PDA

Покажи пълната версия : Малки трикове за шиене



страници : [1] 2

Val4e
03.12.2008, 09:01
Понеже много хора ми се чудят как шия толкова бързо, а честно казано и аз имам мъж и дете на две години, затова реших да отворя тази тема, като започна първа. Идеята ми е, че всеки си и ма начин на шиене и с времето със сигурност е открил някои неща, които го улесняват. Нека тук да споделяме тези наши малки трикове. Надявам се да се хареса темата и да съм полезна.

Val4e
03.12.2008, 09:07
Ето и моите трикове:
1. Шия само с гергеф
2. Шия по цветове като винаги започвам от този, който заема най-много част
3. Шия на отделни части, т.е. хващам един лист от схемата и шия само него
4. Първо с маркер отбелязвам знака, който ще шия и карам по него.
5. Като свърша с него го задрасквам и почвам следващият

Ето нагледно как изглеждат нещата, избрах една по-лесна част от схемата за да е по-ясно.
110185110186
110187

Начина, който описах по-горе много ми помага. Така не се лутам, много важно не си моря очите търсейки знаците в схемата, не си прекъсвам шиенето за да отбелязвам докъде съм стигнала. Освен това така най-лесно се шият гоблени с повече цветове или места, където има струпани цветове. Не ви съветвам да използвате няколко цветни маркера, след няколко опита установих, че с един е най-добре. Иначе става много шарено и объркано.

И накрая ще ви кажа, че аз шия не повече от 4 часа на ден, а един лист, например от тези, които ви показах го шия за 3, максимум 4 дена.

albena
03.12.2008, 09:08
Теми4ката е супер. Аз например имам голяма нужда от помощ в тази насока. Не работя нямам деца шия по седем 4аса на ден не поря а едвам успявам да ушия три квадрат4ета при това гоблена който шия в момента е невероятно лесен. Моля помогнете ми със съвети как да си подобря скороста на шиене ако мога така да се изразя. Направо ме е срам да го споделя със вас но нали сме едно голямо семейство не мога да го прелъ4авам пове4е

albena
03.12.2008, 09:21
Аз винаги съм си мислила 4е с гергеф се шие много бавно но явно не е така и изглежда е имам нужда да искарам един курс по шев никък няма да ми е излишен. Вал4е възхищавам ти се на бързината аз такъв лист го шия най малко месец и то ако шия всеки ден :(((

Val4e
03.12.2008, 09:25
Аз винаги съм си мислила 4е с гергеф се шие много бавно но явно не е така и изглежда е имам нужда да искарам един курс по шев никък няма да ми е излишен. Вал4е възхищавам ти се на бързината аз такъв лист го шия най малко месец и то ако шия всеки ден :(((

Ще се радвам ако съм полезна, а и нали това е идеята взаимно да си помогнем.

barbie
03.12.2008, 11:29
Val4e благодаря за споделения опит.Аз шия по същия начин, но отбелязвам с различни цветове и пак не съм толкова бърза като теб .Самото шиене май ми куца учила съм се сама и вече имам вредни навици ,а и с лявата ръка е трудно някои да ми покаже :(

rodich
03.12.2008, 12:25
Поздравления за темата!
Какво аз съм забелязала:
- при употреба на светлите конци вечерно време и осветление имат отблясък и дразнят очите, та вечерно време препоръчвам тъмни тонове
- ако бродирам на повече светлина става по-бързо

Val4e
03.12.2008, 13:55
Абсолютно си права rodich и аз съм на същото мнение.

veni_3000
03.12.2008, 17:26
Val4e аз опитах и наистина е доста по лесно другите цетовие не се сливат.Благодаря за идеята.

lucy
03.12.2008, 17:47
Валче, благодаря ти за идеята с маркера и задраскването! :clap: Наистина като се замисля, най-много време губя да си следя схемата и да си търся с очи знаците! Страхотна идея! :kissyou:

belatrix
03.12.2008, 18:01
Обаче как се справяш с цветните схеми?

И още ми се струва че за схемите с много единични бодове май няма да се получи добре. Повечето време ще драскаш по листа :)

Но явно трябва да се опита.

Val4e
03.12.2008, 18:14
Обаче как се справяш с цветните схеми?

И още ми се струва че за схемите с много единични бодове май няма да се получи добре. Повечето време ще драскаш по листа :)

Но явно трябва да се опита.

Досега не съм шила цветна схема, но ако ми се наложи ще измисля нещо. А колкото до единичните бодове, точно с такъв гоблен започнех така да отбелязвам. И много по-малко време се губи за търсене на тези бодчета, а и надявам се да си ме разбрала, като си оцветиш дадения знак шиеш докато го свършиш и задраскваш накрая като приключиш с този знак.

alunagalia
03.12.2008, 18:15
Много полезна тема:clap:

Аз също спазвам горните правила! и да добавя
Обичам конците ми да са вече организирани за гоблена и отбелязани със знака от схемата и подредени по големина на номера / така не се лутам да търся!
Друго за конците нарязани са на дължина 1метър и само издърпвам от снопчето една нишка и прегъвам на две . Винаги шия с конец не по дълъг от 50 см
Има по-настръхнали:D конци и правещи пилюзи/усукват се/ така за да предотвратя досадните възелчета прекарвам конечца през салфетка с омекотител/тази слфетка приготвям сама, напоявам с омекотител и оставям да изсъхне/-тази идея със салфетката е от форума ,непомя името на мимичето но съм му много благодарна!:kissyou:

alunagalia
03.12.2008, 18:22
С гергеф когато се шие бода става по правилен и равномерен - мисля:confused:
аз лично само с гергеф шия

За задраскването по схемата моята практика е с маркери за текст един жълт и един червен. Първо маркирам с жълтия знаците които трябва да ушия и след като съм ги ушиля минавам с червения.Текст маркерите имат един много луминисцентен блясък и се набиват на око а в същото време не пикриват знака тои се вийда иасно

Дано съм жи била полезна с моя опит:kissyou:

elli
03.12.2008, 18:43
val4e, alunagalia и аз като вас си отбелязвам така по схемата, но пак не ми спори :(
май не само от това зависи :D
иначе и аз съм установила че това е най правилният начин :confused:

alunagalia
03.12.2008, 19:11
val4e, alunagalia и аз като вас си отбелязвам така по схемата, но пак не ми спори :(
май не само от това зависи :D
иначе и аз съм установила че това е най правилният начин :confused:

:Dза споренето си права и на мен не ми спори ама не защото методиката ми пречи а зашото поцял ден съм пред компа и във форума, абе с две думи нешия ами миткам из нета:shy2:

mucho
04.12.2008, 00:05
Аз също отбелязвам по схемата. Много ми е неприятно, когато трябва да махам иглата от един конец и да я вдявам в друг.Купила съм си доста иглички и на всеки цвят конец имам вдяната игличка.Така икономисвам време и нерви.

Marieta_
04.12.2008, 10:07
Момичета, много ви благодаря за споделения опит!:kissyou:Още снощи реших да пробвам с маркера, но за съжаление схемата, по която работя е с по-сивкав отенък / вероятно от многократно копиране и сканиране:confused:/ и маркера не се вижда. Явно за този гоблен, няма да се възползвам от това облекчение. Решила съм да пробвам и с гергеф, пък да видим дали ще ми хареса:idea:

vanesa_vn
04.12.2008, 13:29
:blueflow:... благодаря за съветите момичета, аз също задрасквам, но това за гергефа ми хареса, сега излизам да си купя :hehe:... по-малките гобленчета са ми лесни, но големите чаршафи много ми се мачкат и стават криви:confused:

darla
04.12.2008, 14:26
Когато е цветна схемата,няма нужда от маркер,всеки цвят отговаря на конеца и за мен специално е много лесно и удобно :)

Carina
04.12.2008, 14:32
И аз си отбелязвам като alunagalia, първо с жълт маркер това, което трябва да ушия и след като го ушия го минавам с по-тъмен цвят маркер. Така знаците остават видими, а в същото време знам какво съм ушила и какво трябва да ушия. :greeneye:
Аз лично не смятам, че е загуба на време отбелязването с маркер, защото не не се бавя да търся по схемата къде съм и освен това мисля, че се намалява вероятността от грешки. :idea:

3axap
04.12.2008, 14:38
Както казаха по-горе, този вариант със задраскването е удачен само при големи черно-бели схеми. За единичните бодове и за цветната схема си остават единствено вперените очи :)

За моето шиене - не шия с гергеф, изморява ми ръката, не задрасквам, защото после шия пак от същата схема, не дупча с игли и карфици (неприятно ми е). Единственият трик, който ми помага да шия бързо, е да седна на диванчето в хола (по-скоро легна, но нейсе :D), пускам си някакъв филм да слушам и започвам да боцкам. Хващам цвят, който се среща най-много в схемата (но не да е фон) и докато не приключа всички ббодове с него, не хващам друг. :gipsy:

Val4e
04.12.2008, 15:33
Както казаха по-горе, този вариант със задраскването е удачен само при големи черно-бели схеми. За единичните бодове и за цветната схема си остават единствено вперените очи :)

За моето шиене - не шия с гергеф, изморява ми ръката, не задрасквам, защото после шия пак от същата схема, не дупча с игли и карфици (неприятно ми е). Единственият трик, който ми помага да шия бързо, е да седна на диванчето в хола (по-скоро легна, но нейсе :D), пускам си някакъв филм да слушам и започвам да боцкам. Хващам цвят, който се среща най-много в схемата (но не да е фон) и докато не приключа всички ббодове с него, не хващам друг. :gipsy:

За цветните схеми съм съгласна, но за единичните бодове не, при мен върши страхотна работа, първо си ги отбелязвам с маркер /хубаво е маркера да е от тези прозрачните така че знаците си се виждат/ и после само си шия. И така няма никакво взиране в схемата. Що се отнася до схемата винаги си вадя копие, така че да си драскам спокойно, не е сложно.

BIBETO
04.12.2008, 16:25
Аз съм решила два проблема - как да ми е лесно, бързо, а и да може и полулегнала - само екстри:D:D
Имам най-обикновен статив , като тези, които се използуват от художниците. На него поставям метален лист - намерих си алуминиева ламаринка, горе-долу с формат А 3, върху него поставям схемите, които закрепвам с помощта на малки магнитчета в четирите края. Няма мърдане!:D Всеки знак или редовете, които шия в момента си "подчертавам" с дълги магнитни ленти - извадих ги от уплътнението на стар хладилник. Така не ми се налага да подчертавам, отбелязвам, задрасквам вече ушитото. А, и без гергефчето не мога:D Така си създадох удобства и, както вече ви казах - можете и полулегнали да боцкате :D

Val4e
04.12.2008, 16:55
Аз съм решила два проблема - как да ми е лесно, бързо, а и да може и полулегнала - само екстри:D:D
Имам най-обикновен статив , като тези, които се използуват от художниците. На него поставям метален лист - намерих си алуминиева ламаринка, горе-долу с формат А 3, върху него поставям схемите, които закрепвам с помощта на малки магнитчета в четирите края. Няма мърдане!:D Всеки знак или редовете, които шия в момента си "подчертавам" с дълги магнитни ленти - извадих ги от уплътнението на стар хладилник. Така не ми се налага да подчертавам, отбелязвам, задрасквам вече ушитото. А, и без гергефчето не мога:D Така си създадох удобства и, както вече ви казах - можете и полулегнали да боцкате :D

Супер идейки, много ми харесва идеята за закрепянето на листа с магнитчета, но за знаците оставам на мнение, че с маркера е най-добре, е поне за мен.

djavka
04.12.2008, 19:10
Аз също шия по подобен начин, но понякога работя с повече от един цвят маркер (или тънък фулмастер - зависи от схемата). На цветна схема отбелязвам по същия начин, но с тънък фулмастер и се получава. Така става наистина много по-бързо, ако постоянно се кьориш да търсиш знаците. Е, нямам тази скорост на шиене - шия по 2, максимум 3 часа на ден и не успявам да ушия повече от 3 квадратчета. Но всъщност това зависи и от сложността на гоблена, както и от умората в края на работния ден.

mareha
04.12.2008, 19:42
Аз като имам да шия фон или повечко с един и същи цвят,използвам двойна игла.В смисъл че и от двете страни има тъп връх,а по средата е ухото за конеца.Така с дясната ръка издърпвам отгоре,а с лявата отдолу без да обръщам иглата.Става нещо като на машина отгоре,отдолу,отгоре отдолу.....Така се увеличава с около 80% бързината на шиене.Трябва обаче да имате от гергефите дето се закрепват.Така и двете ви ръце са свободни.Неодбелязвам с маркер,но ще пробвам.Боцкам с топлийка до цвета където шия.Сменям много конците,защото шия ред по ред.Така са ме учили и така шия.Вече доста помня от знаците еи почти не се затруднявам в търсенето на цвета или знака.След като свърша да шия си изучавам добре схемата за другият ден....абе изобщо хамава работа :D,ама това с иглата е направо 6 + :thumbup:

Val4e
04.12.2008, 21:30
mareha аз даже не знаех, че има такива игли и задължително ще пробвам, остава само да видя откъде да си купя такъв закрепващ гергеф. В нашия град не продават такива, ти твоя откъде си го купи?

mareha
05.12.2008, 00:16
mareha аз даже не знаех, че има такива игли и задължително ще пробвам, остава само да видя откъде да си купя такъв закрепващ гергеф. В нашия град не продават такива, ти твоя откъде си го купи?
Ами тук във почти всички магазини за шивашки изделия ги има.Но ако в твоя град няма можеш да си поръчаш и по интернет.Има ги и в този сайт ето тук http://www.goblenite.com/category_130.html .Става въпрос за първите два.Много са удобни.Верно е че са скъпички,но си заслужава.:idea:

marji
05.12.2008, 00:26
Това за двойните игли за първи път го чувам. Знам че има игли с топче на върха, но двойни... :confused: Та това е цяло чудо! С такава игла няма как да не шиеш бързо. Можеш ли да дадеш информация откъде и как мога да си купя такава игла? :confused::idea:

mareha
05.12.2008, 10:07
Ето от тук си копувам почти всичко аз.В пакетчето са 3 игли http://www.sewandso.co.uk/ran802-0.html Ако искате организирайте се и си купете повече пакетчета че да си разделите пощенските разходи :idea: .

rostso
05.12.2008, 12:16
mareha,

Може ли да обясниш по-подробно как се шие с тази двойна игла, че нещо никак не ми е ясно? Ако наистина фона става много побързо..... направо върха!:confused:

3axap
05.12.2008, 13:43
Двойна игла - хубаво. Ама какво прави топчето на върха на иглата???

alunagalia
05.12.2008, 14:32
Този метод за двупосочната игла го обясняваха в руските форуми, маи сред ммичетата там е популярен и наи много тези които схият големи гоблени.Задължително е да се опъне панамата на статив със стоика,така че да не сепридържа от бродиращия. Ръцете са в работно положение - едната -лявата отдолу, диасната отгоре и така си подажата иглата като тази отдолу издърпвамконеца и промушвайки през определеното място подава и иглата на ръката отгоре , тя съответно издърпва и промушва и ....така. При това разположение на ръцете и този нвид игла се избягва ориентирането на иглата всеки път! Дано ме разбрахте!

Личното ми мнение - небих опитала. Не го намирам за чаровно:greeneye: нооо това си е мое виждане:kissyou: Нали знаете /Двама човека три мнения:D/

rostso
05.12.2008, 14:58
alunagalia ,

Благодаря за поясненията!
Аз бих го опитала с огромно желание, защото шиенето на фон така му доскучава, че зарязвам гоблена за месеци. Само не съм убедна, че този начин е чувствително по-бърз....

alunagalia
05.12.2008, 16:36
alunagalia ,

Благодаря за поясненията!
Аз бих го опитала с огромно желание, защото шиенето на фон така му доскучава, че зарязвам гоблена за месеци. Само не съм убедна, че този начин е чувствително по-бърз....


Моля:flower:

А за фона си абсолютно права:lookup: като е еднакво е скучно,ама и като са пръснати единични бодчета :PP ох няма угаждане :D

marji
05.12.2008, 20:08
Двойна игла - хубаво. Ама какво прави топчето на върха на иглата???

Захарче, тези игли с топче на върха са много популярни сред гобленарките в градове, в които има развита текстилна индустрия. Те не се продават в търговската мрежа. Навремето масово се използваха в текстилното производство и се снабдявахме чрез наши близки. А топчето на върха всъщност играе ролята на затъпения връх на обикновените гобленарски игли само че е доста по-удобно когато се шие на по-ситна панама. Ако случайно не уцелиш точно в дупчицата, топчето се приплъзва и само влиза в нея без да цепи панамата там където не трябва. Не знам доколко успях да го обясня:confused: Но ако шиеш някога с такава игла, сама ще усетиш разликата.

3axap
06.12.2008, 00:48
До вчера си мислех, че единствените игли за шиене на гоблени, са тъповръхите. Само днес чух за два нови вида - двустранни и с точе на върха. не можах да си преставя нито една от двете, но схванах основната идея. Чудя се какво ли още ще измислят хората :confused:

п.с. купувах си игла (съвсем тематично :D ) преди няколко дни и продавачката ме уверяваше много усърдно, че обикновените игли (с остър връх и малко ушенце) ставали за гоблени. Аз ли не съм в час?

mareha
06.12.2008, 00:52
До вчера си мислех, че единствените игли за шиене на гоблени, са тъповръхите. Само днес чух за два нови вида - двустранни и с точе на върха. не можах да си преставя нито една от двете, но схванах основната идея. Чудя се какво ли още ще измислят хората :confused:

п.с. купувах си игла (съвсем тематично ) преди няколко дни и продавачката ме уверяваше много усърдно, че обикновените игли (с остър връхи малко ушенце) ставали за гоблени. Аз ли не съм в час?
Кажи и с остър връх тя да си шие :D .Удобни са за бродерии,но не и за гоблени.Единственно ако се шие с един кат конец и на много ситна панама (ленена например),но има от тъпите финни,така че не вярвай на продавачки :D:D.За игла с топче и аз не бях чувала и доста ме заинтересува :confused:

marji
06.12.2008, 11:32
Всъщност топчето е толкова малко, че едва се забелязва. На пръв поглед иглата с топче на върха изглежда като съвсем обикновена игла. Дори има това изтъняване в края, както при обикновените игли с остър връх, но съвсем на върха като че ли е кацнало едно миниатюрно топче. При първа възможност ще снимам иглата и ще ви я покажа.:greeneye:

keissi
06.12.2008, 11:56
:idea: Маржи, извинявам се, че отговарям вместо теб,но са ми под ръка.
Аз честно да си кажа, не мога да шия в тях, доста дълги ми се струват,
обичам да шия с тънка и по-къса игла. Дано да се види.


http://i030.radikal.ru/0812/77/d7b36a04ced0t.jpg (http://radikal.ru/F/i030.radikal.ru/0812/77/d7b36a04ced0.jpg.html)

Val4e
06.12.2008, 12:48
:idea: Маржи, извинявам се, че отговарям вместо теб,но са ми под ръка.
Аз честно да си кажа, не мога да шия в тях, доста дълги ми се струват,
обичам да шия с тънка и по-къса игла. Дано да се види.


http://i030.radikal.ru/0812/77/d7b36a04ced0t.jpg (http://radikal.ru/F/i030.radikal.ru/0812/77/d7b36a04ced0.jpg.html)

Днес ходих и си купих такива игли, има и по-малки, аз също обичем по-малки и тънки игли, моята е размер 4-0, струват по 0,80 стотинки. Всъщност размерите са няколко.

Val4e
06.12.2008, 13:31
Темата е страхотно полезна:clap::kissyou:Благодаря ви.
Много от изброените неща, които сте описали ги правя и спазвам, но само с гергеф ми е трудно, а когато реша да запазя схемите /за цветните имам в предвид/ е направо ужас:(Нито задраскване, нито боцкане и ставам разногледа на десет страни и с кървясали очи:(

Има начин да си запазиш цветните схеми и да си драскаш по копията. Вече навсякъде сканирват цветни схеми и ти ги вадят като копия, цената е около 1 за страничка, малко е скъпо може би, но мисля, че си заслужава, а ако намериш някой познат, който да работи с цветен принтер още по-добре, ще излезе безплатно.

Val4e
06.12.2008, 17:51
Наистина много по- лесно се шие с тази игла с топчето на върха, иглата минава много по-леко и плавно и не се закача в конците.

marji
06.12.2008, 18:18
Да, наистина, тези игли са чудесни! Има ги в няколко номера. Моите са немски - основно три големини - №55, 64 и 72, като втория и третия номер са много големи и не стават за гоблени. Но имам и няколко по-малки, на които не съм запазила пакетчето и не зная какъв номер са. За първи път чувам, че тези игли се продават по магазините. Val4e, сподели моля те, откъде точно си купи иглите? Или може би не става въпрос за България?:confused:

Val4e
06.12.2008, 18:54
Да, наистина, тези игли са чудесни! Има ги в няколко номера. Моите са немски - основно три големини - №55, 64 и 72, като втория и третия номер са много големи и не стават за гоблени. Но имам и няколко по-малки, на които не съм запазила пакетчето и не зная какъв номер са. За първи път чувам, че тези игли се продават по магазините. Val4e, сподели моля те, откъде точно си купи иглите? Или може би не става въпрос за България?:confused:

Да ти кажа и аз бях изненадана, но щом в Севлиево ги има, където по принцип нищо няма представи си, а и продавачката беше съвсем наясно за тях, явно ги продават навсякъде, където продават игли и конци. Но аз наистина съм много доволна и като си помисля, че до вчера не знаех за тях! Благодарна съм, че го има този форум, толкова много неща научавам.

mimiko
07.12.2008, 13:16
Следя с интерес тази тема и имам молба, когато някой казва колко квадратчета на ден шие да казва 1:1, 1:4 или кръстат бод , че някои от нас (като мен) може да се комплексират :uhhhh:
А това за иглите е доста интересно и със сигурност ще опитам да се снабдя и ако някой знае други тънкости да сподели

Val4e
07.12.2008, 14:02
Следя с интерес тази тема и имам молба, когато някой казва колко квадратчета на ден шие да казва 1:1, 1:4 или кръстат бод , че някои от нас (като мен) може да се комплексират :uhhhh:
А това за иглите е доста интересно и със сигурност ще опитам да се снабдя и ако някой знае други тънкости да сподели

Аз шия по принцип гоблени 1:1, имам само 2 1:4. и за около 4 часа ушивам по около 5-6 квадратчета. За фон съм си засичала, че ено квадратче го запълвам за 30 минути. Но има и нещо друго, всеки гоблен си е за него. Например гобленът ми момичето от Алхамбра на Солария ми е 1:4, но си беше по-сложен от други, които уших 1:1. Не знам, но за мен лично 1:1 са ми по-лесно.

nellli
07.12.2008, 14:26
Аз съм решила два проблема - как да ми е лесно, бързо, а и да може и полулегнала - само екстри
Имам най-обикновен статив , като тези, които се използуват от художниците. На него поставям метален лист - намерих си алуминиева ламаринка, горе-долу с формат А 3, върху него поставям схемите, които закрепвам с помощта на малки магнитчета в четирите края. Няма мърдане!:D Всеки знак или редовете, които шия в момента си "подчертавам" с дълги магнитни ленти - извадих ги от уплътнението на стар хладилник. Така не ми се налага да подчертавам, отбелязвам, задрасквам вече ушитото. А, и без гергефчето не мога Така си създадох удобства и, както вече ви казах - можете и полулегнали да боцкате :D

Я бързо да отиваш да се снимаш в полулегнало положение с това приспособленийце, че и аз така шия по здравословни причини. :D
Шегувам се аз, ама наистина искам и снимки на това чудо да покажеш,по-детайлни ако може. Отиде старият халидлинк :greeneye: и почивката на мъжо .
А зс гергефа не мога да шия, въпреки мтогократните опити. Имам всички големини и материали /дърво, пластмаса/ и не мога и не мога. Шия като костенурка. Ужассссссссссссс.

veni_3000
07.12.2008, 19:29
И аз се чудех къде ги продават тия двойни игли .

atinqnka
07.12.2008, 20:54
Хвърлихте ме направо в оркестъра с тия двойни игли. Не знам дали ще мога да шия с такава , обаче искам!
Но откъде???????

vessito75
08.12.2008, 23:31
Аз в момента шия гоблен на Дименшънс.В комплекта има 2 игли и двете остри и тънки.Видя ми се странно ,но реших да пробвам-след половин час трябваше да си сложа лепенки на всички пръсти.:DЗа схемите и аз прилагам тактиката със задраскването.Цветните схеми си ги снимам на цветен ксерокс и само с молив задрасквам.А пък за двойната игла ми се вижда излишно-шия с гергеф и промушвам иглата в две дупчици едновременно-отгоре и отдолу и издърпвам конеца.Май не го обясних добре:confused:
Както и да е важното е да е удоволствие:D

BIBETO
09.12.2008, 15:08
Ето, показвам си "облекченията" за шиене. :D Само мен ме няма излегната като римлянка - то, позата ми е горе долу такава:D:D Обаче едни професионални снимки съм докарала с телефонааа.....
Това е стативчето:

BIBETO
09.12.2008, 15:13
А това е близък план с ламаринката , магнитчетата и схемите :

BIBETO
09.12.2008, 15:18
Ей го и отстрани за по-нагледно - момичета, голямо удобство е, ще знаете !!!!:D:D

vania.kaimska
09.12.2008, 21:17
Аз съм на същият принцип.Само,че си очертавам 4 кутийки от схемата ако е 1:4 и ли 8 аако е 1:1.Шия само тези кутийки по описания от Ванина начин,като накрая ми остава "пълнеж"както аз му казвам.Така не се налага да броя много,да задрасквам и тем подобни.Наистина ,ако си седнеш на дупето върви бързо,но пусто време за кое по напред

nellli
20.12.2008, 16:52
Виве, ха сега и една смимка с теб в полулегналото положение и вече ще ми е съсвесм ясно :D

leti_at
23.12.2008, 17:50
Здравейте момичета,
и аз съм от бавношиещите...и тази темичка ми е много интересна и полезна... Благодаря ви за нея..
Ще изкопирам някои от вашите открития...вече се сдобих с гергеф, но още не съм го пробвала, защото искам да започна направо нов гоблен с него, за да оценя разликата ...а сега още се боря с Кралското езеро:D..
Това за отбелязването на схемата с един маркер също ми се вижда добро..на сегашната ми схема също отбелязвам с маркери, но поне с 3 цвята и задрасквам ред по ред избродираното..и така губя много време...
За статива също не се бях сетила..(а имаме такъв в гаража..от опитите на дъщеря ми да рисува...само,че би ми заемал много място...пък и малкият не би ме оставил...може би като порасне малко...)
Номерът с магнитите за прикрепване на схемата и аз го правя...пак е подаден тук във форума,но аз си закрепвам схемата на капака на металната кутия, в която си държа конците и схемата...
А това за иглите с двоен връх и с топчета въобще и не бях чувала...тези дни ще ходя до Мистър Гоблен и ще се сдобия с игла с топче...

mimiko
24.12.2008, 14:40
Не шия толкова бързо, колкото ми се иска :( И аз отбелязвам с маркер, но само след като съм ушила даден участък. Шия на маса, за да ми е по-лесно да гледам схемата. От скромния опит, който имам смятам че проблема ми е в конците по точно да улуча дължината, ако е дълъг(около метър) много се усуква и стават възли и се губи време да развързваш, ако е с малка дължина - трябва по често да вдяваш. Наскоро четах някъде, че е добре предварително да се приготвят няколко игли с конците с които ще се шие. Ако някой е пробвал да сподели :)

leti_at
28.12.2008, 18:07
Здравейте,
да ви се похваля,че от няколко дни шия с гергеф и съм много доволна.
Купих си го ,но не го използвах дълго време, бях предубедена, защото съм чувала от много хора,че кой както си е свикнал да шие отначало...така си и бродира (който е свикнал без гергеф, после му е неудобно с гергефа и така и не свиква с него)..
Нищо подобно..първият ден малко ми беше неудобно и то най-вече при криенето на конеца от задната страна и при завършването-промушването на конеца...ама после свикнах и вече втори-трети ден...направо се чудя как преди съм шила без него..
Поздрави.

sisillia
01.01.2009, 20:24
Аз не оцветявам схемите,но като започна един цвят шия всички негови знаци и тогава започвам с друг.Всички части от схемата ги залепям и ги събирам в една голяма,за да мога да шия по целия гоблен.Досега не съм ползвала гергеф,но щом казвате,че е по-удобно ще взема да си купя един.Не знам дали този начин на работа,който сама съм си изградила е лесен и бърз,но уших "Тайната вечеря" за 6 месеца.

Prisila
05.01.2009, 00:03
Не знам колко бързо шия, но определено това че шиете схемите една по една ме затруднява. Цветовете ги карам от тъмните към светлите като ги слагам изцяло. Ако шия нещо с детайл първо правя всичко 1:4 и после схемите 1:1 по същия метод от черно до бяло. Така ми е най-лесно. Що се отнася до зачеркването на знаците всичко зависи от схемата. Ако е идеална няма смисъл да я драскам ;)

rajka
05.01.2009, 14:18
Zdravo na site!
Jas vcera se vkluciv na ovoj sajt.Inaku sum od Makedonija od Skopje.
Ova e mnogu dobra strana kade moze da se naucat mnogu raboti za pobrzo vezenje.
Eve kako jas rabotam:
1. Koncite gi stavam vo plikovi koi se podeleni na pola i odozgora go pisuvam znakot od semata,
2. Rabotam so poveke igli,
3 Na eden stiropor so marker pravam kocki i vo sekoja go pisuvam znakot za vezenje i koga mi ostanuva konec na iglata go bockam vo kvadratot so navedeniot znak,
4. Inaku vezam na razboj
Se nadevam deka nekomu mu pomognav so moite idei.

more
07.01.2009, 16:09
Здравейте момичета!
И аз мога да споделя следното:
1.Конците си разпределям в една разпределителна кутийка -на ръбчето между отделенията си пиша номерчетата на конците.Така ги подреждам че да не са в едно отделение ,такива които са близки по оттенък и лесно се бъркат.
2.Вечер е по -лесно да се работи с по-тъмни конци.
3.Схемите / след първия гоблен на който се мъчих/ си изваждам-увеличени на ксерокс- в какъвто мащаб ми е удобно.Така спокойно си виждам знака без да се напрягам , лесно се намира и си го зачеквам с маркер.забождам и карфичка.
Не използвам гергеф- не ми е удобно.
Много ми е интересно за двойната игла и другите игли.
От една позната възрастна жена видях стар гоблен ,с едно такова като тефтерче- класьорче- много прозрачни отделения със знака на цвета и всеки цвят поставен.Бяха две- за по-светлите и по-тъмните цветове.Тя каза ,че така е купен гоблена.Не съм търсила.

iv4omad
07.01.2009, 16:23
Val4e благодаря за споделения опит.Аз шия по същия начин, но отбелязвам с различни цветове и пак не съм толкова бърза като теб .Самото шиене май ми куца учила съм се сама и вече имам вредни навици ,а и с лявата ръка е трудно някои да ми покаже :(

Не трябва да се упрекваш ,ама грам :) Аз съм левичар и единствената трудност,която срещах в началото беше връщането когато е 1:4 ,но просто започнах да въртя канавата и се връщам ,както и със стигнал до там -пак от ляво на дясно.
Нямам трикове,но винаги започвам от левият ъгъл и взимам цвета с най-много и изпъкващи знаци и шия само него ,а като стигна края на листа било горе или в дясно продължавам в следващият лист за да няма прекъсване.
Не бода и не оцветявам схемата-имам зрителна памет и като хвана един цвят ,съответният му знак ми е постоянно пред очите и всякаш няма други знаци в схемата.Погледа ми свиква с положението на квадратите и мястото ,до което съм и не се лутам когато трябва да погледна броя на знаците.
За големите разстояния из схемата също броенето не ми е "едно по едно ",а на принципа на изключването-в първият квадрат има 3 или 4 знака от друг цвят и за мен автоматично знака ,с който шия е 6 или 7 броя + всичко Х 10 когато са цели квадрати и накрая добавям оставашите в последният квадрат ,до който свършва знака ,като поглеждам знака след него с колко броя е-ако са 2 или 3 не се налага да броя моя знак 7 или 8 броя...хахаха-чак аз не си разбирам какво написах :D
Имам и друг трик ,но не зная как точно да го обясна,но по този начин ми се е случвало почти цяло чиле да изшивам с даден орнамент без да прескачам или започвам от друга позиция :)

maya1506
07.01.2009, 17:28
Аз шия по същия начин и когато седна и имам време шия доста.

Shanni
08.01.2009, 01:27
Iv4omad, да ти кажа и аз не те разбрах хахаха-ама е много забавно да ти чете човек мнението!

Според мен първият трик, който трябва да приложите е избора на гоблен за шиене. Няма леснина за лошите схеми. Такива с по 90 цвята, 10 от които имат м-у 3 и 5 бода в целия гоблен.... зле обработените схеми с разпръснати бодове просто не си струват. Затруднява се следенето на схемата, прехвърлянето на цветовете, смяната на конците, че дори и провирането на конеца накрая.

Аз лично шия с дълъг конец. Винаги използвам една нишка, която прегъвам на две и вдявам с прегъвката напред, та да може като свърши конеца в тази прегъвка да пъхна другата нишка и така го удължавам без да прекъсвам. Това от форума го научих, не е моя идея.

А за да не се усуква и заплита излишно конеца, преди да го вдяна го хващам през средата /задължително на една нишка/, така че краищата да висят свободно и прекарвам ръка по цялата му дължина, като го оставям да се 'разсуче' докато спре да се върти крайчето. Винаги гледам двете нишки да са успоредни, така ушитото става плътно дори с тъмните цветове и ако се усуче конеца по време на шиенето, развъртам иглата в другата посока и продължавам. Така почти не ми се заплита.

Shanni
08.01.2009, 02:00
Пак съм аз :lady:
Много интересни неща пишете. Докато чета, се сещам за още работи.

Аз влагам и малко психологически трикове. Когато съм по-уморена или притеснена и изнервена, когато всички са вкъщи или искам хем да гледам филма, хем да боцкам, в такива моменти шия лесните неща, за които не се изисква толкова внимание - фона или по-едри петна. така докато зяпам децата и телевизора, току съм ушила 2-3 квадратчета. Трудните и по-разпръснати те бодове ги шия като съм спокойна, сама и имам повече време на разположение.

Много ми помага като шия първо по-едрите петна в гоблена, така имам чувството, че напредвам много бързо, а после по-лесно се следи схемата за по-дребните участъци и единичните бодове като се ориентирам и от ушитото.

Не мога да понасям на гърба да ми висят конци, затова ги провирам и при започването и при свършването с даден цвят. така пак се подсилва хубавото чувство от добре свършената работа и когато ушия последния бод - най-сладкия момент - ми остава да провра само едно крайче, а не още един ден работа по 'зачистване' на висящите конци. Пък и по време на работа много ми пречат краищата, навират се навсякъде, даже понякога излизат откъм лицето. А това изнервя, уморява и създава допълнително работа.

iv4omad
08.01.2009, 09:10
Iv4omad, да ти кажа и аз не те разбрах хахаха-ама е много забавно да ти чете човек мнението!



Пак ще опитам-пишех за зрителната памет и наблегнах на моментите,в които има огромни участъци,че ако например на единият ред има 68 знака разположени така (например) 9 знака в първият квадрат,после има 5 цели квадрата и в последният има 9 то аз в първият и последният квадрат не ги броя тези 9 едно по едно а автоматично ги познавам за "9" броейки винаги оставащите от друг цвят (когато са по-малко на брой) ,като става 9+9+50.
И аз обичам да шия с много дълги конци,мразя загубата на време да оправям и вдевам нов конец,постоянно вадя оглата за да развивам конеца и гледам да са ми успоредни без усукване :) :kissyou:

танита в
07.03.2009, 19:23
Здравейте! Благодаря на Val4e за идеята! Ще я приложа в най-скоро време! Лошото е че съм в сесия- имам САМО 6 изпита:( и не ми остава време за гоблена!:shy2:

Jully
08.03.2009, 01:27
[QUOTE=Shanni;242871]Пак съм аз :lady:
Много интересни неща пишете. Докато чета, се сещам за още работи.

Аз влагам и малко психологически трикове. Когато съм по-уморена или притеснена и изнервена, когато всички са вкъщи или искам хем да гледам филма, хем да боцкам, в такива моменти шия лесните неща, за които не се изисква толкова внимание - фона или по-едри петна. така докато зяпам децата и телевизора, току съм ушила 2-3 квадратчета. Трудните и по-разпръснати те бодове ги шия като съм спокойна, сама и имам повече време на разположение.

[/QUOT

Ами тогава аз май трябва само фон да шия. :D В повечето случаи гледам и телевизия. Е затова пък по-бавно става.:shy2:

kukli4ka
10.03.2009, 15:36
:clap: много полезна тема! Но вие сте страхотни! Кога намирате време да шиете по 4 часа?

cecunka
11.03.2009, 15:35
Изчетох с интерес написаното до тук. Игли с топченце на върха мисля че има във всеки магазин за гоблени. А то топченцето е едва забележимо- по скоро се усеща с напипване. Аз обаче си шия с обикновенна игла за гоблени - просто така съм свикнала. Не ми е никак удобно да шия с гергеф, предполагами със стенд ще е така. Чудя се:confused: как се оправя панамата след като сте бродирали и преместили гергефа- не става ли панамата и ушитото на кръгове:?:Иначе аз си вадя копие на схемата, така оригинала ми остава чист, а аз си драскам по ксерокопието. Сега като вадих за Етъра срещнах проблем- схемата ми беше на лист с формат А3, но знаците ми бяха дребни. При снимане на ксерокс нямаше как да се получи голямо увеличение и ми предложиха да ми я сканират и извадят на цял лист- вече формат А2. Услугата ми коства 6 лв но сега няма да съединявам листи. Шия предимно по цветове и детайли. Започвам със светлите и минавам към тъмните. Мразя да шия с къс конец затова едно чиле от 8 м първо го прегъвам на две, после пак намирам средата и режа в краищата - получават се 4 / с по 6 нишки/дълги по около 2м конеца. Изтеглям по една нишка, прегъвам на две и вдявам в иглата.Когато имам много разновидности на един цвят и много единични бодове, ползвам няколко цветни молива и така лесно се ориентирам по схемата.

Nana
12.03.2009, 09:09
Здравейте момичета!
3.Схемите / след първия гоблен на който се мъчих/ си изваждам-увеличени на ксерокс- в какъвто мащаб ми е удобно.Така спокойно си виждам знака без да се напрягам , лесно се намира и си го зачеквам с маркер.

Това задължително.
Не шия гоблени с повече от 50-60 цвята. Много внимателно разглеждам схемата преди да реша дали си заслужава, защото има такива ментета в нета ....
Дължината на конеца ми е три дължини на чилето.
Като вземе да се усуква докато шия, издърпвам иглата до панамата и после обратно колкото е нужно без да я изнизвам.
Шия с гергеф, но от ляво на дясно карам бод по бод.
Не шия цветовете последователно, а през цвят. Така за средния не се налага броене, а само се попълва /не знам дали се разбира за какво говоря/.
Конците са ми в найлонови пликчета с номер или знак.

Чудя се как се оправя панамата след като сте бродирали и преместили гергефа- не става ли панамата и ушитото на кръгове.
Става, но после изчезва. След изпиране няма и следа. С гергефа става равномерно самия бод. Иначе шия стегнато и гоблена се криви доста.

Juli71
17.03.2009, 14:33
когато има участък голям с еднакъв цвят първо броя бодовете и си очертавам участъка след това само го попълвам

sneki3
18.03.2009, 19:23
Val4e страхотна си:clap:До сега шиех и задрасквах.Снощи за пръв път пробвах твоя начин и напреднах много бързо:idea:Добре се получи много съм ти благодарна:clap:

cherrylady
20.03.2009, 13:07
Темата е много полезна :clap: Изчетах всичко до момента и смядам след работа да потърся такава игла с топченце.

В схемата очертавам всеки знак с различен цвят, но на моменти пак ми е трудно да се ориентирам и пада едно броене.... Сега съм решила да си купя моливи и да оцветявам, защото ще шия гоблен на фирма HAED и е с доста цветове. Може да пробвам и с маркер....

Конците като дължина режа според това, колко ще шия с него. Дразня се когато трябва да подпъхвам конци и става дебело от опакото. :lookup:

cherrylady
20.03.2009, 13:26
Относно схемите - смятам, че трябва да си пазим очите :idea: А4 ми ги правят на А3, а казаха, че може и по - големи. Много по лесно се шие :greeneye:

А за времето, кото ви остава за шиене - благородно ви завиждам :kissyou: аз съм по цял ден на радота и въпреки, че нямам деца, трудно сядам да почивам преди 19 часа. Ако пошия 1 час си е голямо постижение :(

emiliq
31.03.2009, 13:47
ЗАЩО СИ МИСЛИТЕ,ЧЕ ТОВА Е НАЙ-ПРАВИЛНИЯ НАЧИН ИЛИ НАЙ-БЪРЗИЯ.ВСИЧКО СИ ЗАВИСИ ОТ СРЪЧНОСТТА.МОЕТО МНЕНИЕ Е,ЧЕ ДРАСКАНЕТО ПО СХЕМИТЕ Е ГУБЕНЕ НА БРЕМЕ.ВЗЕМАМ СИ ЕДНА СИМПАТИЧНА КАРФИЦА-С ПО-ГОЛЯМО ТОПЧЕ И СИ ОТБЕЛЯЗВАМ НА СХЕМАТА КЪДЕ ШИЯ.ДРАСКАНО ПНОГО ,А КАРФИЦАТА Е ЕДНА.НЕОБХОДИМО Е САМО ДА СИ ПОДЛОЖИ НЕЩО ПОД СХЕМАТА.ТАКА ШИЯ ВЕЧЕ 30 ГОДИНИ.

Val4e
31.03.2009, 14:58
Аз също предварително си нарязвам схемата и увеличавам на А3, много по-лесно е!

nellli
31.03.2009, 16:39
Наистина много по- лесно се шие с тази игла с топчето на върха, иглата минава много по-леко и плавно и не се закача в конците.

Валче, айде душо сега точно да обясниш и от кой магазин в Севлиево ги купи, че като мина след месец да се отбия да си взема и аз. И как точно каза продавачката че се казват тези игли - да потърся и тук де. Може пък де има :confused:

Val4e
13.04.2009, 20:00
Да ви покажа какво измислих днес и честно много е удобно. Понеже много мразя да обшивам панамата, а иначе се нище и ето какво измислих.

1. Вземате двойно залепващо тиксо.
2. Залепвате го по края, но само от едната страна-опаковата.
3. Махате лепенката и съвсем внимателно пригъвате и се получава ето това.

На мен ми е много по-лесно така и се чудя защо не съм се сетила по-рано.:confused:

did_tag
13.04.2009, 20:10
Още по лесно е с хартиено тиксо, само, че прегъваш тиксото. Много е удобно, защото после като се маха, пораженията са нищожни :kissyou:

Val4e
13.04.2009, 20:56
Още по лесно е с хартиено тиксо, само, че прегъваш тиксото. Много е удобно, защото после като се маха, пораженията са нищожни :kissyou:

Моето също е хартиено, ама не рузбрах как прегъваш тиксото, какво имаш предвид, или имаш предвид хартиено, но не двойно залепващо?

Jully
13.04.2009, 22:04
Ако съм разбрала правилно става въпрос за хартиено тиксо, което did_tag прегъва на две около панамата. Най-добре тя ще каже обаче.

Val4e
13.04.2009, 22:18
Ако съм разбрала правилно става въпрос за хартиено тиксо, което did_tag прегъва на две около панамата. Най-добре тя ще каже обаче.

Май е така, ама да чуем и тя какво ще каже!

Аня
13.04.2009, 22:34
А аз имам един малко тъп въпрос-преди да изперете гоблена махате ли тиксото или не и ако го махате преди да го изпрете не се ли нище доста панамата при прането.Или направо изпран и изгладен отива за рамка?:confused:

mareha
13.04.2009, 23:07
А аз имам един малко тъп въпрос-преди да изперете гоблена махате ли тиксото или не и ако го махате преди да го изпрете не се ли нище доста панамата при прането.Или направо изпран и изгладен отива за рамка?:confused:
Аз го пера без тиксото.Малко се рзнищва,но е нищожно.Все пак се пере на ръка и внимавам.А за хартиеното тиксо и аз понякога го правя.Фактически трябва да направите като рамчица около панамата.ПОловината залепяте от едната страна после го прегъвате и залепяте от другата.Съвсем е лесно,бързо и ефикасно :idea:

Val4e
13.04.2009, 23:27
Аз мисля да не го махам, така ще го пера и гладя, утре ще ви го покажа и гобленчето.

rodich
13.04.2009, 23:42
Аз мисля да не го махам, така ще го пера и гладя, утре ще ви го покажа и гобленчето.

Ммммм, не те съветвам! При прането няма да е толкова висока температурата, НО когато го гладиш и лепилото ще се разложи.
Има специално тиксо за тъкани и на друг принцип (с него може да има подходящия ефект) Бях мярнала някъде .....

mareha
14.04.2009, 00:33
Аз също не те съветвам да го переш и гладиш с тиксото.Колкото и да е лепилото се разтваря и може да ти попадне върху гоблена и да ти се замърси много лошо.После няма изчистване.

Val4e
14.04.2009, 01:18
Да ви кажа, вече изпрах гобленчето, но още като го намокрих тиксото се махна от самосебе си, но пък панамата си беше почти като в началото и не се разнищи.

did_tag
14.04.2009, 07:35
Е голям дуспут:gipsy:. Първо да отговора - най-обикновенно просто хартиено тиксо и както mareha каза - като рамка. Аз лично го махам преди пране и затова писах, че пораженията са нищожни, защото и да се поразнищи - пада конец, два.

gertrud
14.04.2009, 11:45
Благодаря много за полезните съвети.Вече започнах да шия с помоща на гергеф,остава да пробвам и маркера,но отсега мисля ,че е сполучлива идея.

vania.kaimska
14.04.2009, 12:02
Ей,това с тиксото не бях се сетила.Добре че ви има момичета.Пълнисте с идеи:clap:

Юра
14.04.2009, 20:19
Още по лесно е с хартиено тиксо, само, че прегъваш тиксото. Много е удобно, защото после като се маха, пораженията са нищожни :kissyou:



Калпазанка - защо не си ми казала до сега - направо ми е смърт това обкантване на панамата.
А тиксо колкото щеш - събира праха у дома....

geri_73
14.04.2009, 21:22
Аз пък, като работя в шивашки цех си имам оверлог под ръка:yes:;)

neznainata
14.04.2009, 21:38
И на мен това с тиксото не ми е хрумвало, но обезателно ще го пробвам на следващия гоблен. И ще си потърся от тези игли с топче на върха:idea:

yulianabori
15.04.2009, 15:04
bix iskala da spodelq i moq na4in na 6iene
y6ivam s svetovete koito sa mi po malko v sxemata i ot sveta koito imam nai mnogo go ostavam za posledno sa6to taka 6iq s gergef .Tainata ve4erq q y6ix za 11 mesesa

3axap
15.04.2009, 16:46
bix iskala da spodelq i moq na4in na 6iene
y6ivam s svetovete koito sa mi po malko v sxemata i ot sveta koito imam nai mnogo go ostavam za posledno sa6to taka 6iq s gergef .Tainata ve4erq q y6ix za 11 mesesa

Пиши на кирилица !!!


За тиксото - ако гобленът се подмятка много дълго време, тиксото не пуска ли от лепилото си върху панамата? После изпира ли се лесно?

did_tag
15.04.2009, 17:26
Пиши на кирилица !!!


За тиксото - ако гобленът се подмятка много дълго време, тиксото не пуска ли от лепилото си върху панамата? После изпира ли се лесно?

Аз си облепям само малките гобленчета, мързи ме да вадя машина за минита, а за големите, ползвам оверлога на машината или както там се казва. Хартиеното тиксо нищо не пуска, :gipsy:

fuentemajor
15.04.2009, 19:52
Наистина с тиксото е много хитро!:clap:
Да споделя и аз ,понеже моята шевна машина няма оверлог ,използвам зиг-заг опцията .Резултата е същия като при оверлога.:kissyou:

did_tag
15.04.2009, 20:24
Наистина с тиксото е много хитро!:clap:
Да споделя и аз ,понеже моята шевна машина няма оверлог ,използвам зиг-заг опцията .Резултата е същия като при оверлога.:kissyou:

То и моето е зиг заг, но одеве не се сетих как се казва. А уж не съм блондинка :gipsy:

yulianabori
16.04.2009, 13:36
нямя проблем:idea: ще пиша на български

lotoss_r
16.04.2009, 14:10
Аз винаги си оставям по-вече панама. Иначе я минавам на ръка. И да се разнищи малко има повече панама.
Идеята с тиксото е добра. :clap:
Незнам само дали не стават корави краищата на панамата и дали е удобно да се шие. Аз не използвам гергеф и незнам дали ще ми удобно. Но не пречи да пробвам.

leti_at
16.04.2009, 14:22
Да ви дам още една идея за краищата на панамата...В Мр Гоблен продават нещо от сорта на лак, с който се минават краищата на панамата и тя не се нищи...обаче струва около 6 лв...Според мен същата роля би изиграл и безцветен лак за нокти...
Иначе това с хартиеното тиксо е супер идея...особено, когато се шият бръмбъзъци:idea:..

lotoss_r
16.04.2009, 15:02
За бръмбъзъците наистина ще е идеално.:clap:
А този лак можеби е икономичен нищо че струва 6 лв. А после дали се изпира или остава по панамата.

leti_at
16.04.2009, 15:12
За бръмбъзъците наистина ще е идеално.:clap:
А този лак можеби е икономичен нищо че струва 6 лв. А после дали се изпира или остава по панамата.

Според мен-остава,даже би трябвало леко да втвърдява краищата на гоблена, но то това нали влиза в рамката...
Не знам, аз не съм го ползвала...още му се чудя в магазина..струва ли си или не:D...

djavka
16.04.2009, 16:37
Аз си бях купила от книжарница "Слънчогледите" лепило за плат. Минах с него краищата на един гоблен и изобщо не ми се изнищи. Само че при изпирането - изненада: краищата му побеляха от лепилото, седеше като много тънка гумена лента. Обаче като изсъхна отново не се виждаш. При гладенето беше голям смях, защото аз гладя, а той залепва за дъската. Ама стана. Не е твърд, не си личи... Така че май ще продължавам да си го ползвам и за следващите.

MEGGI
22.04.2009, 20:27
от опитами със схемите за плетене на кука ,използвах и при гоблена зачертаване на ушитото с молив и боцкане на карфици:-|

Val4e
23.04.2009, 10:13
Момичета искам да споделя опита си и от двата вида тиксо-хартиеното и двойно залепващото. Значи с хартиеното е по-удобно за по-малки гобленчета, но за по-големите ми се струва, че двойно залепващото е по-подходящо. Защото някак си самото лепило на тиксото задържа краищата да не се разнищват.

Но МНОГО ВАЖНО-не го махайте преди да перете гоблена, така повече се нище. Само като намокрите леко с топла вода краищата и тиксото си пада само и няма никакво разнищване.

mashoka
02.05.2009, 09:33
az kato na4ine6ta po4nah s edno goblen4e no s gergef i zadraskvam s moliv shemata taka 4e kato go u6iq da moga da iztriq s gumi4ka i shemata da se zapazi ako mi potrqbva pak da go u6iq i samo da si kupq konci i panama

Val4e
02.05.2009, 10:58
az kato na4ine6ta po4nah s edno goblen4e no s gergef i zadraskvam s moliv shemata taka 4e kato go u6iq da moga da iztriq s gumi4ka i shemata da se zapazi ako mi potrqbva pak da go u6iq i samo da si kupq konci i panama

А защо просто не си извадиш копие на схемата и си драскай колкото щеш, а оригинала да ти стои запазен, аз така правя. Иначе ако взема да трия с гума по схемата то това поне за мен ще си е мъчение и губене на време, а и все пак така пак поразяваш схемата.

geri_73
02.05.2009, 14:00
И аз така, вадя си копие на схемата и си драскам на воля по него!:smokin:

dushkova
02.05.2009, 15:50
А бе, момичета, какви са тези скорости,какво е това тиксо?:DАз като се настроя да шия гоблен първо поръбвам ,после ,ако трябва с молив правя контура на гоблена така ,че да е в центъра,отбелязвам номерацията от схемата върху панамата и т.н.То за обшиването не отнема много време,но е нужно.Здравословно шия най - много 2 до 3 часа.Вие норма ли гоните :idea: аз шия за удоволствие,а не за състезание.Ако нямам ищах-не шия,но идва ли ми отвътре...:DЗа иглите с топче на върха-виждала съм ги ,пробвала съм ги ,търсила съм ги повече от 25 год.Радостно е ,че са дошли и при нас Кажете къде да се купят в Бургас?Вярвайте това е благодат да шиеш с такава игла и завиждах тайно на приятелка но не успях да си намеря до ден днешен.Успех на всички! Весели празници!:-|

did_tag
02.05.2009, 15:55
Аз също шия за удоволствие, но не виждам защо за малки гобленчета да вадя цяла машина, :)

BIBETO
02.05.2009, 19:52
Вижте сега - идейка от мен. Тъй като ние всички тук сме творци, то не може да се занимаваме с разни поръбвания и тем подобни:D То това си е чирашка работа, нашето е по-възвишено - създаваме изкуство. А и трябва да се съсредоточим върху творенията си, нали!:D:D Затова намирате "чираче" да поръбва, а вие придобивате заангажирана и замислена физиономия - сиреч: " Аз сега мисля върху творчеството!" и решавате проблема. :D Ако и чираче можех да намеряяяяя......:D

Val4e
02.05.2009, 20:19
Ммммммм, това е идейка, само да помисля :confused:кого да хвана за чираче-бабите/мама и свекито/ вече не виждат добре. Мъжът ми едва ли мога толкова да го баламосам, че да хване и да ми обшива панамата. Остава да чакам синковца да поотрасне и да му обясня колко важна и полезна дейност върши и колко много помага на мама. Как мислите дали ще се хване на въдицата.:D

dushkova
02.05.2009, 23:21
А който няма чираче..:confused:В крайна сметка-Който се мъчи,той ще се пъчи .:D

did_tag
03.05.2009, 01:19
Ами аз като си нямам чираци, лепя с тиксо :gipsy:

sonia37
03.05.2009, 22:05
Момичета страхотни сте,научавам много от вас.Благодаря.

Дора Кирилова
18.05.2009, 11:51
Мойта майка плете на една кука и ми ги опточва като ги оплита, изобщо няма разридване.

tsvety
18.05.2009, 12:26
И аз плета на една кука - един милион пъти по-бързо е да се мине с иглата според мен. Най-много ми харесаха обаче гоблените, които са минати на оверлог - де да имах такава машина ....:(

atina
25.05.2009, 22:15
Момичета, това с поръбването е щура работа особено ако гоблена е голям. Аз всичко минавам на машината с една операция зиг-заг и гоблена може да си го премятам, колкото си искам без да се разридва. Номера е в схемата и затова идеята на Валче от първа страница ми се струва доста добър. Проблемът е, че сега шия нещо с 81 цвята, които се преплитат бод по бод. Просто няма как да оцветявам с маркер. Сега вдявам, бодвам, подмушвам така за по един-два бода. :evil:

cherrylady
26.05.2009, 09:54
atina, пак можеш да оцветяваш :) Аз например шия по цветове и последвах нейния съвет - много съм доволна :greeneye: Шия гоблен, който е със 72 цвята. Взела съм си маркер - жълт и на мястото, където шия , проследявам дали има знаци от този цвят и ги оцветявам , след това ги ушивам и така следващия цвят и по - нагоре :) Много е лесно и удобно :smokin:

poppy76bg
28.05.2009, 21:32
позволете на един мъж да каже нещо. преди десет години аз ходих при опитни гобленарки да видя коя как шие, те както и аз не използвахме гергеф. аз шиех цвят по цвят и много или малко се изнервях и после се научих да шия малки гоблени и такива каквито ми допадат. и вече сед десет години научих свой начин на бродерия. схемата зачертавах (знак по знак) с молив, не използвах никакви цветни маркери. а един друг мъж искаше да му покажа, за да може да шие и продава гоблени защото е нямал пари. след време аз научих за една програма която генерира схеми за гоблени и му я казах. Така аз не му показах цели десет години каква е моята технология на ушиване на гоблени и защо съм ги шиел бързо. истината е следната: той искаше да ме манипулира. но аз си шия цвят по цвят или за да не сбъркам последователността на шиенето, аз определям с очертаване докъде ще стигне знака на отделния цвят и тогава продължавам. извинете за подробностите. много съм благодарен на две жени от асеновград, те ми показаха как се ушива качествено един гоблен.
:idea::idea::idea::idea: :D

cecunka
28.05.2009, 22:40
Това с тиксото е сладка идея особено за дребосъците. А за големите гоблени аз си имам трик - прегъвам панамата все едно ,че ще правя подгъв и тропосвам.Става бързо и после само издърпвам конеца преди да изпера:gipsy:Няма нищене, и не губя време да обикалям гоблена.

atina
28.05.2009, 23:31
cherrylady,сигурно е бързо и лесно по твоя начин, но аз вече съм създала навик. Всъщност аз зачертавам с молив и имам показалец, който ми посочва до къде съм стигнала. Представлява месингово цилиндърче с "човка". А инак карам подред целия гоблен. Не подминавам и не шия цвят по цвят. Незнам колко е бързо, но например "Лунна зима" я уших за 10 месеца. :idea:

zara_57
29.05.2009, 14:39
Момичета,аз също си оцветявам знаците,но с разл.цветове.Не мога да шия толкова бързо.Веднъж пробвах с гергеф,но се отказах-може би нещо не правя както трябва?Трябва ли гоблена да е опънат,или да е по-свободен?Отгоре и отдолу ли мушкаш с иглата,или както ако е в ръката ти?Случвало ли ви се е някои конци да са много замъхени и какво правите тогава?Благодаря на всички,които могат да ми дадат съвет:kissyou:

cherrylady
29.05.2009, 16:53
zara, съветите които мога да ти дам : Панамата, когато шиеш с гергеф, трябва да е опъната. Промушваш иглата отдолу и после отгоре. За замъхените конци - не разбрах дали се получава, след като ги ушиеш или преди това? Лично на мен не ми е удобно да шия с гергеф (пробвала съм само с обикновен - без стойка) - става по - бавно и идва момент, в който се изнервям :)

veneta_az
29.05.2009, 21:26
Моят опит - за гергефа - ползвам го, когато шия кръстчета. Става много по-лесно, бързо и равномерно. Но за гобленов бод не ми е удобен. За конците - можеш да пробваш с кърпичка с омекотител - прочети по темите, вече не помня в коя се дискутираше това.
И все пак, въпреки всички трикове, за които си говорим, основното, за да шиеш повече е да имаш повече свободно време за любимото хоби. :D:D

zara_57
05.06.2009, 14:13
Безкрайно ви благодаря за съветите,знаех си,че мога да разчитам на вас.:clap:

lotoss_r
09.07.2009, 17:30
Здравейте, :kissyou:

Усукването на конците е проблем при мен. Открих в един форум една идея и реших да я изпробвам и се оказа ефикасна и да я споделя с вас. Видях, че veneta_az я е споменала вече.

За да не се усукват конците по време на шиене ги прекарайте през кърпичка с омекотител. Не знам дали тези кърпички които се използват за забърсването на очила са с омекотител, но стават. Аз лично имах голям проблем с усукването и конеца постоянно се завързваше на възел. :(
Но след като се шие с такъв конец, имам чувството че по-леко преминава и през самата панама.
Но ми направи впечатление, че някои от конците (DMC) оставят следа по самата кърпичка, и си мисля дали няма да пуснат като се изпере гоблена. Въпреки че съм чувала, че те не пускат при пране.

cherrylady
09.07.2009, 17:54
lotoss_r, по принцип се препоръчва конците да се перат предварително в хладка вода, та ако пускат "излишната боя" да се отмие. Но аз лично никога не съм ги прала и досега не са ми боядисвали :)

lotoss_r
09.07.2009, 20:13
lotoss_r, по принцип се препоръчва конците да се перат предварително в хладка вода, та ако пускат "излишната боя" да се отмие. Но аз лично никога не съм ги прала и досега не са ми боядисвали :)

Надявам се и моите да не пуснат. И си мисля да опера гоблена с хладка вода.

tsvety
09.07.2009, 21:59
мисля да опера гоблена с хладка вода. Задължително е с хладка, (даже и ледено студена, ако е зима) :greeneye:

cherrylady
10.07.2009, 10:37
За прането на последния си гоблен , си купих сапун на фирмата, която препоръча cecunka. Оказа се, че не е точно като нейния - моят е глицеринов, но съм страшно доволна. Мн. хубаво изпира. Не остана следа от молива, което доста ме притесняваше. А самият гоблен стана мн. мек, все едно съм го прала с омекотител :lady:

Marieta_
10.07.2009, 13:21
Не знаех къде да сложа линка, който открих. Но той е в помощ за по-леко шиене, затова реших да е тук. Ако сметнете, че не е така, не знам да направим отделна тема за помощните средства, които ползваме, но пък стават много теми...
Това открих случайно
http://www.permin.dk/Default.aspx?ID=49&M=Shop&PID=170&ProductID=4082
Може би сте го виждали, но за мен е ново, изглежда удобно за ползване. Някой от вас ползва ли? Ако не точно това, нещо на същия принцип:confused: Дали помага тази лампа или пречи при самото шиене? Някой виждал ли е нещо подобно тук в България?

Deizi_d
10.07.2009, 20:00
Мисля, че е доста удобно, защото ти осветява бродерията, подобни лампи има в магазините за 1 лев:idea:

lotoss_r
10.07.2009, 20:34
Това с лампата е добра идея:clap:

Аз използвах подобна когато Влади беше бебе, бях я закачила на креватчето (доста силно свети), но за гоблена не се бях сетила.

Сега ще мога да шия докато мъжът ми гледа мач че на другата ми е тъмно.
:kissyou:

Marieta_
13.07.2009, 14:23
Не съм срещала такива лампи :confused:Възможно ли е да видим снимка:loveglasses:

Дора Кирилова
13.07.2009, 14:52
Това с отбелязването на маркера е направо чудесно аз го пробвах и е много лесно .Иначе и аз шия само с гергеф.

rodich
13.07.2009, 17:05
Вече съм в облаците и бавно и методично ушивам един цвят от единия до другия край ..... на моменти трябва да пропусна 2-3-16 знака, но се увличам и правя свободни съчинения, после разшивам


Имате ли трикове в торбата с хитрините за шиене на големи едноцветни области

dushkova
13.07.2009, 22:54
При мен трика на големите полета е сядането.:DКато седнеш и шиеш.:kissyou:

poli
07.10.2009, 13:29
Темата е върха!Аз си мислех,че след 17 гоблена горе-долу съм напред с материала,обаче не!Всички идеи и препоръки ще ги пробвам само това с гергефа съм го пробвала, но нещо ни ми беше удобно.Шия през цвят и отбелязвам с маркер,така за междинния цвят нито отбелязвам,нито броя.Това да се отбелязва порво с по-светъл маркер и после да зачертаваш ушитото ще го пробвам задължително. БЛАГОДАРЯ ВИ!!!!!!!

br_26_13
07.10.2009, 13:46
Здравейте!Днес се регистрирах и решавам и аз да дам своя принос. Надявам се не е нагло. Освен, че ползвам един цвят текст маркер (обикновено жълт) за оцветяване на ушитите знаци, си подреждам цветовете на дълги картончета според цветовата гама - например зелено (от светлото до тъмното). Другото, което правя е да си заготвя конците - нарязани (както беше упоменато по-горе) на по 1м, за по-бързо издърпване и да се избегне усукването. Вечер шия само с тъмна гама - церно, кафяво, тъмно зелено. Надявам се да съм била полезна.

LN
21.10.2009, 12:29
Otnostno zadraskvaneto, navremeto i az polzvah marker no ve4e samo moliv, za6toto markerite sa qrki i izmorqvat okoto, a puk az i bez druga po cql den sum pred komputura na rabota. O4ertavam poleto s edin cvqt konec, kato spazvam pravite ugli koito 6te se polu4at pri 6iene 1:4, polzvam tunkopisec. Taka sledq i proporciqta na tova koeto 6iq i lesno se vijda dali nqkude ne sum sburkala. Sled kato za6iq poleto za4ertavam / zapulvam plutno/ s obiknoven moliv. Taka ve4e za6itite poleta stavat grafiteno-sivi i ne mi draznqt podleda, a kogato za6iq golqma plo6 , izrqzvam za4ertanoto ot lista. Mnogo e gotino da vijda6, kolko malko ti ostava, stimulira6to e nqkak si:)

Marieta_
16.11.2009, 13:47
Не знаех къде да сложа линка, който открих. Но той е в помощ за по-леко шиене, затова реших да е тук. Ако сметнете, че не е така, не знам да направим отделна тема за помощните средства, които ползваме, но пък стават много теми...
Това открих случайно
http://www.permin.dk/Default.aspx?ID=49&M=Shop&PID=170&ProductID=4082
Може би сте го виждали, но за мен е ново, изглежда удобно за ползване. Някой от вас ползва ли? Ако не точно това, нещо на същия принцип:confused: Дали помага тази лампа или пречи при самото шиене? Някой виждал ли е нещо подобно тук в България?
Преди време се интересувах на тази тема. Съфорумки ме ориентираха да търся в магазините за по 1лв нещо подобно. Наистина намерих такъв малък вариант на лампа, но настолна. Идеята ми беше да закача нещо на гергефа, а този настолен вариант трудно ще се прикрепи и пак започвам търсенето. търсих такива лампи в интернет и стигнах до тук
http://www.sewandso.co.uk/ran2626-10.html
Някой поръчвал ли си е от тези варианти на лампи, доволен ли е? Тази лампа, която имам не свети кой знае колко силно, но пък тези на снимките, може да са по-силни. Разбира се, определено ме устройва повече варианта да си намеря в такава лампа в България, вероятно има някъде такъв вариант на добра цена. Обмислям и как да прикача и тази лампа, която имам, но ще бъде по-трудно. Благодаря предварително за споделения опит:kissyou: Все пак, според мен, осветлението при шиенето е също много важно и улеснява работата по гоблена

doris
16.11.2009, 22:18
:confused: Такава лампа то4но може би в България няма да намериш , но има много подобни варианти !
Лично аз смятам ,4е това нещо изобщо не е удобно защото ако държиш с ръце гергефа / освен ако не е на стоика /, това много ще натежи , ще промени центъра на тежеста и ръцете ти ще се изморят много бързо .Да не говорим ,че при всяко движение на ръцете лампата ,ще се мърда и сътветно и светлината ,което ще съсипе очите!

Моето предложение е лампион с насо4ваща се светлина, от една година го имам и съм изключително доволна!:idea:
:kissyou::kissyou:

Mimik
16.11.2009, 22:30
Преди време се интересувах на тази тема. Съфорумки ме ориентираха да търся в магазините за по 1лв нещо подобно. Наистина намерих такъв малък вариант на лампа, но настолна. Идеята ми беше да закача нещо на гергефа, а този настолен вариант трудно ще се прикрепи и пак започвам търсенето. търсих такива лампи в интернет и стигнах до тук
http://www.sewandso.co.uk/ran2626-10.html
Някой поръчвал ли си е от тези варианти на лампи, доволен ли е? Тази лампа, която имам не свети кой знае колко силно, но пък тези на снимките, може да са по-силни. Разбира се, определено ме устройва повече варианта да си намеря в такава лампа в България, вероятно има някъде такъв вариант на добра цена. Обмислям и как да прикача и тази лампа, която имам, но ще бъде по-трудно. Благодаря предварително за споделения опит:kissyou: Все пак, според мен, осветлението при шиенето е също много важно и улеснява работата по гоблена

Виждала съм подобни малки лампи със светодиоди в магазини за компютри. Предлолагам, че са много леки, имат и щипки отдолу. Но те се включват с USB кабел в компютъра, за да светят. Може някъде да има и вариант с батерии.

Marieta_
17.11.2009, 09:38
Doris, Миме, благодаря ви за отговорите. Мястото, на което шия в повечето случаи не е добре осветено и вече ми е проблем. В крайна сметка може да се реша някаква по-голяма насочваща лампа :idea:и да приключа с проблема:confused:
Благодаря ви още веднъж за отговорите.:kissyou:

kaliupandra
23.11.2009, 12:34
Здравейте, всички :)

Прочетох с удоволствие цялата тема. много полезни неща сте написали :)

Стана ми интересно за тези игли с топче на върха . Вече търсих в няколко магазина в София, но продавачките ме гледаха странно и казаха че такова животно няма :D Толкова са и подготвени , явно :)

Въпросът ми е към гобленарите от София, ако някоя от вас си е закупила такава игла, може ли да ми каже откъде , за да се снабдя и аз

Благодаря предварително, слънчева и спорна седмица на всички :kissyou:

dushkova
23.11.2009, 20:38
:D Аз я търся такава повече от 20 години. Който се сдобие ,да каже от къде.:loveglasses:

rodich
23.11.2009, 23:19
За лампата по-горе:
имам подобна от 5 години, купуван аот Бриколаж :)
(четох по диагонал, извинете ме ако се повтарям или съм нещо не на място)

Jully
24.11.2009, 09:38
А аз да се похваля, получих такава за подарък. Но за съжаление не съм виждала по магазините. Много е удобна, но малко по-дълга от другите, и сякаш по-тънка

rodich
24.11.2009, 09:44
Дорис, сори! Както си мислех, съм се изказала неподготвена :D
Едва сега прочетох, че препоръчваш този вид лампа :) и аз, и аз!

Пухче
24.11.2009, 10:22
тази лампа я имаше на промоция преди 2 седмици в Кауфланд на цена от 29.99.В Практикер я бяха пуснали в някаква промоция от 240лв на 80лв.Но най-ниската цена беше в Кауфланд.Аз също съм за нея-можеш да си я разнасяш навсякъде в жилището

cherrylady
24.11.2009, 10:59
И аз оняден с голямо желание си купих същата лампа:greeneye:, но още не съм я пробвала :D

galia69
04.12.2009, 17:26
Момичета относно иглите с топче на върха можете да си намерите от позната която работи в завод където произвеждат платове там ги ползват за да изшиват дефектите по платовете .На мен ми подариха такава игла много съм доволна от нея много по лесно работя с нея има един недостатък малко по дълги са от гобленарските игли но като ми намалее конеца завършвам с обикновена игла .:kissyou:

Пухче
04.12.2009, 17:27
Моля те направи снимка за да придобия някаква визуална представа за тази игла

cherrylady
07.12.2009, 10:42
Лампата ми върши страхотна работа :thumbup: Но искам да попитам - някой ползва(л) ли е такава лупа и удобна ли е?

daniel4i
07.12.2009, 11:04
Удобна е поне за мен и за всички с които съм говрила и я имат.

cherrylady
07.12.2009, 11:07
И няма вероятност да уврежда очите, нали?

jumper
07.12.2009, 11:10
аз четоз за професионалните лампи, че са с дневна, а не жълта светлина. иначе си имам един прожектор, който се насочва, много светло става с него, но много ток харчи.

Marieta_
07.12.2009, 13:33
Понеже преди време питах за едни по-мънички лампи http://www.sewandso.co.uk/ran2626-10.html . Само да споделя, че случайно намерих лампа като първия вариант в пост 150 в магазин за 1лв и си купих да пробвам, въпреки, че вече реших да си взема по-силна лампа. Честно казано, не съм особено доволна. Първо, щипката държи здраво за гергефа, но всичко над нея се мести с лекота при работа с гергефа. от това движение светлината се мести, много леко, като вибриране/ не знам как точно да го обясня:confused:/, но това дразни очите. отделно светлината не е чак толкова силна, но не това е проблема, просто самата светлина също ми дразни очите при работа.
doris, права беше, тази лампа може да съсипе очите:(

dushkova
07.12.2009, 13:46
За лупата. Ползвам само ,че с корда .Много добра работа ми върши при по -ситни панами.Като всичко ползвам я умерено- не прекалявам,особено е ценна при светли цветове.Удобно е.

slasch
07.12.2009, 14:11
Здравейте, всички :)

Прочетох с удоволствие цялата тема. много полезни неща сте написали :)

Стана ми интересно за тези игли с топче на върха . Вече търсих в няколко магазина в София, но продавачките ме гледаха странно и казаха че такова животно няма :D Толкова са и подготвени , явно :)

Въпросът ми е към гобленарите от София, ако някоя от вас си е закупила такава игла, може ли да ми каже откъде , за да се снабдя и аз

Благодаря предварително, слънчева и спорна седмица на всички :kissyou:



От дълго време не бях надничала в тази тема,но на въпроса в София такива игли не се продават /търсила съм къде ли не/ и продавачките дори не знаят за съществуването им и се подсмихват на зададения въпрос за игли с топче на върха.Варианта е да се снабдиш с такава от провинцията!

cherrylady
07.12.2009, 14:58
slasch, ще те разочаровам - и тук , в Търговище, не са чували за такива.
Marieta, аз поръчах лупата, но универсалната (без лампичка). Тоази, гиолямата лампа, която е показана малко по - напред в постовече върши идеална работа.
Само се надявам да не ми усветява лупата :confused: , но... ще видим

aguadelarosa
08.12.2009, 21:17
Здравейте момичета, чудя се каква точно е оптималната дължина на конеца, с който се шие, така че да не е прекалено къс (да трябва непрекъснато да вдяваш нов), но и да не е много дълъг, че тогава започва да изтънява и да се усуква?
Другият ми въпрос е - чета във форума, че мого бързо се шие с гергеф и гоблена после е прав и не върви на една страна - аз лично никога не съм пробвала с гергеф, защото все си мисля, че там където е ушит вече се прещипва прекалено силно и остават следи по гоблена след това - така ли е или при изпирането всичко изчезва?
Благодаря на всички, които ми пишат!

jumper
08.12.2009, 21:57
аз шия с около метър конец. за мен това е оптималната дължина. моите и без гергеф са си прави, аз няколко пъти пробвах с гергеф и не мога да свикна, бавно се шие с него, но пък който е свикнал си е доволен

dushkova
08.12.2009, 22:16
Аз също шия с около метър конец.Също шия с гергеф, а някога и без.Удобно е ,защото не се оплитат конците около панамата . Панамата не ми е опъната в гергефа както при бялата бродерия,чието изпълнение изисква плата да е опънат като барабан.За да не се "криви" панамата,просто трябва да внимаваш да не стягаш бодовете.С последното се свиква с много "тренировки":D В началото и моите неща се изкривяваха ,но ме посъветваха да не стягам бодовете и така .Дано да съм била полезна. :-|

Дора Кирилова
09.12.2009, 09:32
Относно гергефа не се притеснявай много лесно се шие и са равни бодовете, при изпиране не личи нищо.

Marieta_
09.12.2009, 09:33
на мен също ми беше много трудно да свикна с гергеф. Когато шия с обикновен гобленов бод, много по-лесно ми е без него. Но когато шия с кръстчета, определено гергефа ми е нужен и ми е по-лесно с него. Така, че използването на гергеф зависи от самия гоблен, който шия.Следите след изпиране изчезват, не се притеснявай. Пробвай, само така може да разбереш дали ще ти е полезен гергефа! успех!:loveglasses:

br_26_13
09.12.2009, 14:04
Относно шиенето с гергеф - питах една позната и тя каза, че няма нищо вярно в това, че с гергеф става прав бода и нямало особена разлика в изгледа на гоблените.

tsvety
09.12.2009, 15:06
Има разлика дотолкова, доколкото при гергефа не можеш да опъваш конците силно и ще излезе "по-правоъгълен". Но който си е свикнал да не опъва се справя и без гергеф. :)

cherrylady
10.12.2009, 10:20
Моята дължина на конеца я определям така - не намотавам конеца на картонче, а изтеглям директно от мулинето. Тегля по четири дължини на мулинето, което май идва по около 50см. Мн. е удобно така, номера на конеца си стои до последно :greeneye:

jumper
10.12.2009, 11:05
не е ли много къс конеца, като го сгънеш на 2 идва 25 см, докато почнеш и той свършил

cherrylady
10.12.2009, 13:37
На мен ми е добре, защото все си харесвам гоблени, на които трябва да сменям мн. цветове :D Така че не се налага да режа и със същия конец да продължавам. Пробвала съм и с по - дълъг - мн. ми се усуква и не ми е удобно да шия. Така шия вече 4 - 5 мес. и съм мн. доволна :)

Дора Кирилова
10.12.2009, 14:14
Аз искам да попитам цвети от къде купува списанието рисунка с игла. продава ли се по павилионите и колко струва

3axap
11.12.2009, 02:29
Дора Кирилова и Цвети - темата е за трикове при шиене. Има отделна тема за въпроси и отговори.


По въпроса за дължината на конеца... Докато пътувахме към Варна и си шихме във влака, pepina_р се изуми от моето шиене. Най-дългите ми конци са по педя-педя и половина :greeneye: По-дълги конци не са ми необходими, защото при многото единични бодове и честата смяна на цветове, за да направиш 5 бода е все едно дали си вдянал метър и половина или 20 см. конец.
Не използвам гергеф, защото така съм свикнала. И гобленовият бод, и кръстчетата ми се получават равни и без него. :gipsy:

dany71
13.12.2009, 02:44
Аз лично шия с дълъг конец. Винаги използвам една нишка, която прегъвам на две и вдявам с прегъвката напред, та да може като свърши конеца в тази прегъвка да пъхна другата нишка и така го удължавам без да прекъсвам.


Shanni, ако съм разбрала добре прегъвката остава от по-късата страна, ама така конеца как ще го размотаеш ако се усуче, и освен това може ли да се "удължи" втори път? Май аз нещо не разбрах :confused:
Начинаеща съм и чета с всичка сила, дано да се науча по-скоро, ама сте наистина страхотни!!:kissyou::clap: какви трикове....намях си идея :thumbup:

NIA
13.12.2009, 10:30
Shanni, ако съм разбрала добре прегъвката остава от по-късата страна, ама така конеца как ще го размотаеш ако се усуче, и освен това може ли да се "удължи" втори път? Май аз нещо не разбрах :confused:
Начинаеща съм и чета с всичка сила, дано да се науча по-скоро, ама сте наистина страхотни!!:kissyou::clap: какви трикове....намях си идея :thumbup:


Не съм Шани, но ще се опитам да ти отговоря. Дали е с прегъвката или с двата края от по - късата страна -няма значение. А се удължава така: когато конеца стане съвсем къс се изважда от иглата и в прегъвката се пъха края на новия конец, който също е единичен и се прегъва на две и вече двата му края се вдяват в иглата. Така двете прегъвки / на стария и новия конец/ стават една в друга. Този начин е много удобен особено при шиене на големи полета в един и същи цвят.Налага се по рядко да се започва с нов конец и да се зачиства, когато свършва.
Надявам се, да си ме разбрала.

dany71
15.12.2009, 02:49
Много благодаря, Ниа, мисля да съм разбрала, ще пробвам веднага :kissyou:

rodich
15.12.2009, 10:13
..... А се удължава така: когато конеца стане съвсем къс се изважда от иглата и в прегъвката се пъха края на новия конец, който също е единичен и се прегъва на две и вече двата му края се вдяват в иглата. .... .

Хопа-а-аа! :bunny: Тук стана интересно!! Това не съм го знаела и ще го опитам на следващия при два ката :idea: Благодаря, Ния!

Marieta_
15.12.2009, 10:40
Само аз ли не разбрах:( Извинете ме за нескопосаната картинка, но това ли имате предвид?

NIA
15.12.2009, 10:47
Да , Мариета, точно така!
Благодаря за нагледното показване!:kissyou:

Marieta_
15.12.2009, 10:54
Само дето картинката ми не струва:-|:D :kissyou:

yonka
15.12.2009, 12:14
И аз така вдявам конеца ,но мислех че всички така го правят :confused: На мен ми е много удобно

nev_ri
15.12.2009, 12:20
Marieta , картинката ти е много добра и се разбира , благодаря

biskvitka_
28.12.2009, 14:55
За големи гоблени може да се използва двуостра игла.

С нея се шие с две ръце: едната се държи над панамата, другата ръка стои отдолу.

Предимството на тази игла е, че конецът не се усуква, не се образуват възелчета, бодовете стават равномерни и красиви. Ако човек свикне с иглата, с нея се шие страшно бързо.

Недостатъци: трябва да се използва стойка (или стан), за да бъдат свободни и двете ръце;
С тези игли трудно се свиква;
Цената им е височка (1-2 паунда за комплект от три, това без доставката), а самите игли трудно се намират.
Купиха ми моята от ибей, но ги има и в други интернет магазини, на английски се наричат Twin Pointed needle.

http://media.snimka.bg/5178/016610736.jpg

matcata
02.01.2010, 19:30
Аз се здобих с такива игли,но явно наистина трябва стан,защото аз я използвах с една ръка и много лесно се счупи още на първия ден-там където се вдява конеца:uhhhh:

rodich
02.01.2010, 19:45
Аз се здобих с такива игли,но явно наистина трябва стан,защото аз я използвах с една ръка и много лесно се счупи още на първия ден-там където се вдява конеца:uhhhh:

вярно, че е по-удобно със статив, и аз имам, но при мен се заплита конеца :(

Marieta_
02.01.2010, 20:33
Такава лампа то4но може би в България няма да намериш , но има много подобни варианти !
Лично аз смятам ,4е това нещо изобщо не е удобно защото ако държиш с ръце гергефа / освен ако не е на стоика /, това много ще натежи , ще промени центъра на тежеста и ръцете ти ще се изморят много бързо .Да не говорим ,че при всяко движение на ръцете лампата ,ще се мърда и сътветно и светлината ,което ще съсипе очите!

Моето предложение е лампион с насо4ваща се светлина, от една година го имам и съм изключително доволна!:idea:
:kissyou::kissyou:
От днес и аз имам такава лампа и също съм много доволна!:party:
Благодаря за съветите, момичета:kissyou:!

biskvitka_
03.01.2010, 01:54
вярно, че е по-удобно със статив, и аз имам, но при мен се заплита конеца :(

За да не се заплита конецът, иглата не трябва да се върти. Наистина, трудно се свиква с тази игла, но на мен толкова много ми хареса, че дори и с гергеф шия с две ръце.
Пак използвам коляно за подпорка :gipsy:

Още установих, че не трябва да се използва за разшиване и за промушване на конеца при завършване (за тази цел специално си взех много тънка игла) и не се стиска силно, за да не се счупи.

Мариета, честито!

Viviqn
13.01.2010, 11:57
Това с двуострата игла е страхотно, и дори не ми се струва толкова сложно. Отлична идея. Благодаря:clap:

Shanni
28.01.2010, 11:42
Shanni, ако съм разбрала добре прегъвката остава от по-късата страна, ама така конеца как ще го размотаеш ако се усуче, и освен това може ли да се "удължи" втори път? Май аз нещо не разбрах :confused:
Начинаеща съм и чета с всичка сила, дано да се науча по-скоро, ама сте наистина страхотни!!:kissyou::clap: какви трикове....намях си идея :thumbup:

С извинение, че отговарям със закъснение и се връщам към темата:
виждам, че момичетата са ти отговорили, даже нагледно, за размотаването, да ти кажа, като пошия, пошия и развъртам иглата. А ако се наложи /много рядко при по-дълъг и пресукан конец/, раздявам, разделям двете нишки до прегъвката, прекарвам ръка през конеца и пак вдявам и продължавам. Но по принцип не ми се усуква много.

А за удължаването втори път... ехеее, хубаво щеше да бъде, но е еднократно :)
Все е нещо, аз щия с два метра нишка, която като прегъна на две става метър, като снадя с още един метър... ми доволно е

dany71
30.01.2010, 03:30
наистина не се усуква много, даже никак ако съм прекарала през ръка конеца преди да го вдяна, аз вече пробвах и много ми хареса, точно толкова дълъг конец както казваш ти, преди шиех с по-къси конци защото не ми се вярваше че може с по-дълъг ама сега съм си много доволна :greeneye: мноооого благодаря :kissyou: и за "закъснелия" отговор, докато шием все сме си навреме :idea:

dushkova
30.01.2010, 10:39
Много я "експлоатирате "тази двуостра игла.От къде се снабдихте?Аз от 20 години си търся с топче ....:D,ама не намерих. И във Франция бях поръчала ,ама пак не и не:( Сега бих пробвала с двуостра , ама не знам как и откъде да я намеря .Лек ден на всички:loveglasses:

yonka
30.01.2010, 12:14
И аз я пробвах тази двуостра игла ,моята ми е подарък от rodich.Иначе съм ги виждала в ето този магазин http://www.sewandso.co.uk/ran802-0.html Наистина е много лесно с нея ,особено за начинаещ като мен с кръстчетата

galia69
03.02.2010, 20:26
Да се похваля имам си придобивка игли с топче .Една колежка от новата работа се оказа че е работила в Катекс -Казанлък там изшиват дефектите на плата с игла с топче и като се заговорихме че шия гоблени и тя ме снабди с такива игли .Едните са тънки по дълги а другите са малко по късички много лесно се шие с тях особено места с по едно бодче .

slasch
04.02.2010, 10:23
Да се похваля имам си придобивка игли с топче .Една колежка от новата работа се оказа че е работила в Катекс -Казанлък там изшиват дефектите на плата с игла с топче и като се заговорихме че шия гоблени и тя ме снабди с такива игли .Едните са тънки по дълги а другите са малко по късички много лесно се шие с тях особено места с по едно бодче .

А дали някъде в Казънлък може да се купи от тези игли? :confused:
Аз искам да си взема от по-дългите!:idea:

marji
04.02.2010, 11:11
Иглите с топче на върха не се продават в търговската мрежа. Можеш да се снабдиш само от някой, който работи в текстилната индустрия, защото с тях изшиват грешките на платовете. От снабдител на едно от сливенските текстилни предприятия знам, че се внасят от Германия направо в техните складове. Между другото една съфорумка беше писала, че си е купила от Севлиево. Така че другият вариант е да помолиш някой от този град да ти прати.:idea:

dushkova
04.02.2010, 17:59
Честито ! :clap:Завиждам ви ,че сте се сдобили с такава игла.:idea: Аз искам каквато и да е -само едничка.:kissyou:

rostso
04.02.2010, 18:43
galia69,

Как се шие с такава игла с топче? Изобщо не си го представям....

marji
04.02.2010, 19:35
Шие се както и с други игли. :idea:Топчето е миниатюрно, едва забележимо, но с него по-удобно се шие, защото някакси се приплъзва по панамата и по-лесно намира дупчицата. :greeneye:Ама и аз едно обяснение дръпнах... Дано сте ме разбрали!

eli1958
04.02.2010, 19:48
galia69,

Как се шие с такава игла с топче? Изобщо не си го представям....
Роси,Мариянка ти е обяснила много точно как се шие с нея.Направо е мечта да имаш такава игличка:DАз имах преди повече от 20 години такава игла и бях много доволна,но на втората седмица я счупих:(-беше от тия,които са по-дълги.От тогава си търся,но без резултат:(

sem
22.03.2010, 01:05
Здравейте гобленарки, да честитя ПЪРВА ПРОЛЕТ на всички и пожелая много творчески успехи. В търсене на фирми с по-ефтини комплекти попаднах на форума. Започнах да шия доста късно - на 48 год. До тогава само българска бродерия. Писах на лични на някои от Вас с въпрос за конците и благодаря за отговорите. Но тази тема е много интересна и полезна. За иглите с топче - има ги във почти всички магазини за гоблени на фирма "Вилер" в Германия.
Аз шия на ръка, от долу на горе и от ляво на дясно - с плътно покриване на панамата - без да прескачам. Така са ме учили стари гобленари и майсторките от "Българско творчество" дето шиеха някога костюмите на ансамбъл Филип Кутев. Та въпроса ми е: като шиете с избиране само на един цвят или на участъци от два-три цвата не се ли получават така наречените "дупки". Панамата не се ли издърпва в няколко посоки. При мен гоблена стои леко "дръпнат" на една страна, но не съм имала проблем при слагането в рамка. За подгаване на панамата ползвам лента за подгъви /много тясна хартиена и се отлепва след това много лесно/ при шиене на дрехи.
Дано съм Ви била полезна:flower:

nikoletais
24.03.2010, 13:51
шия гоблени по поръчка и също като sem започвам от ляво на дясно и запълвам панамата плътно. но като шиете така с един цвят и го запълвате по цялата панама не ви ли се получават много прескачания???

cherrylady
25.03.2010, 10:49
И на мен ми се струва голяма играчка да се шие с един цвят по цялата панама. Аз също шия по цветове , но в определен "район". Трябва да е голямо взиране в схемата, за ад определиш всички места с цвета.... А ако е с мн. цветове и смени, очите съвсем ще се уморят.

rodich
06.05.2010, 22:20
:hello: Привети,
едно въпросче ми възникна ....... при контурен бодползвате по-остра игла? Имам на места желание да бодна в средата на кръстчето, но с етаминената игла не получава добре и го заобикалям (желанието), бодвайки в края :D

Голям съм философ иначе (като давам съвети), но този модел, който правя, искам да го изпипам и ще се радвам да чуя и вас :idea:

mimiko
06.05.2010, 22:31
rodich вземай острата игла и не се притеснявяй :idea:

desimitkov
06.05.2010, 23:06
Шия само с игла с топченце. Лекотата на шиенето идва от това, че иглата е тънка, а топчето не позволява иглата да закача в панамата или в ушитите конци. За кратко ших с затъпена гобленарска игла и разликата е осезателна особенно при модели с единични бодове.
Вижда ми се скучно да се шие само с един цвят в листта схема, мен колорита ме "запалва":rainbow:

dushkova
06.05.2010, 23:39
В гоблена на Майа,който спечелих от томболата на Анхор, в аксесоарите е включена вдевачка и остра игла. Като гледам какви контури се завихрят с тези кучета- пазачи, не виждам как бих се справила с гобленовата игла.:D За всичко са помислили хората.Така че вдени си острата игла и си очертавай контура както го виждаш.Успех!:kissyou:

rodich
08.05.2010, 21:33
В гоблена на Майа,който спечелих от томболата на Анхор, в аксесоарите е включена вдевачка и остра игла. Като гледам какви контури се завихрят с тези кучета- пазачи, не виждам как бих се справила с гобленовата игла.:D За всичко са помислили хората.Така че вдени си острата игла и си очертавай контуракакто го виждаш.Успех!:kissyou:

suuuuuuupeeeer, dushkova i mimiko! наистина без контура е едно посно, а ако спазя контура от лартинката и бодвам и по средата ,ще стане 3D :thumbup:

toniBS
21.05.2010, 16:40
шия от години,с лявата ръка и без гергеф.Навивам чилетата на картончета и си издърпвам конец,колкото ми енужен на око.Конците си държа в кутия от бонбони,много е удобно.Старая се да шия наред по схемата,така е почти невъзможо да сгрешиш(а това е ужасен момент).Задрасквам ушитите квадратчета с химикал(предпочитам червен).

Миленка
21.05.2010, 22:47
:clap:
Момичета, а като шиете с такава космическа скорост от обратната страна гобленът ви не прилича ли на изтривалка за пред входната врата? Какви са тези 5-6 квадратчета 1:1 за 4 часа? Какви са тия конци от по 1 метър? За първи път влизам в този сайт и съм изумена колко много жени не знаят как се шие гоблен, а имат претенции, че и акъл дават.

sanita
22.05.2010, 00:12
:confused:Ами обясни твоя начин на шиене тогава.Ще се радваме да споделиш.:kissyou:

Миленка
22.05.2010, 00:37
Истинският гоблен се шие с две лица, мила. Затова и комплектовките на Вилер са с толкова много конци. Не за да ушиеш 2-3 гоблена, а да ушиеш един, но както трябва.

dushkova
22.05.2010, 09:03
А как ти се струва ,че шием и как се печелят първо, второ и т.н. места от конкурси за ушиване на гоблен?:idea:Сподели ни своя опит ,мила ,за да се научим:-|Аз не шия много бързо ,но за час горе -долу едно квадратче става,пък ако нещо не си догледал,недай си боже, има шие, пори и мърмори.:D

matcata
22.05.2010, 11:26
:clap:
Момичета, а като шиете с такава космическа скорост от обратната страна гобленът ви не прилича ли на изтривалка за пред входната врата? Какви са тези 5-6 квадратчета 1:1 за 4 часа? Какви са тия конци от по 1 метър? За първи път влизам в този сайт и съм изумена колко много жени не знаят как се шие гоблен, а имат претенции, че и акъл дават.

Ако си запозната с всички техники и съвремени бодове и комбинациите им ще се замислиш преди да напишеш някоя глупост.

Triana`
22.05.2010, 14:26
Истинският гоблен се шие с две лица, мила. Затова и комплектовките на Вилер са с толкова много конци. Не за да ушиеш 2-3 гоблена, а да ушиеш един, но както трябва.
Явно сте голяма специалистка по бродерия :confused: за това с радост ще чакаме да ни покажете нещо от вашите ушити двулицеви гоблени :gipsy:

tsvety
22.05.2010, 14:47
:clap:
Момичета, а като шиете с такава космическа скорост от обратната страна гобленът ви не прилича ли на изтривалка за пред входната врата? Какви са тези 5-6 квадратчета 1:1 за 4 часа? Какви са тия конци от по 1 метър? За първи път влизам в този сайт и съм изумена колко много жени не знаят как се шие гоблен, а имат претенции, че и акъл дават.

Много интересно, с какво хората, ушили си всякакви красиви гоблени за себе си и за близки и приятели, заслужават подобна обида. Да не би да им плащаш заплати, че имаш претенции, как следва да шият?

van4e_to
22.05.2010, 14:51
Драга Миленка, като си толкова изумена от сайта, просто не влизай :confused:
А що се отнася до даването на акъл :idea: ....... аз бих го нарекла споделяне на опит, никой от нас не си е позволил подобно нещо - да дава акъл, освен това има зададен въпрос по който дискутираме :smokin:
Аз също очаквам да видя съвършенните ти бродерии, сподели ги с нас, които хал хабер си нямаме как се шие гоблен :baby:

marji
22.05.2010, 16:13
:clap:
Момичета, а като шиете с такава космическа скорост от обратната страна гобленът ви не прилича ли на изтривалка за пред входната врата? Какви са тези 5-6 квадратчета 1:1 за 4 часа? Какви са тия конци от по 1 метър? За първи път влизам в този сайт и съм изумена колко много жени не знаят как се шие гоблен, а имат претенции, че и акъл дават.

Аз пък съм изумена от тази наглост, с която оприличаваш гоблените на повечето от нас на изтривалки. Да, аз съм от тези, които не шият двулицево. И не защото не знам как става, а просто нямам желание за това. Смятам го за чиста загуба на време. :idea:Но винаги съм се старала да шия равномерно и гоблените ми отпред да изглеждат добре.
А след като ти знаеш отлично как се шие гоблен и не желаеш да научиш нищо повече, интересно ми е какво точно търсиш в този форум?:confused:

Миленка
22.05.2010, 16:24
Не съм изумена от сайта, мила. Изумена съм колко много жени бродират картинки и си мислят, че правят гоблени. Гобленарството е изкуство. И то много добре платено.
Но нямам нищо против да си накачите избродираните картинки по стените. Те са си ценни само за самите вас.
:idea:

bumer2008
22.05.2010, 16:27
Аз пък съм изумена от тази наглост, с която оприличаваш гоблените на повечето от нас на изтривалки. Да, аз съм от тези, които не шият двулицево. И не защото не знам как става, а просто нямам желание за това. Смятам го за чиста загуба на време. :idea:Но винаги съм се старала да шия равномерно и гоблените ми отпред да изглеждат добре.
А след като ти знаеш отлично как се шие гоблен и не желаеш да научиш нищо повече, интересно ми е какво точно търсиш в този форум?:confused:

И аз с така мисля и това не прави гобленчетата ми изтривалки драгата госпожа в рамки с две лица ли ги слага . Не мисля че трябва да се обижда трудът на хората по този начин всеки влага сърцета си в това което шие :loveglasses:

Миленка
22.05.2010, 16:28
Убедена съм, че нямаш идея как се шие двулицево. Но нямам нищо против да се радваш на изтривалките си, които отпред изглеждат добре.

Nev
22.05.2010, 16:30
Дами и господа, Миленка няма нищо против. Отдъхнете си и спете спокойно!

doris
22.05.2010, 17:03
:confused:Моля , разяснете ми ,че нещо не ми стана много ясно!:confused:
От прочетеното в по-горните постове:idea: се подразбира ,че "гоблени" са само комплектовките на Вилер,а тогава"останалото"/Dimensions, Lanarte, Riolis,HAED,CANDAMAR...../ какво е ?"изтривалка"?:confused: На моите комплектовки пише друго ,ако трябва да ги връщам! :confused:

Nev
22.05.2010, 17:06
E, doris, Миленка ще ти обясни как да шиеш двулицево с кръстчета :D

doris
22.05.2010, 17:09
E, doris, Миленка ще ти обясни как да шиеш двулицево с кръстчета :D

:idea: Винага съм готова да науча нещо ново...:idea:

van4e_to
22.05.2010, 17:23
Момичетааа, усещате ли че така наречената Миленка се опитва да заформи поредната интрига във форума :confused:
Предлагам да се осъзнаем по-навреме и да я отсвирим, за да не товарим форумчето ни с простотия и негативни мнения. И аз съм бясна като й прочетох постовете, но си казах, че не си заслужава:idea:
И така вместо да й отговоря подобаващо, я да припкам и да си взимам "изтривалката", че съм на финала, пък за двулицевото ..... простете невежеството ми, но....... ние пък кои сме и какво разбираме, кой ти е чувал за такова животно :baby:
Хайде Миленке, остани си със здраве и отивай другаде да сипеш жлъч, ние сме доволни на това, което можем :kissyou:

Mimik
22.05.2010, 17:27
Дами и господа, Миленка няма нищо против. Отдъхнете си и спете спокойно!

Тъкмо се бях притеснила и сън не ме ловеше. Но вече спокойно мога да си шия "изтривалки".
Момичета, не обръщайте внимание на коментарите на особи, които явно са прекалено ограничени, за да познават разнообразието от техники и бодове, да не говорим за различни фирми. Че и акъл дават кой как да шие.
Вероятно гоблените на госпожата са високо оценени и платени, за разлика от нашите, на които явно само ние се радваме.

Jully
22.05.2010, 17:29
Мила Миленка, ако може да се нарече мил човек, този който още със записването си във форума започва да сипе хули и обиди върху хора, които не познава и предполагам даже не е разгледал творбите на повечето от нас, че ги и коментира. След като сте прекрасна гобленарка покажете ни моля вашите гоблени - отпред и отзад. И тъй като ние сме отворени да научаваме нови неща и трикове, които да ни помогнат в нашето хоби, защото за нас повечето това си е точно такова, ще гледаме и ще се учим.
А знаем ли може и да станем богати след като е и добре платено.
Ще чакаме с интерес Вашата тема във "Вашите творби"

dushkova
23.05.2010, 09:43
Момичета ,оставете, не си струва.Момичето нека поразгледа тук-там темите и да се убеди ,че не сме до там толкова елементарни.:loveglasses:Искам да споделя, че тези дни ми попадна една книга:" Ръкоделието лесно и приятно"- Голямата книга за ръкоделие с курсове,обяснения и илюстрации -превод от немски на burda. Ако има желание девойчето може да си я намери и да смекчи тона си във форума, когато си обясни някои нещица.Сега ви пожелавам лек ,слънчев ден и добро настроение. Усмихвайте се и бъдете щастливи!:D

doris
24.05.2010, 14:37
:greeneye: Вижте какво намерих по темата ..... във "великия" Google

в процеса на работа...
http://s51.radikal.ru/i132/1005/b6/d1e221cdb327t.jpg (http://radikal.ru/F/s51.radikal.ru/i132/1005/b6/d1e221cdb327.jpg.html)

и краен резултат....
http://i038.radikal.ru/1005/f7/03ef3f263588t.jpg (http://radikal.ru/F/i038.radikal.ru/1005/f7/03ef3f263588.jpg.html)

:idea:

mina
24.05.2010, 15:23
Притеснявам се,че някой хора смесват бизнес с удоволствие.Най-важното е да се чувстваш добре,а не гоблена ти да е с две лица.Ако за "Миленка" това е удоволствието - моите поздравления,но нека да остави другите също да си доставят удоволствие,както те го разбират.

Desert.Rose
24.05.2010, 17:21
doris - Крайният резултат е приказен, обаче процеса на работа ми прилича на "уред за мъчение и изтезания" Много страховито ми изглеждат всичките тези конци...

И само да кажа, че не знам какъв човек трябва да си, за да кажеш, че трудът на някой е "изтривалка". Моето гобленче също не е с две лица, все пак още се уча, но ми е толкова ценно, че ако някой каже така, направо не знам как бих се почувствала... А и се съмнявам, че въпросната персона е разгледала творенията тук във форума. :(

кроти
24.05.2010, 17:25
"Драга ми Миленке" , доста си заблудена! Има вилерови гоблени и с по 7 цвята! Броя на цветовете не е гаранция за качество на готовия гоблен. От начало шиех само вилерови гоблени и с гобленов бод. Щастлива съм, че попаднах на тоя форум и открих много нови фирми за гоблени. Въпреки, че съм може би най-възрастна във форума, съм отворена за новотоо и го приемам! Опитах и други видове бодове, хареса ми! Харесват ми и новите, модерни според теб гоблени.
Не знам на каква възраст си, но написаното от теб, звучи, като казано от баба ми, а аз все пак съм на 63 години. Тук повечето шием за удоволствие, а не за да продаваме и извличаме печалба от това.
Когато шия гобленов бод, се получава двулицево, но опитай да го направиш с кръстат бод:confused: Освен това старите класически гоблени трудно се вместват в съвремения интериор. Признавам си, че моите вилерови гоблини в момента са "скрити", а на стените ми са заели място нови, такива, които ми радват окото и създават настроение.
Не познаваш никого лично, за това моля те, бъди по-сдържана в изказванията си.

vessito75
24.05.2010, 23:00
Аз от доста време се каня да попитам как се шие с толкова много игли.Забелязала съм ,че шитите по този начин гоблени са доста големи и май с доста цветове.Хаеда както ми е 90 цвята и хиляда единични бодчета дали ще е по-удобно:confused:И всичките тези конци отзад как се преплитат?И как не объркват конците?Аз имам цветове които имат една идея разлика в нюанса.:confused:

jivi
25.05.2010, 01:11
Аз от доста време се каня да попитам как се шие с толкова много игли.Забелязала съм ,че шитите по този начин гоблени са доста големи и май с доста цветове.Хаеда както ми е 90 цвята и хиляда единични бодчета дали ще е по-удобно:confused:И всичките тези конци отзад как се преплитат?И как не объркват конците?Аз имам цветове които имат една идея разлика в нюанса.:confused:
Да ти кажа аз какво правя, съхранявам си конците в пощенски пликове . За всеки цвят си имам отделна игла,за да не ми се налага да вдявам постоянно конеца.Но когато свърша с даден цвят режа конеца не го оставям на гоблена ,защото си мисля, че ще ми се оплита.Всичко е въпрос на навик всеки си има свой начин на работа.

vessito75
25.05.2010, 15:41
Като имам единични бодчета си режа конец колкото за едно бодче.Постоянно ми се налага да сменям иглата.Повече време отива за смяна на конците отколкото за шиене.:DТа за това ми е интересно.:confused:

galina_iv
25.05.2010, 15:59
Ето моите "изтривалки" от двете страни.Всички гоблени са ми шити с едно лице и не виждам смисъл гърба да е перфектен.За мен са супер,давам си оценка отличен,а който не му харесва ,много му здраве.....
И защо има хора да си избиват комплексите и да подценяват труда на други не ми става ясно?Има много неща които не ми харесват по принцип като картина ,но никога не бих казала на труда на някой ,че е парцал.
Мога да си шия както си поискам и каквото си искам.

Desert.Rose
26.05.2010, 12:57
galina_iv - Много ми харесват и двата. Изглеждат прекрасно и отпред и отзад. Поздравления! :flower: Бих искала да попитам как се обшива панамата по този начин? На машина ли е правено?

dushkova
26.05.2010, 16:55
Че какво ми е на гърба.Чистичко ,няма прехвърляния ,не прилича на китено кебе:D(китеник)т.е. да висят конци.:clap::clap::loveglasses:

galina_iv
26.05.2010, 18:40
galina_iv - Много ми харесват и двата. Изглеждат прекрасно и отпред и отзад. Поздравления! :flower: Бих искала да попитам как се обшива панамата по този начин? На машина ли е правено?

На оверлог,т.е да на машина е обшито.

Сега чакам г-жата с двойните лица да покаже нейните гоблени,че аз за това си показах "изтривалките".

sanita
26.05.2010, 19:21
Ето моите "изтривалки" от двете страни.Всички гоблени са ми шити с едно лице и не виждам смисъл гърба да е перфектен.За мен са супер,давам си оценка отличен,а който не му харесва ,много му здраве.....
И защо има хора да си избиват комплексите и да подценяват труда на други не ми става ясно?Има много неща които не ми харесват по принцип като картина ,но никога не бих казала на труда на някой ,че е парцал.
Мога да си шия както си поискам и каквото си искам.

:D:D:D Съмнявам се изобщо въпросната г-жа"двулицева" да се появи отново.А твоите гоблени са чудесни.Аз чак толкова не се старая.Все пак са в рамки и си са за мен.:kissyou:

кроти
26.05.2010, 20:04
Не се ядосвайте момичета!
Госпожа Двулицева изчезна и надали ще има смелост да се появи:D Може да наднича тайничко :-|, ама сигурно няма да се весне повече

slasch
27.05.2010, 10:54
Мили момичета, не се впечатлявайте от мнението на многопоявилите се напоследък "специалисти в областта на гобленарството"!!:idea:
Форумът ни е прекрасен и не си заслужава да се хабят излишни нерви и енергия, за "хора" написали по 1-2 заядливи "мнения"!:D:D:flowerlove:

dushkova
27.05.2010, 11:11
:clap::clap::clap::-|