PDA

Покажи пълната версия : червено цвекло!!



liana
09.01.2006, 15:18
Мъжът ми се върна от пазар и вместо черна ряпа ми донесе червено цвекло. Чела съм, че е много полезно, но толкова. Досега не сме яли такова. Настъргах малко и овкусих с оцет, олио и сол - ами добре е.
Ако имате опит да ми предложите какво да го правя!
Мерси!!!

Valja
09.01.2006, 15:35
Може да се свари или опече във фурната - обелено и нарязано, или пък на пара. След това се овкусява със сол, оцет и олио. Оставя се така около 1/2 час, за да си поеме всичко и накрая се полива със сос от кисело мляко и чесън.
Аз слагам по малко настъргано цвекло и в салатите от зеле, ряпа.
В него има страшно много витамини.
Може да се задуши и в микровълновата фурна, но става много бавно.

Astrelaan
09.01.2006, 15:58
Аз го варя.Като картофи- доста време.Проверява се с вилица дали е готов.После се обелва.Нарязвам го на филийки и го заливам със зехтин и лимонов сок.А да ,добавя се и счукан или нарязан чесън.
Това накрая по желание.:)

alys
09.01.2006, 18:53
В руската кухня (и не само там, предполагам) червеното цвекло се ползва в супи (борш), в салати - Винегрет. Салатата - кисело зеле, сварени на кубчета картофи, сварено и нарязано на кубчета червено цвекло, грах, лук по желание, олио (май това беше - другите да помагат, ако съм изпуснала нещо).

werty
09.01.2006, 19:29
Една салата с червено цвекло, която, докато не изям, не мирясвам :+)
Пропорциите са на око, но за да прилича на рецепта - нека всичко да е 1:1:1.
Кисели краставички
Варени картофи
Варено червено цвекло (варят се целите глави, после се белят и после се режат)
Майонеза
Всичко се реже на кубчета и се смесва с майонезата. И сол на вкус.
(и като допълнителна информация - червеното цвекло действа разхлабително)

liana
10.01.2006, 11:14
Благодаря Ви!! Ще опитаме - на нас с мъжа ми сигурно ще ни хареса, дано и синовете не се намръщят.

werty
10.01.2006, 23:27
После кажи как е минало. Моите наблюдения са, че мъжете се цупят на червено цвекло и твърдят, че им мирише на пръст.

nelka
10.01.2006, 23:35
Не са само мъжете. :no: :(
Даже на по-лошо от пръст мирише. :cry:

Скарлет
11.01.2006, 10:41
В едно заведение си поъчвам следната салата:

Цвеклото е настъргано,настърган е морков,около 2-3с.л.царевица и една топка майонеза.

liana
11.01.2006, 11:24
[quote="Скарлет"]В едно заведение си поъчвам следната салата:

Четеш ми мислите. Днес след размисъл реших, че е по-добре да го ядем сурово. Мъжката част изрази мнение, че след като се свари ще омекне и после трябва да си ги ям сама. Тази вечер салата ще е - настъргани цвекло, моркови, кисели краставички и майонеза. Може да сложа и царевица, но не я обичат много.

werty
11.01.2006, 14:27
Правих си експерименти преди време със сурово цвекло.. Та да кажа, кое е отвратително, направо не може да се яде:
- Настъргано червено цвекло + зеле + подправки
- Настъргано червено цвекло + настъргани моркови +кисело мляко

И двата експеримента завършиха в кофата за боклук.

nelka, а аз не харесвам как миришат домати, готвено зеле и диня, но хората все твърдят, че миришат апетитно.. как става това - не знам
:shock:

Valja
11.01.2006, 15:42
Ами то явно опира до вкуса на човек - при всеки е различно. Ние у нас най-често ядем червеното цветло като допълнение на салатата от зеле и моркови.

nelka
12.01.2006, 13:23
Werty,

Всичко бях чувала, но някой да не обича диня наистина не бях срещала!! :shock: Някога в блока имаше едно момче, което не ядеше домати и виж какво впечатление ми е направило това: още го помня. Но за диня не бях чувала.

При мен тя е едната половина на дилемата, другата е черешите. Все имам проблем коя част на лятото да избера за да дойда в БГ : едните са рано, другите са късно, а аз така ги обичам и искам да си отям когато име сезон. :idea:

alys
12.01.2006, 14:33
Нелка, това да ти е проблемът - редувай ги - една година през май, другата през август. А най-лесно е да стоиш цяло лято в БГ! :)

nelka
12.01.2006, 14:51
Абе ние като дойдем не че не се заседяваме... Не сме от 14-дневните туристи. С други думи хващам сезона на повече от един плод. И на много краставички. :cool: [:] Ама МНОГО! http://site.voila.fr/minidollz02/mini/minigifs02/minigifs02/minigif00131.gif http://site.voila.fr/minidollz02/mini/minigifs02/minigifs02/minigif00133.gif

svetly_
23.01.2006, 13:17
Здравейте!
Моята свкърва ми даде едно червено цвекло, настъргахме го , овкусихме го и ужас с вкус на пръст, гадост.
Но един ден отивам на гости в тях / свекървата/, беше направила следната салат:
червено цвекло, настърган, настъргн морко, ситно нарязано зеле и една настъргана ябълка, като подправка пресни магданоз и целина, беше станало превъзходно, макар че бях казала че повче няма да вкуся цвекло. Но салатката беше станала много хубава, колко ракийка пива...

galina_vasi
16.03.2006, 13:28
Салата (syrovo zveklo!):
Дресинг:сок от 1/2 лимон;1/2 Ч.л.Сол; 100г смлени бадеми, 1л смлян копър,1-2 склидки чесън,200 г Crème fraîche(кисела сметана, кис. мляко...)
Салата:2 глави цвекло (фино насатргани), 4 ябълки (едро настъргани)
Приготвя се дресинга, залива се салатата и се оставя часове да се овкуси.Обърква се хубаво едва преди сервиране.

galina_vasi
16.03.2006, 13:33
салата 2/препоръчвам тази рецепта- с вареното цвекло и не забравяйте- супер здравословно, а с мириса и вкуса се свиква:) /:
Сварено цвекло-500г;12 едро нарязани ореха;2 фино нарязани зелени (по възможност)лъка, смляна склидка Чесън,3 сл олио, 1 сл оцет,сол+пипер-на вкус.
И почакайте да се овкуси!

moni2111
16.03.2006, 16:04
Мъжът ми се върна от пазар и вместо черна ряпа ми донесе червено цвекло. Чела съм, че е много полезно, но толкова. Досега не сме яли такова. Настъргах малко и овкусих с оцет, олио и сол - ами добре е.
Ако имате опит да ми предложите какво да го правя!
Мерси!!!
Iliana, можеш да направиш и зеленчукова крем-супа:настъргани моркови, ч. цвекло, картофи пащарнак и каквото се сетиш още някаква мазнина, вода -сваряваш в тенджера под налягане 5-6 мин., пасираш и поднасяш с препечени или
пържени хапки хляб. Наздраве!

pep-4o
16.03.2006, 16:33
то добре с идеите, ама от 09.01 до 16.03 дали не е използвала вече цвеклото :? :?: :?: :?

Nadya
29.09.2006, 15:56
Сигурно вече сте забравили за тази тема, но моля започва сезенът на цвеклото и ряпата. Давайте рецепти, защото с мъжът ми не можем да се погодим - аз харесвам салатата от сурово червено цвекло с лим. сок, зехтин и сол, а той ми заявява, че като е сурово му мирише на пръст. Учил е в Москва и го харесва варено или мариновано. Май ще трябва да го приготвям и така - за него, аз ще си го карам сурово. Но да си призная освен това което изчетох тук други рецепти не знам. Моля Ви пишете :rezando:

TDK
29.09.2006, 17:10
Преди доста време бях дала няколко рецепти с червено цвекло.
Но за мен класика е следното:
1. Варя в тенджера под налягане целите глави, които внимателно измивам преди това. Не се махат опашките, за да не изтече сока.
2. След като изстине се бели и реже на парчета, удобни за една хапка. А ги режа с къдрав нож.
3. Прави се марината от оцет, сол, захар, мед (сладкото може да е повече, върви му на цвеклото). Сварява се и трябва да изстине.
4. Сега идва най-сложната част - настъргва се на ренде един голям корен хрян.
В буркани от компот редя парчетата цвекло, хрян и т.н.
Залива се с марината.
Трябва да престои поне една седмица преди консумация!

Много трябва да се внимава, човек да не окапе:cry: , много сложно се изпира след това.

TDK
29.09.2006, 17:13
Салата от цвекло с майонеза

500 г цвекло
200 г майонеза
1 глава чесън
лимонов сок на вкус
сол на вкус
шипка захар

Цвеклото се изчиства, измива и сварява. Нарязва се на ситни кубчета, смесва се с майонезата и пресования или счукан чесън и се подправя със лимонов сок, сол на вкус и щипка захар.

TDK
29.09.2006, 17:26
Nadya,
а за теб този вариант, след като обичаш суровото цвекло.

Салата от цвекло със хрян

500 г цвекло
3 с.л. настърган хрян
сокът от 1 лимон
1/2 ч.ч. майонеза
1/2ч.ч. сметана
сол на вкус
щипка захар

Суровото цвекло се измива и изчиства и настъргва. Смесва се със настъргания хрян, сол, захар, сока от лимона. Добавят се майонезата и сметаната и всичко се разбърква много добре.

shenevski
02.10.2006, 16:36
Не знам за салати, но изцеден сок от червено цвекло+моркови +ябълки е доста подсилващ за децата, особено за анемични - в цвеклото има много желязо. Това го знам, защото синът ми има анемия и ми препоръчаха тази комбинация.

svetta
02.10.2006, 19:28
Време да се включа и аз в тази тема.Кой,ако не аз знае най-добре рецепти със червено цвекло.Няма да ви пиша приготваня на борш,но една салата от Русия ще ви напиша:
Във настъргано варено цвекло добавям малко пресован чесън,сол и майонеза,
при желание,може да се нарежат и орехи.
Както видите,лесно,бързо и вкусно.Често правя във къщи тази салата и майте деца много я харесват.Проблемът само във това,че много рядко може да се намери червено цвекло по магазинете,затова я слагам в буркани за зимата.
Приятен апетит на всички!

Nadya
05.10.2006, 13:34
:flowerlove: Благодаря.

alys
06.10.2006, 00:39
По пазарите може да се намери червено цвекло, а по магазините наистина рядко има.

Helen
06.10.2006, 13:09
Аз го правя по следния начин: Главите се обелват, нарязват се на филийки и се нареждат в тенджера. Заливат се с оцет и вода в равни части, сол на вкус и се сваряват. След това се нареждат в буркани, като между редовете се слага нарязан чесън, магданоз, а който обича - и копър. Залива се със сместа, в която е вряло цвеклото - и готово. Аз ги държа в хладилника, защото много бързо свършват, но по желание може да се залее със вряла течност и да се затвори веднага буркана - като изстине капачката "дръпва" и готово.

TDK
06.10.2006, 13:54
Салата от цвекло

1 средо голяма глава червено цвекло,
5 с. л. майонеза,
3-4 кисели краставички,
орехи, сол на вкус

Цялaта глава цвекло без да се бели се сварява добре, след като се свари и изстине се обелва и се нарязва на дребно. Киселите краставички също се нарязват на ситно, а орехите може да са смлени или счукани. Подправя се на вкус със сол и се слага майонезата. Разбърква се добре и се оставя да престои в хладилника за да се охлади.

Може да се добави и стрит чесън за любителите!

TDK
06.10.2006, 14:06
Салата от цвекло

1 средно голяма глава цвекло
1 кисела ябълка
2-3 с. л. майонеза
лимонов сок
малко настъргана лимонова кора
няколко маслини

След като се почистят, червеното цвекло и ябълката се настъргват на ренде и се подправят на вкус с лимонов сок и щипка настъргана лимонова кора. Прибавя се майонезата. Сместа разбърква и се разпределя на порции, които се гарнират с изчистените от костилките маслини.

Да ви е сладко!:D

snejca
14.10.2006, 17:16
Може ли да се включа и аз като фен на цвеклото.
Свареното цвекло настъргвам на едро ренде .Разбивам 1 майонеза с 1-2 л. кисело мляко .Заливам цвеклото със сместа и отгоре наръсвам обилно с магданоз.Става супер.Забравих-в майонезата слагам сол и черен пипер на вкус.Ако е в прозрачна купа изглежда страхотна 3-цветна салата.Моите приятели я харесват много.

DolceVita
18.10.2006, 14:47
Правя го на салата нарязано на кубчета и подправено със зехтин, оцет и орехи. Може и чесънче!

TDK
19.10.2006, 17:38
Гръцка салата с цвекло

2-3 глави червено цвекло
1 ябълка
1 глава лук
зехтин
оцет
орехи
сол
Сварявате главите цвекло – да поврят около 15-20 минути. Оставяте да изстине, обелвате и нарязвате на дребни резени. Поставяте нарязаното цвекло в дълбока купа за салата.
Обелвате и нарязвате на кубчета ябълката и лука. Добавяте към цвеклото.
Добавяте подправките и бъркате салатата. Поръсвате с настъргани орехи (1-2 чаени лъжички) преди поднасяне.

Mermaid
19.10.2006, 17:48
Никакво варене! :) Номера е да се рендоса ситно, за да е сочно, а не да хрупа.

Моята най-любима салата е с червено цвекло и почти се припокрива с вашите препоръки и рецепти:

червено цвекло
кисела ябълка (от зелените)
моркови
чесън
лимонов сок (който убива аромата на пръст)

Научих се на този продукт преди 6-7 години. Мой близък го консумираше по лекарска препоръка, за да трупа червени квърни телца и да се подсилва.

Отделно правя една салата по Коледа:

червено цвекло на кубчета
варен боб
кисели краставички
маслини
печен пипер
сиренце
(може и гъби, но не предпочитам)

Разкошна става, можете да си представите :)