PDA

Покажи пълната версия : диети след операции от жлъчка



Лили
04.07.2008, 17:11
Момичета да ви се оплача.Оперираха сина ми от камъни в жлъчката и се наложило да я премахна цялата. Ако има между вас лекари нека ми дадът някаква информация.Много благодаря предварително.

Мари
07.07.2008, 14:03
Разбира се, че не е за подценяване, но няма страшно, ако се спазва диета и спокоен режим. Не трябва да вдига нищо тежко, не трябва да се опъва нагоре, за да не се скъсат конците. Лошо е наистина, че не е при теб. Трябва сега в началото много да бъде обгрижван. Сега трябва повече леки супички, кисело мляко, варени картофки. Никакво колбаси, само пилешко и телешко без никаква кожа и мазнина. Сиренето краве или козе обезсолено. Никакво пържене, никакво! Без кафе, шоколад, ядки, гъби, газирани напитки, без алкохол. Трудничко е, но трябва да е упорит и да има кой да се грижи за него сега. Пожелавам му скоро да се възстанови! Ако искаш още, питай ме.

гарфийлд
05.03.2009, 16:41
Мари, а знаеш ли някаква диета, която да не дразни камъните в жлъчката?

ata
05.03.2009, 23:19
Мила,лекарят,който ме оперира наскоро,ми каза че понякога можеш да изядеш огромно количество от т.нар.забранени храни и нищо да не се случи,а понякога е достатъно парченце,което да провокира криза.Така,че не знам доколко може да помогне диетата,но тя изключва бобовите храни,зеле,кафе,газирано,пържено,яйца,майонеза,мар гарин,шоколад.Киселото мляко и сиренето да са със по ниска масленост,на мен ми пречеше и кашкавала.Избягват се и тестените храни,добре е хлябът да е препечен.Преди да се реша на операция ядях само сухари и бисквити,всичко друго ме дразнеше.Но всичко е много индивидуално.:kissyou:

гарфийлд
06.03.2009, 09:51
Благодаря, Ата.
:flower::kiss:

Мари
06.03.2009, 11:50
Мари, а знаеш ли някаква диета, която да не дразни камъните в жлъчката?

Да, аз съм минала по този път, защото преди три години ми премахнаха жлъчката.Още не мога да си простя защо се съгласих на тази операция, но ме подведоха "лекарите". Оказа се, че нямам нито камъни, нищо, просто жлъчката се е възпалила от стрес и притеснения. Както и да е - след това пазех много строга диета, отслабнах 16 кг. Диетата пазех по начина, по който съм описала в горния пост. С времето този начин на хранене ми стана обичаен и вече така се храня. Е, понякога си позволявам малко шоколадче, малко ядки, но само толкова. Обаче понякога си пийвам биричка, но не много и не често. Забравила съм колбасите, сиренето обезсолявам, млякото да е до 2%. Нищо пържено, без свинско месо, само варено или печено и то предимно пилешко, нетлъсти риби и то да не се пържат. Хляба да е препечен по възможност. Вече три години не съм хапвала боб, леща и грах, забравих вкуса на яйцата и гъбите, на любимите ми пушени гърди и т.н. Но се свиква... Обаче знам хора, които след първите 6 месеца не пазят абсолютно никаква диета, но аз се страхувам.
Питай още, ако имаш въпроси.

гарфийлд
06.03.2009, 14:34
Леле, Мари, вярно си писала по-горе за диетата. Извинявай, че те накарах ва пишеш още веднъж. При нас има доказано наличие на камъни и пясък. Онзи ден мъжа ми яде червено зеле на салата и после много го боля дясната половина на гърба. Той много не се оплаква, яде всичко, та не мога да проследя какво активира болките. И на него му предложиха операция, но и двамата не сме съгласни. Но кой знае :confused: Четох, че са три вариантите за това положение - операция, вкарване на химическо вещество в жлъчния мехур, което разтваря камъните от 1 до 3 дни и лекарства през устата, като периодът за разтваряне на камъните е 1 година. Но се притеснявам от кризи, защото били ужасни. Май трябва пак да отидем на гастро.
Благодаря ти за вниманието. :rainbow:

Мари
06.03.2009, 14:45
Не мога да дам мнение в случая какво лечение да се предприеме, но кризите наистина са ужасни, болките нечовешки! Ако има възможност да се предотврати операция, ще е най-добре. Но според мен това се постига с много строга диета и билково лечение. Опитайте така, но ако се наложи, трябвада се пристъпи към операция, защото ако често създава проблеми, жлъчката вече е опасна и може да настъпят непредвидени усложнения. Дано да съм била полезна, пожелавам успех !

Мари
06.03.2009, 14:46
Не знам от къде си, мога да ти посоча много добър лекар в София. Искам да ти кажа, че това с разтварянето на камъните е много опасно и крие много рискове.

ata
06.03.2009, 19:42
Ако искаш съвет и от мен,никакви билки лимони зехтини и т.н. за разтваряне на камъните.Много е опасно.Ако тръгне да излиза камъче,може да запуши жл.пътища и да се получат усложнения.Аз се оперирах по безкръвния начин.Още същия ден си на крака и на 3-4 ден те изписват от болницата.Пазех диета 1 месец след операцията , а сега ям абсолютно всичко.И колкото да е срашна мисълта за предстояща операция,това е единствения изход.А ако се направи навреме по безкръвния метод,повярвай,няма нищо страшно.:kissyou:

Araxna
06.03.2009, 20:09
Камъните при мъжете най-често са билирубинови, и са големи, така че заемат целия жлъчен мехур, Може и някой да е измислил разтваряне на такива камъне, но най-вероятно няма да се размине без операция, а усложненията са много опасни.

violeta80_1980
05.06.2009, 17:27
intersuva me kakva dieta trqbva da spazvam sled bezkravna operaciq ot zla4ka. koe mi e pozvoleno da qm i koe ne.

ata
05.06.2009, 22:55
[QUOTE=violeta80_1980;282447]intersuva me kakva dieta trqbva da spazvam sled bezkravna operaciq ot zla4ka. koe mi e pozvoleno da qm i koe ne.[/Q


След операцията 1 месец спазваш диета като за болен от жлъчка.Виж пост 4.Аз например 1 месец бях на обезсолено сирене,сухари,бисквити,пилешка супа без застройка,печено или варено пилешко месо,картофено пюре.След този месец започнах да ям всичко.Можеш да ядеш плодове и зеленчуци.

kathryn
08.06.2009, 12:28
Преди няколко години ми махнаха жлъчката. Мисля, че един месец диета е малко. Аз поне спазвах много ограничена диета почти шест месеца и сега продължавам да отбягвам някои храни и комбинации. Все пак е отстранен орган, който е имал своята функция. Не може да се очаква нещата да са по същия начин. Диетата ми изключва сини плодове и зеленчуци - сини сливи, патладжани, които много обичам. Не ям мазни храни и внимавам с яйцата. Не ям лозовите и зелевите листа на сърмите. Като цяло избягвам храни, които съдържат целулоза. Забелязала съм, че и бобвите храни ми създават дискомфорт. Едно такова събитие в живота на човека, заедно с неприятните усещания може да стане повод за по-добър хранителен режим. Колкото до възстановяването, без да съм ооерирана безкръвно, възстанових се бързо. Пожелавам го на всеки, комуто предстои подобна намеса.

Мари
08.06.2009, 13:32
Преди няколко години ми махнаха жлъчката. Мисля, че един месец диета е малко. Аз поне спазвах много ограничена диета почти шест месеца и сега продължавам да отбягвам някои храни и комбинации. Все пак е отстранен орган, който е имал своята функция. Не може да се очаква нещата да са по същия начин. Диетата ми изключва сини плодове и зеленчуци - сини сливи, патладжани, които много обичам. Не ям мазни храни и внимавам с яйцата. Не ям лозовите и зелевите листа на сърмите. Като цяло избягвам храни, които съдържат целулоза. Забелязала съм, че и бобвите храни ми създават дискомфорт. Едно такова събитие в живота на човека, заедно с неприятните усещания може да стане повод за по-добър хранителен режим. Колкото до възстановяването, без да съм ооерирана безкръвно, възстанових се бързо. Пожелавам го на всеки, комуто предстои подобна намеса.

Може ли да ми кажеш защо не ядеш лозови и зелеви листа и как подхождаш към яйцата? Аз съм оперирана от жлъчка преди 3 години и още нито едно яйчице не съм хапнала, нито гъби, боб също.

kathryn
08.06.2009, 18:57
В зелевите листа има много целулоза. Тя е трудносмилаема. Целулоза има и в динята. А за лозовите листа, съм го забелязала от опит, че ми създават едно такова неприятно усещане под слънчевия сплит. В следствие на жлъчнокаменната болест може да се увреди панкреса, а това вече е наистина страшно. Яйцата - ям ги само в зелена салата. Не съм от хората, които ще си изпържат яйца. Разхвърлено на месец, не ми се събират повече от 3-4 яйца. Мисля, че можеш, внимателно да ги въведеш в диетата си. Поздравявам те, че я спазваш старателно и отговорно, защото това изгражда една добра култура на хранене, според мен.
Моята жлъчка е махната преди 4-5 години. Майка ми също има камъни, много е страхлива и не иска да ходи да се оперира, в резултат на което е на много строга диета. Не хапва мазно, пържено, тестяно, яйца, както писах по-горе сини плодове и зеленчуци.