PDA

Покажи пълната версия : Какво правите, когато конците Ви пуснат?



Zlateva13
03.01.2009, 17:10
Привет момичета!
Имам следния проблем - след изпиране на гоблена червения конец пусна:(.
Някой имал ли е подобнен проблем и имате ли идея как се изпира? Мислех да пробвам с Вениш за цветно пране, но ме е страх да не стане по-голяма каша. Благодаря предварително на всички отзовали се! :kissyou:

kara52
03.01.2009, 20:39
Аз ших миналата година Света Богородица - Милостива на Солария, който си комплектовах сама с конци ДМЦ по схема от приятелка. Още когато го шиех разбрах, че някой от червените цветове пуска, защото като си миех ръцете сапунката ставаше червена. Когато го завърших го изпрах с почти студена вода и сапун. Водата се оцвети но на гоблена не му стана нищо.
Така, че когато усетите подобно нещо студената вода не позволява да се оцветят останалите цветове.

fantaziq
03.01.2009, 22:32
Бих добавила още нещо ...на 100мл. студена вода се добавят две супени(10мл)лъжици оцет,който предотвратява разпиляването на багрилни вещества,освен ако производителите на конци не са ги боядисвали с неизвестни бои...

Мари
05.01.2009, 15:13
Zlateva13, предполагам, че трудно ще се изперат петната, не ти препоръчвам Вениш, защото препарата може да промени останалите цветове, да ги избели и гоблена да се похаби. Като пусна червеното, всички цветове ли боядиса? Предлагам ти да го изплакнеш гоблена продължително със студена вода без оцет, защото оцета ще фиксира цветовете.
Аз кега шия Коне на водопой с конци готова комплектовка и като ги гледам какви са, предполагам, че и аз ще имам такива проблеми, затова мисля изобщо да не го изпирам, а само леко да го напръскам с вода с пулверизатор. Някой правил ли е така?

marji
05.01.2009, 16:48
Ако се съмняваш че конците на Коне на водопой може да пуснат, преди да ги пуснеш във водата, сложи оцет. Мисля че няма да минат само с пулверизатор. Все пак не е някое малко гобленче, което да се запази чисто. Все ще се позацапа докато го въртиш из ръцете си. А относно конците, които пускат: такъв проблем съм имала само с Любица. Фонът на едни коледни миниатюрки ми се беше пооцветил в червено, но ги изпрах отново в студена вода и прах за цветно пране и петната леко се заличиха. Само за най-проблемната миниатюрка се наложи да изрежа една нестандартна рамчица /паспарту/, за да скрия петънцата. :idea:

leti_at
05.01.2009, 20:55
На мен много ми хвалят тези кърпи ,които се слагат в прането и "улавят цвета " на дреха, която отпуска..видях че са ги пуснали в Кауфланд...дали няма да се окажат полезни и за гоблени....:confused:

fantaziq
06.01.2009, 12:07
Zlateva13, предполагам, че трудно ще се изперат петната, не ти препоръчвам Вениш, защото препарата може да промени останалите цветове, да ги избели и гоблена да се похаби. Като пусна червеното, всички цветове ли боядиса? Предлагам ти да го изплакнеш гоблена продължително със студена вода без оцет, защото оцета ще фиксира цветовете.
Аз кега шия Коне на водопой с конци готова комплектовка и като ги гледам какви са, предполагам, че и аз ще имам такива проблеми, затова мисля изобщо да не го изпирам, а само леко да го напръскам с вода с пулверизатор. Някой правил ли е така?

Като дадох пояснение за оцета и студената вода ,трябваше да добавя,че това действие се извършва при ПЪРВО пране,преди да е пуснало каквато и да е боя!Ако е вече боядисан гоблена нямам идея как да се оправи!

Shanni
20.01.2009, 15:47
Аз нямам опит с гоблени, но веднъж едно килимче ми се оцвети така.

Не знам дали е уместно да се приложи при гоблен, но се оправя когато се изпере пак с по-топла вода и веро и ако се изпере, да се изплакне хубаво със студена вода /може и оцет/, и (!)непременно да се изцеди с центрофуга или да се подсуши много силно между хавлиени кърпи или някакъв друг начин ако някой измисли такъв. Боята обикновено не се поема докато се пере, а се просмуква когато съхне. Така че изцеждането доста ограничава процеса. А студената вода и оцета също действат фиксиращо докато цветовете още не са се смесили с околните.

Но kara52 е права, че най-сигурното нещо е още първия път да се пере със студена вода и за предпочитане да не е с прах за пране. Сапуна и верото са много по-безопасни.

[:]

iv4omad
20.01.2009, 18:43
И аз не съм имал проблем до сега от този род и се надявам да нямам,но поне тази тема ще ме научи занапред да внимавам.
До сега съм прал два пъти гоблен с прах за пране ,който предварително съм разтварял в много хладка вода за да не се забият гранулки из гоблена и останалите пъти с веро или течен сапун.
При гладенето една стара гобленарка ми беше дала съвет да гладя отзад докато изсъхне и накрая да обърна отпред и да удара една ютия през тензух напоен и изтискан с равни части вода и винен оцет-така конците заблестявали и е вярно да ви кажа :)

Мари
21.01.2009, 14:18
И аз не съм имал проблем до сега от този род и се надявам да нямам,но поне тази тема ще ме научи занапред да внимавам.
До сега съм прал два пъти гоблен с прах за пране ,който предварително съм разтварял в много хладка вода за да не се забият гранулки из гоблена и останалите пъти с веро или течен сапун.
При гладенето една стара гобленарка ми беше дала съвет да гладя отзад докато изсъхне и накрая да обърна отпред и да удара една ютия през тензух напоен и изтискан с равни части вода и винен оцет-така конците заблестявали и е вярно да ви кажа :)



Непременно ще пробвам този начин на гладене от предната страна на гоблена - дано да заблестят цветовете:D

Shanni
22.01.2009, 09:51
Аз пък се чудя дали ще оцелея след изпаренията от оцет... И колко време след това апартамента ще е годен за живеене... :confused:

iv4omad
23.01.2009, 08:53
Аз пък се чудя дали ще оцелея след изпаренията от оцет... И колко време след това апартамента ще е годен за живеене... :confused:


Повярвай ми-миризмата не е повече от това когато детето е с температура и му се правят лапички с оцет ;)