PDA

Покажи пълната версия : помощ за меню



velmar
28.12.2005, 12:44
Имам нужда от помщ.Тази Нова Година се очертава домашна.От много избиране,накрая изпуснахме офертите.Но- както и да е.Ще се събираме компанията вкъщи.Решихме да няма сервиране на официални вечери с 1-во,2-ро и 3-то,а разни мезета,салати ,предястия и т.н.Е- ще направя баница,баклава и още нещо от т.наречените задължителни ястия,но-основното трябва да са "замезванките" Моля ви- дайте идеи за меню и съответно рецепти.КОлкото повече- толкова по-добре..Предварително благодаря

Djemma
28.12.2005, 17:57
Предястие с домати
Доматите се режат на кръгчета, върху всяко се слага смес от настърган кашкавал, майонеза и чесън. Отгоре се поръсва с настърган кашкавал.

Djemma
28.12.2005, 17:58
Предястие от пушена риба

1 топло пушена риба се разделя на две половини и се обелва. Върху едната половина се намазва пушено сирене от кутия, захлупва се с другата половина. Отгоре и отстрани се намазва с топеното сирене и се поръсва с магданоз и копър. Поставя се върху листо маруля и се украсява с клонче магданоз, репичка и др.

Djemma
28.12.2005, 17:59
Картофени кошнички

250-300 гр. картофи се сваряват и се смачкват на пюре, смесват се с 1 яйце, 2 с.л брашно, сол, черен пипер, чубрица. Формичките за тарталетки се намазват с масло и се поръсват с галета. Облепват се с картофена маса и се пекат в загрята фурна. Могат да се напълнят с различни плънки

Djemma
28.12.2005, 18:03
Фалшива салата със червен хайвер (заблуда на врага)
2-3 филета маринована риба
топено сирене
1-2 моркова
100-150 гр масло
Всичко се минава презз месомелачката, зелта е да се получи на едри зрънца, за да може моркова да се сбърка с червен хайвер. Салатата има успех, който я е кусвал не може да определи точно какво има вътре, но всички са сигурни, че червен хайвер има. :D

Djemma
28.12.2005, 18:04
Зеленчуковата торта :
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?t=363&sid=11de6ac8b1f1107f1d9c8800438af55b

Djemma
28.12.2005, 18:12
Руло от парено тесто
Прави се парено тесто от:
100 г масло
150 гр брашно
500 мл пр.мляко
3 яйца
1/2 ч.л сода хлебна
Изпича се платка при 220 гр
Плънка:
200 гр крема сирене
1 с л пр. мляко
100 гр шунка или пушено месо
4 яйца варени, нарязани на кубчета
1 прясна червена пиперка
магданоз
Навива се на руло и се реже на парчета.

Djemma
28.12.2005, 18:15
Палачинкова солена торта
За основа се слага една палачинка, върху нея се подреждат навити палачинки с различна солена плънка- може и руска салата само. Най-отгоре се покрива пак с цяла палачинка.

Djemma
28.12.2005, 18:18
Кашкавалени топки
Прави се смес от 2 белтъка и 200 гр настърган кашкавал, с ръце се оформят топки, които се изпържват.

Djemma
28.12.2005, 18:24
Запечено розички от картофено пюре
Картофеното пюре се шприцова и се запича. Ефектна гарнитура. Снимката не е моя, надявам се, че Марияна няма нищо против да я покажа тук и няма да ми се разсърди. :?

Djemma
28.12.2005, 18:27
Гъбки от картофи. Сварени картофи с кожицата се наряават така,ч е да наподобяват гъби, Запържват се в силно сгорещено олио.

Djemma
28.12.2005, 18:29
Мексиканска салата
200 гр. шунка, 200 гр. кашкавал, 4-5 яйца, 1 пак. ролца от раци 200 гр. царевица, черен пипер, зелен лук, майонеза.

Djemma
28.12.2005, 18:34
Слата от мариновани гъби
В саламурата от буркан гъби се прибавя оцет и лук, заливат се гъбите и престояват 24 часа.Изцежда се саламурата, добавя се прясно нарязан лук,магданоз и заквасена сметана.

Djemma
28.12.2005, 18:39
Ордьовър торта
Кръгъл хляб се реже на 2-3 части, всяка се напоява с бульон, маже се с пастет, масло, крема сирене, по желание. Нареждат се сирене, шунка, кашкавал, кис. краставички, абе каквото искате. Украсява се отгоре също по желание. Ето няколко идеи.

Djemma
28.12.2005, 18:40
Още торти

Djemma
28.12.2005, 18:41
Салата "Загадка"
250 гр сух хляб и 2 варени яйца се настъргват на средно ренде, прибавя се нарязан зелен лук, магданоз, сол, майонеза или олио.

Djemma
28.12.2005, 18:45
Новогодишен пастет
500 г телешко месо
400 г свинско месо
500 г дроб
200 г сметана
сол
черен пипер
Всичко се смила в кухмемския комбайн на фина смес.Изсипва се в продълговата форма за кекс (козунак).Поставя се в по-голям съд с вода(водна баня) и се пече 1.5 часа при 160 гр. Ако е необходимо се долива вода в по-големия съд. Като изстине се обръща в табличка, украсява се и се слага цял на масата. Реже се на парчета.

Djemma
28.12.2005, 18:49
Кашкавалено руло
500 гр кашкавал се наряава на парчета, слага се в плик за печене и се потапя в гореща вода, като се разтопи се разточва на платка направо в плика, разрязва се плика или върху набрашнена дъска за рязане.Върху кашкавала се разстила плънка от запържени лук и гъби, смесени с картофено пюре. Завива се на руло, увива се във фолио и се оставя в хладилника да се стегне.

Djemma
28.12.2005, 18:53
Пилешки късчета а ла Happy
200 г пилешко месо от бутче
30 г мариновани гъби
30 г кашкавал
80 мл вода
12 мл соев сос
2 с. л. олио
брашно за овалване
картофено пюре за гарнитура
Начин на приготвяне:
1.Месото (обезкостено и почистено от кожата) се нарязва на късчета и те се овалват в брашното. След това се поставят в голяма цедка и се изтръсква излишното брашно. Запържват се в добре загрятото олио до златисто.
2.Гъбите се нарязват на филийки и се изсипват в тигана при месото.
3.Налива се водата и соевия сос. Тиганът се захлупва и се оставя месото да се задуши 2-3 минути.
4.Късчетата се сервират гарнирани с картофено пюре. До като са топли отгоре се настъргва кашкавала.
Една тънкост за пилешките меса-за да не стават сухи когато са от бяло месо.Варху им се изтисква сока на 1 лимон и престояват така поне 1h.И след това се приготвят по начин които си искате.Аз ги правя на скара и са невероятно сочни.

Бамби
28.12.2005, 19:17
Djemma, ти си направо велика!
Определено пак ще се възползвам. :idea:
Само че от толкова много страхотни предложения е много трудно да се избере едно или две. :cry:

mylli
28.12.2005, 23:33
:shock: уау не знам какво да кажа......глъгнах си езика :shock:

Valja
28.12.2005, 23:40
Страхотни предложения, Djemma :!:

velmar
30.12.2005, 08:54
Нямам думи! Безкрайни благодарности,Джема! Ти си невероятна!!!Захващам се с приготовленията.Ще смая гостите.Имам само един въпрос относно зеленчуковато торта.Желатина между всеки пласт ли се слага или последен върху всички етажи :?: И още нещо- понеже не съм много опитна в кухнята- желатина само в хладка вода ли се разтваря или да си спазвам описанието върху самото покетче?!?!Там пише че след това се затопля на водна баня..... :? Не съм работила с желатин,така че....ще съм ви много благодарна ако помогнете отново!
Още веднъж- благодаря !

Djemma
30.12.2005, 11:58
Да,след всеки пласт се полива майонеза,за може да се желира и да се държи без да се разваля. А желатинът се накисва първо във студена вода. Аз ти препоръчван на доктор Йоткер- българския не го одобрявам-боклук е, неми ставаха тортите 2 пъти с българския- не желира добре. Та на д-р Йоткер, набъбва много бързо, почти моментално. След като набъбне,ако е сухо, доливап малко вода и го слагап на котлона , бъркаш докато се разтворят зрънцата на желатина,но без да завира ! Обикновено трябва да е на водна баня, но аз не го слагам,защото бързо се разтваря, преди да е завряла сместа. Като изстине се прибавя към желатина. А не се допуска завиране,защото желатинът се разрушава от високата температура и губи желиращите си свойства. Агар-агарът е устойчив,но за домашно ползване няма от къде да се вземе.Успех!

nelka
30.12.2005, 14:00
Агар-агар и др. подобни съсътавки при мен се продават в аптеката.
Цена като на евтино злато, но ги има.
...............http://www.world-of-smilies.com/html/images/smilies/party/party038.gif

Бамби
30.12.2005, 14:43
Djemma, аз моята торта я правих с български желатин и се получи. Сега пак съм взела български, но не е същия и май започвам да се притеснявам :? , май ще ходя да търся на доктор Йоткер, че да не се изложа точно на Нова Година. :(

Djemma
30.12.2005, 15:19
Не че и българския не върши работа, но обикновено с това количество,което пише в рецептата неми се желира, ъака че слагам 1-2 пак. повече ако е български, но последно време,откакто има на д-р Йоткер и в нашия град ползвам само него.Същото важи и за бакпулвера-българският ми харесваше, докато неопитах на д-р Йоткер.