PDA

Покажи пълната версия : Как се прави курбан за здраве



Мари
06.09.2008, 10:36
Мили момичета, искам да си направя курбан за здраве, а не знам точно как. Питах жената в църквата, която продава свещи и тя ми каза, че трябва да занеса сол в църквата да я опее свещеника и после с нея да готвя. Ама не съм много сигурна дали само това е достатъчно. Ако някой знае, може ли да ми поясни. И трябва ли да е на църковен празник. Благодаря предварително:kissyou:

NIA
06.09.2008, 11:22
Да, Мари, трябва да е на църковен празник. Аз от 28 години правя такъв за малката си дъщеря. Казаха ми да избера три празника около датата на събитието,заради което правя курбана и да нарека три свещички на тези празници. Да ги запаля и да накарам детето да посочи едната от тях. И така си избра църковния празник ,на който да правим този курбан. Случайност или не, но точно в този ден детето беше преместено от реанимация в друго отделение.
Когато започне да се прави курбана се прави всяка година на този празник.

Мари
06.09.2008, 12:25
А как точно се прави курбана, с какво - непременно ли трябва да се коли животно или може да купя месо от магазина, и какво да е месото? Трябва ли да се носи на църква?

vania.kaimska
06.09.2008, 21:55
Аз знам,че тябва да е някакво животно и педи да се заколи трябва да го пее поп.След като се сготви и се изяде кокалите сесъбират и се заравят на место където няма да се стъпва.Ако те интерусува пиши ми на лични

fantaziq
07.09.2008, 11:56
A защо просто не отидеш и не попиташ в църквата,там ще получиш точна и достоверна информация.Ще ти кажат с подробности всичко което ти е необходимо при изпълнението на този ритуал.В нашата родина ,хората го изпълняват по различен начин.За това е добре да посетиш църквата,на която си ходиш по принцип и тамошният поп ще ти каже за ритуала,който се прави в неговата църква,защото има някаква разлика.Мои съседи правят различни курбани и ходят в различни църкви,макар да са православни християни.Едното семейство коли агне всяка година и го носят в църквата,а другото семейство купуват пиле ,като го сварят,чак тогава го носят в църквата и го оставят да го раздават за здраве на детето им,но имаме и една баба,която си носи съдовете всяка година да ги освещават и в тях вари aгнешкото.Единственното общо е ,че не бива месото да е свинско,така ,че който прави курбан от форума,ще ти даде различен съвет.

кики
07.09.2008, 14:24
Така,значи зависи как си нарекла,всяка година и еднократно.Зависи и на кой си се помолила,най вече жените споменаваме Богородичка.Освен всичко изписано до тук,ако си вариш курбана сама,слага се абсолютно всичко,имам предвид карантията.Животното задължително трябва да е мъжко.
Има и друг вариант,който аз повече тача.Живото животинче го нося в манастир и го оставям там.Така мисля,че най се повижда.
На Господ не би му се понравило събрани 20 човека да ядат и пият,а в същото време да е дарение на Него.
Опс,сега видях,че си от Бургас.Носила съм в манастира над Меден Рудник и в Поморие.Така,че имаш избор:kissyou:

ata
08.09.2008, 00:33
Ако искаш може да направиш и така наречения сух курбан.Занасяш в черквата бутилка червено вино,олио и 1 пакет брашно.Ще помолиш попа да го отчете за твое здраве.Можеш да го направиш по всяко време.
А аз ти желая здраве от все сърце!

rascit0
08.09.2008, 11:08
Вярно е че се прави по различен начин/ в смисъл - че всеки ще ти каже по какъв начин го е правил/най- добре да попиташ в църквата. Не се прави всяка година - поне така ми казаха, а нечетен брой - 1,3 ,5 колкото сам реши човек. Аз го правих с пиле , което заклахме в къщи. Това пиле с чушка , лук / повече/ моркови без мазнина се вари. След като стане готово се слага подправка / например магданоз/. Прави се содена питка, която заедно с един буркан от курбана се носи в църквата за да бъде спято от попа. След това попа си отсипва от курбана . Ако не се събират хора в къщи се раздава на три къщи от курбана и от питката.

Мари
08.09.2008, 13:26
Благодаря на всички за съветите! Вчера ходих в църквата и ми казаха да занеса един пакет сол. Оставих го да го опее свещеника и днес отидох на празника - Рождество Богородично и си взех и солта. Сега ще сваря с тази сол пиле и ще опека един шаран. Дай Боже здраве на всички:kissyou:

rodich
29.09.2008, 21:21
Извинете ме, ако се вмъквам в темата, а въпросът ми не е подходящ .... но косвено е свързан
бих искала да попитам има ли нещо подобно в източните религии?
В будизма например какво се прави?

Имам няккаво вътрешно усещане, че да се прави курбан е един вид да се почита страха от нещастна случка или стечение на обстоятелствата
...... а всички знаем, че нищо случайно няма в случайностите