PDA

Покажи пълната версия : Шиете ли по празниците?



pepina_p
02.01.2009, 09:28
Интересувам си шиете ли по празниците- напр. Васильовден, Ивановден и т.н. Обикновенно за мен това са дните в които имам повече време и често се изкушавам да грабна иглата. Според вас това дали е голям грях??? Важно за мен е да знам и вашето мнение по този въпрос.:kissyou:

sanita
02.01.2009, 10:05
:confused:От баба ми съм чула,че всичко,което не се носи на гръб може да се работи,т. ако си решила да си изплетеш блузка не бива.А да се плете на една игла можело.
За шиенето-аз шия вечер след 18часа:kissyou:

tita
02.01.2009, 10:24
Аз спазвам всички празници, в това число влизат и неделите.Щом има червено кръстче срещу деня в църковното календарче не шия.А това е вярно, че по празници имаме най-много време.Всичко това обаче е въпрос на убеждение, вяра и т.н.

pepina_p
02.01.2009, 11:10
Благодаря ви за мненията момичета;:kissyou:
Аз не съм от най- вярващите, но за себе си смятам, че е по- важно е не да минеш през църква и да се отчетеш със запалена свещ, а да вършиш в ежедневието си добри дела. Не крада, не убивам и смятам ,че не върша лоши неща. Работя хуманна професия, в която ежедневно помагам на хората да възстановяват здравето си и съм усмихната и любезна с тях. Когато не мога да им помогна физически ,им помагам душевно- с повече усмивки и разговори. Затова смятам , че не е грях в празник да творя красота/ гоблените/ и това да се зареждам с положителна енергия. Ако това е грях?? :confused:
Вие каво мислите по въпроса???

Reni
02.01.2009, 11:14
Аз не се съобразявам много-много с такива правила. Единствено може би на Коледа и Великден не шия, но май повече заради това, че се ходи на гости и се посрещат гости и не остава време. А и повечето от нас работят и единствените възможности да отделим време на хобито си са точно празниците и почивните дни. Пък и едва ли точно бродирането ще ни направи повече или по-малко грешни. :yes:

Reni
02.01.2009, 11:19
Pepina ме изпревари с отговора. Точно така е. Трябва да сме чисти в душите си, а не в делата.
Мое мнение, но мисля, че тези забрани са били просто начин едно време хората да си осигурят време за почивка. Лятото, когато се работи на полето май няма много-много празници.

idzs
02.01.2009, 11:27
Аз също смятам че бродирането не е грях ,та нали така си доставяме удоволствие .Мине ли 12:00 хващам иглата ,а и до тогава така или иначе не мога да седна. На черква ходя рядко ,но не смятам че съм по грeшна от редовно посещаващите:D.

minka kurteva
02.01.2009, 11:44
Съгласна съм с вас,момичета. Аз не шия на големи празници или вечерта срещу празника.Например Великден,Коледа,Богородица и още някой по забележителни. Не мисля ,че е грях ,защото не правя нещо лошо.А що се касае до неделята , то друго време не ми остава на мен,пък сигурно и на повечето от нас. Но това е въпрос на лична преценка.

vessito75
02.01.2009, 12:41
Шия и още как.Ако трябва да стоя в къщи и нямам друго занимание/домакинско/ как мислите ще издържа пред телевизора например?!Не мога да стоя и нищо да не правя!Започват да ми пречат ръцете.Що се отнася за вярата-Вярвам в Господ и се надявам шиенето да е най-големия ми грях.Не искам pepina да я повтарям-написала го е ясно и кратко.Абсолютно съм съгласна.

demira
02.01.2009, 12:56
ежедневието ми е толкова напрегнато - работа, домакинство, ученик в малките класове, че ако не са тези почивни и празнични дни нищо няма да ушия. Чакам ги с нетърпение именно заради това - да мога да се отдам на хобито си. Учила съм малко богословие и да ви кажа по-голямо значение има какви сме всеки ден и какво си мислим, а не какво работим.

leti_at
02.01.2009, 12:57
Бях писала подобна тема

http://www.goblenite.org/showthread.php?t=3655

Сега отново твърдя,че не е грешно да се бродира,защото това за нас не е работа, то е хоби и почивка..
Това да са ни греховете момичета...

pepina_p
02.01.2009, 13:06
Бях писала подобна тема

http://www.goblenite.org/showthread.php?t=3655

Сега отново твърдя,че не е грешно да се бродира,защото това за нас не е работа, то е хоби и почивка..
Това да са ни греховете момичета...

Извинявам се ако съм повторила тема ,която сте дискутирали и преди, но аз съм във форума от около 50 дни и не съм имала възможност да го " обходя" целия. Та той е доста големичък:D
Успокоихте ме , че аз не съм единствената ,която шия по празници. :kissyou:
Пожелавам на всички това да е най- големия ни "грях"!!!:kissyou:

leti_at
02.01.2009, 13:19
:kissyou:
...няма проблем за темата...
Приятно шиене на всички..:kissyou:

valentna
03.01.2009, 21:44
Здравейте и от мен, аз по принцип не шия на големи празници, но съм чувала, че след 16:00 часа може, а и на мен ми остава повечко време за шиене вечер.

Nikol_82
04.01.2009, 17:40
Шия си по празници :greeneye: Малко ми е гузно,защото баба все ми казваше ,че не трябва да се работи :( ама какво да правя като ми се шие :shy2:

didy
04.01.2009, 17:59
Това ни е хобито, а не ежедневната работа. Измислено е с цел да се почитат определени дни като празнични и за да ги разграничим от останалите е решено да не се работи през тях. За това са и празници. Идва от "празен", т.е. лишен от работа и др.
За грях не може да се говори. Знаете кои са 7-те смъртни гряха. :idea:
Приятно занимание с любимото хоби :flower:

sineokata
04.01.2009, 18:08
:D тая година за първи път ших на Бъдни вечер и Коледа 2008,но изобщо не се чувствам гузно или гадно .Просто ми се шиеше сърбяха ме ръцете :PP:D:kissyou:

Prisila
04.01.2009, 23:49
И аз си шия като ми се шие, ако е голям празника гледам поне да не шия преди обяд.

patio
06.01.2009, 10:47
Ами днес на 7,8 януари пак са празници.Може ли да си пошием или не.Как смятате,колежки?:loveglasses::oops::PP

patio
06.01.2009, 11:13
то и аз може да пошия,но свекърва ми ме е предопредила:PPтези 3 дни да не шия,значи трябва да се скатавам, зада пошия малко.:D

CANU6KA
06.01.2009, 11:28
:kissyou:гледам да не шия преди 12 на обяд, това знам от майка ми. Пък и гоблените са хоби,т.е. удоволствие, не работа.:clap:

valentna
06.01.2009, 15:31
И аз смятам да шия, според мен това не е лошо.

venipetgab
06.01.2009, 16:00
Ами аз си шия по празниците. Тогава ми остава свободно време. Пък и шиенето ми е за развлечение. Не го смятам за работа.

Desislava Neikova
06.01.2009, 16:03
и аз си шия по празници, шие ли ми се сядам и започвам,
то седна ли да гледам празници,недели ,няма да остане време

antoniq81
06.01.2009, 16:17
На мен баба ми е казвала,че след 16.00ч. може да се шие.Затова и ще шия :yes:

ata
06.01.2009, 17:41
„Традициите не са това което бяха!“:D Народа е казал,че по празниците не се работи,но колко от нас си стоят в къщи и не ходят на работа по празник ? Когато ми се случи да почивам наистина гледам да не тупам и пера,но за гоблените ,да ме прощава господ...А и сега като съм в болнични и друго нищо не мога да правя,признавам си, че ших на всички празници досега...:confused:

неличка
06.01.2009, 21:36
Здравейте! Новичка съм тук но да ви споделя, че аз шия по празници, делници и въобще не ми пука. Смятам, че хобито ни не е работа, а ни доставя удоволствие. За това си ших на всички празници:angel:

delhina
06.01.2009, 22:35
И аз шия по всички празници.

stenli63
08.01.2009, 10:00
свещенник е казал че може ,защото това не е работа а хоби,така че аз също шия,особено ако нямам друга работа и ми се шие.

ВанчетоМОД
18.03.2009, 20:49
Аз също шия по празниците. Извинявам се на Светията - който и да е той и започвам. Апък ако е много голям прзник като Коледа и Великден започвам към 16 ч., както казват бабите - след като бият камбаните.

valq_78
22.03.2009, 10:22
Аз също шия по празниците. Извинявам се на Светията - който и да е той и започвам. Апък ако е много голям прзник като Коледа и Великден започвам към 16 ч., както казват бабите - след като бият камбаните.:thumbup:

Дора Кирилова
22.03.2009, 19:30
и аз шия в неделя от обяд а в големите празници по късничко. господ да ми прости но ми се шие.

ellena
22.03.2009, 19:40
Аз от майка ми знам, че не бива! В неделя не спазвам този канон, но по църковни празници шия само след залез слънце. А на предходния ден (преди съответния празник) след залез слънце също не бивало!

geri_73
16.04.2009, 17:52
:shy2:И какво ще правим сега, шие ми се го чувствам като грях

springday
16.04.2009, 18:01
:shy2:И какво ще правим сега, шие ми се го чувствам като грях

И аз тъкмо щеше да влизам да питам дали може днес да се шие!? :confused:
В календара денят не е отбелязан със червено кръстче, а отпред като отворя на църковните празници за април са 19, 20 и 21.
А така ме сърбят ръчичките.

leti_at
16.04.2009, 21:22
Момичета, днес се работи всичко и се шие...Утре е тежък ден-Разпети петък и аз лично мисля да не шия...В събота също може ( така си мисля, защото пак могат и яйца да се боядисват и да се чисти).Неделя си е точно Великден и ще прескоча...но ,от понеделник след залез слънце мисля, че няма проблем..
По принцип спазвам правилото след залез слънце и на празничен ден може да се шие..прескачам само ако е много голям празник или името на светията е свързано с името на някой от най-близките ми хора...
Преди време прочетох много интересно мнение някой беше писал,че по празниците шиел само икони...така те били заредени с много повече енергия...от празника...Честно казано това ми хареса...и имам една Богородичка за всеки случай..
Другото ,което мисля е ,че вярата се носи в сърцето, а не се парадира с нея по празници..аз затова и мразя да ходя по църквите в най-голямата блъсканица,защото не съм убедена,че тези които са там,знаят за какво са отишли...По Великден през нощта съм виждала пияни-заляни младежи , с бирите и в църквата...защото се ходело..ама в какъв вид се ходи, с какво смирение в душите...това не им е ясно....Цял ферман ви написах...ама това мисля...

sneki3
22.04.2009, 14:47
На мен пък не ми е греховно някак като шия по празниците:confused:След като не спазвам пост примерно,защо трябва да се съобразя точно с поверието за работа:idea:Понякога си мисля, че се съобразяваме само с това което ни изнася :greeneye:

теодора
23.04.2009, 10:05
Когато съм си в къщи, шия. Освен ако не се захвана с друга работа.

puxito
06.12.2009, 11:34
добро утро на всички днес шие ли се

leti_at
06.12.2009, 12:19
добро утро на всички днес шие ли се


Да ви споделя и аз днес много се изкушавам да шия, нямам именник вкъщи, ама пък ми е и малко съвестно..май ще изчакам да стане поне 17 часа...
То все така става..като ме засърбят ръцете...не мога да шия..:D

delhina
06.12.2009, 14:03
аз шия винаги,когато съм свободна независимо дали има празник или няма

ANIMONI
06.12.2009, 14:44
Не мога да разбере защо може да се скъсаме от работа с почистване и приготвяне на трапезата, но е било грехота да се шия при условие ,че така релаксираме.Аз шия /вече май се отказаха да ми правят забележки в къщи/,но мисля ,че всеки е свободен сам да реши за себе си.

STOP-73
06.12.2009, 14:46
Аз мисля, че когато шием заради хобито и с удоволствие, за разтоварване няма значение дали е празник или делник!
Малко по-различно е когато шием с други цели, но все пак това е мое мнение.
Важното е да не изпитваме угризения и неохота от това, което правим в дните на Светлите Християнсти празници и да мислим с любов за всичко около нас!

doris
06.12.2009, 14:47
Аз бродирам винаги когато имам малко свободно време -не зависимо дали е национален или църковен празник.

:confused: Ако не се бродира ,то тогава не трябва да се ходи и на работа!Ако погледна църковния календар няма да остане ден в който дори да отида на работа!:idea::D
Не ,4е не съм набожна ,ама това с "не работенето" по празници май доста отдавна си е изживяло времето!:idea:

batika
06.12.2009, 15:09
Аз когато имам време шия и на празниците.:kissyou:

Дора Кирилова
06.12.2009, 15:18
Нали ако преместят коледа за догодина на 7 януари, то тогава на 25 декимври ще си шие.Така че един празник тая година друг другата аз мисля че това е от нашите баби, които са си измисляли празници за да починат от изморителния селски и домашен труд.

ВанчетоМОД
06.12.2009, 15:32
Мили момичеа и момчета, доста съм по-възрастна от вас и сигурно се повтарям,но независимо какъв е прозника шийте след 16-17 ч., след като са били камбаните. така знам от време оно. А за празника ви поднасям:flower: и:wine::kissyou:

1226
06.12.2009, 15:55
и аз ако шия е късния следобяд или вечер ,когато празника почти е отминал.така знам.това се отнася за големите празници като днес,не за такива който не знам.

katrin004
06.12.2009, 17:15
:Аз пък от моите баби знам,че грешно да се работи за ,,гръб,,то гоблена нали е за друга цел...ух май богохулствам...:confused:

tdm13
06.12.2009, 18:56
Празник,не празник,само да имам повече свободно време и сядам.Виж,на помени на членове на семейството не шия.Не,че нещо ми пречи да седна следобяд или вечерта,ама ми е чоглаво и не ми спори.

nadejdabr
06.12.2009, 19:35
Шия когато имам време, туй за празниците си е пълно суеверие, разбира се който вярва, може и нещо да му се случи, в противен случай няма какво да се случи или да стане, това са си пълни измислици :idea:

mina
06.12.2009, 19:43
Шия,когато имам време,включително и на празници.Днес например - докато чаках шарана да се изпече си ших.Мисля,че това не е неуважение към празника.По-добре ли е да си лежиш цял ден?

biskvitka_
13.12.2009, 17:32
Ще си позволя да цитирам Светото Писание:

"И тъй, никой да ви не осъжда за това, което ядете, или което пиете, или за нещо относно някой празник, или новомесечие, или събота, които са сянка на онова, което ще дойде..."

Послание на Апостол Павел към Колосяните; 2 глава, стихове 16, 17


И малко по-надолу:
"Ако сте умрели с Христа относно първоначалните учения на света, то защо, като че живеете на света, се подчинявате на постановления като "Не похващай", "Не вкусвай", "Не пипай", (които всички се развалят от употреба) по човешки заповеди и учения?
Тия неща наистина имат вид на мъдрост в произволно богослужение и смирение и в нещадене на тялото, но не струват за нищо в борбата против угождаването на тялото"

пак там, стихове 20-23

niata
13.12.2009, 18:38
Ще си позволя да цитирам Светото Писание:

"И тъй, никой да ви не осъжда за това, което ядете, или което пиете, или за нещо относно някой празник, или новомесечие, или събота, които са сянка на онова, което ще дойде..."

Послание на Апостол Павел към Колосяните; 2 глава, стихове 16, 17


И малко по-надолу:
"Ако сте умрели с Христа относно първоначалните учения на света, то защо, като че живеете на света, се подчинявате на постановления като "Не похващай", "Не вкусвай", "Не пипай", (които всички се развалят от употреба) по човешки заповеди и учения?
Тия неща наистина имат вид на мъдрост в произволно богослужение и смирение и в нещадене на тялото, но не струват за нищо в борбата против угождаването на тялото"

пак там, стихове 20-23

А може ли да помоля за разяснение. Опитвам се да си го разтълкувам сама, но...

Дора Кирилова
13.12.2009, 19:06
И аз не разбрах

vessito75
13.12.2009, 19:17
Сигурно си го казвам за стотен път ама пак да си го кажа:
За мен шиенето не е работа.Това е моето успокоение,моята почивка и отмора.Време да остане главата ми празна.
В това ежедневие натоварено-графика на второкласника и режима на бебето,таткото и той чака ред за внимание ако трябва да се съобразявам и с това просто трябва да хвърля иглата.
Уважавам традициите,но трябва да се замислим първо какво добро направихме днес-добра дума,усмивка дори.После кой светец трябва да уважим на този ден.Има ли значение ,че не съм шила цял ден ако съм била груба с някой/примерно/?
Това са моите доводи и никой от тях не е маловажен за мен поне!
:kissyou:

tdm13
13.12.2009, 19:23
Добре си цитирала библията.Там има доста мъдри неща.
Точно сега по празниците ще имам най-много време за шиене и нямам търпение да дойде края на седмицата(нашата фирма ще почива от 19 декември до 4 януари).

aguadelarosa
13.12.2009, 19:45
За мен шиенето е удоволствие, не работа - така излизам от ситуацията, само на Коледа и Великден не шия!

biskvitka_
14.12.2009, 11:58
... никой да ви не осъжда...
Това, мисля, няма нужда от пояснение.

За останалата част от текста ще пропусна богословските тълкувания. Общият смисъл е, че всичките тези забрани ("Не похващай", "Не вкусвай", "Не пипай") са човешка измислица, уж за да се смири тялото и да станем по-малко грешни.

Момичета, шийте, наслаждавайте се на процеса и радвайте себе си, близките и съфорумците си с красоти! :kissyou:

Amazonka
14.12.2009, 13:01
Шия винаги когато имам време,а свободно време имам когато са празници,така че шия,въпреки че баба ми ме упреква всеки път когато ме види

niata
14.12.2009, 13:13
Благодаря ти много. И аз така мисля, че е важно да не откраднеш, да не излъжеш, да не обидиш и т.н. но все гледам да не шия на празници и хем си казвам, че е суеверие, хем сърце не ми дава да си пошия :)

marji
14.12.2009, 13:32
Според мен който чувства гобленарството като работа, има право да спазва ограниченията по църковни празници. За мен обаче то си е истинско удоволствие, на което посвещавам свободното си време. А нали то е най-много точно по празниците?!:idea:

vessi_s
14.12.2009, 14:31
За мен няма празници...няма делници...имам ли време, паля турбо иглата и газзззззз :D до тъмно през нощта

puxito
23.12.2009, 22:06
момичета шиете ли днес утре чудя се какво да правя

Светла Петрова
23.12.2009, 22:24
Шия си.За мен това не е работа, а удоволствие

manka
23.12.2009, 22:25
Шия,шия та се късам,само да имам време обаче:hehe:

puxito
24.12.2009, 00:13
а благодаря ви мисля и аз тогава да си шия че днес направо се побърках от бездействие

daniel4i
24.12.2009, 11:26
И аз шия, защо да бездействам? Това за мен си е празник.:kissyou:

ellena
24.12.2009, 11:54
В понеделник срещнах свещеник на улицата и го попитах. Каза вторник, сряда може, но от 24-ти вече не! :kissyou:

neznainata
24.12.2009, 16:53
Питала съм свещеници - всеки казва различно. Но ако имам време и желание, шия, пропускам само Великден и Коледа, или нещо свързано с близки хора. Не го смятам за грях, не се чувствам виновна.
По-нагоре беше казано. Цял ден се трепеш да чистиш, да сготвиш и накрая да не можеш да пошиеш, еми, не може тъй!

mimikulewa
24.12.2009, 18:51
Аз шия когато ми се шие и имам време.И по празниците.

Tais
24.12.2009, 19:21
И аз шия и по празниците.И хич не и е гузно.Шиенето за мен не е работа или задължение,а удоволствие и страст,така че не го смятам за грях.И днес ших и утре ще шия :)

venipetgab
24.12.2009, 21:46
И аз шия, даже най- много по празниците. Просто тогава имам най- много свободно време. Щом може да готвя и да мия, защо да не шия.:greeneye:

BIBETO
25.12.2009, 12:36
Момичета, ние създаваме произведения на изкуството. Художника пита ли дали е празник или не - той просто рисува. А ние рисуваме с иглата - така че каква е разликата?!? Щом имам желанието и музата, а те никога не ми липсват, не се съобразявам с това дали е празник или не:idea:

leti_at
25.12.2009, 13:56
Аз ще шия чак на 26.12....На Бъдни вечер и Коледа..просто не смея:(

Navara
26.12.2009, 10:36
Хайде и аз да се запиша с мнение - ами то в това натоварено време , кога освен по празниците можеш да се посветиш на любимото си хоби по-спокойно ?А и нали не е за продан , не се води работа ...Аз започнах първата си иконка на една Коледа,пък така се случи , че я завърших на Великден и беше много успешна и красива - а знаем колко са трудни повечето икони :-)

Юра
26.12.2009, 11:20
И аз мисля че няма лошо да си бродираш - никого не обиждаш , на никого не вредиш. То си е един вид време за релакс. Аз например след малко ще подхвана иглата . Имам си едно каренце уж за коледа нарекано - може пък за Нова година да стане готово :D

matcata
26.12.2009, 11:29
Аз използвам свободното си време за хобито.Като ходя на работа нямам много време и с нетърпение чакам празниците или почивните дни.

ivalaks
27.12.2009, 22:32
Доста време не можех да отделям толкова внимание, колкото ми се е искало на любимото хоби, но и аз смятам, че шиенето на празници или в недля не е грях. Давай смело, а красотата, която създаваш с ръцете си ще ти достави още по-голямо удоволствие за празника.

bop_bop_mara
27.12.2009, 23:11
Наистина, ако сега не шием, то кога? И без това някъде четох, че до Богоявление не трябвало мъж и жена да се събират, така че какво друго ни остава :D

matcata
28.12.2009, 21:01
Това за мъжа и жената не бях го чувала:crazy:

bop_bop_mara
29.12.2009, 03:00
И аз... Обаче май трудно се спазва...