щипка сол
2 с.л. олио

Различните вафли се пекат на различна температура;за това няма рецепта,но се научава с течение на времето (след като прегориш няколко платки...) Общо взето във формата се изсипва един средно голям черпак от сместа.Отваряш (внимателно) след като от формата почти престане да излиза пара.В почти всички случаи е предостатъчно с намазване на формата само преди изсипване на първата л-ца смес.
Много пожелания за най-различни неща (хубави)!

lubopitko
27.12.2005, 20:22
Нелка, а ако имаше повече време колко ли рецепти щеше да напишеш? :D :lady:
Аз имам един "блондински" въпрос: в почти всички рецепти пишеш дл- демек децилитър. Това на колко грама/ чаши се равнява?

nelka
27.12.2005, 21:01
Любопитничко,

Аз пак съм в недостиг на време, иначе бих ти намерила едно човече, което се плези.

Обаче с въпроса за грамажите наистина ме затрудняваш, защото аз нищо не знам по темата чаша като мярка.
Ако 1 чаша е равна на 250 г ( = 2,5 дл), то значи моят децилитър ще дойде ...ей сега ще те забия: две пети от чашата!
Ама това е ужасна работа! Въобще не знам как да го обясня, никога не съм ползвала чаша, още от малка си имах една мензура и така съм свикнала.

Иначе смешното пък тук, при мен е, че много често и сухи продукти се мерят в децилитри/литри. В началото ми беше странно, но пък по този начин ти е нужна само една мярка(съдина.

Знам, че това не беше отговор, но нека някой, който по' умее да помага. :(

lubopitko
27.12.2005, 21:52
Хахаха Нелка!!! :D На блондински въпрос- блондински отговор!!! :D (нали не се обиждаш?)

То и аз имам една мерителна чашка, но с нея си меря течности, демек милилитри или съответно литър. Отделно пък имам едно кантарче, което теглеше до 500гр. ако не се лъжа... :?
Но наистина би ми било интересно тази мярка на колко грама се равнява, защото рецептите, които даваш са интересни, а пък гофретите са слабото ми място!!! :lady: [:]

Така, че наистина някой трябва да се притече на помощ! :rezando:

alys
27.12.2005, 22:40
Нелка, както казаха по-горе, добре, че нямаш време, иначе сигурно нямаше да ми стигне твърдият диск на ПС-то да запазя информацията. :)
Обяснението : Ако в рецептите е употребена мярка децилитър за сухите вещества, бих мерила с чашата (1 чаша = 2дл = 200 мл, но това не са 200 г сух продукт). В готварските книги дават таблица с теглото на една чаша сух продукт, но то е, за да прецениш лесно колко чаши брашно са 360 г, например.

nelka
27.12.2005, 23:01
Малеееееееее,

Колко децилитра камъни се изсипаха на главата мииииии.... :cry:

Обаче аз продължавам, не ме интересува! :cool:

С други думи:(в червено :wink: )
Покатерих се обратно до горния етаж, премерих, претеглих и идвам да докладвам.

1 дл е малко по-мъничко от 50 г брашно.
(Предното и следващото- сериозно)
Въпросът обаче не е в това да знаеш колко тежи един децилитър от различните насипни продукти, защото има известни разлики.
Не, ти просто си ползваш мерителната чашка и измерваш до съответното ниво, било то 1 децилитър, 2,5 или колкото е според рецептата.
Ако при теб го има единствено в мл, съоветно умножаваш дадената стойност по 100.(2,5 дл x 100 = 250 мл)

Накратко: ползвай мерителната чашка според мярката за течности, не мисли за никакви теглилки и превръщания на мерките.

Едва след втория ти постинг всъщност разбрах какво искаш да питаш. (Май ще се наложи да се изрусявам... [:] )

nelka
27.12.2005, 23:28
Аз страшно много се обидих, но ми мина. :wink:

Сега остава да видим онова ситното, което мига на парцалки, какво има да каже по въпроса.http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Gifs_Mangas/35mangas.gif

alys
27.12.2005, 23:46
Махнах част от камъните, че може много да ти натежат, Нелка. :D Тогава кой ще ни затрупва с рецепти?

mylli
28.12.2005, 10:56
Мале Нелка ти си страхотна :kiss: не бях и мечтала за толкова много рецепти. Още днес ще пробвам някоя ако ме ставят децата, защото иначе няма да стане.
Ще се похваля веднага с резултата :wink:

nelka
28.12.2005, 15:29
http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/192smd.gif..............Chakamehttp://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/326smd.gif

водолейче
28.12.2005, 16:06
Аз като нямам време да разбърквам смеси за гофрети да ти кажа как ги правя. Вземам от готовите смеси за палачинки или бухти дето са в пакетчета. Разтварям сместа с 200 мл.вода и добавям няколко суп.л.захар, орехи, канела или ванилия и настъргвам една ябълка. Стават много хубави гофрети :)